10 aplikácií, ktoré by nemali chýbať v žiadnom smartfóne

Appky nemusia znamenať len hry. Vybrali sme pre vás tie, ktoré naozaj oceníte.

Aj vy si občas poviete, načo je vám toľko appiek a zastávate skôr názor, že telefón má slúžiť na telefonovanie? Nie ste sami. Aplikácií je dnes množstvo a mnohé z nich sú naozaj zbytočnosť. Nájdu sa však aj také, ktoré dokážu naozaj pomôcť a doslova zachrániť situáciu.

Vychutnajte si aplikácie vo svojom mobile naplno s O2 Paušálmi s prehnane veľkými balíkmi dát. Viac informácií

Preto sme si pre vás na Sóde pripravili výber appiek, ktorá by podľa nás nemali chýbať v žiadnom mobile. Ak ste milovníkom aplikácií, určite už o nich viete, v prípade že v tomto svete nováčik, určite vám prídu vhod.

Rýchle a kvalitné skenovanie dokumentov (Scanner Mini)

  • Cena: bezplatne
  • Pripojenie na internet: je potrebné iba v prípade, ak chcete dokument poslať
  • Operačný systém: iOSAndroid (alternatíva, bezplatne)
Porovnanie fotky a dokumentu upraveného pomocou aplikácie Scanner Mini

Scanner Mini je užitočná appka, ktorú využijete v momentoch, keď potrebujete poslať kvalitnú kópiu dokumentu a nemáte k dispozícii skener.

V porovnaní s bežnou fotkou je dokument vytvorený prostredníctvom tejto aplikácie pekne vyrovnaný vďaka funkcii automatického vyrovnania, a preto sa nemusíte hanbiť poslať ho na úrad či klientovi. Naskenovaný dokument si môžete uložiť medzi vaše fotky alebo priamo poslať cez e-mail.

Dostaňte sa k svojim dokumentom, nech ste kdekoľvek (Dropbox)

  • Cena: bezplatne
  • Pripojenie na internet: je potrebné
  • Operačný systém: iOS, Android

Dropbox je služba, ktorá funguje aj vo forme aplikácie. Oceníte ju najmä v prípadoch, ak sa chcete ku svojim dokumentom (textom, fotkám či videám) dostať nielen vo svojom notebooku, ale aj prostredníctvom svojho mobilu či cudzieho počítača. Dokumenty, ktoré do svojho Dropboxu pridáte navyše nezmiznú, ako sa tomu môže stať, ak sú uložené v počítači.

Táto aplikácia predstavuje spoľahlivý spôsob, ako chrániť svoje súbory. Tie navyše môžete aj jednoducho zdieľať s ďalšími ľuďmi.

Zistite, aká pesnička práve hrá (Soundhound)

  • Cena: bezplatne
  • Pripojenie k internetu: je potrebné
  • Operačný systém: iOS, Android

Stalo sa vám niekedy, že ste v kaviarne započuli pesničku, ktorú ste dlho hľadali a nevedeli zistiť, ako sa volá? Soundhound dokáže rýchlo zistiť jej názov a meno interpreta. Aplikáciu stačí otvoriť, stlačiť veľké žlté tlačidlo a Soundhound hudbu zakrátko identifikuje. Táto appka funguje v 99 % prípadov, potrápiť ju môže raritný folklór, no aj v takýchto prípadoch môže prekvapiť.

Vyhnite sa zápcham (Waze)

  • Cena: bezplatne
  • Pripojenie na internet: je potrebné
  • Operačný systém: iOS, Android

Túto aplikáciu najviac ocenia vodiči, ktorí pravidelné jazdia na miesta, kde sa tvoria zápchy. Waze užívateľa nielen naviguje, ale podľa sfarbenia upozorňuje, v ktorých úsekoch je doprava najviac zhustená.

Pýtate sa, ako aplikácia zistí, kde je zápcha? Pomáhajú jej s tým užívatelia – ak ju má vodič zapnutú, zozbiera si informácie z jednotlivých zariadení a situáciu následne analyzuje a odporúča najplynulejšiu trasu. Užívateľom zároveň umožňuje dopravnú zápchu aj priamo nahlásiť a rovnako zdieľať informácie o haváriách, policajných kontrolách či iných prekážkach.

Zistite, kde sú vaši blízki (Find My Friends)

  • Cena: bezplatne
  • Pripojenie na internet: je potrebné
  • Operačný systém: iOSAndroid (alternatívabezplatne)

Máte stretnutie s kamarátom alebo rodinou, meškajú a neberú vám telefón? V takýchto chvíľach padne vhod aplikácia Find Friends, ktorá vám ukáže, kde sa práve nachádza. Aby ste mohli zistiť jeho polohu, musíte si navzájom povoliť sledovanie polohy a mať spustený internet. Ak chcete sledovanie zrušiť, môžete tak urobiť rovnako rýchlo.

Jednoduché a férové delenie nákladov (Splitwize)

  • Cena: bezplatne
  • Pripojenie na internet: je potrebné len na synchronizáciu
  • Operačný systém: iOS, Android

Splitwize je mimoriadne praktická appka pre skupinové cestovanie a vyrovnanie nákladov tak, aby nikto nezostal nikomu nič dlžný. Ak napríklad partia 3 kamarátov cestuje na pár dní do Tatier a jeden zaplatil ubytovanie, ďalší uhradil cestu a tretí stravu, aplikácia vám po synchronizácií zariadení umožní vložiť náklady a vyhodnotiť, kto má ešte komu a najmä koľko peňazí vrátiť.

Zistite, kde chutne varia a ponúkajú dobré ubytovanie (TripAdvisor)

  • Cena: bezplatne
  • Pripojenie na internet: je potrebné
  • Operačný systém: iOSAndroid

Referencie známych sú často rozhodujúcim kritériom pri výbere reštaurácie, ale aj ubytovania. Ak plánujete výlet do neznámeho mesta alebo v ňom už ste a chcete sa dobre najesť, prípadne nájsť príjemný penzión, oplatí sa mať v mobile aplikáciu TripAdvisor. Tá ponúka rebríčky prevádzok podľa preferencií užívateľov aj s ich hodnoteniami a mýliť sa zvykne naozaj len málokedy.

Šikovný konvertor mien (AnyRate)

  • Cena: bezplatne
  • Internet: je potrebné na použitie aktuálnych kurzov
  • Operačný systém: iOS, Android (alternatívabezplatne)

AnyRate je šikovná aplikácia na prevod mien, ktorej veľkým plusom je najmä skvelá prehľadnosť. Ponúka možnosť konvertovania viac ako 160 mien, pracuje s aktuálnymi kurzami, prináša históriu kurzov aj možnosť identifikácie meny podľa vašej polohy. Jej súčasťou je aj praktická kalkulačka. AnyRate je asi najlepšie kurzová appka, akú sme zatiaľ používali.

Aplikácie vašej banky, zdravotnej poisťovne a mobilného operátora

Bankové aplikácie: Oceníte ich, ak chcete rýchlo zistiť zostatok na karte, zmeniť limity karty, poslať rýchlo peniaze alebo zablokovať kartu v prípade straty.

Aplikácie zdravotných poisťovní: Obsahuje nielen váš preukaz poistenca, ale aj dôležité informácie o vašom zdraví, akými sú krvná skupina či históriu používaných liekov.

Aplikácia mobilného operátora: O2 napríklad pre svojich zákazníkov vytvorilo aplikáciu Moje O2 (iOS, Android), prostredníctvom ktorej si skontrolujete svoju spotrebu, môžete zaplatiť faktúru, rýchlo dobiť  kredit aj spojiť sa zo zákazníckou linkou.

Užite si aplikácie vo svojom mobile naplno s vylepšenými O2 Paušálmi, ktoré teraz ponúkajú až päťkrát viac dát. S vylepšeným Zlatým O2 Paušálom získate nielen neobmedzené volania a SMS, ale aj 10 GB dát mesačne a bonus na zariadenie vo výške 144 €. S vylepšeným Platinovým O2 Paušálom si zase môžete vychutnať neobmedzené hovory a SMS, až 25 GB dát a k tomu získate aj bonus vo výške 288 € na kúpu nového smartfónu.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

6 telefónov na rýchle surfovanie, ktoré nezaťažia vašu peňaženku

Konečne môžete naplno využívať 4G technológiu a s ňou rýchle surfovanie aj v mimoriadne dostupných telefónoch.

Kvalitný smartfón nemusí stáť stovky Eur, aby ste s ním mohli mobilný internet využívať skutočne naplno. Pozrite si výber špičkových mobilov za veľmi dostupné ceny.

Nastavte si v mobile 4G, aby tomu už nič nechýbalo. Chcem vedieť viac.

Výhodou všetkých zariadení je, že podporujú 4G technológiu, ktorá bola ešte v nedávnej minulosti výsadou lepších tried. Aj vďaka týmto telefónom si tak môžete naplno vychutnať surfovanie v novej 4G LTE sieti od O2, ktoré je dostupná pre viac ako 92 % obyvateľov Slovenska.

Pelitt T1

Na našom trhu sa úspešne „usadilo“ niekoľko čínskych výrobcov a svoje miesto si tu hľadá aj značka Pelitt. Nemusíte sa však obávať nováčikovských chýb, Pelitt pôsobí na okolitých trhoch už nejaký čas.

Model T1 predstavuje smartfón s dobrou výbavou za rozumnú cenu. Tešiť sa môžete na zadnú 13 Mpx kameru, ktorá vytvorí naozaj oku lahodiace fotografie. Sklamaní nebudú ani fanúšikovia selfie, keďže predná 8 Mpx kamera sa postará o naozaj dokonalé fotky. Pri slabšom osvetlení môžete navyše použiť predný LED blesk.

Ultrarýchly snímač odtlačkov prstov udrží vaše dáta v bezpečí pred nepovolaným užívateľom, no zároveň ho viete použiť aj na prechádzanie menu alebo ako spúšť fotoaparátu. Zariadenie napája batéria s kapacitou 2 400 mAh. Vďaka funkcii rýchleho nabíjania získate za hodinu nabíjania celý deň výdrže.

Pelitt T1 predstavuje Dual SIM zariadenie so slotom na Nano a Micro SIM. Veľmi potešujúci je osobitný slot pre Micro SD pamäťové karty.

Xiaomi Redmi Note 5A Prime

Xiaomi Redmi 5A Prime je Ďalším zástupcom z radu modelov čínskeho výrobcu, ktorý si vás získa najmä výborným pomerom cena/výkon. Redmi Note 5A Prime je 5,5″ smartfón vyrobený primárne z kovu. Má 5,5″ IPS displej v HD rozlíšení. Poháňaný je výkonným osemjadrovým procesorom a 3 GB operačnej pamäte RAM. Smartfón dostal taktiež veľkú, 3080 mAh batériu ktorá zabezpečí výbornú výdrž na jedno nabitie. Na zadnej strane smartfónu sa nachádza rýchly snímač odtlačkov prstov, ktorý pohodlne ochráni váš smartfón.

Doogee X60L

Značka Doogee je na slovenskom trhu už pomerne známa aj vďaka modelom, ktoré su u nás už etablované. Doogee X60L prináša príjemnú výbavu za ešte príjemnejšiu cenu. Duálny fotoaparát zachytí každý moment či video vo Full HD kvalite. Snímač odtlačkov prstu sa nachádza na zadnej strane, čím ponúka väčší priestor pre mierne zaoblený displej, ktorý zaberá takmer celú prednú stranu telefónu. Vychutnáte si tak na ňom sledovanie videí. S prednou 8 MPx kamerou taktiež odfotíte pekné selfie fotky. Doogee X60L je jasná voľba medzi výkonom a cenou.

Motorola Moto C

Motorola je na našom trhu už známym pojmom. V jej portfóliu nájdete aj model Moto C, ktorý je výbornou voľbou pre začínajúcich alebo nenáročných používateľov. Telefón sa vyznačuje dobre spracovaným plastovým telom a vďaka kompaktným rozmerom ideálne padne do ruky.

Kvalita záberov je primeraná nízkej cenovej kategórií, avšak na zachytenie momentiek a zdieľanie na sociálnych sieťach je viac ako postačujúca. Pri použití zadného fotoaparátu s rozlíšením 5 Mpx si môžete pomôcť LED bleskom. Predná kamera má síce rozlíšenie iba 2 Mpx, aj tu však možno využiť LED blesk pre zábery v slabšom osvetlení.

Pre telefóny Moto je príznačný minimálny zásah do operačného systém, čo platí aj pre tento model. Užiť si tak môžete takmer čistý Android 7.0. Malým nedostatkom je absencia snímača odtlačkov prstov. Výrobca do tohto modelu osadil vyberateľnú batériu s kapacitou 2 350 mAh, ktorá pri bežnom používaní vydrží celý deň.

Moto C predstavuje Dual SIM zariadenie, ktorého nespornou výhodou je samostatný slot pre Micro SD kartu, vďaka ktorej si môžete vnútornú pamäť s kapacitou 16 GB rozšíriť až o 32 GB.

NOA 4G Sprint

Ďalším prírastkom na slovenskom trhu je značka NOA s naozaj prívetivou cenovkou. Model NOA 4G Sprint predstavuje elegantné zariadenie, ktoré vám vďaka svojim kompaktným rozmerom určite nebude zavadzať vo vrecku a ideálne padne do ruky. Aj napriek nízkej cene sa rozhodne nemá za čo hanbiť a vďaka svojmu výkonu dobre zvládne aj stredne náročné aplikácie.

Samozrejmosťou je systém Android vo verzii Nougat, teda 7.0. O bezpečnosť vašich dát sa postará snímač odtlačkov prstov, ktorý je umiestnený na zadnej strane zariadenia. Na nej nájdete aj zadný fotoaparát s rozlíšením 8 Mpx a LED bleskom, ktorý je jednou z devíz tohto smartfónu, predná selfie kamera totiž v kvalite snímok mierne zaostáva.

Zariadenie je napájané 2 800 mAh batériou, ktorá na jedno nabitie vydrží až 2 dni. Aj v prípade tohto smartfónu ide o Dual SIM zariadenie s osobitným slotom pre micro SD pamäťové karty.

Prečítajte si aj komplexnú recenziu, ktorú pre vás pripravili naši O2 Guru.

Motorola Moto E4

Motorola Moto E4 ponúka veľmi slušný 4-jadrový procesor, ktorý vám poskytne hladký chod zariadenia a najnovší Android 7.1 (Nougat).

Smartfón vyniká elegantným dizajnom, ktorý je typický pre celú líniu Moto. Kvalitný 5-palcový LCD displej rámujú oblé okraje. V zadnej časti zaujme masívnou kamerou, na prednej strane poteší snímač odtlačkov prstov, ktorý zaistí bezpečnosť vašich dát.

Telefón sa vyznačuje príjemným používaním, slušnou výdržou batérie, dobrým fotoaparátom a postačujúcim úložiskom dát.

Ivan Štubniak, O2 Guru zo Zákazníckeho centra O2

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Koordinátorka Novinárskej ceny: Poctivý autor sa pod článok vždy podpíše, konšpirátor nie

Novinári budú vždy obľúbeným cieľom konšpirácií, hovorí Miroslava Širotníková, ktorá pracovala aj pre New York Times.

Na Slovensku rastie vplyv konšpiračných médií a viac ako polovica ľudí si myslí, že novinárov riadi niekto v pozadí. Ako lepšie pochopiť prácu novinárov a začať im veriť? Porozprávali sme sa s Miroslavou Širotníkovou, ktorá ako novinárka na voľnej nohe pracovala pre svetové médiá a dnes koordinuje aktivity Novinárskej cenyFondu na podporu investigatívnej žurnalistiky, ktorý dlhodobo podporuje aj spoločnosť O2.

V rozhovore sa ďalej dočítate:

  • s akými predsudkami sa novinári stretávajú najčastejšie,
  • ako prácu novinárov u nás ovplyvnila vražda Jána Kuciaka,
  • prečo je mediálna výchova dôležitá,
  • aké trendy možno vnímať v súčasnej žurnalistike.

Čítajte aj: Korupčné kauzy pomáhajú odhaliť všetci, ktorí si predplácajú médiá, hovorí publicista a aktivista Goda

Stretávaš sa s predsudkami, keď ľuďom povieš, že si novinárka?

Väčšinou si vypočujem, že si nevedia predstaviť, ako moja práca vyzerá. Často si myslia, že novinári a novinárky pracujú doma z Bratislavy, od počítača a nevedia nič o vonkajšom svete.

Stretávam sa aj s množstvom reakcií, ktoré poznáme zo sociálnych sietí, podľa ktorých sú novinári platení „tajnými silami“, že sú zahraničnými agentmi, že im niekto diktuje, čo majú písať, že sa do ničoho nerozumejú a zverejnia čokoľvek, čo im niekto pošle.

Práca novinárov je neustále na očiach. Prečo im však veľká časť verejnosti nedôveruje? 

Myslím si, že najmä preto, lebo píšu o veciach, ktoré sa nie všetkým páčia. Pozerajú sa mocným na prsty, odhaľujú prepojenia biznisu a politiky, a tým niekomu môžu ohroziť živobytie. Nie každému vyhovuje, čo číta, a mnohí potom útočia na novinársku prácu bez toho, aby dôverovali tomu, čo čítajú.

Novinári a novinárky sú okrem toho obľúbeným cieľom konšpirácií. Treba si však uvedomiť, že robia svoju prácu nezávisle od toho, kto si čo myslí. Opierajú sa o fakty a vedu a hľadajú pravdu, nech je kdekoľvek, nedajú sa zahnať do kúta ani sa zastrašiť.

Pracovala si ako novinárka na voľnej nohe, ako vznikali tvoje články? 

Keďže som ako freelancer nemala zázemie stálej redakcie, pracovala som z domu, podobne ako teraz veľa ľudí počas pandémie. Za každou témou som však vždy vycestovala „do terénu“ a za odborníkmi, ktorí k nej mali čo povedať, či už som písala o extrémizme, alebo o ekonomike.

Novinári sa pozerajú mocným na prsty, odhaľujú prepojenia biznisu a politiky, a tým niekomu môžu ohroziť živobytie. Nie každému vyhovuje, čo číta, a mnohí potom útočia na novinársku prácu bez toho, aby dôverovali tomu, čo čítajú.

Keď som pripravovala článok o segregácii rómskych detí v školách, išla som sa pozrieť do škôl v rómskych osadách na východe Slovenska, keď som písala o krajnej pravici, vyhľadala som si ich predvolebný míting a vycestovala za nimi, prípadne išla hľadať ich podporovateľov v obciach, kde majú tradične najväčšiu podporu.

Niektoré dni som strávila rešeršom štúdií a materiálov pri počítači, iné pri rozhovoroch s expertmi z univerzít, potom som zas 3-4 dni cestovala za príbehom do regiónov a rozprávala sa s bežnými ľuďmi na ulici, s miestnymi politikmi či s aktivistami.

Mix tohto všetkého potom skončil v konečnom článku. A či už som reportáž pripravovala sama, alebo s kolegom z amerických, britských alebo holandských novín, vždy sme na nej pracovali priamo na mieste, nie na diaľku.

Spomínaš si na nejaký článok, ktorým si ovplyvnila veľa ľudí?

Mala som asi len jeden, ktorý sa skutočne dostal do politického diskurzu, hoci úplnou náhodou. Pred rokmi sme s kolegom Rickom Lymanom pripravovali článok pre New York Times o Spišskom Hrhove. Páčil sa mi príbeh obce, ktorej sa úspešne podarilo integrovať rómsku komunitu, a chcela som ho dostať do sveta, aby bol inšpiráciou.

Tento text vyšiel aj na titulnej strane novín. Niekedy v tom čase mal bývalý prezident Andrej Kiska počas zasadania OSN v New York stretnutie s finančníkom Georgeom Sorosom. O návšteve písal Kiska na Facebooku a spomenul, že na titulke New York Times vyšiel článok o Slovensku a že sa o tom so Sorosom rozprávali, pretože ho zaujímajú vylúčené komunity.

O niekoľko mesiacov na Slovensku prebehli protesty Za slušné Slovensko a v jednej z prvých reakcií predseda vtedy najsilnejšej politickej strany spomenul stretnutie v New Yorku a postavil na tom konšpiráciu, že zhromaždenia sú riadené zo zahraničia. Vtedy som sa veľmi smiala, že som to so svojím textom dotiahla ďaleko.

Samozrejme, na celej konšpirácii nebolo nič pravdivé, náš článok opisoval príbeh, ktorý bol už vtedy na Slovensku známy, takže nešlo o nič prevratné, a ocitol sa v tom náhodou. Prezidenta ani protesty, samozrejme, nikto zo zahraničia neriadil.

Po smrti Jána a Martiny sa práca novinárov ešte viac dostala do verejnej debaty. Zmenilo sa vnímanie verejnosti?

Bezprostredne po vražde asi áno a veľká časť spoločnosti pochopila, ako naša práca vyzerá a že novinári a novinárky môžu byť pre svoju prácu aj vo fyzickom ohrození.

Podpora verejnosti mne a kolegom dodávala energiu v časoch, keď sme sa možno aj báli alebo sme boli demotivovaní. Postupne sa však vraciame k pôvodnému stavu a nedôvere, ktorú cítiť najviac na sociálnych sieťach.

Ak v nás niečo vzbudzuje pochybnosť či postranný úmysel, pozrime sa na vlastníkov. Z mojich skúseností sa každá redakcia snaží minimalizovať ich vplyv. Horšie je, keď sú vlastníci utajení.

Novinári a novinárky sú prenasledovaní v mnohých krajinách. Tým, že pôsobíš medzinárodne, poznáš niekoho, kto sa ocitol pre svoju prácu v ohrození života?

Nedávno som sa dozvedela, že kolegyňa Emilie van Outeren z holandských novín NRC písala o protestoch proti bieloruskej vláde a po zásahu projektilom skončila v nemocnici. Bola na operácii a dlho sa zotavovala. Nedala sa však zastrašiť a už znova pracuje.

Zrejme si uvedomila, do akých nebezpečných situácií sa dostávajú bežní ľudia, keď sa niečo také vážne stalo jej, a je dôležité zastať sa ich.

Z New York Times som zase poznala viacerých vojnových reportérov, ktorí boli v Iraku a v Afganistane a priniesli si odtiaľ hrozné skúsenosti. Tu na Slovensku je najhorší prípad Jána Kuciaka, svoje si zažili aj viacerí novinári a novinárky v 90. rokoch.

V súčasnosti sa obávame, ako na novinárov budú reagovať fanúšikovia extrémnej pravice, ktorých nenávistné výroky čítame na sociálnych sieťach. Dúfam však, že už žiadne násilie nezažijeme.

Ako tvoji kolegovia v zahraničí reagovali na správu o smrti slovenského novinára? 

V ten deň sa mi ozývali kolegovia zo všetkých novín, z agentúr a televízií, s ktorými som kedy spolupracovala. Hneď ráno som písala editorom New York Times a vysvetlila im, čo sa stalo. Najprv nikto z nás nechcel veriť, že by smrť mohla súvisieť s jeho prácou.

Aj ja som si hovorila, že sme na Slovensku, v Európskej únii a hádam sa nikto nepokúsil o úkladnú vraždu. Ešte v ten deň však na udalosť reagoval policajný prezident, ktorý ju spojil s novinárčinou a odvtedy sme mali všetci jasno. Na prvé zhromaždenie Za slušné Slovensko prišiel aj môj kolega z Varšavy a snažil sa chodiť na všetky protesty so mnou. Bola to veľká vec aj vo svetovom meradle, žiaľ.

Na Slovensku v posledných rokoch rastie vplyv konšpiračných médií. Ako si to vysvetľuješ? 

Vplyv konšpiračných médií súvisí s vysokou mierou nedôvery v inštitúcie. Ľudia potom neveria pravde ani faktom, a to u nich podporuje pocit, že sa nedá veriť nikomu. Na tom stavajú dezinformačné kampane. Hovoria, že svet ovládajú tajné skupiny, že nikto nejde protestovať z vlastnej vôle, že médiá niekto ovláda z pozadia.

Slovensko má v regióne výnimočné postavenie, v nedávnom prieskume organizácie Globsec sa ukázalo, že až takmer 60 % spoločnosti sa prikláňa ku konšpiráciám. Myslím si, že ich rozšíreniu výrazne pomohlo nastavenie sociálnych sietí, u nás hlavne Facebook.

Prečítajte si: Ako rozpoznať hoax? Základom je overiť si, či už o tom nepísali inde

Ako sa v tom dá zorientovať? Ako odlíšiť kvalitné médiá a poctivých novinárov od konšpirátorov?

V prvom rade treba hľadať zdroj informácií a zamyslieť sa, kto mi čo hovorí a prečo. Ak sa napríklad hovorí o koronavíruse, pozrime sa, či sa vyjadruje virológ, ktorý má za sebou odbornú skúsenosť, stavbár či zubár. Hoci je aj zubár lekár, neznamená to, že je odborník na vírusy.

Pri štandardných médiách si tiež vieme ľahko zistiť, kto v nich pracuje. Čím má médium známejšie meno, tým je väčšia istota, že ponúka overené informácie a dá sa na ne spoľahnúť.

Skúste si o novinách nájsť základné údaje, pozrieť si, kto ich vedie, kto ich sponzoruje, ako sú financované.

Používa médium priveľa anonymných zdrojov? Novinári nemajú problém podpísať sa pod svoje články, dezinformačná scéna však robí opak. Aj keď tradičné noviny nezverejnia meno zdroja, aspoň uvedú, že ho poznajú. Tradičné médiá sa skrátka snažia čo najmenej skrývať.

Veľa sa hovorí o financovaní médií. Mala si niekedy pochybnosť o článku kvôli vlastníkom novín, v ktorých vyšiel?

Keď som niekedy mala pochybnosti, stalo sa mi to pri médiách preukázateľne vlastnených finančnými skupinami. Na Slovensku je to veľký problém, ktorý ovplyvňuje kvalitu a slobodu médií. Na druhej strane, aspoň o vlastníkoch vieme, a môžeme si pri každom článku spraviť názor.

Ak v nás niečo vzbudzuje pochybnosť či postranný úmysel, pozrime sa na vlastníkov. Z mojich skúseností sa každá redakcia snaží minimalizovať ich vplyv. Horšie je, keď sú vlastníci utajení.

Oddelili sme tradičné médiá od konšpiračných. Kam zaradiť bulvár, ktorý tiež často pracuje s neoverenými informáciami? 

Bulvár vnímam ako samostatnú kategóriu, ktorá slúži skôr na pobavenie než na získanie serióznych informácií. Snaží sa šokovať, píše o celebritách a medzitým prináša aj správy o politike. Ak však chcete čítať o spoločnosti alebo o zahraničnej politike, odporúčam kvalitnejšie zdroje. Na druhej strane bulvár je stále o niečo lepší zdroj informácií než konšpiračné médiá.

Pochopeniu novinárov a kritickému mysleniu by na Slovensku určite pomohlo zavedenie mediálnej výchovy, a to na všetkých úrovniach škôl.

Zastrešuješ aktivity Fondu na podporu investigatívnej žurnalistiky. Prečo takýto fond u nás potrebujeme?

Fond vznikol v roku 2018 ako reakcia na vraždu Jána a Martiny s cieľom poskytnúť novinárom a novinárkam podporu. Hoci má každá redakcia vlastný biznis model, nie vždy dokáže zaplatiť dlhodobejšiu investigatívnu prácu.

Pochopeniu novinárov a kritickému mysleniu by na Slovensku určite pomohlo zavedenie mediálnej výchovy, a to na všetkých úrovniach škôl.

Ak chcú novinári robiť na zložitejších témach, ktoré si vyžadujú viac času, často si musia znížiť úväzok, prípadne to robia na úkor voľného času a nemajú prostriedky napríklad na cestovanie, hlbšie analýzy. Redakcie v tomto smere nie sú bohaté a v týchto situáciách môžu pomôcť naše granty.

Fond je zároveň podprogramom Novinárskej ceny, ktorou chceme vyslať signál, že u nás vzniká veľa kvalitnej žurnalistiky a že novinárom a novinárkam sa dá veriť.

Aktuálne prebieha hodnotenie súťažných príspevkov v rámci Novinárskej ceny, kde si tento rok aj v porote. Dajú sa z nich vyčítať nejaké trendy v súčasnej žurnalistike? 

V Novinárskej cene síce pôsobím prvý rok, ale nejaké trendy som si všimla. Napríklad, že kvalitná žurnalistika nevymrela a na Slovensku je veľa dobrého, čo čítať, čo vidieť, čo počúvať.

Novinári a novinárky tiež využívajú nové prostriedky, ako informácie podať, rozvíjajú dátovú žurnalistiku, k článkom prikladajú videá, podcasty, zvukové stopy, mapy či grafy. V redakciách sa presadzujú čoraz mladší autori, rastie nám silná nová generácia. Ukazuje sa, že podcastová scéna je u nás veľmi bohatá, že ideme s dobou a inšpirujeme sa vo svete.


Tento článok vznikol pri príležitosti Svetového dňa slobody tlače, ktorý si pripomíname 3. mája. Spoločnosti O2 záleží na slobode slova, preto prostredníctvom Férovej Nadácie O2 dlhodobo podporuje aktivity Fondu investigatívnej žurnalistiky a jeho prínos pri otváraní dôležitých tém. 

Miroslava Širotníková

Je novinárka a koordinátorka Novinárskej ceny a jej podprogramu Fondu na podporu investigatívnej žurnalistiky, ktoré patria k aktivitám Nadácie otvorenej spoločnosti. Pochádza z Trebišova, študovala žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave. Približne 10 rokov pôsobila na voľnej nohe a o Slovensku písala pre svetové médiá, ako sú New York Times, Balkan Insight, Channel 4 či Financial Times, spolupracovala aj so slovenskou tlačovou agentúrou SITA. 


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac