Týždeň som používal smart hodinky. Pomohli mi žiť aktívnejšie?

Redaktor Sódy Dominik Holič testoval Huawei Watch GT2, aby zistil, či smart hodinky dokážu motivovať k zdravšiemu životnému štýlu.

Uvažujete nad fitnes trackerom, aby ste mali lepší prehľad o svojich športových aktivitách? Alebo máte radi technologické hračky a rozmýšľate, či si viete kúpu hodiniek obhájiť snahou o aktívnejší život? Ja patrím tak trochu k obom týmto skupinám a týždeň som testoval smart hodinky Huawei Watch GT2, aby som na tieto otázky odpovedal sebe a pomohol pri rozhodovaní aj vám. 

Zdravší život vďaka smartfónu?. Vyskúšajte tieto appky a pár jednoduchých nastavení

Predtým ako prejdem k zážitkom z testovania, uvediem pár vstupných parametrov o sebe. Väčšinu svojho pracovného dňa trávim za počítačom v polohe, pri ktorej plače moja krčná chrbtica. Preto sa snažím mať aspoň trikrát do týždňa nejaký pohyb. Považujem sa za priemerne aktívneho človeka a rád by som sa vo svojej životospráve zlepšil.

Momentálne zvažujem kúpu smart hodiniek, pretože by som si rád priebežne sledoval fitnes dáta o svojich aktivitách s nádejou, že ma budú motivovať viac makať. Tiež by som si chcel začať dávať väčší pozor na jedlo a sledovať si približný kalorický príjem a výdaj. No a, samozrejme, mám rád gadgety a moja detská duša chce mať možnosť telefonovať cez hodinky.

Pri testovaní Huawei Watch GT2 som sa preto zameral na rôzne natívne tréningové funkcie a hodinky som skúšal pri viacerých športových aktivitách. Keďže som doteraz žiadne smart hodinky nemal, všímal som si aj zaujímavé postrehy z bežného každodenného fungovania.

Bezproblémové zoznámenie a prispôsobenie

Huawei Watch GT2 som si aj napriek konkurenčnému operačnému systému bez problémov spároval so svojím smartfónom. Ovládanie som si rýchlo osvojil aj bez návodu a hodinky som si hneď čo najviac personalizoval.

Z viacerých ciferníkov som si vybral možnosť, ktorá súčasne ukazuje čas, tep, počasie, počet krokov a počet spálených kalórií za daný deň. Spodné tlačidlo som si prispôsobil tak, aby sa mi po stlačení zobrazil prehľad fitnes cieľov a aktivít za daný deň. Takto som mohol celý deň sledovať, koľko som prešiel krokov, koľko kalórií som spálil, akú časť dňa som bol aktívny a koľko času som venoval nejakému pohybu.

Ak zvládnete za deň 10-tisíc krokov (môžete si nastaviť aj viac), 30 minút pohybu a počas 12 hodín z dňa ste v každej aspoň minútu aktívni – naplníte tzv. aktivity krúžky a splníte cieľ na daný deň.

Asistent pri cvičení

Pri plnení aktivity krúžkov výrazne pomáha, ak chodíte cvičiť. Ja mávam dvakrát do týždňa funkčný tréning v Roguery Performance a počas testovania som vyskúšal viacero tréningových funkcií, ktoré nájdete v hlavnom menu v kategórii Workouts.

Keďže funkčný tréning nemá svoj vlastný režim, využíval som možnosť Other. Počas tréningu tak vidíte svoj tep, čas cvičenia, spálené kalórie a fázu tréningu podľa tlkotu srdca.

Ubehnutý čas a aktuálny tep vám každých 10 minút pripomenie hlasový asistent, ktorého som okamžite vypol. Ak vám bude rovnako ako mne prekážať, musíte si ho pri každom type tréningu vypnúť manuálne.

Pri aktivovanom tréningu vám nebudú chodiť notifikácie, ale môžete prijímať hovory. Najzaujímavejšie bolo pre mňa sledovať množstvo spálených kalórií a s hrôzou zistiť, koľko sa musím namakať, aby som „vynuloval“ plechovku koly, čo som vypil poobede.

Na záver cvičenia som vždy vyskúšal aj tréningovú funkciu Veslovanie, ktorá funguje podobne ako ostatné. Môžete ju nechať voľne ísť alebo si nastaviť, aby vás upozornila, keď odveslujete istý čas alebo spálite zvolený počet kalórií.

Behať odporúčam s bezdrôtovými slúchadlami

Najhorší zážitok s Huawei Watch GT2 som mal pri behaní. Nebolo to však vinou hodiniek, ale pre samotný beh. Beh neznášam, ale po rokoch som sa prinútil dať tomuto športu znova šancu.

Najskôr som si skúsil nastaviť tréning Beh vonku, kde sa mi páčila možnosť prepnúť si na displeji utekajúcu postavičku, s ktorou musíte držať krok, a tak si udržať konštantné tempo. Keďže som však absolútny amatér, radšej som si zapol základnú lekciu behu z 13 možných, ktorá sa tiež nachádza medzi tréningovými možnosťami.

Nie som na to hrdý, ale 22-minútová trasa, pri ktorej sa strieda rýchla chôdza s poklusmi, mi dala celkom zabrať a potvrdil som si, že beh je jednoducho nudný šport, s ktorým sa nekamarátim. Na tomto mieste by som sa rád poďakoval vývojárom, vďaka ktorým ma Huawei hodinky pravidelne upozorňovali, že mám príliš vysoký tep, čo som bez váhania využil ako výhovorku na predčasný oddych a úľavu od môjho utrpenia.

Ak ste na rozdiel odo mňa fanúšik behu, odporúčam kúpiť si k týmto hodinkám bezdrôtové slúchadlá, aby vám mohol hlasový asistent pravidelne dávať informácie o odbehnutej vzdialenosti aj o vašom tepe a tempe. Asistent vám ich bude dávať tak či tak, ale s bezdrôtovými slúchadlami ho budete dobre počuť a nemusíte sa stále pozerať na hodinky.

Vľavo: prehľad spálených kalórií; Vpravo: dáta zo stúpania po schodoch

Trocha ma však sklamalo, že po absolvovaní bežeckej lekcie sa aktivita nezapísala medzi ostatné tréningy, ktoré sa ukladajú v appke Huawei Health.

Ďalším sklamaním po behu bolo zistenie, že nám nefunguje výťah. Aspoň som si však mohol vyskúšať funkciu Climbing (Lezenie/stúpanie) a vybehnúť na šieste poschodie. Rovno však priznávam, že keby som hodinky nemal, nedal by som sa na to. Takto som mal motiváciu pripísať si ďalšiu aktivitu.

Finta pre psičkárov

Mojou najčastejšou tréningovou aktivitou počas týždňa s Huawei hodinkami bola funkcia Chôdza vonku, ktorú som si zapínal vždy pri prechádzke so psom. Všimol som si na sebe, že aj takáto malá zmena v každodennej rutine dokáže človeka motivovať, aby bol na prechádzke dlhšie a mal na konci dňa čo najlepšie štatistiky. Páčila sa mi aj mapa prechádzky, ktorú nájdete po každej vonkajšej aktivite v appke.

Veľmi sa mi páčila analýza spánku, ale vyskúšal som ju len raz, pretože nie som zvyknutý spať s hodinkami a prišlo mi to zvláštne. Na druhej strane treba povedať, že ak si hodinky necháte na ruke aj v noci, dozviete sa zaujímavé veci o svojom spánku a pri dlhodobom sledovaní vám tieto dáta podľa mňa pomôžu odstrániť nezdravé návyky a ponocovanie.

Najväčšiu záťaž som s hodinkami zažil v posledný deň testovania na futbalovom tréningu. Na spomínaných funkčných tréningoch som za hodinu spálil priemerne 260 kalórií, na futbale za hodinu a pol skoro 800 kalórií. Na konci tréningu mi softvér dokonca odporučil 19 hodín rekonvalescencie pred akýmkoľvek ďalším pohybom a musím uznať, že som to aj potreboval.

Ak bývate v Bratislave  či v okolí, príďte sa pozrieť na náš zápas. FK Kozmos má jednoznačne najlepšiu atmosféru v 6. lige.

Huawei Watch GT2 sú silný motivátor

Keby som mal Huawei Watch GT2 dlhšie, vyskúšal by som s nimi ísť aj plávať a postupne by som začal skúmať možnosti, ako z nich vydolovať čo najviac aj pomocou appiek tretích strán.

Na základné každodenné fungovanie mi úplne stačili natívne funkcie. Batéria bola na začiatku môjho testu nabitá na 75 % a vydržala mi približne 5 dní intenzívneho používania. Na 100 % sa potom dobila za približne 2 hodiny.

Myslel som si, že ma bude otravovať, keď mi budú na ruke stále blikať notifikácie, preto som ocenil možnosť vybrať si, ktoré appky vám notifikácie do hodiniek pošlú a ktoré nie. Dal som si posielať spravodajské novinky zo SME.sk a z Denníka N, ale trocha mi je ľúto, že sa nedali zapnúť notifikácie pravidelných výsledkov z mojej obľúbenej appky Forza Football.

Aj keď ma mrzí, že som neprišiel na to, ako urobiť na displeji hodín screenshot a pravdepodobne sa to ani nedá, v skutočnosti by mi to okrem potrieb tohto článku nebolo treba. Na druhej strane ma potešila funkcia, ktorá vám pripomenie, že sa máte hýbať, ak dlho sedíte, aj funkcia Breathe s dychovými cvičeniami, ktoré dobre padnú v stresujúcich momentoch. A, samozrejme, užíval som si telefonovanie cez hodinky a cítil sa pri tom ako v sci-fi filme.

Za najväčšiu výhodu Huawei Watch GT2 však považujem podrobný prehľad o fitnes aktivitách a štatistikách, ktorý funguje ako silná motivácia pre ďalšie (a intenzívnejšie) športové aktivity. Práve tento psychologický trik mi po testovaní chýba najviac a pravidelne sa pristihnem, že si chcem skontrolovať, ako som dnes na tom, až kým si neuvedomím, že moje analógové hodinky nič z toho nedokážu.


Oslovili vás tieto smart hodinky a zvažujete ich kúpu? Huawei Watch GT2 môžete mať k akémukoľvek O2 SMART Paušálu na začiatok už od 0 €.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac