Trpíte nomofóbiou? Otestujte sa na 10 gifoch, ktoré vystihujú ten pocit, keď sa vám vybíja mobil
Dali sme dohromady desiatku najčastejších prejavov úzkosti z vybitej batérie, pomocou ktorých odhalíte svoju nomofóbiu. Schválne, či ste skôr číslo 5 alebo 7.
Zdieľať
12. 2. 2018;Autor: Sóda, Foto: Sóda
V roku 2016 odhalili v USA nový psychologický fenomén, tzv. low battery anxiety alebo úzkosť zo slabej batérie. Ukázalo sa, že až 80 % používateľov si smartfón nabíja pred odchodom z domu bez ohľadu na aktuálny stav batérie, 32 % opýtaných by v prípade slabej batérie nechalo všetko tak a utekalo k nabíjačke a až 39 % by požiadalo aj úplného cudzinca, aby im telefón nabil.
V januári tohto roka dokonca výskumníci z univerzít v Soule a Hong Kongu pomenovali tzv. nomofóbiu, teda strach z odlúčenia od smartfónu. A keď sa vám vybíja batéria, smartfón sa zdá byť na míle vzdialený. Preto sme sa rozhodli dať dohromady 10 najčastejších prejavov vybitej batérie, vďaka ktorým môžete ľahko otestovať svoju úzkosť a odhaliť najsilnejšiu príčinu nomofóbie.
1. Panika
Rýchlo, prineste nosidlá, nabíjací kábel a vpichnite 3 000 mAh.
Futurológ Dr. Ian Pearson ale verí, že čoskoro budeme schopní nabíjať svoje telefóny nielen pomocou nabíjačky či power banky, ale cez solárne články na našom oblečení, teplom nášho tela či fyzickým pohybom.
A tak sme objavili ten najkrajší pocit zo všetkých:
11. Absolútny pokoj
Aby ste sa prvým pocitom vyhli, je tu pre vás telefón Doogee Mix Lite s veľkou výdržou batérie. S akýmkoľvek O2 Paušálom ho môžete mať na začiatok len za 2 €.
Doogee
Je novinkou na slovenskom trhu so smartfónmi. Na náš trh Doogee prichádza po úspechu v Španielsku, kde sa v priebehu niekoľkých rokov prepracovala na pozíciu druhej najpredávanejšej značky mobilných telefónov.
Páčil sa vám článok?
Slabé
Loading...
Super
Páči sa vám, čo práve čítate?
Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.
Ďakujeme za prihlásenie na odber nášho newslettera. Už to skoro je, len ešte jedna drobnosť. Potrebujeme ešte potvrdiť Vašu e-mailovú adresu. Stačí, aby ste klikli na odkaz, ktorý sme vám práve zaslali na váš e-mail.
Novinka od značky Doogee predstavuje šikovné riešenie nielen pre ľudí s tesnejším rozpočtom.
Zdieľať
12. 2. 2018;Autor: Michal Kmeť, Foto: Doogee
Nie často sa vyskytne možnosť vyskúšať úplne novú značku smartfónov. Vždy pri tom dúfam, že so sebou prinesie niečo vlastné a nebude len kópiou známych zariadení. A Doogee v tomto smere určite nesklamal.
Svojrázna konštrukcia
Po rozbalení ma telefón Doogee Mix Lite hneď zaujal svojou konštrukciou. Je naozaj veľmi ťažko prehliadnuteľný, čo sa dá o telefónoch v nižšej cenovej kategórii povedať len málokedy. Hlavným dôvodom je umiestnenie prednej kamery, ktorá sa na mňa pozerala z ľavého dolného rohu.
Vďaka tomuto nezvyčajnému riešeniu má zariadenie aj pri svojich kompaktných rozmeroch naozaj veľkorysý displej. Ten je navyše nezvyčajne kvalitný, jasný a nenašiel som nič, čo by som mu mohol vytknúť.
Hneď vedľa prednej kamery nájdete tlačidlo, ktoré prepája 2 funkcie – snímač odtlačkov prstov a funkciu Domov. Snímač funguje spoľahlivo a odozva je pomerne rýchla. Samotná funkcia Domov vyžaduje trochu zvyku. Spätná väzba pri stlačení je totiž trochu slabšia, preto som si najskôr myslel, že funguje len ako snímač.
Konštrukcia telefónu pôsobí celkovo trochu inak, než som bol doteraz zvyknutý. Hoci do ruky sedí ideálne, pri držaní som mal pocit, že hrany sú trochu ostré. Ani pri dlhšom používaní sa ale neobjavili žiadne rezné ranky.
Značka Doogee neopakuje časté chyby iných výrobcov, ktorý softér často zbytočne prekombinujú. Hoci telefón svojimi parametrami na papieri neohúri, v skutočnosti vás určite nesklame. S bežným chodom, základnými aplikáciami či jednoduchšími hrami si poradí bez problémov.
Tento smartfón s prehľadom zvláda viac ako deň používania, čo je v tejto kategórii naozaj príjemným prekvapením.
Fotoaparát nesklame
Zadný duálny fotoaparát považujem za viac ako slušný. Dostatočne kvalitné fotky dokáže spraviť aj ten predný, no jeho ovládanie je trochu zložitejšie. Pri jeho zapnutí vás totiž uvíta hláška, že pre optimálne selfie by ste si mali zariadenie otočiť hore nohami. Samotné otočenie je možno skôr o zvyku, oznámenie ma však vítalo pri každom zapnutí, čo je trochu otravné.
Ak teda patríte k milovníkom selfie a robíte si ich ráno, napoludnie aj večer, Doogee vás nepoteší. V prípade že sa k nim dostanete len sporadicky, extravagantné umiestenie predného fotoaparátu vôbec nemusíte považovať za nedostatok.
Hodnotenie O2 Guru: Veľa muziky za málo peňazí
Počas testovania tejto netradičnej novinky som asi najviac ocenil snahu výrobcu, ktorý chcel priniesť niečo nové. Pripomína mi teriéra, ktorý síce vie, že chrta nepredbehne, ale aj tak zo seba vydá všetko, aby to skúsil.
Ak vám neprekáža zvykať si na nové veci a fotenie selfie nie je úplne váš štýl, Doogee Mix Lite vám môžem len odporučiť. Vzhľadom na svoju cenovku je tento smartfón ideálny v prípade, že máte tesnejší rozpočet.
Je novinkou na slovenskom trhu so smartfónmi. Na náš trh Doogee prichádza po úspechu v Španielsku, kde sa v priebehu niekoľkých rokov prepracovala na pozíciu druhej najpredávanejšej značky mobilných telefónov.
Páčil sa vám článok?
Slabé
Loading...
Super
Páči sa vám, čo práve čítate?
Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.
Ďakujeme za prihlásenie na odber nášho newslettera. Už to skoro je, len ešte jedna drobnosť. Potrebujeme ešte potvrdiť Vašu e-mailovú adresu. Stačí, aby ste klikli na odkaz, ktorý sme vám práve zaslali na váš e-mail.
Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú.
Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.
Zvuk nie je jediné kritérium
Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.
Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.
Uniformita má logický dôvod
Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.
Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.
Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.
Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.
Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón
Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.
Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.
Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.
Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.
Hľadáte niečo univerzálne?
Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov.
Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.
Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.
Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS.
Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.
Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.
Sú štuple vhodné pre športovcov?
Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.
Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.
Pre milovníkov dizajnu
Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.
Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.
Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.
Ani klasiky nie sú krokom vedľa
Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.
Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.
Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.
Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.
Páči sa vám, čo práve čítate?
Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.
Ďakujeme za prihlásenie na odber nášho newslettera. Už to skoro je, len ešte jedna drobnosť. Potrebujeme ešte potvrdiť Vašu e-mailovú adresu. Stačí, aby ste klikli na odkaz, ktorý sme vám práve zaslali na váš e-mail.
Inšpiratívne články o duševnom zdraví, pohybe, spoločenských témach, popkultúre či technológiách posielame každú druhú nedeľu.
Ďakujeme za prihlásenie na odber nášho newslettera. Už to skoro je, len ešte jedna drobnosť. Potrebujeme ešte potvrdiť Vašu e-mailovú adresu. Stačí, aby ste klikli na odkaz, ktorý sme vám práve zaslali na váš e-mail.