Kedysi dávno boli modrotlačové dielne a farbiari takmer v každom meste a dedine na Slovensku. Táto remeselná technika farbenia a zdobenia látok u nás pretrváva skoro štyristo rokov. Charakteristická tmavomodrá látka s bielymi tlačenými motívmi sa s obľubou používala najmä na šitie krojov.
Dnes je dielní na modrotlač iba pár a remeslo sa zachováva aj vďaka novovzbudenému záujmu o túto techniku.
Peter Trnka patrí k piatej generácii v rodine Trnkovcov, ktorá ovláda modrotlač. Prvým majstrom v rodine bol jeho prapradedko Jozef Trnka, ktorý mal modrotlačovú dielňu v Púchove. Výrobné tajomstvá farbiara po ňom dedili syn Alojz, vnuk Stanislav a nakoniec aj pravnuk Peter.
Peter Trnka dnes experimentuje s farbením v Ivanke pri Dunaji. Jeho dielňa má všetko, čo potrebuje – stôl na potláčanie látky, vaňu na farbenie (kypu), formy a rodinný recept na výrobu farbiacich zmesí.
Pôvodná technika sa dodnes takmer nezmenila, experimentuje sa hlavne so vzormi potlače. A takto sa kus bieleho plátna mení na krásnu modrotlač.
1. Príprava pappu
Biely motív na tmavomodrom podklade vzniká zamedzením farbenia látky v mieste vzoru pomocou špeciálnej krycej kaše – tzv. pappu. Tvorí ho maliarska hlinka, arabská guma a ďalšie chemikálie v rôznych pomeroch. Presná receptúra je dobre stráženým tajomstvom každého farbiara.
2. Nanášanie vzoru na látku
Na modrotlač je najvhodnejšia látka z prírodného vlákna, teda z bavlny, ľanu, konope alebo hodvábu. Aby sa látka neskôr pri farbení rovnomerne ponorila, zvykne sa dopredu aj naškrobiť.
Otlačené vzory, ktoré vznikli na látke, sa vďaka pappu nezafarbia a ostanú biele.
Papp sa na bielu látku môže naniesť pomocou štetca, pravidelné vzory však vznikajú otláčaním drevenej formy. Peter používa originálne modrotlačiarske formy z Púchovskej dielne starého otca, niekoľko si ich vyrobil aj sám.
3. Farbenie látky indigom
Modrotlač sa farbí za studena v roztoku indiga. Indigo je extrakt z rastliny indigofera tinctoria, ktorý sa používa na vytvorenie tmavomodrého odtieňa látky pri farbení.
Látka zavesená na špeciálnom kovovom vešiaku sa ponorí do betónovej nádrže (kypy) naplnenej farbiacim roztokom. Hlbšie nádrže umožňujú farbenie širších látok. Petrova kypa má hĺbku 2,5 metra.
4. Oxidácia indiga na vzduchu
Keď sa látka približne po 20 minútach vytiahne, indigo na vzduchu oxiduje a látka sa postupne sfarbí do modra. Farbenie môže trvať aj päť hodín. Podľa toho, akú intenzívnu modrú chceme, toľkokrát látku namočíme.
5. Odstránenie pappu z látky kyselinou
Papp sa odstraňuje vypraním v slabom roztoku kyseliny sírovej. Kyselina vytiahne z látky jeho zvyšky a vzory tak zostanú jasne biele. Na záver sa látka ešte prepláchne v čistej vode a usuší sa.