Neuveriteľné filmové chyby, ktoré sa dostali až na plátna kín

Dvanásť fatálnych filmových chýb, ktoré si strihači nevšimli, zato diváci áno.

Hollywoodske štúdia zamestnávajú celé armády ľudí, ktorých jedinou pracovnou náplňou je po zostrihaní filmu skontrolovať logickú kontinuitu scén vo filme, vyhľadať chyby a dodatočne zo stopáže vyhodiť “poškodené” zábery a zvuky, ktoré sa počas nakrúcania prehliadli.

Najčastejšie to bývajú zle nadväzujúce scény, kedy si štáb nevšimne, že nejaký predmet z predošlého záberu chýba, alebo naopak pribudol. Druhou najbežnejšou chybičkou sú viditeľní členovia štábu či kusy filmového inventára, ktoré sa odrážajú v odrazových plochách, ako v zrkadlách, oknách, okuliaroch a iných naleštených objektoch.

No a čo prehliadnu odborníci, už neunikne skalným filmovým fanúšikom, ktorí žiadnu chybičku len tak neodpustia. Toto je niekoľko vtipných príkladov, ktoré si všimli až diváci na plátnach kín:

Statočné srdce

Vo filme Statočné srdce bolo chýb a nepresnesností neúrekom. Ako filmových, tak aj historických.

Škóti si tváre na modro nikdy nemaľovali, kilty sa v tej dobe nenosili, gajdy ešte neexistovali a skutočná princezná Izabela mala v tom čase štyri roky, takže nemohla byť milenkou Williama Wallacea. V skutočnosti ho ani nikdy nestretla.

A pokiaľ ide o chyby filmové, medzi najvtipnejšie patrí zrejme biele auto, ktoré vidieť prejsť v jednej z bojových scén filmu (48 s na videu) či človek so šiltovkou na hlave medzi škótskou armádou (23 s na videu).

Gladiátor

V priebehu inscenácie bitky o Kartágo v Koloseu sa jeden z vozov prevráti. Netreba nijakú veľkú dávku sústredenia na to, aby ste si pri nohách komparzistu vo vnútri voza všimli pripevnenú plynovú fľašu.

Vo filme je aj niekoľko iných mimoriadne hrubých chýb, ktoré stoja za zmienku. V jednej scéne napríklad pomáha Rimanom v bitke nemecký ovčiak – plemeno, ktoré bolo vyšľachtené až v 19. storočí. Hlavný hrdina Maximus má prezývku Španiel, aj keď Španielsko vzniklo až v 15. storočí. Legendárny je aj člen štábu medzi divákmi Kolosea oblečený v rifliach.

Pulp fiction: Historky z podsvetia

V známej scéne z Pulp fiction, kde Jules (Samuel L. Jackson) cituje pasáž z biblie, je na stene vidieť diery po guľkách (1:23 na videu) ešte pred tým, než vybehne z kúpeľne muž a začne na Julesa s Vincentom (John Travolta) strieľať.

[the_ad_placement id=“injektaz-hlas-pismenka-nenahradia“]

Pelíšky

Vo filme Pelíšky, v scéne, keď Kraus (Jiří Kodet) donesie domov vianočný stromček a oprie ho o stenu, je na chvíľku vidieť ruku, ktorá strom chytí, aby nepadal.

Čeľuste

Pozorne sledujte muža v bielom klobúčiku s fúzmi. Zatiaľ čo žralok napadol hrajúce sa deti v mori a každý na brehu panikári, tento človek vyzerá, že práve zažíva najšťastnejšie chvíľe svojho života.

Pretty Woman

V scéne, v ktorej Vivian (Julia Roberts) raňajkuje s Edwardom (Richard Gere), drží v jednej chvíli v ruke croissant. Hneď na to, v ďalšom prestrihu, už má lievanec (sekunda 0:39). Nasleduje druhá chybička v tejto krátkej sekvencii – Vivian si zahryzne do lievanca, ktorý ale má v ďalšom zábere tvar ako predtým (sekunda 0:48).

Na sever severozápadnou linkou

Scéna vo filme, v ktorej má na hlavného hrdinu Roberta vystreliť šarmantná Eva Saintová, sa natáčala viackrát. Chlapec vpravo v pozadí už vie, že opäť bude nasledovať hlučná streľba a tak si (19 sekunda na videu) zakryje uši ešte pred výstrelom.

Chybička sa síce dostala až na plátna kín, no filmu to zjavne nijak výraznejšie neuškodilo. Alfredovi Hitchcockovi totiž tento trhák vyniesol najviac spomedzi všetkých jeho filmov a dodnes je pokladaný za jeden z najlepších špionážnych filmov všetkých čias.

Bad Boys

Vo filme Bad Boys (ten zo Seanom Pennom nie s Willom Smithom) je jedna z najvýraznejších filmových chýb vôbec. V scéne, v ktorej sa dvaja hlavní protagonisti zúrivo bijú, vidieť takmer celý čas kameramana, ktorý hercov natáča na ručnú kameru.

Star Wars: Epizóda IV – Nová nádej

V poradí tretí vojak Impéria, ktorý vchádza do kontrolnej miestnosti, si udrie hlavu o rám dverí. O dvadsať rokov neskôr túto chybu George Lucas zapracoval tak, že do špeciálnej DVD reedície titulu z roku 1997 pridal aj zvukový efekt zreteľného buchnutia.

Piráti z Karibiku: Kliatba Čiernej perly

Jack Sparrow v tomto zábere akurát kričí na svoju posádku: “Na palubu, vy prašivé psy!” keď v pozadí vidno člena štábu v bielom tričku, s kovbojským klobúkom a slnečnými okuliarmi, ako hľadí na more.

Matrix

Keď idú Neo (Keanu Reeves) a Morpheus (Laurence Fishburne) navštíviť Vedmu (Gloria Foster), Neo siahá na túto naleštenú kľučku. Pri detailnejšom pohľade je v odraze na kľučke vidieť nielen Morphea a Nea, ale aj kameru.

Mária Antoinetta

V jednej zo scén životopisného filmu o francúzskej kráľovnej sa asi na sekundu a pol objavia v zábere aj modré tenisky značky Converse. Režisérka filmu Sofia Coppola však vyvrátila, žeby šlo o chybu. Údajne ich použila zámerne, aby poukázala na to, že Mária Antoinetta bola napriek svojmu postaveniu obyčajnou tínedžerkou.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac