Na týchto miestach v Lučenci stretnete milých ľudí, ktorí vám spríjemnia deň

Spolu s O2 sme sa vybrali do Lučenca, aby sme vám priniesli tipy na miesta, kde zaručene stretnete milých ľudí.

Tipy na prevádzky, ktoré sa v tomto meste v južnej časti stredného Slovenska určite oplatí navštíviť, nám pomohli vybrať naši čitatelia.

Užite si rýchly 4G internet počas svojich ciest po Slovensku vďaka novej sieti od O2. Viac informácií

Po Rimavskej Sobote je tu Lučenec a 4 miesta, v ktorých vám sympatickí ľudia svojou láskavosťou, pozitívnou energiou a nadšením pre svoju prácu spríjemnia aj sychravý deň.

Tančiareň a pivovar Franz

Jedno z najobľúbenejších miest v Lučenci vás takmer prenesie v čase. Budova sa nachádza v priestranstve bývalej Rakottyayho smaltovne (založenej v roku 1892) a ukrýva v sebe veľa zaujímavej histórie. Toto miesto dokonca slúžilo ako tančiareň už v 40. a 50. rokoch 20. storočia.

,,Hneď po vojne v roku 1946 som chodila so svojím snúbencom a budúcim manželom do tančiarne. Sála bola stále plná tancujúcich mladých ľudí a veselého smiechu. Učiteľ tanca pán Weiss usmerňoval naše tanečné pohyby megafónom a hudba znela z veľkého gramofónu umiestneného na vyvýšenom pódiu,“ spomína v propagačných materiáloch Tančiarne jedna z pamätníčok.

Industriálny interiér majitelia zariadili veľmi citlivo a vkusne, vďaka čomu pripomína podniky v svetových metropolách. Okrem vlastnej výroby piva je Tančiareň známa aj bohatým kultúrnym programom. V prípade, ak by ste potrebovali s čímkoľvek pomôcť, určite vám ochotne poradí prevádzkar Igor.

Organizujú tu koncerty špičiek domácej hudobnej scény, ale aj zahraničných hudobníkov, filmové premietania, besedy, prednášky a v neposlednom rade tancovačky.

Ak Tančiareň navštívite, určite sa tu budete aj vďaka usmiatej profesionálnej obsluhe cítiť naozaj dobre. Pri ceste do Lučenca vám odporúčame vopred si rezervovať stôl a pochutiť si aj na skvelom jedle. Prevádzka totiž býva plná už krátko po otvorení.

Kníhkupectvo Golem

Nenápadné kníhkupectvo s plagátmi v okne nájdete neďaleko stanice. Po vstupe doň sa odrazu cítite úplne maličký, pretože všade naokolo sú regály plné kníh, ktoré siahajú až po strop. Spoza nich vykúka usmievavý majiteľ Robert, ktorý sa tu cíti ako ryba vo vode.

Robert Štuller pracuje s knihami už 20 rokov a pre otvorenie vlastného kníhkupectva sa rozhodol zhruba pred 5 rokmi. Počas rozhovoru nám do debaty vstúpilo aj niekoľko zákazníkov. Bolo vidieť, že sem chodia naozaj často a radi.

,,Nemyslím si, že by som zaznamenal výrazne viac zákazníkov určitej generácie. Chodia sem všetci, podľa čoho sa snažím pripraviť aj výber dostupných kníh,” prezrádza majiteľ.

Robert je mladý človek, ktorý má rád literatúru a umenie, preto rád spolupracuje s festivalmi, ktoré sa konajú v blízkom okolí, napríklad Projekt Ruiny či Medzihmla. Chodí tam so svojimi knihami, o ktorých aj rád diskutuje.

Ak milujete knihy, kníhkupectvo Golem určite nevynechajte. To, že sa o knihách môžete porozprávať priamo s majiteľom obchodu, naznačuje poctivosť a kvalitu tohto miesta. Ani my sme neodolali a odišli sme s knihou fotografa Tibora Huszára.

Coffee Shop v 3Pé

Toto príjemné miesto na oddych, šálku kávy a zákusok nám poradila mamička Katka, jedna z verných zákazníčok. A mala pravdu. Miesto má neobyčajnú atmosféru a pokoj tu vládne dokonca aj počas mletia kávy, ktorú pre zákazníkov pripravujú vždy čerstvú.

Všetci zamestnanci prevádzky majú za sebou baristický kurz vedený profesionálmi, aby vedeli kávu pripraviť čo najlepšie.

Majiteľka Iveta Kohútová nám úprimne prezradila, že začiatky boli ťažké. A hoci po otvorení bola kaviarnička takmer celé dni plná ľudí, pretože priniesla do mesta niečo, čo tam predtým chýbalo, po otvorení nákupného centra sa veľká časť zákazníkov presunula tam. Vôľa a chuť vydržať sa ale oplatili.

V Coffee Shope nájdete kvalitné výrobky, pričom väčšina z nich pochádza zo Slovenska. ,,Viem, že je u nás trošku drahšie ako v iných kaviarňach v Lučenci, no nechcem kvôli cene znížiť kvalitu toho, čo ponúkame. Za každým výrobkom stojí jedinečný príbeh, a to je na tom to pekné,” hovorí sympatická majiteľka.

Okrem kávy tu nájdete aj chutné čaje, ktorých distribútorom je známa nitrianska čajovňa. Keďže v rovnakej budove funguje aj Spoločenské centrum 3Pé, miesto navštevuje veľa mamičiek. V popoludňajších hodinách je pre zákazníkov k dispozícii veľká hracia miestnosť, kde si môžu oddýchnuť aj so svojimi deťmi.

Hifi showroom Trinásty

Prvá vec, na ktorú sme sa v hudobnom hifi showroome Trinásty spýtali, bol práve nevšedný názov. Manželka majiteľa Stanislava Juhása Anna nám prezradila, že 13 jej muž obľuboval už od detstva. „Už ako malý chlapec si kreslil vlastné logo, v ktorom bolo zakomponované číslo 13,” vysvetlila s úsmevom.

Toto miesto predstavuje akúsi dvojičku k CD Shopu, ktorý spolumajiteľ showroomu pán Škamla prevádzkuje v známej Zlatej uličke. Obe rodiny sú si veľmi blízke, podnikajú spolu už od roku 1992 a vidieť, že sú naozaj zohratý tím.

V showroome Trinásty nechýba obľúbená posluchová miestnosť. „Keďže sme už v CD Shope nemali dosť miesta, rozhodli sme sa vytvoriť nový priestor, ktorý slúži aj ako výdajné miesto e-shopu, no jeho  podstatou je možnosť vypočuť si hudbu. Človek si môže priniesť aj svoje vlastné nahrávky, ktoré by rád zvukovo odskúšal,” približuje majiteľ.

Hudba je podľa neho emócia, ktorú sa v predajni snažia priniesť ľuďom v správnej forme. „Je veľmi dôležité, aby každý človek našiel vlastný zvuk, ktorý mu vyhovuje. Neraz sa stalo, že za nami prišiel klient s nákresom svojej obývačky a predstavou o dizajne či farbe. V takom prípade sa pustíme do práce a navrhneme mu riešenie zvuku na mieru, podľa jeho vkusu a nášho odporúčania,” vysvetľuje.

Počas návštevy showroomu nás oslovili aj gramofóny. Dozvedeli sme sa, že práve platne boli to, s čím v predajni začínali a v súčasnosti sa tešia, že záujem o tieto nosiče opäť narastá. ,,Nie je nič lepšie, ako kúpiť si novú platňu a vypočuť si jej zvuk u nás na kvalitných reproduktoroch,” uzatvára pán Stanislav.

Tento článok je súčasťou víkendového vydania magazínu Sóda o strednom Slovensku. Partnerom vydania je nová sieť od O2, ktorá prináša rýchly 4G internet už vyše 94 % Slovenska a umožňuje tak spoznávať Slovensko inak a objavovať rôzne nepoznané zákutia. Viac informácií o novej sieti nájdete na www.o2.sk/4g alebo sa zastavte v ktorejkoľvek O2 Predajni, kde vám s jej nastavením radi pomôžu.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Víkendové čítanie: Objavte s nami krásu stredného Slovenska

Patríte k ľuďom, ktorí radi cestujú, no pred domovinou uprednostňujete zahraničie? Spoznajte s nami ďalšiu časť našej krajiny.

Neporušená príroda, pamiatky, o ktorých ste možno ani nechyrovali, pohostinní ľudia a mnoho iného. Po víkendovom vydaní venovanom východnému Slovensku sme sa tentoraz rozhodli zamerať sa na ďalšiu časť našej krajiny a viac vám predstaviť stredné Slovensko.

Ukážeme vám, že aj naša domovina ponúka množstvo miest, ktoré sa určite oplatí navštíviť a na ktoré často zabúdame. Pri príprave tohto víkendového vydania sme sa spojili so šikovnými ľuďmi, ktorí v tomto regióne žijú a snažia sa pozdvihnúť a spraviť z neho lepšie a krajšie miesto.

Toto vydanie vzniklo v spolupráci s novou sieťou od O2, ktorá prináša rýchly 4G internet už vyše 94 % obyvateľom Slovenska. Možno sa to na prvý pohľad nezdá, ale smartfón s mobilným internetom sa môže stať skvelým pomocníkom pri spoznávaní krás našej krajiny a objavovaní nepoznaných zákutí. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4g alebo sa zastavte v ktorejkoľvek O2 Predajni, kde vám s nastavením 4G siete radi pomôžu.

V tomto vydaní nájdete:

Stĺpček Michala Hrčku: Pestrá stredozem. Venuje sa obnove historických pamiatok a vďaka tomu pozná stredné Slovensko ako málokto. Vo svojom stĺpčeku zhrnul hrady, kaštiele aj kostoly, ktoré si vás svojou jedinečnou atmosférou určite získajú.

Ivana Rešutíková: Stredné Slovensko je výnimočné rozmanitosťou prírodných krás, znamenitým folklórom a srdečnosťou. Prečítajte si rozhovor so sympatickou ženou, ktorá sa po návrate na Slovensko rozhodla prinášať ľuďom nevšedné zážitky.

O výnimočnosti tohto regiónu sa môžete presvedčiť v článkoch s tipmi na zaujímavé miesta a prevádzky, kde stretnete naozaj milých ľudí. V rámci našich potuliek stredným Slovenskom sme zavítali do Banskej Bystrice, LučencaRimavskej Soboty.

Redakcia Sódy odporúča: Tieto miesta na strednom Slovensku stoja za navštívenie. Plánujete dovolenku alebo len krátky výlet a neviete, ktoré miesta navštíviť? Pripravili sme pre vás výber tých, ktoré si získali nás v redakcii.

Ako dobre poznáte stredné Slovensko? Otestujte sa v našom kvíze. Veľké mestá, ale aj malé dediny majú bohatú históriu a ukrývajú veľa pamiatok a zaujímavostí. Zistite, čo všetko o nich viete.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac