Baletná choreografka: Vážim si prítomný moment

Prečítajte si rozhovor s poprednou tanečnou choreografkou Natáliou Horečnou, ktorej predstavenie Slovenské tance - životy svetiel malo nedávno premiéru na Slovensku.

Je považovaná za jednu z najlepších tanečných choreografiek Európy. Natália Horečná je mladá, charizmatická, skromná a úspešná žena. A k tomu všetkému je to rodená Slovenka, i keď na Slovensku už dlhé roky nežije. Natália poskytla Sóde rozhovor len pár dní pred premiérou jej predstavenia Slovenské tance (životy svetiel) v SND.

Aký je to pocit byť považovaná za choreografickú špičku Európy už v mladom veku?

Samozrejme krásny. Veľmi si to vážim. Ale už nie som najmladšia, mám za sebou 32 baletov a ťahá mi na štyridsiatku.

Čo vás na balete fascinuje?

Reč srdca cez telo. A ako je vlastne možné naozaj telom rozprávať, vyjadriť emócie. Bez slov.

Ako vzniká choreografia?

Rada si najprv vypracujem koncept a ďalšia práca v štúdiu už potom vychádza iba z energie tanečníkov, ktorých mám pred sebou. Sú pre mňa obrovským darom.

Ako dlho trvá kým pretavíte prvotný nápad do finálnej podoby, ktorú diváci vidia na javisku?

V mojej hlave sa mi námety na moje baletné choreografie rodia aj celý rok. Potom, keď už pracujem s baletným súborom, dostanem šesť až sedem týždňov na vytvorenie diela.

Odkiaľ čerpáte inšpirácie pre svoje choreografie?

Od nás ľudí, z príbehov o ktorých počujem. Alebo i sama zažijem.

Viete už dopredu vycítiť, že choreografia bude mať úspech?

Sústreďujem svoje srdce a mysel VŽDY iba na prítomný moment. Odkedy zomrel môj drahý otec Pavel, nežijem vôbec v minulosti a ani v budúcnosti. Takže sústreďujem sa hlavne na to, čo sa má v práci spraviť. To, čo bude, nikdy nebudeme vedieť ovplyvniť. Najdôležitejšie je robiť všetko od srdca, tam, kde by sme sa v prítomnom momente mali najviac cítiť ako doma.

V SND malo vo februári premiéru predstavenie Slovenské tance (život svetiel). Čo bolo inšpiráciou pre túto choreografiu?

Hudba majstra Petra Breinera, a hľadanie našich svetiel, ktoré každý z nás nosíme v duši.

Taktiež som chcela oslaviť prítomný moment, radosť z opätovného stretnutia. Nás všetkých, v divadle i v publiku.

Prečo ste sa rozhodli študovať práve tanec?

Pretože ma vždy ako dieťa bavilo pohybovať sa, tancovať, recitovať, spievať. A už veľmi skoro som si uvedomovala, že tancom sa mi veľmi ľahúčko vyjadrovala nálada v akej som práve bola. Pohyb bol niečím veľmi radostným a oslobodzujúcim.

[the_ad_placement id=“injektaz-hlas-pismenka-nenahradia“]

Ako dlho tancujete?

Baletu som sa venovala od desiatich rokov. Potom som od 17-tich rokov do 36 rokov profesionálne tancovala ako baletka.

Bola pre vás choreografická činnosť prirodzeným krokom po ukončení tanečnej kariéry?

Áno, veľmi prirodzeným. Keď som sa rozhodla skončiť s tancom, mala som za sebou už štyri roky choreografovania.

Prečo ste odišli zo Slovenska?

Mala som 17 rokov, a chcela som sa veľa naučiť. Odchodom do západnej Európy sa mi otvorili dvere do iných baletných techník.

Ako vnímate súčasný balet na Slovensku v porovnaní s tým európskym či svetovým?

Budem uprimná, nedovoľujem si tento fakt hodnotiť, pretože je to už 22 rokov, čo žijem mimo domova.

A ako vás vnímajú tanečníci s ktorými spolupracujete?

Tak to neviem, musíte sa spýtať ich. Dúfam, že dobre.

Kde vidíte svoju budúcnosť?

Ako som už spomínala, vážim si prítomný moment.

Čo robíte, keď ste unavená, ako relaxujete?

Veľa meditujem, čítam ale pozerám aj televíziu.

Našli ste v balete niečo, čo viete využiť v každodennom živote?

Balet je môj život. Učí ma každý deň vážiť si to, čo všetko máme my, ľudia, ktorí máme šťastie, že máme strechu nad hlavou, teplú vodu, jedlo atď.

Balet je krásne remeslo duše, a vie očariť iba keď sa v ňom pracuje úprimne. Nič sa v ňom neoklame, javisko je priezračné zrkadlo, každý je na ňom transparentný.

Takže chce to veľkú dávku úprimnosti, hlavne k sebe.

Tanečné predstavenie Slovenské tance (Životy svetiel) máte možnosť vidieť tieto mesiace v Slovenskom národnom divadle v Bratislave.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac