10 džobov, kde stačí vedieť dobre rozprávať

Vybrali sme 10 džobov, pre ktoré je rozprávanie nielen hlavnou pracovnou náplňou, ale dokonca kľúčom k úspechu.

Niektoré povolania sú ako stvorené pre ľudí, ktorí sa vyslovene vyžívajú v komunikácii a rozprávaní. Tí z vás, ktorí uvažujete o práci kde prevláda rozprávanie, zbystrite pozornosť.

Vybrali sme 10 džobov, pre ktoré je rozprávanie nielen hlavnou pracovnou náplňou, ale dokonca kľúčom k úspechu.

1. Motivačný rečník

Ako už zo samotného názvu vyplýva, musí vedieť ľudí motivovať, navnadiť, rozveseliť, nakopnúť, vliať im naspäť ich energiu a chuť do života. Musí ovládať tie správne frázy, vhodné slová, mať ten správny tón hlasu.

Motivačný rečník musí byť tak trochu aj psychológ. Vedieť, ako a čo povedať, kedy a čo nepovedať a správne načasovať ukončenie vety. Nuž, nie je to tak ľahké, ako sa môže na prvý pohľad zdať…

2. Spíker v rádiu

Táto práca vyžaduje množstvo kreativity, uvoľnenosti a pohotovosti. Spíker musí vedieť okamžite zareagovať, častokrát vtipne, aby situáciu odľahčil, ale naopak vedieť byť aj vážny, ak treba.

Tento človek je takmer nonstop v kontakte s ľudmi, či už po telefóne, online na sociálnych sieťach, ale aj osobne. Vedieť klásť otázky, niekedy aj tie “na telo” a na základe odpovede druhej strany dokázať okamžite kontrovať, je veľké umenie.

3. Stand-up komik

Práca, ktorá je tak trocha aj umením prepájajúcim sa s herectvom. Takýto človek musí vedieť zaujať a rozosmiať obecenstvo. Čiže byť veľmi kreatívny, pohotový a nebáť sa vystupovať pred väčšou či menšou skupinou ľudí.

Stand-up komici musia byť obdarení bohatou slovnou zásobou. A mať plnú hlavu príbehov, o ktoré sa chcú so svojim obecenstvom podeliť s cieľom rozosmiať a zlepšiť ľuďom deň.

4. Učiteľ

Toto povolanie sa pre mnohých stáva celoživotným poslaním. Učiteľ nepochybne patrí medzi najdôležitejších ľudí v živote človeka. Nielenže nás sprevádza počas dlhého obdobia, ale najmä je to v období, kedy sa formujeme a či chceme alebo nie, učitelia majú veľký vplyv na to, akí ľudia sa z nás stanú.

Dobrý učiteľ musí mať správne namiešanú kombináciu množstva charakterových vlastností a schopností.

Komunikácia, obrovská dávka trpezlivosti, skúsenosti, zodpovednosť, odhodlanie, dokonalé ovládanie hlasu, stress manažment čí bohatá slovná zásoba. To je len pár predpokladov na to, aby bol učiteľ vo svojom povolaní úspešný a rešpektovaný študentami.

5. Televízny moderátor

Verejnosť toto povanie často vidí ako veľmi jednoduché. Veď čo je ťažké na tom, posadiť sa na hodinu pred kameru a prečítať pár viet z čítačky? Aj tu je však treba, aby moderátor mal určitý mix vlastností pre úspešnú prácu.

V prvom rade má vplyv na verejnú mienku. Musí mať príjemný prejav, nevtieravý tón hlasu a taktiež nesmie hovoriť príliš nahlas alebo potichu. Mimika tváre je ďalším dôležitým atribútom pretože aj tá vie prezradiť názor človeka na danú situáciu. A v tomto povolaní je dôležité, aby vždy zostal neutrálny.

6. Osobný tréner

Na prvý pohľad sa nemusí zdať, že človek pracujúci ako osobný tréner alebo cvičiteľ musí veľa rozprávať, ale opak je pravdou. Musí cvičencovi vysvetliť, ako správne jednotlivé cviky cvičiť tak, aby mali účinok a aby sa predišlo zraneniam.

