Od popu cez džezu až po hip-hop: 9 skvelých pesničiek, ktoré osviežia váš playlist

Zozbierali sme pre vás odporúčania na hudbu, ktorá sa skvelo hodí v sychravom počasí.

Ovplyvňuje ročné obdobie výber hudby, ktorú počúvate? Púšťate si na jeseň a začiatkom zimy balady alebo stále tancujete v rytme letných hitov? Pripravili sme pre vás výber piesní, ktoré v tomto období počúva redakcia Sódy. Všetky nájdete aj v ponuke streamovacej služby TIDAL.

Počúvajte hudbu cez O2. Súčasťou vášho O2 SMART Paušálu môže byť aj predplatné appky TIDAL a 10 GB dát na jej používanie. Chcem vedieť viac

Sigur Rós – Hoppípolla

Na umocnenie pocitov z prichádzajúcej zimy sa dokonale hodí islandská kapela Sigur Rós. Za vypočutie určite stojí celá ich tvorba, my sme tentoraz vybrali ich komerčne najúspešnejšiu pesničku.

Názov Hoppípolla je skratka islandského slovného spojenia hopp í polla, čo znamená skákanie do kaluží. Na túto aktivitu je už možno chladno, ale atmosféra pesničky sa určite hodí nielen na hopsanie medzi opadanými listami.

Yves Montand – Les Fueilles Mortes

Teraz si dajme trochu džezu. Pôvodnú verziu piesne Les Feuilles Mortes (Mŕtve listy) zložil maďarsko-francúzsky skladateľ Joseph Kosma a text napísal francúzsky básnik Jacques Prévert. Popularitu jej priniesla práve verzia Yvesa Montanda.

Anglická verzia Autumn Leaves s textom Johnnyho Mercera sa stala džezovým štandardom, ktorý do svojho repertoáru zaradili aj Miles Davis, Chet Baker, Eric Clapton, Bob Dylan či elektronické duo Coldcut.

Trio Ternura – A Gira

Ak máte chuť na niečo naozaj optimistické, máme pre vás pesničku, ktorá vás prenesie do leta. Skladba A Gira v bezstarostnom brazílskom rytme je ideálna na uvoľnenie.

Autorom skladby je súrodenecké Trio Ternura, ktorému s hudbou a textami pomáhali aj ďalší členovia rodiny – v tomto prípade ich otec a ujo. Pôvodnú verziu z roku 1973 prespievala do rovnako vydarenej anglickej verzie Black Magic speváčka žánru bossanova Astrud Gilberto.

Čavalenky – Chlapci na ulici

Vráťme sa z Brazílie na Slovensko. Holíčsky raper Čavalenky vo svojich textoch veľmi trefne upozorňuje na nástrahy pouličného života, na vplyv nezamestnanosti na ľudí v regiónoch aj problémy rómskych komunít.

Nedávno vydal singel Návod, ktorý síce ešte nie je na streamovacích službách, za vypočutie však určite stojí aj skladba Chlapci na ulici, ktorá sa stala dôležitou súčasťou folklóru slovenského hip-hopu.

 

 

Čo prináša TIDAL cez Smart Paušál od O2

Streamovacia služba TIDAL je svetovým lídrom kvality zvuku a videí. Umožňuje počúvať hudbu neobmedzene, a to aj offline či vo formáte FLAC, teda v bezstratovej kvalite. Okrem pesničiek tu nájdete aj hudobné videoklipy, rozhovory, súťaže o lístky  a ďalší exkluzívny obsah. Samozrejmosťou je možnosť tvorby playlistov.

TIDAL je na trhu 5 rokov, pričom v ponuke má už viac ako 60 miliónov pesničiek a vyše 250 000 videí vo vysokej kvalite. Aplikáciu TIDAL si teraz môžete ako prémiovú službu aktivovať v rámci svojho O2 SMART Paušálu.

Boston – More Than A Feeling 

„Pozrel som sa ráno von a slnko bolo preč. Pustil som si trochu hudby na začatie dňa a stratil som sa v známej piesni.” Úvod tejto skladby znie, akoby ju spieval niekto, kto vo vzduchu zacítil zmenu ročného obdobia.

Kapela Boston síce svoj prvý album nahrala v pivnici jedného z členov, no zabodovala hneď svojím prvým singlom More Than A Feeling. Hudobná legenda Nirvana si dokonca zvykla úvod piesne požičať ako koncertné intro k svojmu hitu Smells Like Teen Spirit.

Télépopmusik – Breathe

Aj francúzskej tanečnej skupine Télépopmusik sa podarilo preraziť hneď so svojím debutovým singlom. Skladba Breathe, ktorú nahrali v spolupráci so speváčkou Angelou McCluskey, si v roku 2004 dokonca vyslúžila nomináciu na Grammy za najlepšiu tanečnú nahrávku.

Každý, kto Breathe pozná, k nej pravdepodobná má nejaké asociácie. My sme ju dostali ako tip od niekoho, koho pozitívne naladí v každom období, aj napriek tomu, že ju mali dlho nastavenú ako zvonenie budíka.

Sledujte filmy cez O2. Vybrali sme pre vás 9 komédií, pri ktorých si skvelo oddýchnete. Poďme nato

Caroline Polachek – So Hot You’re Hurting My Feelings

Úprimne priznávame, že táto pieseň sa do nášho výberu dostala vďaka tomu, že práve vyšla a okamžite si nás získala. Hravá a naozaj chytľavá popová pesnička So Hot You’re Hurting My Feelings od americkej speváčky Caroline Polachek je jej prvým singlom z nového albumu Pang.

Ak sa vám tvorba Caroline Polachek zapáči, vypočujte si aj jej kapelu Chairlift alebo skladbu od Beyoncé No Angel, ktorú pomohla napísať.

Carla dal Forno – No Trace

Album Look Up Sharp austrálskej speváčky Carly dal Forno tiež vyšiel iba nedávno a jeho zastreté vokály a post-punkové basové linky sa podľa nás perfektne hodia na ponurú jeseň či zimu.

Ide presne o ten album, ktorý si môžete púšťať stále dokola. Ak však máme odporučiť len jednu skladbu, je to hneď tá prvá s názvom No Trace.

Guns N‘ Roses – November Rain

Možno je to počasím, možno výročiami dôležitých historických udalostí, ale jeseň často sprevádzajú aj pocity nostalgie. Zo širokého oldies repertoára sme preto do tohto výberu vybrali baladu s príznačným názvom November Rain od americkej hardrockovej legendy Guns N‘ Roses.

Odporúčame vypočuť si celú 9-minútovú verziu.

Vyberte si svoj O2 SMART Paušál a získajte extra dáta na obľúbené aplikácie. Ak sa rozhodnete pre Zlatý O2 SMART Paušál, získate nielen neobmedzené volania, SMS a MMS a 10 GB dát, ale aj 3 × 10 GB na tri aplikácie podľa vášho výberu. Vybrať si môžete napríklad streamovaciu službu TIDAL aj s predplatným a k tomu Instagram a Facebook. Viac o nových O2 SMART Paušáloch a ich možnostiach sa dozviete na www.o2.sk.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac