Ešte lepší zážitok. K Sony Xperia L4 s kinodisplejom dostanete darček
K smartfónu, ktorý vás očarí svojím skvelým displejom, teraz dostanete bezdrôtové slúchadlá Sony.
Zdieľať
13. 8. 2020;Autor: František Pisarovič, Foto: Sony
Jedným z problémov dnešných smartfónov môže byť ich veľká uhlopriečka a s ňou narastajúca šírka zariadenia. Pri Sony Xperia L4 sa však nemusíte báť, že by vám nesadla do ruky, i keď má veľký 6,2” HD+ displej. Pre kompletný multimediálny zážitok navyše k smartfónu dostante aj bezdrôtové slúchadlá ako darček.
V kino displeji nie je žiadna čierna mágia, len trocha inovátorského zmýšľania. Konštruktéri totiž navrhli telo modelu Xperia L4 o kúsok väčšie, preto dokáže hostiť širokouhlý HD+ displej s uhlopriečkou až 6,2 palca a nezvyčajným pomerom strán 21 : 9.
Takýto pomer strán je vhodný najmä na pozeranie filmov, určite ho však oceníte aj pri práci s rozdelenou obrazovkou. Vďaka 3 GB operačnej pamäti a výkonnému čipsetu sa môžete pripraviť na dokonale plynulý obraz.
Na displeji si užijete aj vaše fotky
Pohodlné ovládanie zabezpečuje aj čítačka odtlačku prsta umiestnená na pravej strane telefónu či 8 Mpx predná kamera pre okamžité odomknutie pomocou systému rozpoznania tváre. Na zadnej strane telefónu poteší, že ani jedna z trojice zadných kamier s rozlíšením 13 + 8 + 2 Mpx nevytŕča z priľnavého matného plastu.
Hlavný fotoaparát s rozlíšením 13 Mpx, 5 Mpx ultra širokouhlý objektív a 2 Mpx objektív s malou hĺbkou ostrosti, ideálnou pre portréty a bokeh fotografie, vám umožnia naplno otvoriť vašu kreativitu a zachytiť vysokokvalitné umelecké fotografie s pôsobivým bokeh efektom.
Za zmienku stojí aj batéria s veľkorysou kapacitou až 3 580 mAh s podporou rýchleho nabíjania. Nechýba ani podpora LTE, NFC, Bluetooth 5.0, USB-C konektor a dokonca ani 3,5 mm jack.
Bezdrôtové slúchadlá ako darček
Aby ste si mohli užívať plnohodnotný multimediálny zážitok, k novej Sony Xperia L4 teraz dostanete bezdrôtové Bluetooth slúchadlá Sony WI-C200 ako darček.
Nenechajte sa zmiasť káblom, ktorý slúchadlá spája. Ide o konštrukciu, vďaka ktorej vám nevypadnú z uší a budú sa pohodlnejšie nosiť. Nemusíte sa báť ani toho, že by sa vám zamotali – obe slúchadlá majú totiž zabudovaný magnet, aby sa vám vo vrecku nezauzlovali.
Slúchadlá Sony WI-C200 vydržia na jedno nabitie až 15 hodín aktívneho používania, rýchlym nabíjaním získate za 10 minút ďalšiu hodinu počúvania.
Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.
Ďakujeme za prihlásenie na odber nášho newslettera. Už to skoro je, len ešte jedna drobnosť. Potrebujeme ešte potvrdiť Vašu e-mailovú adresu. Stačí, aby ste klikli na odkaz, ktorý sme vám práve zaslali na váš e-mail.
Posilnite svoj tím výhodne a flexibilne. Kedy sa vám oplatí zamestnávať na dohodu?
Zvažujete posilu do svojho tímu alebo už nezvládate množstvo práce sami, no zároveň chcete byť opatrní? Okrem TPP máte aj nasledujúce možnosti.
Zdieľať
13. 8. 2020;Autor: O2 pre biznis, Podnikajte.sk, Ilustrácie: Jozef Arpa, Foto: Shutterstock
Dohoda o vykonaní práce a dohoda o pracovnej činnosti vám umožnia naštartovať vaše podnikanie. Poradíme vám, aké sú rozdiely medzi dohodami, aké sú podmienky dohody o brigádnickej práci študentov a ako funguje nahlasovanie dohodárov do Sociálnej a zdravotnej poisťovne.
O2 vám spolu s novým SMART paušálom a ďalšími produktmi na mieru pre svojich biznis klientov prináša aj inšpiratívny obsah, ktorý vás posunie v podnikaní. Sú pre vás pripravené praktické rady a manuály aj rozhovory s fér podnikateľmi z celého Slovenska. Viac článkov nájdete na www.soda.o2.sk/biznis.
Pocítili ste pri svojom podnikaní, že potrebujete nového kolegu alebo aspoň niekoho, kto by vám v práci pomáhal? Prípadne sa vám po prehrmení koronakrízy začalo opäť dariť a radi by ste navýšili počet zamestnancov, no odrádza vás celková neistota na trhu? Nemusíte hneď prijať nového zamestnanca na plný úväzok.
Zákonník práce pozná okrem klasického trvalého pracovného pomeru (pracovnej zmluvy) aj takzvané dohody o práci. Dohody o práci sa využívajú vtedy, keď skrátka nepotrebujete človeka zamestnať na 100 % a dlhodobo alebo sa na TTP zamestnať nedá. Konkrétne ide o tieto prípady:
potrebujete príležitostnú, časovo obmedzenú výpomoc na istý druh práce (napr. na sezónne práce v poľnohospodárstve, o čom píšeme v tomto článku) = dohoda o pracovnej činnosti alebo dohoda o brigádnickej práci študentov,
potrebujete človeka len na výkon vopred určenej úlohy (napríklad výpomoc na letnom festivale) = dohoda o vykonaní práce.
Pripravte sa však na to, že aj keď sa tieto dohody zdajú ako jednoduchšia a flexibilnejšia forma zamestnávania, stále sa s nimi spája značná administratívna záťaž.
Zamestnanec vs. dohodár – celkové porovnanie
Nie je ani pravda, že dohodár vás bude vždy stáť menej ako bežný zamestnanec. Aj za dohodára musíte ako zamestnávateľ platiť zdravotné a sociálne odvody a dodržať „minimálku“.
Hodinová mzda žiadneho dohodára nemôže byť nižšia, ako je zákonom stanovená minimálna mzda. Minimálna hodinová mzda na rok 2020 je stanovená na 3,333 €/h.
Pracovná zmluva verzus dohoda – práva a povinnosti
Kým so zamestnancami na trvalý pracovný pomer podpisujete pracovnú zmluvu, s dohodármi, ako napovedá samotný názov, dohodu. Všetky druhy dohôd musia byť uzatvorené písomne aspoň deň vopred a môžu byť uzavreté najviac na 12 mesiacov. Nič vám však nebráni po uplynutí roka podpísať novú dohodu s rovnakými podmienkami.
Ako zamestnávateľ môžete aj s dohodárom uzavrieť aj dohodu o hmotnej zodpovednosti, ktorá však musí byť takisto písomná. Hodí sa to najmä v prípade, že dohodár bude pracovať s drahým strojom, napr. CNC frézou, alebo bude mať na starosti financie, napr. výber vstupného na koncerte.
Dohodári majú rovnaké postavenie ako zamestnanci napríklad vo vzťahu k zabezpečeniu bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci alebo vo vzťahu k prestávke v práci. Dohodári tiež majú nárok na príplatky za prácu v sobotu, nedeľu, sviatok aj za nočnú prácu. Toto je dôležité brať do úvahy, najmä ak ste majiteľom napríklad malej kaviarne. Mzda dohodára počas víkendov a sviatkov je výrazne vyššia ako počas bežného pracovného dňa. Pri kalkulácii nákladov na tento detail určite nezabudnite.
Dohodárom však Zákonník práce priznáva menej práv ako zamestnancom. Zamestnávateľ napríklad nie je povinný zabezpečovať dohodárom stravovanie (gastrolístky) a dohodár nemá nárok na dovolenku.
Ako ukončiť pracovnú dohodu?
Dohoda o vykonaní práce spravidla zaniká vykonaním práce alebo uplynutím času (keď dohodár dokončí svoj projekt). Dohodu o práci môžete rozviazať aj jednostrannou výpoveďou bez udania dôvodu 15 dní vopred (15-denná výpovedná lehota).
Ak s dohodárom nechcete ďalej spolupracovať, nemusíte svoje rozhodnutie zdôvodňovať, preukazovať, že porušil nejakú podmienku alebo predpis, ani mu vyplácať odstupné. So zamestnancom je ukončenie spolupráce výrazne zložitejšie.
Aj pri dohodároch je nevyhnutné výpoveď doručiť, čiže nechať dohodára podpísať potvrdenie o prevzatí, alebo ju zaslať poštou.
Aj s dohodármi budete mať papierovačky
Ak ste zamestnávateľ a myslíte si, že zamestnaním dohodára si ušetríte papierovačky, mýlite sa. Platia pre vás prakticky rovnaké povinnosti ako pri klasických zamestnancoch. Každého dohodára musíte nahlásiť v Sociálnej a zdravotnej poisťovni (okrem študentov a dôchodcov, ktorých treba nahlásiť len v Sociálnej poisťovni). Ak bude dohodár váš vôbec prvý zamestnanec, musíte sa aj vy zaregistrovať ako nový zamestnávateľ v Sociálnej a zdravotnej poisťovni aj na daňovom úrade.
Informácie o prihlásení na daňový úrad nájdete na portáli Finančnej správy a svoj prehľad takisto pripravila Sociálna poisťovňa. Dohodára nahlasujete, samozrejme, do tej zdravotnej poisťovne, v ktorej je prihlásený (Všeobecná, Dôvera alebo Union).
10 úvodných povinností, ktoré budete mať pri zamestnaní prvého zamestnanca na dohodu
Pri výbere dohodára musíte dodržať zákaz diskriminácie.
V dohode, ktorú s dohodárom uzavriete, musíte uviesť podstatné náležitosti, uzavrieť ju písomne a aspoň deň vopred.
Pri uzatváraní dohody musíte dodržať minimálnu mzdu.
Musíte sa prihlásiť do Sociálnej poisťovne.
Musíte prihlásiť dohodára do Sociálnej poisťovne.
Musíte uplatniť odvodovú výnimku na sociálne poistenie (platí v prípade, ak ide o študenta alebo dôchodcu, ktorí si chcú uplatniť odvodovú výnimku na sociálne poistenie, podpíšu vám o tom čestné vyhlásenie a aj to ovplyvní kód, pod ktorým dohodára v Sociálnej poisťovni budete registrovať).
Musíte prihlásiť dohodára do zdravotnej poisťovne.
Musíte sa registrovať na daňovom úrade za platiteľa dane z príjmov zo závislej činnosti.
Musíte uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane pre dohodára (platí iba v prípade, že si ju u vás dohodár bude uplatňovať, o čom vám podpíše vyhlásenie).
Musíte zabezpečiť školenie o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci, školenie požiarnej ochrany a zabezpečiť pracovnú zdravotnú službu.
Aké sú teda výhody zamestnávania na dohodu?
Samotná dohoda je jednoduchšia na vypracovanie (stačí v nej upraviť menej podmienok), pri dohodároch odpadá starosť s preplácaním dovolenky, so zabezpečovaním stravovania (gastrolístky) a uzatvára sa sa maximálne na rok. V princípe majú dohody 2 základné výhody:
– usporíte na odvodoch pri zamestnaní študentov a dôchodcov,
– minimálna hodinová odmena je najmenej 3,333 €, avšak bez stupňov náročnosti, ako je to pri TPP.
Napríklad upratovačka v pracovnom pomere patrí do 2. stupňa náročnosti práce, tzn. zamestnávateľ jej musí poskytnúť minimálne 1,2-násobok minimálnej mzdy. Upratovačke pracujúcej na dohodu však môže zamestnávateľ dať základnú minimálnu mzdu bez násobenia koeficientom.
Výhodou pri dohodároch môže byť pre vás aj to, že je jednoduchšie s nimi rozviazať pracovný pomer. Teraz je už len na vás, pre spoluprácu s kým sa rozhodnete a akou formou ho zamestnáte.
Prečítajte si aj ďalšie časti sprievodcu zamestnávaním na dohodu:
Ušetrite čas a nechajte si od O2 vypracovať komplexnú ponuku služieb na mieru
Ak máte tipy na ďalšie témy, ktoré by vám pomohli v podnikaní, alebo nám chcete poslať spätnú väzbu či upozorniť na vylepšenie, prosím, napíšte na . Ďakujeme.
Podnikajte.sk je špecializovaný podnikateľský portál, ktorý na jednom mieste prináša inšpiratívne príbehy, reálne podnikateľské skúsenosti, praktické príklady a know-how od skúsených odborníkov. Vznikol v roku 2007 a dlhodobo si medzi čitateľmi drží vysokú kredibilitu. Obľúbenosť portálu potvrdzuje aj nezávislé meranie IAB, podľa ktorého je Podnikajte.sk jednotkou v kategórii podnikatelia a živnostníci.
Páčil sa vám článok?
Slabé
Loading...
Super
Páči sa vám, čo práve čítate?
Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.
Ďakujeme za prihlásenie na odber nášho newslettera. Už to skoro je, len ešte jedna drobnosť. Potrebujeme ešte potvrdiť Vašu e-mailovú adresu. Stačí, aby ste klikli na odkaz, ktorý sme vám práve zaslali na váš e-mail.
Inšpiratívne články o duševnom zdraví, pohybe, spoločenských témach, popkultúre či technológiách posielame každú druhú nedeľu.
Ďakujeme za prihlásenie na odber nášho newslettera. Už to skoro je, len ešte jedna drobnosť. Potrebujeme ešte potvrdiť Vašu e-mailovú adresu. Stačí, aby ste klikli na odkaz, ktorý sme vám práve zaslali na váš e-mail.