Tréner musí človeka motivovať neustále sa zlepšovať, skúšať čoraz náročnejšie variácie jednotlivých cvikov. Tiež vedieť zvoliť správne slová, ako cvičenca podporiť, ak niečo nejde alebo poradiť.

7. Herec

Dobrý herec, či už filmový alebo divadelný musí mať dar reči zvládnutý na absolútne dokonalej úrovni. V hlase herca musia byť emócie, z javiskového prejavu by mal divák mať naviac umelecký zážitok.
Byť kvalitným hercom si vyžaduje roky štúdia, hlasových tréningov a skúseností.

8. PR manažér

Medzi hlavnú náplň práce okrem iného spadá aj reprezentovanie firmy na verejnosti a komunikácia s médiami a novinármi. Rorprávanie je teda základom pre úspech na tejto pozícii.

Príjemné vystupovanie a dokonalé ovládanie gramatiky a štylistiky sú taktiež absolútnou samozrejmosťou. Ak má firma dobrého, ochotného a príjemného PR manažéra, bude aj pozítívne vnímaná partnermi a verejnosťou. PR manažér je vlastne takou živou reklamou svojej firmy.

9. Realitný maklér

Či sa dom, pozemok, byt prenajme alebo predá, závisí od toho, ako realitný maklér dokáže nehnuteľnosť potencionálnym záujemcom ústne podať. Aké frázy, tón hlasu, slová použije, aby nehnuteľnosť predstavil v čo najlepšom svetle, ale na druhej strane povedal pravdu a nič nezamlčal.

To je umenie ktoré sa človek dlho učí, ale ak ho raz ovláda, stane sa jednotkou vo svojej práci a ľudia si ho budú nazájom odporúčať. A nie je predsa lepšej reklamy, ako keď vás niekto odporučí.

10. Blogger

Ďalší z džobov, ktoré sú veľmi trendy. Blogov a bloggerov sú milióny a každý deň sa objavujú ďalší a ďalší. Umenie je ale v tom, ako byť v tomto šume videný a počutý. A to dokáže len pár najlepších. Možno budete namietať že blogger nerozpráva, ale väčšinou píše, no nie je to úplne tak.

Bloggeri sa častokrát zúčastňujú mnohých akcií, verejných prezentácií, alebo sa stanú tvárou nejakej značky či produktu. Toto všetko obnáša aj potrebu komunikovať na verejnosti, s médiami či novinármi. Práve tu sa ukáže, že ak vedia správne vystupovať na verejnosti, ich úspech nie je len dielom náhody.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

12 pozoruhodných výtvorov, ktoré vznikli vďaka 3D tlači

3D tlačiarne dnes už vedia vytlačiť hocičo - od náhradného ucha až po jedlo pre kozmonautov.

Trojrozmerná tlačiareň dokáže na základe digitálnych dát vytvoriť akýkoľvek trojrozmerný (3D) objekt. Stačí pripraviť jeho model v počítačovom programe a poslať dáta do tlačiarne.

Postupným pridávaním tenkých vrstiev sa vytvára verná kópia počítačového modelu. Ak sa napríklad tlačia predmety väčšie ako je výrobná kapacita tlačiarne, vytlačia sa najprv jednotlivé časti modelu a následne sa poskladajú podobne ako lego. Možnosti 3D tlače sú preto takmer neobmedzené.  Vybrali sme dvanásť vecí, o ktorých by zrejme nik nepovedal, že sa dajú týmto spôsobom vyrobiť.

1.Pizza

NASA sponzorovala výskum 3D tlače jedla, aby mali astronauti vo vesmíre pestrejšiu a chutnejšiu stravu. Tlačiareň pizze má tri tonery- na cesto, na syr a na omáčku.

2.Gitara

Dizajnér Olaf Diegel vlastní firmu Cubify 3D Systems, ktorá vyrába, alebo skôr, “tlačí” gitary na mieru. Pred rokom a pol sa uskutočnil dokonca prvý koncert kapely, ktorá hrala iba na hudobných nástrojoch vytvorených pomocou 3D tlače.

3.Objektív fotoaparátu

, Zdroj: Fab.Lens

Objektívy sú komplikované technické zariadenia s dokonale vybrúsenými šošovkami, náročné na zhotovenie. Vcelku uspokojivo sa však podarilo optiku napodobniť aj pomocou 3D tlače, kde sklo v šošovkách nahradil akrylát, ktorý bol ešte dodatočne orezaný laserom a opracovaný ručne.

4.Model embrya

Namiesto fotky z ultrazvuku ponúka japonská spoločnosť ako spomienkový predmet pre budúcu mamičku 3D model jej budúceho bábätka. Len za 1 275 dolárov.

5. Slovo

3D prívesok O2

Povedzte niekomu „Ľúbim ťa“ a darujte mu toto vyznanie na prívesku, ktorý môže nosiť stále pri sebe. Pomocou počítačového programu sa z nahrávky vášho hlasu (zvukovej stopy) rotáciou vytvorí jej 3D model, z ktorého vznikne malý prívesok.

6.Aston Martin DB5

Skyfall Aston Martin

Tvorcovia filmu Skyfall vytvorili pomocou 3D tlače repliku kultového auta Jamesa Bonda v mierke 1:3, aby ju následne nechali havarovať, prevŕtať guľkami a zapáliť.

7.Mikroskopické pretekárske auto

Viedenská technická univerzita vyrobila viacero voľným okom nerozlišíteľných objektov o veľkosti zrnka piesku. Ide napríklad o autíčko Formuly 1, londýnsky Tower Bridge či katedrálu.

Ich rozmery sa pohybujú v nanometroch (napríklad autíčko má na dĺžku približne tretinu milimetra). A dôvod toho celého? Má ísť o demonštráciu možností 3D tlače.

8.Obytný dom

3D print obytný dom

Okrem dvojposchodovej vily a niekoľkých domov, postavila čínska spoločnosť WinSun pomocou 3D tlače už aj 6-poschodovú kancelársku budovu. Kusy, z ktorých je zložená, boli vytlačené, prevezené a zmontované priamo na mieste stavby.

9.Mäso

Dnešná technológia umožňuje pomocou 3D tlače vytlačiť aj mäso. Funguje to tak, že sa pomocou biopsie odoberú zo zvieraťa kmeňové bunky. Bunkovým delením sa postupne získa dostatočné množstvo organickej hmoty (stovky tisíc živých buniek), ktorou sa naplní “bio-toner” tlačiarne.

Výsledná chuť je vraj takmer totožná s reálnym mäsom, možno trochu menej šťavnatá. Vývoj prvého prototypu takejto fašírky zatiaľ stál 250 tisíc eur.

10.Ucho

Zdroj: Wake Forest Institute for Regenerative Medicine

Po desiatich rokoch výskumu sú dnes vedci schopní pomocou “biotlačiarne” vytlačiť aj chýbajúce časti tela v podobe ucha, kostí či svalstva. Tieto časti tela je možné vytlačiť pre pacienta na mieru, z jeho vlastného tkaniva. Takže po transplantácii ich telo nebude považovať za cudzie, nebude sa proti nim brániť a bude ich vnímať tak, ako by sa s nimi pacient už narodil.

Ambíciou vedcov do budúcnosti je dopracovať sa aj k “výrobe” zložitejších orgánov, napríklad obličky alebo pečene.

11.Dámske bikiny

Prvé 3D tlačené dámske plavky sú vyrobené z hi-tech materiálu s názvom Nylon 12. Je to pevné, ohýbné a vodeodolné vlákno, hrubé 0,7 milimetra.

Podľa výrobcu sú ideálnym odevom do vody. V búducnosti vraj bude stačiť, ak si žena v obchode nechá zosnímať kamerou svoje krivky a 3D tlačiareň jej takéto plavky vytlačí presne na mieru. Cena plaviek je aktuálne približne 300 eur.

12. 3D tlačiareň

3D tlačiareň model

Existujú dokonca 3D tlačiarne, ktoré dokážu vytlačiť 3D tlačiarne, respektíve replikovať samé seba. Vytlačíte si na nich všetky potrebné diely a zmontujete ich do identickej tlačiarne, ktorá budé schopná urobiť to isté. Až kým ju nebudú mať doma všetci vaši kamaráti.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac