Púšť, kompa aj zrúcanina s pekným výhľadom: 6 tipov na výlet v okolí Bratislavy

Pozrite si výber zaujímavých miest a zážitkov, ktoré sa nachádzajú len hodinu cesty autom od hlavného mesta.

Bratislava ponúka veľa možností, ako tráviť voľný čas. Ak však máte chuť na chvíľu z nej „vypadnúť“ a spoznať niečo nové, inšpirujte sa naším výberom. 

Podeľte sa o svoje zážitky zo spoznávania okolia hlavného mesta s rýchlou 4G sieťou od O2. Viac informácií

Schaubmarov mlyn v Pezinku

Výlety nemusia byť vždy celodenná záležitosť. Na príjemný poobedný výjazd za kultúrou stačí vyraziť do neďalekého Pezinka. V mestskej časti Cajla nájdete najväčší a stále funkčný potočný mlyn v Európe.

Foto: barbora_vavro_gruber/Instagram

Schaubmarov mlyn je súčasťou Slovenskej národnej galérie a okrem mlynárskej expozície si v ňom môžete pozrieť aj výstavu moderného umenia. V areáli sa pravidelne koná trh, koncerty, v lete sa tu premietajú filmy. Zúčastniť sa tu môžete aj na workshopoch či na komentovaných prehliadkach alebo si len tak posedieť pri káve.

Splavovanie Malého Dunaja

Motív mlyna sa spája aj s naším ďalším odporúčaním. Pri splavovaní takmer 130 kilometrov dlhej trasy Malého Dunaja môžete vidieť mlynov hneď niekoľko. Plavba z bratislavskej Vrakune do Hurbanova trvá niekoľko dní a zvládnu ju aj úplní začiatočníci.

Foto: slovakia.travel, Paulína Ružovičová

Splavovať, samozrejme, môžete aj kratšie úseky, ktoré zvládnete za niekoľko hodín. Skúste sa napríklad nalodiť pri Bufete u Matisa neďaleko obce Nový Život a nechajte sa unášať prúdom peknými prírodnými zákutiami až po vodný mlyn v Jelke.

Ak sa nemusíte ponáhľať domov, odporúčame vrátiť sa do kempu pri spomínanom bufete a prespať v indiánskom típí alebo v obrovskom drevenom sude.

Nočná lampášová prehliadka Modry

Vráťme sa na chvíľu z prírody naspäť do mesta. Viete, prečo historické mesto na úpätí Malých Karpát dostalo svoj názov podľa modrej farby?

Foto: modratourstravel/Instagram

Dozviete sa to počas Nočnej lampášovej prehliadky, špeciálnej prechádzky, v rámci ktorej vám organizátori prezradia viaceré tajomstvá z dejín mesta a ukážu vám jeho zákutia. Vziať so sebou môžete nielen svoje deti, ale aj psíky.

Kompa Vojka – Kyselica

Ak máte radi nevšedné spôsoby dopravy alebo sa budete vracať do hlavného mesta z juhu, naplánujte si trasu popri Dunaji. Medzi obcami Vojka nad Dunajom a Kyselica totiž zadarmo premáva cez rieku kompa. Nalodiť sa môžete autom, bicyklom aj pešo na oboch brehoch.

Foto: nadyayarmak/Instagram,petersedlacik/Instagram

Plavba cez Dunaj síce trvá iba pár minút, je však naozaj príjemným a netradičným osviežením akejkoľvek cesty. Odporúčame však vopred si pozrieť časy odchodov. Ak sa vám neujde miesto alebo zmeškáte odjazd, na kyselickom brehu môžete počkať v miestnom bufete, vo Vojke zasa v neďalekej čárde.

Zrúcanina hradu Korlátko

Aj v okolí Bratislavy nájdete zrúcaniny, ktoré stoja za navštívenie. My sme pre vás tentoraz vybrali ruiny hradu Korlátko na západnej strane Malých Karpát. Legendy hovoria, že pod hradom je zakopaný zlatý poklad, ktorý stráži sám čert. Preto sa radšej nepozerajte do zeme, ale užívajte si výhľad na Borskú nížinu.

Foto: lancaricm/Instagram,jaroslavdebourbon/Instagram

Príjemnú prechádzku k hradu, vhodnú pre všetky vekové kategórie, môžete začať v obci Prievaly a nasledovať žltú značku alebo sa vybrať po modrej značke od vodnej nádrže v Bukovej.

Pre lenivejších turistov alebo pre tých, ktorí chcú návštevu Korlátka spojiť s iným výletom po okolí, máme dobrú správu. Autom sa dostanete 10 minút od hradu, stačí na križovatke v Rozbehoch odbočiť doprava a zaparkovať na parkovisku pri cintoríne.

Šranecké piesky

Toto miesto na prvý pohľad vyzerá ako z iného sveta. Nánosy piesku z rieky Moravy tu vytvorili rozsiahle piesočné duny, ktoré ľudia nazývajú aj Slovenská púšť. Nájdete ju vo Vojenskom obvode Záhorie medzi obcami Lakšárska Nová Ves a Plavecký Mikuláš.

Foto: Filip Jurovatý

Pred návštevou si však na stránke Ministerstva obrany SR pozrite, či práve neprebieha vojenské cvičenie v oblasti C, pretože vtedy je do slovenskej Sahary aj okolitých borovicových lesov zákaz vstupu.

Aby ste sa o všetky zážitky zo spoznávania okolia hlavného mesta mohli podeliť so svojimi blízkymi alebo na sociálnych sieťach, vyberte si rýchly a spoľahlivý mobilný internet od O2, ktorý je vďaka 4G sieti dostupný už pre 97 % obyvateľov Slovenska. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4g.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac