Prejsť v Strážovských vrchoch 43 kilometrov za 3 dni sa zdalo ako hračka

Omyl. Aj keď to nie sú obri, vedia prekvapiť.

Je piatok ráno a stojíme na Homôlke. Cieľ je jasný. Prejsť cez Rokoš a Uhrovský hrad do Dolných Vesteníc, a zároveň zažiť dve noci v stane a oddýchnuť si.

Pre niekoho z nás je to prvá túra vôbec, pre iného jedna zo sto. Sme dvaja chalani, dve dievčatá, a vyrážame po červenej značke.

Úvodných 10 kilometrov je veľmi pozvoľných, príjemný je aj profil trasy. Striedajú sa výstupy so zostupmi, zväčša cez lúky a malé lesíky. Okolie je také pekné, že je hlúposť ponáhľať sa. 

Veľmi dobre vidieť Kľak v Malej Fatre či okolité dediny a lazy. Tam, kde sme pred chvíľou išli autom, teraz ukazujeme prstom.

Koniec prechádzok, začíname

Prvý výraznejší výstup začína až po 10 kilometroch pod Suchým vrchom. Lesná cesta sa mení na kamene a kamene na ešte väčšie kamene. Je tu množstvo popadaných stromov a zarastených ciest, kvôli čomu máme problém nájsť červené značky a občas blúdime.

Nakoniec sa nám darí dostať na Suchý vrch, ktorý sa stal vrchom zrejme nechtiac. Je to obyčajná rovná plocha s ohniskom a bez výhľadu.

Nič výrazné, nič výnimočné, ani nič charakteristické. Zapamätať sa dá jedine tá obyčajnosť.

Pokračujeme dole kopcom, znovu zväčša po kameňoch. Nakoniec vybiehame z lesa a pred nami sa objavuje vysielač pod Čiernym vrchom. Prechádzame okolo neho a dostávame sa ku Kšinianskej poľane. 

Tam na chvíľu schádzame z červenej, na ktorú sa neskôr vrátime. Kúsok odtiaľ je prameň, z ktorého sme chceli nabrať vodu.

Po dvesto metroch zbadáme zábradlie smerujúce k prameňu. Schádzame, vyťahujeme fľaše, dopíjame zvyšky vody a chystáme sa nabrať čerstvú. Len vody nikde, prameň je vyschnutý.

Nechce sa nám veriť, že po štyroch dňoch nepretržitých dažďov a po internetovo zaručených radách, že prameň je výdatný, tu nebude žiadna voda. Zdá sa, že ten správny je ešte o lúku ďalej.

Prichádzame k lesníckej chate a obrovskému krmelcu. Podľa okolia i pozostatkov na zemi to vyzerá tak, že sem chodia stáda lesnej zveri. Ak áno, tak tu ten prameň musí byť. Tentokrát sme už trafili.

Čierny vrch

Doplníme zásoby a pokračujeme ďalej smerom ku Kšinianskej poľane. Vraciame sa na červenú a ideme smerom na Čierny vrch. Netrvá dlho a uvedomíme si, že túra sa začína len tu.

Pozeráme sa pred seba, vidíme len strmý kopec. Niet konca, vyzerá to ako stena. Čierny vrch nás naozaj trápi. Nastúpame sto výškových metrov, keď to už vyzerá, že kopec končí.

Vpravo za zákrutou je však ešte strmší a vzdialenosť pred nami sa zdá byť dvakrát väčšia, než to, čo sme zatiaľ vystúpali.

Po ďalšej stovke výškových metrov sa dostávame na vrch. Nasledujúce štyri kilometre len klesáme. Zaslúžene, zničene. Všetci vieme, že ten najväčší kopec ešte len príde.

Na sedle Rázdelie vieme, že je pred nami už len kopec na Rokoš. Absolútne zdrvujúci je výhľad z Košútovej skaly, odkiaľ je vidieť celý. Profil hory pripomína stúpanie na Čierny vrch.

Výstup na Rokoš

Predpokladom bol prísť sem za osem až desať hodín od začiatku túry. Nakoniec nám to trvalo 10 hodín a 27 minút. Nebyť prestávok, čas mohol byť omnoho kratší. Avšak nebyť prestávok, možno by sme sem ani neprišli.

Prechádzame okolo Rokoša a pokračujeme k Pamätníku Ľudovíta Štúra a Alexandra Dubčeka. Je to len 5 minút chôdze. Tu na noc rozkladáme stany.

Lenivé ráno

Máme pred sebou len zhruba desať kilometrov, preto sa nikam neponáhľame. Z Rokoša vedie pekná lesná cesta až na Kňažinové lúky. Výstupy sú krátke, zostupy strmé. Dnes končíme. O jeden deň a 10 kilometrov skôr. Nevadí nám to, tešíme sa.

Dostávame sa na Kňažinové lúky, kde nás má čakať druhý prameň. Vyzerá byť vyschnutý. Spomíname si na predošlý deň, keď sa potok tiež najskôr tváril ako vyschnutý. Až na to, že v tomto prípade je to naozaj.

Vody málo, len v náznakoch. Z rúry netečie nič, jedine pod ňou vychádza pár kvapiek. Režeme fľašu a snažíme sa vodu chytať. Dva litre máme za 15 minút.

Čas na čelovky

Cesta z Kňažinových lúk je poväčšine už len lesná cesta. Do Dolných Vesteníc nám ostáva ešte osem kilometrov. Musíme zísť ešte zhruba 400 výškových metrov.

Najskôr to vyzerá tak, že nezídeme ani meter. Cesta má totiž len mierny sklon a pri pohľade dopredu sa zdá, že ho ešte dlho taký bude mať.

Začína sa nám opakovať začiatok túry. Aj tu je nenáročná trasa plná výhľadov. Zapadajúce slnko presvitá cez hustý les. Znovu viac stojíme ako kráčame. Vyťahujeme foťáky a dofocujeme filmy. V papradí, pod skalami, pri lesnej chatke – všade, kde sa dá.

Z pôvodne plánovaných 43 sme prešli 38 kilometrov. Strážovské vrchy nás jednoducho prekvapili, preto sme túru skončili predčasne.

Trasa

Chata Homôlka (765 m n.m.) – Sedlo Košariská (rázcestie so zelenou) – Pod židovým (rázcestie s modrou) – Horný Laz – Nad Krištofovcami – Závadská poľana – Medvedica – Capárka – Suchý vrch (1028) – Kšinianska poľana – Čierny vrch (997) – Sedlo Rázdelie – Košútova skala – Rokoš (1010) – Sedlo Rokoš – Kňažinové lúky – Dolné Vestenice (225)

Vzdialenosť: 35,8 km, stúpanie: 1731 m, klesanie: 2271 m

zdroj: Hiking.sk

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac