100 športov v krásnom dizajne? Huawei Watch GT2 Pro sú špičkové smart hodinky

Prémiové materiály dopĺňa perfektná výdrž batérie a jednoduché používateľské prostredie.

Huawei doplnil svoju ponuku inteligentných hodiniek o prémiový model, ktorý zaujme aj tých najnáročnejších. Watch GT2 Pro sa na prvý pohľad takmer nelíšia od klasických hodiniek na zápästie, ale sú šikovným pomocníkom do práce aj na šport.

Vyskúšali sme, či sa dá fungovať so smartfónom bez Google. Ako to dopadlo?

Inteligentným hodinkám odborníci predpovedajú svetlé zajtrajšky. Do roku 2022 by sa mal ich predaj zdvojnásobiť na úkor obľúbených, no o niečo menej inteligentných športových trackerov. Za tento zvrat môže aj to, že inteligentné hodinky sa konečne začínajú podobať na klasické. Huawei Watch GT2 Pro sú jasným príkladom tohto trendu.

Huawei pri svojej vlajkovej lodi inteligentných hodiniek stavil na prémiové materiály. Zafírové sklo, titánové telo a keramika je kombinácia, ktorá sa v tejto kategórii objavuje len veľmi zriedka. Ak vôbec.

K tomu dizajn klasických okrúhlych hodiniek a hrany plynulo prechádzajúce z jednej plochy do druhej tak, že vás nikde nič netlačí. To je cesta, ako používateľa presvedčiť, že inteligentné hodinky majú zmysel aj pre bežného používateľa, nielen pre nadšenca technológií.

Oblek, párty oblečenie ani športové legíny nie sú problém

Ak sa na hodinky prvýkrát pozriete, možno si nebudete istí, či ide o smart riešenie. Ako celok sa totiž perfektne hodia tak k elegantnému oblečeniu − zladíte ich so sakom, ako aj ku casual biznis outfitu a vďaka ľahko a rýchlo vymeniteľnému remienku z nich za pár okamihov spravíte športový doplnok.

Výrobca pri hodinkách zdôrazňuje, že vybrať si môžete zo stovky voľne dostupných ciferníkov. Znie to ako rozmar, no pri veľkom displeji plne personalizovateľný dizajn oceníte. Navyše máte k dispozícii možnosť nastaviť niečo ako always-on displej, ktorý vzhľad hodiniek ešte viac priblíži ku klasickým.

Always-on funkciu oceníte aj z ďalších dvoch dôvodov. Ak s hodinkami budete spať, nebude vám displej v noci zbytočne svietiť do očí, aj keď je tu adaptívne nastavenie jasu a, samozrejme, šetrí batériu. Mimochodom, tá je v tomto prípade ďalšou tajnou zbraňou.

Výdrž batérie poteší aj tých najnáročnejších

Na jedno nabitie vydržia hodinky až dva týždne. Je to údaj, ktorý uvádza výrobca a podľa mojich skúseností môže byť aj reálny. Stačí, ak hodinky budete používať len na kontrolu času a notifikácií zo smartfónu. Pri plnohodnotnom používaní, teda sledovaní športových aktivít, telesných funkcií, počúvaní hudby a ďalších, vydržia bez nabíjačky v priemere osem dní. Čo je skutočne dobrý výsledok, keď konkurenčné hodinky musíte nabíjať aj každý alebo každý druhý deň.

Určite poteší, že Watch GT2 Pro sa nabíjajú bezkontaktne, nabíjačka je v balení, no použiť môžete aj iné bezkontaktné nabíjačky alebo smartfóny, ktoré sú vybavené technológiou obojstranného prenosu energie.

Aplikácia Huawei Health komunikuje s veľkými zdravotnými aplikáciami

Huawei Watch GT2 Pro spárujete so smartfónom cez Bluetooth a s aplikáciou Huawei Health, ktorá je pre komunikáciu zariadení nevyhnutná, no dokáže posielať namerané informácie aj do iných najpoužívanejších zdravotných a fitnes aplikácií. Huawei Health bez problémov stiahnete na iPhone aj na akékoľvek Android zariadenie.

Používateľské prostredie hodiniek je veľmi jednoduché a intuitívne, nemusíte sa báť, že by ste museli niečo zložito študovať alebo hľadať. Rýchlo si všimnete, že sa nedajú nainštalovať aplikácie tretích strán. Je to problém? Záleží na jednotlivcovi, ale pri bežnom používaní nejde o výraznú prekážku. Zaujímavo sú vyriešené aj notifikácie, ktoré si síce pohodlne na veľkom displeji prečítate, no nemôžete na ne ani v zjednodušenej forme odpovedať.

Telefonovanie cez hodinky bez príslušenstva je veľmi návykové

Na druhej strane sú hovory. Zavolať na telefónne číslo z kontaktov môžete priamo z hodiniek a priamo cez hodinky môžete aj telefonovať. Mikrofón aj reproduktor sú dostatočne silné a výkonné na to, aby ste počas šoférovania nemusel dávať ruky dole z volantu. Druhá strana ma vždy počula jasne a zreteľne a nebojím sa povedať, že ide o jedno z najlepších riešení telefonovania cez inteligentné hodinky na trhu. SIM karta sa však vložiť nedá, takže telefonovať môžete iba vtedy, ak máte nablízku smartfón.

Huawei smartfón sme zmenili na herné zariadenie a užili si tieto obľúbené hry aj na mobile.

Téma Huawei GT2 Pro ako športový tracker či osobný tréner by si zaslúžila samostatný článok. Hodinky poznajú viac ako 100 športov, ktoré dokážu podrobne sledovať. Nechýbajú športy ako horolezectvo, triatlon, veslovanie, surfovanie a novinkami sú snowboard, lyžovanie a golf. Nechýba ani automatické rozpoznanie športovej aktivity pri šiestich športoch, konkrétne ide o beh vonku a vo vnútri, chôdzu vonku a vo vnútri, eliptický stoj a veslovanie. Z mojej skúsenosti beh a chôdzu vonku hodinky rozpoznávajú spoľahlivo.

Začnite behať s osobným trénerom v hodinkách

Z ponúkaných športov sa mi podarilo otestovať najmä bežeckých trénerov. V ponuke je 10 tréningov, ktoré sú navádzané hlasom, a vybrať si môže každý − od úplného bežeckého začiatočníka až po pokročilého bežca, ktorý chce svoj výkon zlepšovať.

Páčili sa mi hlasové povely, ktoré však treba nastaviť, pretože tréner je pomerne hlasný. Ideálne je hodinky spárovať s bezdrôtovými slúchadlami. Hodinky sledujú váš výkon a upozorňujú vás, keď bežíte veľmi rýchlo alebo, naopak, príliš pomaly, oznámia každý míľnik, napríklad zabehnutý kilometer či zmenu behu na chôdzu a naopak.

Za pozornosť určite stojí možnosť uložiť priamo do hodiniek 4 GB dát. Na takéto veľké úložisko sa vojde, podľa kvality hudobného formátu, približne 1 200 skladieb alebo 190 podcastov dlhých v priemere 45 minút.

Sledujte životné funkcie a buďte fit

Nositeľné inteligentné zariadenia sú čoraz viac označované ako wellness doplnky. Aj Huawei Watch GT2 Pro spadajú do tejto kategórie. Dokážu monitorovať SPO2, teda nasýtenosť krvi kyslíkom, monitorujú srdcový tep alebo dokážu monitorovať spánok a diagnostikovať šesť bežných typov problémov so spánkom. Do akej miery sú tieto hodnoty presné, je bez porovnávania náročné, no keď som sa cítil unavený, hodinky to s nameranými hodnotami reflektovali.

Dokáže smartfón pomôcť nastaviť zdravšie návyky? Inšpirujte sa našimi jednoduchými radami

Počas testovania som vyskúšal malý experiment. Takmer dva týždne som sa poctivo riadil návrhmi, ktoré mi hodinky dávali na základe merania spánku a dvakrát denne som podľa hodiniek robil dychové cvičenia na odbúranie stresu, ktorý Huawei Watch GT2 Pro dokážu monitorovať celý deň. Dvojtýždňový experiment nemôžeme brať ako niečo zásadné, no mal som pocit, že som oddýchnutejší a sviežejší.

Záverečné hodnotenie: Vydarené a štýlové

Parametre Huawei Watch GT2 Pro by sa dali zhrnúť takto. Hodinky ponúkajú prvotriedny dizajn, univerzálne použitie, super výdrž batérie, pohodlné telefonovanie a dobrú pomoc začínajúcim aj pokročilým rekreačným športovcom. Možno budete musieť oželieť svoju obľúbenú športovú aplikáciu a pre svoju veľkosť sú skôr vhodné na mužské zápästie. Ak to však všetko zhrniem a podčiarknem, Huawei Watch GT2 Pro sú momentálne na trhu jedny z najvydarenejších smart hodiniek.


Huawei Watch GT2 Pro môžete mať k akémukoľvek O2 SMART Paušálu na začiatok už od 0 €.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac