Slovenská ilustrátorka vyvíja mobilnú aplikáciu, ktorá vás naučí meditovať

Hra Vulkanist vás zábavnou formou zoznámi s meditáciou a pomôže vám uvoľniť sa.

V spolupráci s portálom Vyhorenie.sk, ktorého partnerom je aj Férová Nadácia O2, sme si pre vás pripravili seriál, v ktorom vám postupne predstavujeme nielen príznaky tohto syndrómu, ale aj spôsoby, ako mu predchádzať.

Po rozhovore so Zuzanou Wienk, ktorá si vyhorením prešla, sme sa tento raz pozhovárali s grafičkou a ilustrátorkou Danou Bubákovou. Tá aktuálne vyvíja mobilnú aplikáciu Vulkanist, ktorá vás formou hry naučí meditovať, lepšie spoznať svoje vnútro a bojovať tak proti stresu.

Spoznajte samých seba prostredníctvom meditácie

Absolventka pražskej FAMU si uvedomuje, že v dnešnej dobe je potrebné reagovať rýchlo a mnohým ľuďom chýba vyváženie ich vonkajšieho a vnútorného sveta. „Naša kultúra je veľmi zameraná na výkon, veľa závisí od toho, čo denne dosahujeme vo vonkajšom svete,“ hovorí Dana.

Človeku sa tak denne hromadia rôzne vnemy, emócie a myšlienky a často nevie, ako ich spracovať. Ilustrátorka si je vedomá toho, že čím viac vypätých situácií prichádza, tým dôležitejšie je venovať sa ich spracovaniu, na čo veľká väčšina ľudí nemá čas. „Jednou z ciest na spoznávanie vlastného vnútra a samého seba je aj meditácia,“ vysvetľuje ilustrátorka, ktorá sa jej aktívne venuje.

S meditáciou, ktorá je hlavnou myšlienkou hry, začala pred 10 rokmi, a priznáva, že spočiatku to vôbec nebolo jednoduché. Nevedela sa totiž sústrediť.

„Najskôr som si myslela, že je to len tým, že sama mám rozbehanú myseľ, ale neskôr som si uvedomila, že to nie je pravda. Pomerne často sa mi stáva, že sa ma ľudia pýtajú, ako na to. Na začiatku väčšinou nevedia, ako a kde začať,“ hovorí. A práve táto skúsenosť ju motivovala k vytvoreniu hry Vulkanist, ktorú aktuálne finalizuje.

Hra poslúži na rozvoj trpezlivosti aj kreativity

V mobilnej aplikácii si budú môcť ľudia krok za krokom zlepšovať schopnosti, ktoré sa rozvíjajú aj pri meditácii či tzv. mindfulness, teda bdelosť, všímavosť a trpezlivosť. „Hra je úžasný nástroj, ako sa naučiť niečo nové,“ hovorí mladá ilustrátorka.

Dej ilustrovanej hry sa odohráva na sopečnom ostrove, na ktorý hráč prichádza ako neskúsený dobrodruh. Žije tu aj mudrc, ktorý je sprievodcom v tomto upokojujúcom svetom. „Mudrc pozná všetky tajomstvá vulkánu a vie, ako je možné silu sopky zvládnuť,“ vysvetľuje Dana.

Táto mytológia je však len rámcom, v ktorom hráč začína skúšať a postupne zlepšovať svoje schopnosti. Ostrov je pretkaný 3 cestami, pričom každá predstavuje menšiu hru navrhnutú tak, aby rozvíjala jednu konkrétnu schopnosť. Všetky hry pôsobia upokojujúco a navodzujú príjemnú relaxačnú atmosféru. Ich náročnosť sa postupne zvyšuje – ak sa chce hráč posúvať ďalej, musí sa zlepšovať.

V prvej minihre si hráč precvičí trpezlivosť a pozornosť tým, že stráži poletujúce svetlušky, aby sa neutopili v jazierku. Druhá hra slúži na rozvoj kreativity a predstavuje hlavolam, v ktorom sa vytvárajú súhvezdia, pričom človeka vedie len hudba a sluch.

Zistite, ako sa naozaj cítite

Zaujímavá je aj tretia časť Záhrada emócií, v rámci ktorej sa mudrc počas dňa hráča pýta na to, ako sa cíti. Človek si v hre vyberie semienko predstavujúce emóciu, ktorú práve pociťuje – radosť, smútok, strach, prekvapenie, lásku či hnev. Každá zasadená emócia postupne vykvitne do konkrétnej rastliny. Spätne si tak môžete pozrieť „záhradu“ uplynulých dní a to, ako ste sa cítili.

Aplikácia bude dostupná v slovenčine aj angličtine pre užívateľov Androidov aj iOS, dokončenie projektu Vulkanist z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.. „Na projekte od začiatku spolupracujem s veľmi nadanými ľuďmi – s prvou časťou mi pomohlo štúdio Mladý pes, väčšinu projektu však tvorím s programátorom Mirom Hudákom. Zásadný pre projekt je aj skladateľ a hudobník Stroon, ktorý zložil výnimočnú hudbu,“ uzatvára autorka aplikácie.

Vyhorenie.sk

Je prvý slovenský portál, ktorý sa zaoberá prevenciou, príznakmi a následkami syndrómu vyhorenia. Zároveň ponúka možnosť spojiť sa s odborníkmi, ktorí vám pomôžu vyhorenie prekonať. Ďalšie tipy, rozhovory aj užitočné odkazy nájdete na stránke www.vyhorenie.sk alebo na jej Facebooku.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

10 tipov, ako nájsť v živote rovnováhu medzi prácou a súkromím

Aby ste predišli vyhoreniu v práci, je nevyhnutné dosiahnuť v živote určitý balans.

V spolupráci s portálom Vyhorenie.sk, ktorého partnerom je aj Férová Nadácia O2, sme si pre vás pripravili seriál, v ktorom vám postupne predstavíme nielen príznaky tohto syndrómu, ale aj spôsoby, ako mu predchádzať.

Kým v prvej časti sme sa sústredili na faktory, ktoré tento syndróm spôsobujú, tento raz vám ponúkame praktické rady, ako mu predchádzať a nájsť v živote rovnováhu o niečo jednoduchšie a rýchlejšie.

1. Zadefinujte si priority

Začnite tým, že si vytvoríte zoznam svojich životných priorít, priradíte im dôležitosť a následne si ich podľa nej usporiadate. Berte pritom do úvahy aj ich stabilitu. Ak sa totiž faktory ako zdravie, šťastie alebo rodina dostali vo vašom rebríčku pod profesijné ciele, vaše dlhodobé priority stabilné nie sú.

Ďalším dôležitým aspektom je zváženie ich dôsledkov. Spýtajte sa seba samých, čo sa môže stať, ak budete z dlhodobého hľadiska uprednostňovať prácu pred rodinou, priateľmi či vlastnými záujmami, aj to, či ste ochotní tieto dôsledky znášať.

2. Vytvorte si harmonogram

Väčšina ľudí má svoj pracovný harmonogram aspoň do určitej miery naplánovaný. Problém však je, že kým prácu si človek plánuje, osobný život sa len snaží „vtesnať“ do toho času, ktorý mu ostáva. Ak teda chcete žiť spokojný a vyvážený život, je dobré vopred si plánovať aj čas strávený s rodinou a priateľmi.

Foto: Thought Catalog/Unsplash

Vďaka tomu budete mať dôvod na niečo sa tešiť a takéto plánovanie vám zároveň pomôže lepšie si rozvrhnúť pracovné úlohy tak, aby ste ich všetky stihli v stanovenom termíne.

3. Vyhýbajte sa workoholizmu

Mnohí ľudia ostávajú v práci dlhé hodiny v presvedčení, že čím viac času tam strávia, tým väčší výkon podajú. To však nemusí byť vždy pravda. Viac odvedenej práce totiž nezávisí len od času stráveného v práci.

Dôležité je zamerať sa na efektivitu svojej práce. Tá však stúpa len v prípade, ak je človek spokojný, oddýchnutý a nepracuje na úkor spánku či osobného života.

4. Pozor na perfekcionizmus

Perfekcionizmus je vhodné využívať pri práci na usmernenie. Hneď na začiatku si však treba uvedomiť, že dokonalosť je nedosiahnuteľná. Snaha o jej docielenie zvyšuje pracovné zaťaženie, zaberá príliš veľa času a vedie k tomu, že jednej úlohe venujete neadekvátne množstvo energie i času.

Foto: Pixabay

Pôsobením týchto aspektov sa človek postupne prepracuje do bodu, keď jeho výkon začne klesať a pociťuje únavu či znechutenie.

5. Nastavte si hranice

Udržiavanie rovnováhy medzi prácou a súkromným životom si vyžaduje stanovenie hraníc, ktoré je občas potrebné aj tvrdo presadzovať. Užitočnou pomôckou pri dosahovaní tohto cieľa môže byť využívanie rôznych programov.

Môžu to byť napríklad programy blokujúce prístup na internet, plánovanie prostredníctvom kalendára alebo nastavenie pripomienok prostredníctvom alarmov. Po určitom čase sa človek s týmito hranicami zžije a osvojí si ich aj bez nutnosti využívania programov.

6. Nespoliehajte sa na telepatiu a komunikujte

V rodine alebo partnerskom vzťahu je potrebné poznať aj pracovné zaťaženie a hladinu stresu ostatných členov domácnosti. Dobrou pomôckou môže byť využívanie zdieľaného kalendára, prostredníctvom ktorého získajú jednotliví členovia rodiny prehľad o ostatných, môžu sledovať, koľko odpracovali, a všímať si, či u nich úroveň stresu výrazne nenarastá aj bez toho, aby to priamo vyslovili.

Foto: Christin Hume/Unsplash

Na základe týchto informácií môže potom prísť veľmi potrebný podnet a varovanie, že je potrebné niečo zmeniť. Problém môže nastať v prípade, že sa človek spolieha na telepatiu a čaká, že si jeho problémy ostatní všimnú aj bez takýchto prejavov. Táto teória však vo väčšine prípadov zlyhá, preto je verbálna komunikácia dôležitý aspekt.

7. Udržiavajte si svoje záujmy

Ďalším tipom, ako nájsť rovnováhu medzi osobným a pracovným životom, je udržiavanie si vlastných záujmov. A to aj v prípade, ak svoju prácu milujete. Je totiž nevyhnutné mať určité záľuby aj mimo pracoviska. Faktom totiž je, že aj tie najlepšie pracovné miesta v určitých momentoch vytvárajú stres.

Záujmy a koníčky sa v takomto prípade stávajú prostriedkom na uvoľnenie stresu. Ako hovorí jeden citát: „Záľuby sú jednou z najsilnejších metód na spustenie niečoho významného a trvácnej hodnoty.“

8. Rozdeľte si úlohy

V živote každého človeka sú určité úlohy, ktoré musí nevyhnutne splniť, napríklad, aby zabezpečil plynulý chod domácnosti. Nenechávajte všetky tieto činnosti len na svojich pleciach, a ak máte partnera, rozdeľte si ich. Každý môže mať zoznam tých, ktoré robí radšej alebo ich aspoň preferuje a chce sa im venovať.

Foto: Roman Kraft/Unsplash

V prípade, že sa nájde „nežiaduca úloha“, teda úloha, ktorú nemáte záujem vykonávať ani v spolupráci s partnerom, prípadne na ňu nemáte čas, niekoho si na to najmite, či už je to nákup potravín a ich dovoz až domov, alebo pokosenie trávnika.

9. Cvičte, relaxujte a starajte sa o seba

Nájsť si čas na cvičenie, keď máte nabitý program, zvykne byť náročné. V konečnom dôsledku vám to ale možno pomôže viac, ako by ste čakali. Tieto aktivity totiž pomáhajú človeku získať energiu a zlepšujú schopnosť sústrediť sa pri práci.

Ďalším pozitívom je, že si vďaka pohybu nájdete čas na samého seba. Cvičenie je preto vynikajúci spôsob na utriedenie si myšlienok aj vyčistenie hlavy a možno ho považovať za istý druh relaxu.

10. Priebežne sa prispôsobujte okolnostiam

Ani pri dodržiavaní týchto rád nie je možné nájsť rovnováhu za každých okolností. Či už na základe vonkajších okolností, alebo vlastných chýb. Aj to je však v poriadku. Preto je dobré uvedomiť si, že dosiahnutie rovnováhy medzi pracovným a súkromným životom predstavuje nikdy sa nekončiaci proces.

Je potrebné situácie priebežne vyhodnocovať a na základe toho v danej chvíli prijať potrebné opatrenia.

Vyhorenie.sk

Je prvý slovenský portál, ktorý sa zaoberá prevenciou, príznakmi a následkami syndrómu vyhorenia. Zároveň ponúka možnosť spojiť sa s odborníkmi, ktorí vám pomôžu vyhorenie prekonať. Ďalšie tipy, rozhovory aj užitočné odkazy nájdete na stránke www.vyhorenie.sk alebo na jej Facebooku.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac