Bella ciao! 9 pesničiek o slobode, ktoré si treba pripomínať

Téma slobody a boja proti nespravodlivosti a útlaku sa často objavuje aj v hudbe. Máme pre vás výber skladieb z celého sveta, ktoré budú vždy aktuálne.

Otázka slobody sa v hudbe objavuje často, hudobníci prostredníctvom svojich skladieb upozorňujú na nespravodlivosť, útlak aj obmedzovanie v rôznych formách. Boli a sú akýmisi strážcami, vďaka ktorým si uvedomujeme, že sloboda nie je samozrejmosť. Vybrali sme pre vás niekoľko skladieb, ktoré na slobodu priamo či nepriamo odkazujú.

Počúvajte hudbu bez reklám s TIDAL v HiFi kvalite v cene svojho paušálu. Ako ušetriť 5,99 € mesačne?

Ivan Hoffman
Sľúbili sme si lásku

Pieseň Sľúbili sme si lásku plná optimizmu a nádeje zaznievala na námestiach počas Nežnej revolúcie pravidelne. Jej slová zneli priam hymnicky a vďaka svojej jednoduchosti sa ju v tých časoch učila hrať celá generácia amatérskych gitaristov.

O 20 rokov neskôr ju dokonca spracovala kapela IMT Smile a vzdala tak poctu tejto veľkej skladbe. Zaujímavosťou je, že text piesne sa v tých časoch na námestiach šíril napísaný na písacom stroji cez „kopirák“. Najmä pre mladšiu generáciu to môže pôsobiť priam nepredstaviteľne, keďže je to len niečo vyše 30 rokov.

Marta Kubišová
Modlitba pro Martu

Modlitba pro Martu bola nahratá len niekoľko dní po okupácii v roku 1968 ako priama reakcia na vtedajšie udalosti. Pieseň krátko nato zakázali a nemohla sa objaviť v rozhlase ani v televízii a Marta Kubišová bola na dlhý čas doslova vymazaná z hudobnej histórie.

Je zaujímavé, že vďaka textu sa táto pesnička dokonale hodila aj k udalostiam, ktoré sa odohrali o 20 rokov neskôr. Na pražskom Václavskom námestí ju zaspievala pred davom ľudí. Až pred rokom sa tento obrovský hit o slobode dočkal aj svojho oficiálneho videoklipu.

George Michael
Freedom

Skladba Freedom od Georgea Michaela je o oslobodení sa od pretvárky, ktorú o sebe budujeme pred svetom, a o kritike šoubiznisu. Zaujímavosťou je, že spevák sa vo videoklipe vôbec neobjavil, ale hralo v ňom niekoľko supermodeliek vrátane Cindy Crawford a Lindy Evangelisty. Bolo to prvýkrát, čo sa v hudobnom klipe objavili modelky.

Prečítajte si: Popieranie histórie vnímam u mladých ako spôsob revolty, hovorí riaditeľka Post Bellum

V jednej scéne môžeme vidieť aj pre speváka typickú koženú bundu, ktorá ho preslávila pri jeho debute s albumom Faith. Ako prejav oslobodenia sa od minulosti ju v klipe zapália a nechajú zhorieť.

Pink Floyd
Another Brick in the Wall

Protest song proti prísnemu školskému systému v Anglicku z roku 1979 si krátko po nahratí zobrali za svoj utláčaní po celom svete. Skladba, ako aj celý album The Wall od Pink Floyd boli podporené silným rovnomenným filmom, v ktorom je ústredným charakterom postava s menom Pink.

Film sleduje jeho život a to, ako každá nepriazeň osudu kladie ďalšiu tehlu do pomyselného múru, ktorý stavia okolo seba, aby sa izoloval od ľudí, ktorí ho sklamali.

V závere skladby zaznie detský zbor, ktorý spieva silný refrén. Za jeho naspievanie dostala v tom čase škola, kde zbor pôsobil, finančnú odmenu. Keď však v roku 2004 časopis Rolling Stone zaradil túto pieseň do zoznamu 500 najlepších skladieb všetkých čias, známy expert na autorské právo Peter Rowan začal riešiť honoráre jednotlivých členov vtedajšieho detského zboru.

The Beatles
Free As A Bird

Pôvodnú verziu tejto skladby nahral John Lennon len ako domáce demo. The Beatles ju spracovali až 15 rokov po jeho smrti a v roku 1995 vyšla v rámci projektu Anthology.

Skladba bola nahratá na magnetofónovej kazete v mono kvalite, zvyšní členovia kapely do nej dohrali svoje party, čo pre nich nebolo jednoduché. V mysliach sa im vynárali spomienky na minulé časy a predstavovali si, že John si počas nahrávania len odskočil na šálku čaju.

Všetci milovníci tejto kapely novú skladbu privítali s nadšením. Je o to cennejšia, že George Harrison šesť rokov po jej nahratí zomrel na rakovinu. Samotný text naznačuje, v akej nálade písal Lennon túto skladbu. Hovorí v nej, že sa cíti voľný ako vták a považuje to za druhú najlepšiu vec v živote.

Čo prináša TIDAL cez O2 SMART Paušál

Streamovacia služba TIDAL je svetovým lídrom kvality zvuku a videí. Nájdete v nej viac ako 80 miliónov skladieb, vyše 350-tisíc videoklipov, živé prenosy z koncertov a exkluzívny obsah zo zákulisia hviezd vo vysokej kvalite. Pridaním tejto aplikácie do vášho O2 SMART Paušálu získate plný prístup k predplatenému obsahu TIDAL HiFi.

U2
Pride (In the Name of Love)

Spevák U2 Bono je známy aktivista, ktorý bojuje proti nespravodlivosti vo svete. Známa je jeho protiteroristická skladba Sunday Bloody Sunday či Bullet the Blue Sky, v ktorej kritizuje politiku jedného amerického prezidenta.

Skladba Pride (In the Name of Love) sa stala medzinárodnou hymnou mieru, slobody a ľudských práv. Pieseň nesie biblický odkaz na muža, ktorý prišiel v mene lásky a v jej mene aj zomrel. Rovnako si pripomína bojovníka za občianske práva Martina Luthera Kinga. V spojitosti s ním sa v piesni objavila aj jedna nepresnosť, v texte sa totiž spomína jeho vražda skoro ráno, v skutočnosti to bolo podvečer.

Bono počas živých vystúpení mení pôvodné „early morning“ na „early evening“, nič to však na kvalite piesne nemení. Dôležitý je jej silný odkaz, keď sa spevák pýta, čo ešte v mene lásky treba urobiť, aby bol svet lepšie miesto.

Bella Ciao

Talianska pieseň Bella Ciao vznikla počas druhej svetovej vojny a jej melódiu tvorí stará ľudovka. Text napísal neznámy autor, pričom v ňom ospevuje boj partizánov za slobodu a ich obetovanie sa.

Po celom svete sa pieseň stala hymnou slobody a odporu proti bezpráviu. Má viacero verzií a medzi najznámejšiu patrí verzia v podaní známeho herca talianskeho pôvodu Yvesa Montanda. Ten je okrem iného známy aj tým, že medzi jeho partnerky patrila Edith Piaf či Marilyn Monroe.

Čítajte aj: Ako si preniesť playlist do TIDAL?

Novšia je verzia od Gorana Bregoviča, nekorunovaného kráľa balkánskej hudby, ktorému priniesla slávu tvorba filmovej hudby v rámci spolupráci s režisérom Emirom Kusturicom.

Pharrell Williams
Freedom

Keď v roku 2013 vydal Pharrell Williams pieseň Happy, hrala sa takmer všade, rozdávala radosť vďaka svojej príjemnej atmosfére a v roku 2014 sa stala celosvetovo najúspešnejšou piesňou.

O dva roky neskôr však spevák prišiel s piesňou Freedom, ktorá si síce ponecháva hudobne veselú atmosféru, ale v texte rozoberá tému slobody, ale s výrazne pozitívnym posolstvom (Sloboda, keď sa dieťa prvý raz nadýchne/keď noc privíta svitanie/keď veľryba skáče v mori). Ešte silnejšie však pieseň vyznie spolu s klipom, ktorý bol nominovaný na cenu Grammy za najlepšie hudobné video.

Let’s Wade in the Water

Spirituály sú, ako už ich názov napovedá, duchovné piesne černošských otrokov. Keďže sa nemohli vyjadrovať slobodne, do piesní ukrývali svoje pocity, názory a často aj praktické informácie a rady do života.

Podobné to bolo aj v piesni Let’s Wade in the Water, ktorá hovorí o tom, ako postupovať v prípade úteku z otroctva. V texte sa odporúča, aby sa brodili riekou, aby psy, ktoré ich prenasledovali, stratili stopu.

Prvú známu verziu pesničky nahrala zostava s názvom The Sunset Four Jubilee Singers v roku 1925 bez sprievodu hudobných nástrojov, aby čo najviac pripomínala pôvodné predvedenie. Ak si však chcete vypočuť energickú verziu piesne s celou kapelou, džezová speváčka Marlena Shaw ju v roku 1966 nahrala ako svoj debutový singel.

Bonus: Playlist plný slobody

Máte chuť pustiť si pesničky z tohto výberu? Pripravili sme pre vás playlist, kde nájdete všetky skladby na jednom mieste.


Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac