Halászlé, perkelt a doboška: Spoznajte chute Podunajska

Vychutnajte si podunajský región prostredníctvom jeho kuchyne. Vo výrazných sýtych chutiach a vôňach sa zrkadlí úrodná zem aj bohatá história. O podunajskej kuchyni sme sa rozprávali s autorkou zbierky Poklady slovenskej kuchyne Silviou Pilkovou.

Podunajsko predstavuje široký pás nížinatej krajiny pozdĺž Dunaja, ktorý sa rozprestiera od Dunajskej Lužnej po Štúrovo. V úrodnej pôde sa darí takmer všetkému, miestna kuchyňa preto vychádza z kvalitných surovín. Silvia Pilková, autorka publikácií o jedle v našich regiónoch, nám porozprávala, čo tamojšie chute ovplyvnilo, ktoré suroviny ich charakterizujú aj ktoré jedlá treba zaručene vyskúšať.

Podeľte sa o svoje zážitky z ochutnávania podunajských špecialít vďaka rýchlej 4G sieti od O2. Viac informácií

Podunajská kuchyňa čerpá inšpiráciu v histórii aj v cudzokrajných kuchyniach

Pre podunajskú kuchyňu je príznačná rozmanitosť a bohatosť. Miestni pri varení navyše využívajú novátorské postupy, a tak vznikajú jedinečné jedlá. Inšpirujú sa v histórii, pričom v tradičných jedlách môžeme cítiť aj maďarské, ázijské, nemecké, talianske, slovanské, rakúske a francúzske vplyvy.

Foto: LubosHouska/Pixabay

„Dlhé obdobie tureckej nadvlády spôsobilo, že medzi miestne jedlá sa dostali aj tradičné ázijské pokrmy ako guláš, langoš, pagáče, štrúdľa a klobásky. Po odchode Turkov sa tam rozšírili nové suroviny ako kukurica, zemiaky, paradajky a papriky, ktoré dali punc jedlám ako lečo, perkelt a zemiakový paprikáš (tzv. paprikás krumpli),“ hovorí autorka zbierky Poklady slovenskej kuchyne Silvia Pilková.

Región charakterizuje nielen paprika, ale aj oregano a feferónka

„Podunajsko je známe svojou paprikou, ktorá sa sem dostala počas napoleonskej vojny, keď v dôsledku blokády nebolo dosť exotických korenín. Vtedy začala hrať prím práve paprika,” približuje, ako sa táto plodina presadila.

Pre Silviu Pilkovú je paprika, pražená na cibuľke, typickou chuťou tohto regiónu. „Je to pre mňa priam čuchová bomba, ktorá je predzvesťou dobrého jedla,“ hovorí.

Foto: Unsplash

Zároveň dodáva, že kým sladkú papriku všetci poznáme, výrazne zastúpené je aj menej známe oregano, ktoré sa tu aj pestuje. „Dáva podunajskej kuchyni nádych Stredomoria,“ približuje.

Zabudnúť netreba ani na feferónku, ktorou sa dochucuje aj rybacia polievka halászlé. „Pošteklí vaše zmysly a pomôže naštartovať trávenie,“ hovorí milovníčka tradičnej kuchyne.

Miestna kuchyňa ponúka honosné sladké lahôdky

Vplyv na kuchyňu tohto regiónu mala aj blízkosť Bratislavy, Budapešti a Viedne. Svojím kúskom prispeli do skladačky, vďaka čomu vznikli sladké delikatesy ako krémeš, žerbó rezy alebo šomló halušky.

Foto: archív Silvie Pilkovej

Práve dezerty a sladké pokrmy považuje Silvia Pilková za skutočné lahôdky. Rada si pochutná aj na slivkových guliach (tz. gombóce), doboške aj staromaďarských palacinkách Gundel.

4 podunajské špeciality, ktoré treba vyskúšať

Vybrali sme 4 jedlá, z ktorých môžete zostaviť tradičné podunajské menu.

Hortobádske palacinky

Sýte tradičné predjedlo, ktoré sa občas je aj ako hlavné jedlo. Pripravuje sa zo zvyškov paprikáša, ktorým sa plnia slané palacinky. Preložia sa na štvorec a zalejú hustou smotanovou omáčkou. Chuťovo je jedlo veľmi bohaté, dominuje v ňom chuť mäsa, praženej cibuľky a papriky.

Foto: SunCakeMom/Wikimedia

Halászlé

Pikantná, jasne červená polievka z kapra a iných sladkovodných rýb. Základom je štedrá dávka štipľavej papriky. Polievku si varili rybári v malých kotlíkoch na ohni priamo pri brehoch riek. Je sa s bielym chlebom – čím štipľavejšia je polievka, tým viac chleba budete potrebovať.

Foto: Ryzhkov Photography/Shutterstock

Perkelt

Perkelt je jednoduché hlavné jedlo s úžasnou plnou chuťou. Základom je vykostené mäso, mletá červená paprika, cibuľa, rajčiny a papriky. Dá sa uvariť takmer z každého druhu mäsa – z kuracieho, hovädzieho, bravčového, jahňacieho, z diviny, ale aj z držiek či z pečienky. Zabudnite na zahusťovanie múkou. Omáčka získa hustotu pomalým dusením v malom množstve vody. Perkelt sa tradične podáva s haluškami, cestovinami alebo tarhoňou. Nemýľte si ho s paprikášom, ten sa varí aj so zátrepkou z kyslej smotany.

Foto: RitaE/Pixabay

Doboška

Skvelý dezert na slávnostný stôl alebo honosný koláčik ku káve. Okrúhle vrstvy tenkého piškótového cesta sa striedajú s čokoládovo-maslovým krémom a sú zaliate karamelom. Boky sú pokryté mletými orechmi. Recept vynašiel pred 200 rokmi majiteľ obchodu s lahôdkami v Budapešti József C. Dobos – podarilo sa mu vytvoriť koláč, ktorý vydržal dlho čerstvý aj bez chladničky. V teplej podunajskej klíme to bola vítaná výhoda, dezert je tu obľúbený dodnes.

Foto: Christo/Wikimedia

Pri spoznávaní Slovenska určite nevynechajte lokálne jedlá a o svoje zážitky z ochutnávania tradičných špecialít sa neváhajte podeliť so svojimi blízkymi. Vyberte si rýchly a spoľahlivý mobilný internet od O2, ktorý je vďaka 4G sieti dostupný už pre 97 % obyvateľov Slovenska. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4g.

Silvia Pilková

Je autorka 7-dielnej knižnej série Poklady slovenskej kuchyne, ktorá sa zameriava na regióny Slovenska, ich jedlá a históriu. Varenie je jej najväčšia vášeň – varí už od detstva. Dva roky viedla dve reštaurácie, pracovala v kuchyniach v Moskve, v Prahe i vo Viedni.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

5 tipov na zahraničnú dovolenku, ktorú si určite zapamätáte

Skúsení cestovatelia vybrali miesta a zážitky, ktoré im prirástli k srdcu. Inšpirujte sa výberom miest v Európe aj inde vo svete.

Plánujete cestu do zahraničia a radi by ste zažili niečo iné ako tradičný pobyt pri mori? Veronika Šebová a Maťo Grman, ktorí sú autormi cestovateľského blogu MatoVeve have gone mad, prešli kus sveta a pripravili pre vás tipy na miesta a zážitky, ktoré si ich získali. Vyberte si ten svoj.

Chystáte sa do sveta? Aktivujte si inteligentné poistenie od O2, ktoré vám šetrí čas. Viac informácií

Turecko

Turecko bolo pre cestovateľov najväčším prekvapením za posledné dva roky. „Skvelí ľudia, neuveriteľné jedlo a ak vás zaujíma história, lepšie miesto ako Turecko neexistuje,“ tvrdia Veronika s Maťom.

Určite odporúčajú navštíviť Ephesus – najzachovalejšie antické mesto na svete. Turecká líra je navyše v súčasnosti na historickom minime, preto je táto krajina maximálne dostupná aj pre našinca.

Cyklistická trasa EuroVelo

Ak máte radi aktívnu dovolenku alebo chcete zažiť niečo naozaj iné, Veronika a Maťo odporúčajú cykloturistiku. „Minulý rok sme absolvovali cca 3 000 km po trase EuroVelo 6 od Atlantiku po Čierne more. Viac ako 70 % trasy je určenej iba cyklistom a ponúka skvelú infraštruktúru. Trať je vhodná aj pre necyklistov, ako sme boli my, pre rodiny s deťmi alebo pre ľudí, ktorí hľadajú ekologické alternatívy cestovania,” približuje Veronika.

Výlet tohto typu si nevedia vynachváliť, preto tento rok plánujú ďalší. „Či preferujete pomalé cestovanie, alebo aktívnu dovolenku, cyklistika v Európe je pre každého,“ dodáva Maťo.

Čítajte aj: 14 šikovných rád, vďaka ktorým si cestovanie užijete ešte viac

Guatemala

Guatemala je podľa blogerskej dvojice nádherná autentická krajina, ktorá je pre turistu naozaj bezpečná. „Táto krajina má absolútne všetko – od prenádhernej prírody a skvelého jedla cez hipsterské kaviarne a jogové dediny až po korupciu a problémy s odpadom,“ hovorí Veronika.

Spolu s Maťom odporúčajú nevynechať jazero Atitlán, výstup na jednu z mnohých sopiek či pozorovanie aktívneho vulkánu Fuego. „Do Guatemaly, kolísky mayskej civilizácie, sa určite vrátime. Dúfame, že už budúci rok,“ hovoria s úsmevom.

Kolumbia

Juhoamerická Kolumbia nemá vo svete veľmi dobré meno, za čo sa môže „poďakovať“ aj seriálu Narcos o drogovom karteli na čele s Pablom Escobarom. Veronika s Maťom tu strávili dva mesiace a vedeli by si predstaviť zotrvať v nej aj oveľa dlhšie. „Turizmus tu tvorí 40 % celkového príjmu krajiny. Úroveň služieb a spôsob, akým sa starajú o turistov, sa nedá s našou domovinou porovnávať, ceny sú maximálne priaznivé,“ približujú.

Najkrajšie spomienky sa im spájajú s objavovaním 2 000 rokov starých pohrebísk roztrúsených po kolumbijských Andách. „Štvorhodinová túra na koňoch, kde sme boli iba my a náš sprievodca, nás na osobu stála 13 €,“ spomínajú.

Tasmánia

Ostrov Tasmánia patrí k Austrálii a považuje sa za malý Nový Zéland, ale bez turistov. Veronika a Maťo ľutujú, že sa na tento nádherný ostrov dostali až po siedmich rokoch života v Austrálii. Hlavným mestom Tasmánie je Hobart, kde nájdete nielen nádherné prírodné scenérie, ale aj prvotriedne organické vína a atraktívne múzeum umenia Mona.

Určite sa oplatí aj mesto Port Arthur so svojím Open Air Museum, ktoré približuje smutnú históriu Európanov, ktorí boli za krádež chleba či vreckovky odsúdení na vyhnanstvo na opačnom konci sveta. „Tasmánia je plná prekvapení a zaslúži si pozornosť rovnako ako jej omnoho známejšie sestry Austrália a Nový Zéland,“ uzatvárajú svoj výber Veronika s Maťom.

Chcete vedieť viac o Veronike a Maťovi a o tom, ako sa vydali na cesty? Prečítajte si náš rozhovor.

Chystáte sa na cesty mimo Slovenska? Šikovnú vychytávku predstavuje O2 Cestovná poistka. Prvé inteligentné cestovné poistenie sa vám automaticky aktivuje vždy, keď prekročíte hranice, a vy vďaka nemu máte o starosť menej a šetríte svoj čas. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/sluzby-a-podpora/o2-cestovna-poistka.

banner, O2 Cestovna poistka, O2

Veronika Šebová a Maťo Grman

Tvoria pár už 14 rokov. Po dvoch spoločných rokoch na Slovensku sa rozhodli vycestovať najskôr na stáž do Írska a následne do Austrálie. U protinožcov sa im páčilo a darilo natoľko, že sa tam usadili. Po ôsmich rokoch sa rozhodli všetko predať a pokračovať v plnení si sna precestovať svet. Svoje zážitky z ciest doplnené radami a videami zdieľajú prostredníctvom blogu MatoVeve have gone mad.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac