Každý obyvateľ Bratislavy aj jej návštevník má svoje záujmy a vyšliapané chodníčky. Preto je podnetné občas vyjsť zo svojej bubliny a pozrieť sa na mesto očami ľudí, ktorí sú s ním tesne spätí. Vďaka mapám, ktoré vydávajú, môžete spoznať hlavné mesto inak.
Gastromapou k porozumeniu
Bratislava ponúka množstvo gastroprevádzok, v ktorých môžete ochutnať svetovú kuchyňu. Vďaka nim „precestujete“ za jeden deň polovicu sveta, stretnete ľudí z Číny, Mexika, Indie či Talianska a zoznámite sa s ich kultúrami nad tanierom skvelého jedla.
Keď pre vás ľudia zo vzdialených krajín navaria podľa svojich rodinných receptov, spoznáte exotické chute a vône z prvej ruky.
Mapa bratislavských reštaurácií s medzinárodnými kuchyňami zároveň prispieva k otvoreniu sa spoločnosti v hlavnom meste. Nezisková organizácia Mareena, ktorá mapu vydáva, pomáha totiž utečencom a cudzincom zapadnúť do našej spoločnosti a miestnym ľuďom zase lepšie spoznať tých, pre ktorých sa Slovensko stalo novým domovom.
Druhú aktualizovanú edíciu mapy si môžete kúpiť priamo v Mareene, v bratislavskom kníhkupectve Artforum alebo objednať online prostredníctvom kníhkupectva Martinus. V ponuke sú dve verzie – praktická gastromapa do vrecka alebo plagát.
M_P_BA
Kam v Bratislave chodia miestni? Kam sa chodia najesť, kde sa stretávajú s priateľmi alebo kam si radi vyrazia na rande? Spravidla na nich narazíte na miestach, ktoré dýchajú výnimočnou atmosférou. Tieto prevádzky často nemajú nablýskané fasády, ale sú nenápadne ukryté.
Pavlína Morháčová už roky spisuje obľúbené miesta Bratislavčanov do mapy M_P_BA. Nájdete tu tipy na ošúchané „skanzeny“, v ktorých sa zastavil čas, príjemné zašité kaviarne, starosvetské lokálne obchodíky, ale aj unikátne miesta, ktoré stoja za malý výlet.
„Zaujímavé veci číhajú za množstvom rohov a aj keď sa Bratislava v posledných rokoch zásadne mení, vznikajú nové štvrte a starý ošúchaný svet zaniká, aj tak je stále po čom ňúrať,“ hovorí autorka projektu.
Odporúčame aj účet M_P_BA na Facebooku, kde často pribúdajú nové nečakané miesta aj tipy na vlastivedné prechádzky po meste.
Technické pamiatky Bratislavy
Technické pamiatky sú cenným, ale často prehliadaným dedičstvom našej krajiny. Bratislavčania si k nim postupne hľadajú cestu, no mnohé pamiatky nám jedna po druhej miznú pred očami. Mapa technických pamiatok Bratislavy zachytáva miesta, ktoré ešte v Bratislave zostali a ktoré si bežný človek môže pozrieť aspoň z diaľky.
Mapa technických pamiatok Bratislavy sa sústreďuje na 48 najstarších a najzaujímavejších pamiatok mesta. Jej súčasťou sú minimalistické ilustrácie a texty v slovenskom i anglickom jazyku.
Mapu vydalo občianske združenie Čierne diery v spolupráci s Klubom ochrany technických pamiatok. Podobné mapy vytvorili aj pre ďalšie mestá, pričom séria bola ocenená Národnou cenou za dizajn.
Cirkulárna mapa Bratislavy
Ak chcete žiť udržateľnejšie a produkovať menej odpadu, určite vám príde vhod Cirkulárna mapa Bratislavy, za ktorou je Inštitút cirkulárnej ekonomiky. Dozviete sa z nej, kde všade sa nachádzajú nielen bezobalové obchody či komunitné kompostoviská, ale aj rôzne požičovne, opravovne či krajčírstva.
Mapu si môžete stiahnuť ako PDF alebo si ju v rozšírenej verzii prezerať na Google Maps.
Aby ste sa o svoje zážitky pri spoznávaní hlavného mesta aj zvyšku krajiny mohli podeliť so svojimi blízkymi, stavte na rýchly a spoľahlivý mobilný internet od O2, ktorý je vďaka 4G sieti dostupný už pre 97 % obyvateľov Slovenska. Viac informácií nájdete na www.o2.sk.