Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) uvádza päťdielny dokumentárny cyklus o udalostiach Novembra 89 s názvom Fetiše Nežnej revolúcie. Seriál si zobral na mušku charakteristické prvky tých dní. Bez pátosu a s nadhľadom približuje obdobie, ktoré zmenilo naše životy, zmýšľanie a otvorilo nám nové možnosti.
Sóda vám prináša krátke zhrnutia jednotlivých dielov, ktoré zároveň odkrývajú to, čo bolo pre November 89 najpríznačnejšie.
Kreativita revolúcie
Nežná revolúcia bola, či chceme, alebo nie, prvým pilierom rodiaceho sa nového marketingu a slobodnej reklamy. Ulice boli plné symbolov, plagátov, hesiel a odznakov.
Vlnitý plechový plot na Námestí 4. apríla (v súčasnosti Hlavné námestie) zdobili plagáty, ktoré vyrobili študenti VŠVU Boris Ondreička a Cyril Blažo. Spoluzakladateľ Verejnosti proti násiliu (VPN) Peter Horváth prednášal grafický dizajn a celkom prirodzene prispel k vizuálnemu stváreniu Novembra 89. Autorom loga VPN je výtvarník Karol Rosmány – tvar písmena V vychádza z natiahnutej ruky s vystretým ukazovákom a prostredníkom.
Veľkou zmenou prechádzali aj médiá. Vznikli prvé nezávislé noviny Verejnosť, mládežnícke noviny SMENA sa odvážne rozhodli informovať ľudí o revolučných udalostiach a v televízii sa o spoločenskej situácii otvorene diskutovalo v relácii Dialóg.
Rovnošata revolúcie
Móda pred rokom 1990 pripomínala uniformu. Všetko oblečenie malo podobné až identické strihy, v obchodoch bol malý výber látok a farieb. Uniformita bola jedným zo symbolov režimu a prejavovala sa aj v podobe pionierskej či zväzáckej rovnošaty alebo odevov počas spartakiády. Nebola však len vonkajším prejavom. Hlavnú úlohu hrala uniformita myslenia, a teda nevyčnievanie z davu.
Aj v Novembri 89 boli politickí funkcionári uniformne oblečení v oblekoch. Oholení, ostrihaní… Predstavitelia revolúcie zase v ručne štrikovaných svetroch, bradatí, vlasatí… V uliciach bola sychravá zima. Snežilo, pršalo, mrzlo. Takmer všetci mali na hlavách vlnené čiapky. Jedna z nich, tzv. budajka, sa stala symbolom revolúcie.
Cesty revolúcie
Revolúcia sa neodohrala iba na námestiach v Prahe a v Bratislave, diala sa všade. Keď sa 18. novembra rozšírili chýry o tom, ako bezpečnostné jednotky násilne potlačili demonštráciu na Národnej triede v Prahe, vzbudilo to pozornosť takmer v každom kúte republiky.
Kým televízia nezačala vysielať slobodne, bolo potrebné ľuďom ozrejmiť chýry o tom, čo sa deje na námestiach. Herci a študenti v prvých dňoch vysvetľovali udalosti priamo. Ústne šírili neskreslený obraz diania, pretože ten, kto nemal rakúsku televíziu, nevedel takmer o ničom.
Škola, základ revolúcie
Nežnú revolúciu začali „písať“ študenti. Dňa 16. novembra zorganizovali protestnú demonštráciu v Bratislave, na ktorej sa zúčastnilo asi 300 osôb. Protestovali proti vtedajšiemu návrhu vysokoškolského zákona a za akademickú slobodu. Skandovali heslá ako Slobodu slova! Nechceme reaktor! Chceme školské reformy! Chceme školy pre všetkých! Demokraciu, demokraciu!
V piatok 17. novembra sa v Prahe na Albertove zišli študenti vysokých škôl pri oficiálnom pietnom akte pri príležitosti 50. výročia smrti Jana Opletala a zatvorenia českých vysokých škôl v roku 1939. Z tichej pietnej akcie sa stal krvavý masaker. Po týchto udalostiach sa začali organizovať štrajkové výbory. V školách vyhlásili štrajk. Študenti tak začali meniť československú históriu.
Genius loci
K študentom sa veľmi rýchlo pridali aj divadlá. Prestali na chvíľku plniť svoju zábavnú úlohu a stali sa stánkami osvety. Veľa hercov našlo svoje druhé pôsobisko na námestiach. Neumlčali ani tých, ktorí mali zákaz hrať. Svoj zvučný hlas prepožičali novým heslám demokracie, po ktorej tak túžili. Námestia im poskytli dosky, ktoré znamenajú svet a otvárajú cestu k slobode.
Dôležitým symbolom sa stali kľúče, ktoré mali mnohé interpretácie a významy. Okrem hercov vystúpilo na improvizovaných pódiách množstvo ďalších ľudí.
Museli prekonať strach z toho, aké následky môžu za tento čin niesť v prípade, že žiadna zmena nenastane. A tak zrazu boli na svete prví skutoční hovorcovia ľudu. Námestia a ulice sa stali dôležitým miestom celospoločenskej zmeny.
Jednotlivé časti dokumentárneho cyklu Fetiše Nežnej revolúcie môžete od 17. októbra 2019 sledovať v priemiére každý štvrtok o 21:30 hod. na Jednotke. K dispozícii budú aj v televíznom archíve.
Spoločnosť O2 si pripomína 30. výročie Nežnej revolúcie a pri tejto príležitosti podporila projekty, ktoré mladým ľuďom približujú, prečo sa pred 30 rokmi ľudia postavili za slobodu a demokraciu a prečo sa za tieto hodnoty oplatí bojovať aj dnes. Viac inšpiratívneho čítania vrátane súťaže a kvízu nájdete na tomto mieste.