Barbora Krajčírová: Držať počas jazdy telefón v ruke je nezodpovedné a nebezpečné

„Povedať si, že len rýchlo odpíšem alebo zavolám, nepovažujem za argument,“ hovorí moderátorka, ktorá má na Instagrame desaťtisíce sledovateľov.

Známa moderátorka a influencerka, ktorá prostredníctvom svojich sociálnych sietí inšpiruje tisíce ľudí, priznáva, že aj ona sa počas šoférovania občas správala nezodpovedne. Dnes telefón v aute odkladá a stala sa ambasádorkou kampane O2 Nebuď pirát upozorňujúcej na nebezpečenstvo používania mobilu za volantom.

Jazdite zodpovedne, naištalujte si appku O2 Extra výhody a získajte navigáciu zadarmo aj 5 GB dát k tomu. Viac informácií

Porozprávali sme sa s ňou nielen o kampani a o sociálnych sieťach, ale aj o tom, ktoré aplikácie jej zjednodušujú život a ako bude tráviť leto.

Ako vnímate skutočnosť, že telefóny sa stali súčasťou nášho života?

Na jednej strane nám moderná a rýchla technická doba prináša nespočetné množstvo výhod, čoraz viac sa však stretávame s jej negatívnym vplyvom. Na druhej strane vďaka mobilu vieme byť nonstop aktuálni, dozvieme sa informácie, ktoré hýbu politickým, hudobným či umeleckým svetom, takmer okamžite.

Pre našich rodičov to bolo nepredstaviteľné, dnes je to bežný fakt. Technologickému pokroku sa nevyhneme, len sa asi treba naučiť ťažiť z neho pozitíva a vyvarovať sa hrozieb, ktoré z neho plynú.

Okrem toho, že sa mobilný telefón a sociálne siete stali novodobým fenoménom, ktorý často hraničí so závislosťou, je tu aj ďalší problém – bezpečnosť za volantom.

Je jasné, že držať počas jazdy telefón v ruke je nezodpovedné a hrozivo nebezpečné. Povedať si, že len rýchlo odpíšem alebo rýchlo zavolám, nepovažujem za argument.

Nehovoriac o tom, že ako rodič si všímam psychologický vplyv na naše deti, ktoré vnímajú telefón ako bežný a prirodzený fakt v každej situácii. To naozaj nie je ideálny vzorový príklad, čo majú deti robiť, keď vyrastú a stanú sa šoférmi. Najmä my influenceri by sme mali ísť vzorom a neponúkať fanúšikom obsah, kde sa nakrúcame a fotíme počas šoférovania.

Ruku na srdce, robili ste to občas aj vy alebo ste boli vždy zodpovedná vodička?

Robila som to aj ja, ale veľmi rýchlo som si uvedomila, že to nie je správne. Na mojom profile na Instagrame podľa mňa nenájdete fotku alebo video, kde by som šoférovala a mala v ruke telefón. Dávam si pozor, aby som nerobila niečo, čo by moji fanúšikovia chceli zopakovať, a hanbila by som sa, ak by som im išla príkladom v niečom negatívnom.

Nedávno ste sa spolu s ďalšími influencermi zapojili do kampane O2 Nebuď pirát, ktorá s problematikou úzko súvisí. Čo vás motivovalo zapojiť sa do tohto projektu?

Kampane, ktorých cieľom je produkovať niečo v prospech spoločnosti, sú pre mňa jednoznačná voľba. Upozorniť na fakt, aby si ľudia za volantom dávali pozor a nepoužívali telefón, je skvelá myšlienka, ktorú treba šíriť najviac, ako sa dá. Ideálne bez časového obmedzenia.

Ako reagovali na to, že ste sa zapojili do kampane, vaši fanúšikovia a sledovatelia na sociálnych sieťach?

Veľmi pozitívne. Nemám nasadené ružové okuliare a viem, že fanúšikovia sú na rôznu spoluprácu hákliví. A právom. Chrlíme to na nich z každej strany, no ja sa snažím dôsledne si vyberať spoluprácu. Musím s ňou byť stotožnená.

My influenceri by sme mali ísť vzorom a neponúkať fanúšikom obsah, kde sa nakrúcame a fotíme počas šoférovania.

Záleží mi, aby sa aj im moje spolupráce páčili a aby som každou z nich komunikovala správne veci. Na kampaň O2 som dostala veľa správ a komentárov s pozitívnymi ohlasmi a s príbehmi, ako ich priamo ovplyvnil telefón za volantom. Vždy sa teším, keď sa rozpúta konverzácia, vtedy viem, že to má zmysel.

Odkedy sa kampaň spustila, viac sa o téme hovorí aj píše. Máte pocit, že sa zmenilo aj správanie vodičov?

Dúfam, že áno. Niekedy stačí aj jedna myšlienka, ktorú človek zachytí, a podprahovo ho to formuje. Napríklad, keď má v aute nutkanie chytiť telefón a počas jazdy niečo odfotiť, ale potom sa zháči. Komunikácia akéhokoľvek problému, v rámci ktorého ide doslova o život, je nesmierne dôležitá.

Veľa zámych, ktorí sú na sociálnych sieťach, mi hovorilo, aké je super, že sme do toho išli a že si aj oni vstúpia do svedomia. Myslím si, že dnes je už hanba, ak sa niekto nakrúca na telefón alebo fotí a popritom šoféruje. Mne taký človek nemôže byť príkladom.

Ste nielen úspešná moderátorka, ale aj influencerka, ktorá má na sociálnych sieťach tisíce fanúšikov, dáta teda k životu potrebujete ako soľ. Kde ich využívate najčastejšie?

Počas čakania na stretnutie a počas dcériných krúžkov, doma. Všade, kde mám chvíľu čas. Ideálny spôsob na malý dátový detox je čítanie kníh. Keď vás kniha zaujme, na chvíľu zabudnete, že ste už dlhšie neaktualizovali svoj Instagram (smiech).

Ktoré aplikácie využívate najčastejšie?

Sociálne siete, e-maily a spravodajské portály, či už slovenské, alebo svetové. Záleží mi na politickom dianí, sledujem, čo sa deje. Byť v obraze je pre mladých ľudí dôležité a je skvelé, keď sa s niekým vo svojom veku viete rozprávať aj o iných veciach ako o Instagrame či o seriáloch. Fičím aj na knižných aplikáciách. Počas behu zase používam Runtastic.

Prečítajte si: Viem, že telefón za volantom nie je správna vec, hovorí Sajfa

Na Instagrame je dobrá fotografia dôležitá. Prezradíte nejaké svoje tipy a triky pri fotení a následne pri postprodukcii?

Zdá sa mi, že prirodzenosť sa nenosí, ale ja si na ňu veľmi potrpím. Používam presety (nastavené funkcie v rámci aplikácií, ktoré uľahčujú úpravu fotiek, pozn. red.), aplikáciu Lightroom aj Facetune, ale všetko s maximálnou mierou.

Na fotkách, kde nevyzerám ako ja, sa necítim komfortne a fér voči svojim sledovateľom. Nechcem ich klamať a podsúvať im niečo, s čím nie som stotožnená.

Presety, ktoré som vyskúšala nedávno, som si však zamilovala. Boli sme na dovolenke a jeden preset mi urobil s fotkou doslova zázraky – vytiahol farby, zosvetlil ich, resp. stmavil. V mobile dokážete vyčariť veľké veci.

Koľko času vám berie zo života influencering?

Keďže pracujem v rádiu a v televízii, snažím sa brať sociálne siete ako koníčka. Pristupujem k nim zodpovedne, ale nie prehnane. Chápem však baby alebo chalanov, ktorí sa živia iba týmto a denne sa snažia zlepšovať svoj feed. Ja na to toľko času nemám.

Upozorniť na fakt, aby si ľudia za volantom dávali pozor a nepoužívali telefón, je skvelá myšlienka, ktorú treba šíriť najviac, ako sa dá.

Keby som to posunula asistentke, už by to nebol môj obsah, moje slová a moje myšlienky. Takže radšej pomalšie, ale po svojom.

Vašou primárnou prácou je moderovanie. Aktuálne sa poslucháčom prihovárate z Rádia Jemné. Ide o populárne ranné vysielanie, čo vás na tejto práci najviac napĺňa?

Je to krásny spôsob komunikácie s ľuďmi. Napriek šialenému rannému budíčku svoju prácu milujem. Rádio Jemné je pre mňa srdcovka.

„Dať si rannú kávu“ s poslucháčmi je veľmi príjemné. Rozprávať sa s nimi, čítať ich príbehy a počúvať pohodovú hudbu mi každý deň urobí krajším.

Páči sa mi aj tá dynamika a vývoj. Menia sa relácie, témy a mení sa publikum. Televízna alebo rozhlasová tvorba je inšpiratívna a plná umelecých zážitkov, aj keď, bohužiaľ, v súčasnosti sa práve tá „umeleckosť“ vytráca.

Pustili ste sa aj do písania detských knižiek. Ako sa to celé začalo?

Inšpirovala ma moja déra. Na materskej som si povedala, že idem do toho. Písala som, tvorila a vyšli z toho rozprávky, pesničky a nápady na detskú tvorbu. Je to veľká láska. Deti sú najúprimnejšie publikum. Keď ich nudíte, zistíte to okamžite, ak si vás zamilujú, už vás nepustia.

Aby toho nebolo málo, nedávno ste ukončili aj štúdium na pedagogickej fakulte, odbor francúzština a angličtina. Ako to chcete využiť v praxi?

Učiteľskú psychológiu a komunikáciu využívam aj v médiách, ale najmä v spomínanej detskej tvorbe. Robím si aktuálne aj doktorát a skúmam, ako deti fungujú v rámci interkultúrnych vzťahov. Azda to raz všetko odovzdám, len ešte neviem ako (smiech).

Jednou z veľkým tém je zobrazovanie detí na internete. Vy sama ste mamou. Aký je váš názor?

Je to každého osobná vec. Sama za seba som však opatrná. Moderné technológie priniesli veľa pozitívneho, ale aj nebezpečného. Práve zverejňovanie fotografií detí na sociálnych sieťach je jednou z tých citlivých vecí.

Svoju dcéru nechcem zo sociálneho života vymaniť, je tu a vnáma, že niečo ako Facebook a Instagram existuje, ale všetko s adekvátnou mierou.

Ste pracovne veľmi vyťažená, máte čas aj na oddych?

Leto je obdobie, keď si okrem práce doprajeme s rodinou aj relax. Budeme veľa cestovať a leňošiť. Chystáme sa na koncert mojej milovanej Celine Dion do Londýna, trošku k moru do Grécka a potom pekne k starým rodičom a k sestre.

Leto pre mňa znamená plavky, more, piesok, ležadlo. To je moja ideálna predstava.

Jazdite zodpovedne, nainštalujte si appku O2 Extra výhody a získajte navigáciu zadarmo aj od 9. júla 2019 aj 5 GB dát k tomu. Viac informácií nájdete na tomto mieste.


Ak chcete zlepšiť svoje vodičské zručnosti, potom určite nevynechajte ani náš seriál Chvála bezpečnej jazdy, v rámci ktorého prináša motoristický novinár Rasťo Chvála množstvo cenných rád aj skvelé O2 Extra výhody, napríklad zľavu na tankovanie až do výšky 0,08 €/l.

Barbora Krajčírová

Je moderátorka, influencerka a detská autorka. Začínala v hudobnej relácii, v lokálnych televíziách
a neskôr prešla do komerčnej televízie Markíza. Moderovala Počasie, Slovensko má talent a rôzne iné projekty. O niečo neskôr prešla do konkurenčnej TV JOJ, kde ste ju mohli vidieť v súťažných reláciách, v relácii s Vilom Rozborilom Tanec snov a na konte má aj relácie Moja prvá dovolenka či Lucky Room. Už niekoľko rokov pôsobí v rádiu, aktuálne jej hlas počuť z rannej šou v Rádiu Jemné. Vyštudovala francúzsky jazyk a literatúru a anglický jazyk a literatúru, popri práci sa venuje aj doktorandskému štúdiu.
Na jar tohto roka sa stala jednou z ambasádoriek O2 Nebuď pirát, ktorá upozorňuje na nebezpečenstvo používania smartfónu za volantom.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fotografka radí, ako aj v noci urobiť dobré fotky so smartfónom

Ako urobiť fotku so svetelnými efektmi? Bez blesku alebo s bleskom? Dominika Behúlová ukazuje triky nočnej fotografie.

Fotografovanie po západe slnka je pre väčšinu z nás veľkou výzvou. Na výber máme dve riešenia − skryť mobil a vzdať to alebo sa pokúsiť využiť dostupné možnosti. Fotenie večer má svoje čaro a netreba sa toho obávať.

Ukážeme vám niekoľko základných tipov, ktoré možno uplatniť práve pri fotení v noci. Stačí iba experimentovať, kreativite sa medze nekladú. Všetky nočné snímky sme nafotili s Honorom 20 Lite, ktorý je vďaka inteligentnému trojitému fotoaparátu a nočnému režimu skvelou voľbou na fotenie pri slabšom osvetlení.

Využite autentickú svetelnú atmosféru

Rôzne miesta majú špecifické svetelné podmienky a aj vďaka tomu pôsobia autenticky. Toto môžete jednoducho preniesť aj do vašej fotky. Stačí vypnúť automatické použitie blesku, ktorý potláča efekt prirodzene dostupného svetla.

Súsošie v prirodzenom svetle bez použitia blesku, ktorý nenarušil takto vznikajúcu štruktúru objektu. Okrem manuálneho vypnutia blesku môžete využiť voliteľný režim snímania Noc.

Pracujte s dostupnými svetelnými zdrojmi

Večerné osvetlenie ponúka veľa priamych možností, ako ho zapojiť do scény. Stačí nájsť výrazný svetelný zdroj, ktorý dá vašej fotografii dostatok svetla. Napríklad výklad obchodu, pouličná lampa či svetlá áut. Takto vytvorené fotografie dokážu vyvolať sugestívny dojem.

Silné svetlo pouličnej lampy plne vynahradilo intenzitu denného svetla. Fotografia vznikla vo voliteľnom režime fotografie. Na výraznejší efekt som aplikovala čiernobiely filter.

Použite statív

Niekedy je na vytvorenie nerozmazanej snímky príliš málo svetla. Ak nechcete použiť blesk, najlepším riešením je stabilizácia telefónu na statíve alebo vypodloženie o niečo stabilné. Potom už len stačí zaostriť a na elimináciu akéhokoľvek možného pohybu zariadenia použiť časovač automatickej spúšte.

Expozičný čas na vznik tejto fotografie trval 4 s, použitie statívu bolo preto nevyhnutné.

Ide to aj bez blesku

Ďalšou možnosťou, ako vynechať blesk, je zvoliť pokročilý mód snímania PRO, umožňujúci plne manuálne nastavenie expozície. V kombinácii s použitím nižšieho clonového čísla (napr. f/2,8 a menej) a vyššej citlivosti (ISO napr. 800 a vyššie) možno dostať do telefónu viac svetla. To následne ovplyvní veličinu času, ktorého hodnoty vplývajú na to, či je ešte možné fotografovať z ruky, aby fotografia nebola rozmazaná, a to bez nutnosti stabilizácie. Najnižšia bežne udržateľná hodnota je 1/30 s.

Čiernobiela úprava fotografie prostredníctvom základného filtra ND. Zvolené expozičné hodnoty boli clona: f/1.8, čas: 1/40 s a citlivosť: ISO 320.

Kreatívne využitie blesku

Blesk ako autonómny zdroj svetla dokáže okrem základnej podpornej funkcie dodať fotografii netradičný ráz. Svojou intenzitou eliminuje prichádzajúce svetlo z pozadia a zvýrazní objekt v popredí. Ak budete chcieť regulovať intenzitu tohto efektu, musíte meniť vzdialenosť telefónu od fotografovaného objektu alebo zmeniť už spomínané hodnoty clony, citlivosti a času.

Detail palmového listu s použitím blesku, ktorý sploštil jeho štruktúru, pôsobí geometricky abstraktným dojmom.

Zaujímavé svetelné efekty

Zaujímavé efekty môžete dosiahnuť zmenou rýchlosti „uzávierky”, ktorá súvisí s veličinou času. V podstate ide o dĺžku času, počas ktorého môže svetlo dopadať na čip prístroja (10 s a viac, čím výraznejší efekt, tým treba dlhší čas), pričom pri pohybujúcich sa objektoch vzniká záznam ich „svetelnej stopy”. Pri tvorbe tohto efektu v závislosti od zámeru môžeme aj nemusíme využiť statív.

Expozičný čas využitý pri tejto snímke trval 52 s. Honor 20 Lite poskytuje vo voliteľných špeciálnych efektoch aj plnoautomatické možnosti tohto typu záznamu  − stopy svetiel a svetelné grafity.

Inteligentný fotoaparát

Trojitý fotoaparát Honoru 20 Lite spolupracuje s umelou inteligenciou. Základnú 24 Mpx šošovku dopĺňa 2 Mpx širokouhlá šošovka a tretia 8 Mpx šošovka, ktorá meria hĺbku scény a rozmazáva pozadie. Výsledné fotky sú ostré a farebne dobre vyvážené, či už fotíte klasické scény, portréty alebo široké scény. Ako ste mohli vidieť na fotkách Dominiky Behulovej, na fotenie v noci má Honor 20 Lite samostatný nočný režim s dlhšou clonou pri uzávierke. Do šošovky sa tak dostáva viac svetla a fotky sú výrazne jasnejšie.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac