10 Androidov do 300 €, ktoré vám spríjemnia život

Hľadáte dostupný smartfón, ktorý vás svojím výkonom nesklame?

Viete prečo je Android najrozšírenejším operačným systémom? Pretože sa využíva na širokej škále zariadení rôznej cenovej úrovne a ponúka bohaté možnosti prispôsobenia užívateľského prostredia. V našej ponuke nájdete aj týchto 10 Android smartfónov strednej cenovej kategórie, ktoré môžu pohodlne konkurovať modelom vyššej triedy.
K O2 paušálu môžete mať ktorýkoľvek z týchto 10 modelov na začiatok už od 2 €.

Moto C Plus

Klasika vhodná pre nenáročného používateľa, ale aj začiatočníkov s Android zariadeniami. V tele telefónu sa ukrýva štvorjadrový procesor a 1 GB operačnej pamäte, ktorá zabezpečuje plynulý chod operačného systému Android vo verzii 7.0 Nougat. Tento model prekvapí batériou v kapacite 4000 mAh a poteší aj technológiou DualSim, takže Moto C Plus môžete plnohodnotne využívať s dvoma telefónnymi číslami.

LG K4

Zariadenie s 5“ displejom zaujme elegantným vzhľadom, ale aj rozlíšením displeja 854 x 490 bodov. Jednoduchú výbavu tvorí kombinácia štvorjadrového procesora, 1GB operačnej pamäte a integrované 8 GB úložisko. Ak potrebujete viac pamäte, kapacitu ľahko rozšírite pomocou microSD karty až o 32 GB. S 5 MPx prednou ako aj zadnou kamerou zachytíte za priaznivých podmienok akýkoľvek zážitok.

Do e-shopu

Neffos X1

Svieža novinka z dielne čínskeho výrobcu, čo sa môže pochváliť skvelým výkonom a tiež kvalitným spracovaním. Telefón poháňa 8-jadrový procesor, ktorý v spolupráci s 3 GB operačnou pamäťou RAM zabezpečuje pozoruhodný výkon postačujúci aj náročným používateľom. Zariadenie umožňuje dátovanie v najrýchlejšej LTE sieti a disponuje aj čítačkou odtlačkov prstov, ktorá sa v tejto cenovej kategórii len tak nevidí.

Doogee Mix Lite

Tento smartfón priťahuje pozornosť najmä vďaka bezrámovému 5,2“ IPS HD displeju. Nesklame ani výbavou, ktorá pozostáva zo štvorjadrového procesora, 2 GB operačnej pamäte RAM a hlavnej pamäte s kapacitou 16 GB. Doogee Mix Lite sa pýši aj skutočne dobrým fotoaparátom. Dokonalé snímky vytvoríte dvojitým 13 MPx zadným fotoaparátom. Predný 8 Mpx fotoaparát zase uspokojí každého „selfie“ nadšenca.

Huawei P9 Lite Mini

V elegantnom tele sa ukrýva smartfón strednej triedy vo veľmi slušnej výbave, ktorú môžete získať za priaznivú sumu. O plynulý chod telefónu sa stará štvorjadrový procesor a 2GB operačná pamäť RAM. Vnútorné, 16 GB úložisko sa dá jednoducho rozšíriť pomocou microSD karty. Do vienka dostal  aj 5“ displej v HD rozlíšení a spoľahlivú čítačku prstov. Ak radi fotíte, poteší vás hlavný fotoaparát s rozlíšením 13 Mpx a na vytvorenie autoportrétov určite využijete aj prednú 5 Mpx kameru. Prečítajte si celú recenziu.

Moto G5s Plus

Elegantný kúsok so zodpovedajúcim výkonom, ktorý je výsledkom spolupráce osemjadrového procesora a 3GB RAM. Hlavným lákadlom je 13 MPx fotoaparát, ktorý sa skladá z 2 šošoviek – jednej čiernobielej a druhej farebnej.  Toto spojenie umožňuje vytvárať skutočne kvalitné fotografie s využitím množstva zaujímavých efektov. Batéria má síce kapacitu 3000 mAh, no v prípade, že váš smartfón počas dňa nepustíte z ruky, oceníte technológiu rýchlonabíjania TurboPower. Telefón pred zvedavcami ochránite čítačkou odtlačkov prstov. Prečítajte si celú recenziu.

Samsung Galaxy Xcover 4

Odolný velikán do všetkých podmienok, ktorý sa vďaka certifikácii IP68 nebojí vody ani prachu. Beží na novom Android 7.0 Nougat a výrobca ho vybavil aj používateľským rozhraním Samsung Experience, ktoré môžete nájsť napr. aj na Galaxy S8. Batéria aj napriek nie práve najvyššej kapacite 2800 mAh, však v šikovnej spolupráci s nižším rozlíšením displeja dokáže vydržať aj dva dni. Nesklame ani hlavný 13 Mpx fotoaparát a na slušné snímky postačí aj predná 5 MPx kamera.

Do e-shopu

Samsung Galaxy J3 (2017)

Samsung Galaxy J3 v sebe spája precízne spracovanie a dizajn verný vlajkovým lodiam od juhokórejského giganta. Poháňa ho štvorjadrový procesor, ktorému sekunduje 2GB RAM. Nadšených fotografov zaujme zadný 13 MPx fotoaparát s clonou pre zábery v tmavšom prostredí. Predná 5 MPx kamera s podporou LED blesku je zárukou dokonalých autoportrétov. Ak si vaše mobilné dáta zodpovedne strážite, určite nedáte dopustiť na ochrannú platformu Samsung Knox. Prečítajte si celú recenziu.

Huawei P9 Lite 2017

Smartfón, ktorý láka vydareným dizajnom, ale aj výborným pomerom ceny a výkonu.  Pozornosť upúta aj 5,2“ Full HD displej so 16 miliónmi farieb a naozaj dobrá viditeľnosť aj na priamom slnku. Nechýba ani multifunkčný snímač odtlačkov prstov, ktorým ochránite váš telefón. Zároveň poslúži napr. aj na otvorenie notifikačnej lišty, či príjem hovorov. Samozrejmosťou sú aj živé snímky plné farieb, ktoré vytvoríte vďaka 12 MPx zadnému fotoaparátu s LED bleskom a 8 MPx prednej kamere. Prečítajte si celú recenziu.

Nokia 6

Pod nálepkou legendárnej značky nájdete skvelú konštrukciu a prémiový vzhľad, ktorým sa Nokia 6 vyznačuje. V jej tele sa nachádza osemjadrový procesor, ktorý spolupracuje s 3 GB RAM. Vďaka tejto kombinácii je chod zariadenia plynulý a umožňuje hladký priebeh viacerých aplikácií naraz. Za zmienku rozhodne stojí aj displej s Full HD rozlíšením a IPS technológiou, ktorá zabezpečuje dobrú čitateľnosť aj na priamom slnku. Príjemným prekvapením je aj zadný 16 Mpx fotoaparát a predná 8 MPx kamera. Prečítajte si celú recenziu.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac