4 miesta v Banskej Bystrici, na ktorých vám ľudia zaručene zlepšia deň

Kaviareň, kultúrne centrum či kníhkupectvo. Spolu s O2 vám prinášame tipy na miesta v metropole stredného Slovenska, kde stretnete ľudí, ktorí majú svoju prácu naozaj radi.

Banská Bystrica je mesto mnohých tvárí, no výrazný vplyv v ňom má aj kultúra. Spojili sa tu viaceré kreatívne skupiny a vytvorili množstvo unikátnych projektov. Vládne medzi nimi súdržnosť a úprimný vzťah k tomu, čo robia. S O2 sme navštívili niekoľko zaujímavých miest, ktoré si vás pri návšteve návštevu tohto mesta zaručene získajú. 

Užite si rýchly 4G internet počas svojich ciest po Slovensku vďaka novej sieti od O2. Viac informácií

Tipy na miesta, kde zaručene stretnete milých ľudí, nám pomohli vybrať aj O2 Guru zo Zákazníckeho centra O2, ktoré v meste sídli.

Beniczky Cafe & Wine Bar

Po príchode do Banskej Bystrice sme si v ranných hodinách chceli vychutnať šálku dobrej kávy v centre mesta. Zašli sme teda k Beniczkemu, kaviarni, ktorá nás hneď po vstupne oslovila svojím moderným, no útulným priestorom. Farebnosť interiéru zdôrazňovali slnečné lúče, ktoré dnu prenikali cez veľké okná.

Obsluha bola príjemná aj napriek tomu, že bola sobota a väčšina ľudí by si najradšej užívala pokoj domova. Po preštudovaní ponukového lístka, ktorý nebol preplnený zbytočnosťami, sme si dali sladké raňajky s kávou a vychutnávali si pokojnú atmosféru tohto príjemného miesta.

V kaviarni sa v čase našej návštevy nachádzal aj jej vedúci Martin Teplan. Pomáhal obsluhe za barom, čo bol pre nás ďalší sympatický znak toho, že Beniczky ponúka nielen vkusný interiér a dobrú kávu, ale aj férový prístup k práci a rodinnú atmosféru, pre ktorú sa tam chcete vrátiť.

Beniczky Cafe & Wine Bar nájdete aj vďaka veľkej terase, ktorú v poobedňajších hodinách zaplavuje slnko, a vy si tak môžete vychutnať kávu s poctivým koláčom na čerstvom vzduchu.

Záhrada – Centrum nezávislej kultúry

Záhrada, ako ju domáci v skratke nazývajú, vznikla aj vďaka skupine mladých oddaných umelcov, miestnych ľudí, študentov a dobrovoľníkov, ktorí veria tomu, čo robia. Centrum nezávislej kultúry tak vďaka ich úsiliu funguje už 8 rokov.

„Budova na začiatku vyzerala ako stavenisko, na ktorom ste mohli nájsť iba kopu odpadu. Postupné svojpomocné prerábanie dávalo priestoru čoraz reálnejšie kontúry,” zaspomínala si Kristína Chmeliková, ktorá nám celý koncept predstavila. ,,Striedajú sa tu naozaj všetky vekové kategórie či komunity, čo dáva miestu slobodu. Aj napriek tomu sa však stále snažíme ľudí akýmsi spôsobom aj vychovávať,” ozrejmila.

Záhrada ponúka počas celého roka zaujímavý program, ktorý tvoria prevažne performatívne predstavenia, teda divadlo, tanec a hudba. Kolektív umelcov, ktorí toto centrum vedie, neustále nadväzuje spolupráce s ďalšími skupinami a kreatívcami. Úzku spolupracujú napríklad s miestnym Artforom, ale aj s občianskym združením SKOK!, ktoré sa zameriava najmä na súčasný tanec a fyzické divadlo.

V letnom období centrum prevádzkuje aj reálnu záhradu, v ktorej si môžete oddýchnuť. Ak by ste sa chceli do banskobystrickej Záhrady niekedy pozrieť, nájdete ju v Beniczkého pasáži, ktorá má vstup aj z Námestia SNP.

Artforum Banská Bystrica

V tesnej blízkosti Záhrady si v zelenom domčeku našlo svoje miesto aj kníhkupectvo Artforum. To banskobystrické vzniklo v roku 2015, keď si skupina milovníkov literatúry povedala, že im v meste chýba miesto s výberovou literatúrou a špecifickým prístupom k zákazníkom. Po oslovení známej siete kníhkupectiev a necelom roku sa ich sen splnil.

Slavo Sochor ako jeden zo zakladateľov miestneho Artfora nám prezradil, že pri jeho vzniku stálo približne 10 ľudí. „Ide o pestrú skupinku, ktorá literatúru dovtedy poznala len z pozície čitateľa. Nájdete medzi nami študentov umenia, projektových manažérov z tretieho sektora, ale aj zástupcu z IT biznisu,” vysvetlil.

A v čom sa práve to ich líši od ostatných? „Každé kníhkupectvo Artforum spája určitá garancia osobného prístupu ku knihám, ale aj k zákazníkom. Knihy nevnímame iba ako tovar. Vzťah medzi zákazníkom a kníhkupcom je u nás menej anonymný. Naše kníhkupectvo je možno výnimočné aj tým, že sa nám cez zakladateľov podarilo osloviť široké publikum a zároveň máme silné väzby s umeleckou a aktívnou občianskou spoločnosťou,” priblížil Slavo.

V rámci pozdvihnutia literatúry a jej vnímania intenzívne spolupracujú s projektom Literárna bašta, ktorý v minulosti podporila aj Férová Nadácia O2. Tento projekt sa usiluje o vytvorenie multifunkčného centra vhodného na rezidencie spisovateľov, ako aj kultivovanie literárneho povedomia. „Práve s touto iniciatívou pripravujeme vzdelávacie programy a verejné aktivity, ktorými chceme dobré knihy viac priblížiť ľuďom všetkých vekových kategórií,” predstavil Slavo plány do budúcna.

Amfiteáter Banská Bystrica

V rámci našej návštevy mesta sme zašli aj do miestneho stále fungujúceho Amfiteátra. Iniciatív, ktoré sa sústredili na to, aby sa zachoval, bolo v Bystrici hneď niekoľko, napríklad v rámci oživovania zabudnutých miest umením.

„Snaha oživiť amfík premietaním na jeden večer alebo pár večerov v roku však často narážala na viac či menej absurdné okolnosti. Stále viac sme videli, že Bystrica skutočne môže o svoj amfík prísť a naše kultúrne aktivity sa začali meniť na viac aktivistické,” zaspomínal si jeden z iniciátorov záchrany Juraj Havlík.

Mladí aktivisti urobili z amfiteátra verejnú tému a snažili sa o jeho rekonštrukciu a celkové zachovanie. ,,Stále sme verili, že sa stane nejaký zázrak a niekto sa k nám pridá,” spomína. A tak sa aj stalo. Amfiteáter dostala do prenájmu rodina Lánikovcov, ktorá sa oň stará doteraz.

Ich rodina je celý život úzko spätá s kočovným životom kolotočiarov a má bohatú históriu. „Im treba ďakovať za revitalizáciu a prevádzku amfiteátra. My sme nakoniec zostali v pozícii organizátorov Letného kina, máme za sebou už 3 sezóny, naši premietači zrekonštruovali pôvodnú premietaciu techniku a momentálne pomáhame Lánikovcom s digitalizáciou kina,” vysvetlil nám fungovanie spolupráce Juraj.

„Som veľmi rád, že amfiteáter prevádzkujú ľudia, ktorí majú k nemu osobný vzťah, dokážu si udržať svoje zásady a hodnoty a žijú aj preto, aby niečo rozvíjali a zveľaďovali,” približil.

Po našom osobnom stretnutí s manželmi Lánikovcami môžeme Jurajove slová len potvrdiť. Návšteva amfiteátra bola pre nás veľkým zážitkom a určite sa tam niekedy ešte vrátime.

Tento článok je súčasťou víkendového vydania magazínu Sóda o strednom Slovensku. Partnerom vydania je nová sieť od O2, ktorá prináša rýchly 4G internet už vyše 94 % Slovenska a umožňuje tak spoznávať Slovensko inak a objavovať rôzne nepoznané zákutia. Viac informácií o novej sieti nájdete na www.o2.sk/4g alebo sa zastavte v ktorejkoľvek O2 Predajni, kde vám s jej nastavením radi pomôžu.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Víkendové čítanie: Objavte s nami krásu stredného Slovenska

Patríte k ľuďom, ktorí radi cestujú, no pred domovinou uprednostňujete zahraničie? Spoznajte s nami ďalšiu časť našej krajiny.

Neporušená príroda, pamiatky, o ktorých ste možno ani nechyrovali, pohostinní ľudia a mnoho iného. Po víkendovom vydaní venovanom východnému Slovensku sme sa tentoraz rozhodli zamerať sa na ďalšiu časť našej krajiny a viac vám predstaviť stredné Slovensko.

Ukážeme vám, že aj naša domovina ponúka množstvo miest, ktoré sa určite oplatí navštíviť a na ktoré často zabúdame. Pri príprave tohto víkendového vydania sme sa spojili so šikovnými ľuďmi, ktorí v tomto regióne žijú a snažia sa pozdvihnúť a spraviť z neho lepšie a krajšie miesto.

Toto vydanie vzniklo v spolupráci s novou sieťou od O2, ktorá prináša rýchly 4G internet už vyše 94 % obyvateľom Slovenska. Možno sa to na prvý pohľad nezdá, ale smartfón s mobilným internetom sa môže stať skvelým pomocníkom pri spoznávaní krás našej krajiny a objavovaní nepoznaných zákutí. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4g alebo sa zastavte v ktorejkoľvek O2 Predajni, kde vám s nastavením 4G siete radi pomôžu.

V tomto vydaní nájdete:

Stĺpček Michala Hrčku: Pestrá stredozem. Venuje sa obnove historických pamiatok a vďaka tomu pozná stredné Slovensko ako málokto. Vo svojom stĺpčeku zhrnul hrady, kaštiele aj kostoly, ktoré si vás svojou jedinečnou atmosférou určite získajú.

Ivana Rešutíková: Stredné Slovensko je výnimočné rozmanitosťou prírodných krás, znamenitým folklórom a srdečnosťou. Prečítajte si rozhovor so sympatickou ženou, ktorá sa po návrate na Slovensko rozhodla prinášať ľuďom nevšedné zážitky.

O výnimočnosti tohto regiónu sa môžete presvedčiť v článkoch s tipmi na zaujímavé miesta a prevádzky, kde stretnete naozaj milých ľudí. V rámci našich potuliek stredným Slovenskom sme zavítali do Banskej Bystrice, LučencaRimavskej Soboty.

Redakcia Sódy odporúča: Tieto miesta na strednom Slovensku stoja za navštívenie. Plánujete dovolenku alebo len krátky výlet a neviete, ktoré miesta navštíviť? Pripravili sme pre vás výber tých, ktoré si získali nás v redakcii.

Ako dobre poznáte stredné Slovensko? Otestujte sa v našom kvíze. Veľké mestá, ale aj malé dediny majú bohatú históriu a ukrývajú veľa pamiatok a zaujímavostí. Zistite, čo všetko o nich viete.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac