Používate verejnú Wi-Fi? Pozor na riziká, ktoré vám hrozia

Premýšľali ste niekedy nad tým, aké nástrahy so sebou prináša takéto „verejné“ surfovanie?

Patríte k tým ľuďom, ktorí v snahe ušetriť mobilné dáta používajú verejnú Wi-Fi sieť všade tam, kde je dostupná?

Ako už samotný názov prezrádza, verejná Wi-Fi je určená pre používateľov verejných priestorov, čo znamená, že prístup k nej má veľké množstvo anonymných ľudí s rôznym zámerom ich pripojenia. A ten nemusí byť vždy len nezištný.

Užite si bezpečné surfovanie vďaka rýchlemu mobilnému internetu 4G LTE v novej sieti od O2. Viac informácií

Preto sme si pre vás pripravili prehľad najrozšírenejších rizík a nástrah, ktoré vám vo verejnom online priestore hrozia.

Sledovanie činnosti a zhromažďovanie informácií

Je dobré uvedomiť si, že všetky informácie, dáta aj akákoľvek komunikácia prostredníctvom nezabezpečenej verejnej siete prebieha vo vzduchu, kde ju môže s potrebným softvérom zachytiť ktokoľvek. Pomocou rôznych aplikácií môže útočník získať údaje o pripojených zariadeniach aj stránkach, ktoré navštevujete a zhromaždiť tak o vás rôzne informácie.

Strata súkromia či identity

Ani nabúranie do vašej e-mailovej schránky či do vášho profilu na niektorej sociálnej sieti už dnes nie je nič zložité. Stačí prihlásenie na verejnú Wi-Fi a súbory cookies, ktoré sa vytvárajú pri každom prihlásení. V priebehu zopár minút môže váš účet spravovať niekto iný, prečítať si a vidieť to, čo malo ostať súkromné, prípadne rozposlať vo vašom mene pár nepríjemných správ.

Získanie bankových údajov

Najčastejším zámerom online útokov býva práve získanie údajov z kreditných kariet či zistenie prihlasovacích mien a hesiel do internetového bankovníctva. Na tento zámer útočníci využívajú falošné nezabezpečené hotspoty, na ktoré užívateľa presmerujú. V takomto prostredí si už užívateľ nevymieňa dáta s požadovaným serverom, ale priamo s útočníkom.

Krádež telefónnych a e-mailových kontaktov

Áno, aj vaše kontakty môžu byť cieľom záškodníkov. Tí dokážu v priebehu niekoľkých minút získať od ľudí pripojených na nezabezpečenú verejnú sieť telefónny zoznam či e-mailové adresy, ktoré potom za odmenu posunú tretím stranám. A tak sa môže stať, že sa vo vašej e-mailovej schránke či schránke vašich blízkych objaví reklamný leták.

Zneužitie dôležitých informácií

Útočníci vedia zneužiť nielen vaše kontakty, ale aj dôležité dokumenty a citlivé informácie, ktoré môžu šíriť ďalej. Obzvlášť opatrní buďte vtedy, ak vo svojom mobile uchovávate firemné materiály.

Pomalý internet

Toto riziko predstavuje v porovnaní s predchádzajúcimi nástrahami len banálny problém, ktorý však možno považovať za akýsi varovný signál. Ak ste doteraz na internete surfovali bez problémov a načítavanie stránok začne odrazu trvať akosi dlhšie, môže za tým byť aj pokus o útok.

Ako sa brániť?

Najúčinnejším spôsobom, ako sa pri surfovaní na internete vyhnúť nebezpečným nástrahám, je pripojenie prostredníctvom mobilných dát.

V porovnaní s Wi-Fi sieťami je mobilná sieť omnoho bezpečnejšia. Komunikácia je šifrovaná – založená na princípe unikátneho kľúča uloženého v SIM karte a v databáze operátora na druhej strane. Tento kľúč útočník nedokáže zachytiť, pretože sa neprenáša medzi účastníkom a sieťou.

Ak ale nemáte na výber a aj napriek spomenutým rizikám sa rozhodnete prihlásiť na verejnú Wi-Fi, myslite na prevenciu a dodržiavajte tieto základné pravidlá.

1. Overujte spôsob pripájania

Pripájajte sa len na stránky, ktoré začínajú označením https://. Takáto komunikácia je bezpečnejšia ako v prípade stránok s označením http:// a znemožní zachytiť vaše heslo.

2. Aktualizujte

Svoj mobilný telefón pravidelne aktualizujte, čím predídete používaniu zastaraného a zraniteľného prehliadača.

3. Používajte overené aplikácie

Ak potrebujete vykonať bankový prevod, odporúčame vyhnúť sa pripojeniu k internet bankingu cez internetový prehliadač. Zvoľte radšej bezpečnejšiu aplikáciu vašej banky. Všetky aplikácie pritom vždy sťahuje len z overených zdrojov.

4. Chráňte svoje zariadenie

Samozrejmosťou by malo byť používanie antivírusového programu na ochranu vášho zariadenia. Pri pripojení na verejnú Wi-Fi platí toto pravidlo dvojnásobne.

5. Vypínajte Wi-Fi vždy, keď ju nepoužívate

Nielenže týmto krokom ušetríte aj trocha batérie, ale váš smartfón sa automaticky nebude pripájať na rôzne pochybné verejné siete.

6. Odhlasujte sa

Na odhlásenie z vašich účtov vám postačí jediný klik. A ten za pocit bezpečia rozhodne stojí. Odhlásením znemožníte zachytenie dátových správ s vašimi údajmi alebo súborov cookies.

Byť opatrný sa vo virtuálnom priestore vypláca. Aby ste sa pri surfovaní na internete mohli cítiť bezpečne, odporúčame používať mobilnú dátovú sieť. Ak sa už rozhodnete použiť Wi-Fi sieť, tak vždy voľte tú, ktorú dobre poznáte.

A ako by povedali naše staré mamy: „Ak nechceš, aby sa niekto niečo dozvedel, tak to nikomu nehovor.“ Toto možno aplikovať aj v súčasnosti. Ak nechcete, aby sa niekto dostal k vašim súkromným fotkám alebo iným dôverným informáciám, tak ich v online prostredí nezverejňujte.

Vychutnajte si rýchle surfovanie bez zbytočných rizík vďaka novej sieti od O2.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Vyše 93 % Slovákov môže na mobile surfovať rýchlejšie ako kedykoľvek predtým

Rýchly mobilný internet od O2 je dostupný už takmer pre celé Slovensko a to bez akýchkoľvek poplatkov navyše. Pripojte sa k novej sieti.

Technici 2 roky budovali novú sieť, aby O2 prinieslo Slovensku najširšie pokrytie 4G LTE internetom. V súčasnosti táto technológia predstavuje jeden z najrýchlejších možných spôsobov, ako pripojiť váš telefón na mobilný internet.

Pozrite si dôvody, prečo neprichádzať o 4G LTE internet od O2:

Surfujte cez bleskurýchle mobilné internetové pripojenie s bežnou rýchlosťou od 25 Mbps (a maximálnou rýchlosťou až 73 Mbps) pri sťahovaní. Pripojíte sa už 2 080 obciach po celom Slovensku, napríklad aj v týchto:

Na to, aby mohli zákazníci O2 využívať možnosti 4G internetu, si nemusia platiť ďalšie poplatky navyše. Stačí len telefón alebo tablet s podporou 4G LTE4G LTE SIM kartu, ktorú vám bezplatne vymenia v ktorejkoľvek O2 Predajni.

Pre viac informácií kliknite na červené tlačidlo:

 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac