Manželia Nátherovci: Teší nás, keď rodičia chcú pre svoje deti lepší život

Keď s komunitnou prácou začínali, viac ako polovica detí navštevovala špeciálnu základnú školu. Dnes majú mnohé z nich strednú školu aj vysokoškolský diplom.

Manželia Nátherovci už viac ako 25 rokov pracujú s rómskou komunitou v Banskej Bystrici. Jolana je Rómka a Štefan Neróm. Spoločne založili občianske združenie Nádej deťom. Pripravujú deti na školskú dochádzku, sprevádzajú ich dospievaním a pomáhajú aj ich rodičom. Za svoju celoživotnú prácu získali v roku 2020 ocenenie Biela vrana, ktorého partnerom je aj spoločnosť O2. 

V rozhovore sa dozviete:

  • ako rodiny spočiatku vnímali ich vzťah,
  • aká bola ich cesta k práci s vylúčenými komunitami,
  • kedy si povedali, že to má zmysel,
  • prečo je dobré, že sú na všetko dvaja.

Ako ste sa zoznámili?

Štefan: Práve teraz v januári oslavujeme štyridsiate výročie sobáša. Spoznali sme sa ešte za socializmu na strednej škole v Banskej Bystrici, obaja sme bývali na internáte. Ja som bol v treťom ročníku a Jolka bola prváčka.

Hoci bola krásna, viac ma zaujalo jej vnútro. Navyše sme boli obaja také zranené duše. Môj otec zomrel, keď som mal tri roky a žil som sám s mamou. Ako všetci aj my sme túžili po láske.

Jolana: Na mojom Štefanovi ma zaujalo, že dobre hral futbal. Mal husté kučeravé vlasy a krásne modré oči. (smiech)

Jolana, vy ste vyrastali v rómskej komunite, ale neskôr ste sa s rodinou presťahovali do Bátoviec. Aké bolo vaše spolunažívanie s majoritou? 

Jolana: Ako dieťa som zažila aj život v osade Lipovina. Niektoré rómske rodiny tam vyrábali nepálené tehly, ktoré si od nich kupovali ľudia z majority, iní vedeli pracovať so železom či opraviť pracovné náradie. Medzi mužmi boli aj mnohí muzikanti. Ženy šili oblečenie, vyrábali tkanice a háčkovali záclony, ktoré potom predávali na jarmokoch. Moja krstná mama vedela liečiť zvieratá bylinkami a stará mama bola zasa dedinská husiarka.

Osadu v roku 1968 zaplavili a na jej území vznikla vodná nádrž Lipovina. Moja rodina sa vždy túžila stať súčasťou dediny, a tak si v nej kúpila domy. Ľudia si tam vzájomne pomáhali. Ženy pracovali na poliach a učili sa pestovať plodiny. Muži zase vypomáhali pri rôznych stavebných prácach, za čo dostávali peniaze. Rómovia sa tu bežne stretávali s majoritou aj pri rôznych príležitostiach, ako boli oslavy a pohreby. Dnes je to už úplne inak.

Spočiatku som nikomu nehovorila, že som Rómka. Ľudia si rómsku identitu často spájajú s tmavou farbou pleti, ja som mala šťastie, lebo mám svetlú pleť a oči.

Rómske deti sa v kolektíve často stretávajú s odmietaním. Aká bola vaša skúsenosť?

Jolana: Spočiatku som nikomu nehovorila, že som Rómka. Ľudia si rómsku identitu často spájajú s tmavou farbou pleti, ja som mala šťastie, lebo mám svetlú pleť a oči. Moji spolužiaci sa to dozvedeli, až keď do školy prišiel otec, aby sa opýtal, ako sa mi darí. V tom čase pracoval v Lýbii a prišiel domov. Bol to typický Róm, tzv. Rumunger – tmavooký, kučeravý a navyše opálený.

Spomínam si, ako jedna spolužiačka utekala za dievčatami, že na internáte chytili nejakého Cigána. Vtedy sa dozvedeli, že je to môj otec. Stratila som niektoré kamarátky, lebo som ich vraj oklamala.

Netuším, čo som im mala povedať a načo. Mala som však šťastie na jednu vychovávateľku, ktorá sa ma neraz zastala. Poznala históriu rómskeho národa a učila ma prijať rómsku identitu.

Mnohí ľudia majú stále predsudky a rodičia často zle nesú, ak si ich dieťa vyberie partnera, ktorý úplne nespĺňa ich predstavy. Ako to bolo vo vašom prípade?

Štefan: Spočiatku sa ma mama neustále pýtala, čo na tej Jolane vidím. Jej rómstvo som však nikdy neriešil, miloval som ju.

Jolana: Moja rodina najskôr nebola nadšená, že chcem ísť do školy a na internát. V tom čase bolo u Rómov bežné, že sa mladé dievča vydá. Doma sme žili ako tradičná rómska rodina. Minule som napočítala, že som mala približne 74 bratrancov a sesterníc.

Čítajte aj: Vzdelanie a pozitívne príklady: Aj vďaka tomu sa môžu deti lepšie zaradiť do spoločnosti

Keď sa môj otec dozvedel, že mám priateľa Neróma, rozhodol, že ak chcem naďalej chodiť do školy, Štefan sa musí prísť predstaviť a máme sa zasnúbiť. Bála som sa mu to povedať, pretože som vedela, že majorita sa v šestnástich rokoch nezasnubuje.

Veľmi nás prekvapilo, že v tom čase viac ako polovica detí navštevovala špeciálnu základnú školu. Zistili sme, že iba dve tamojšie deti dokončili strednú školu.

Čo napokon rozhodlo o tom, že rómska rodina prijala „gadža“? 

Štefan: Musím priznať, že som vôbec nevedel, ako také prvé zoznámenie prebieha. Myslel som si, že sa stretnem s jej rodičmi, ale na moje prekvapenie dom bol plný ľudí. Čakali nás strýkovia a starí otcovia, doslova poradný zbor.

Uplatňovala sa tam tradícia „romani kris“, ktorá v niektorých lokalitách stále pretrváva – o dôležitých veciach sa v rámci rodiny rozhoduje spoločne. Na rovinu sa ma opýtali, ako to s Jolkou myslím. Úprimne som im povedal, že mám ich dcéru rád a chcem si ju vziať za ženu. Dôležitú úlohu tu zohrala jej krstná mama, s ktorou vyrastala odmalička a dávala jej cenné rady. Nakoniec ma prijali.

Jolana: Veľkú úlohu zohralo aj to, že môj otec mal podobný príbeh ako Štefan. Mal iba dva roky, keď stratil svojho otca. Aj Štefan vyrastal bez otca a môj ocko si ho obľúbil.

Ocenenie Biela vrana ste získali za dlhoročnú prácu s rómskou komunitou. Ako ste sa k nej dostali?

Štefan: Po škole sme si obaja našli prácu a začali sme žiť v jednoizbovom nájomnom byte. Potom prišli naše tri deti. V roku 1994 sme začali študovať komunitnú prácu zameranú na misie. Za Jolkou raz prišiel misionár a poprosil ju, aby s ním išla za jednou rómskou rodinou, ktorej požičal peniaze.

Jolka ho vopred upozornila, aby nečakal, že ich ešte uvidí. Bývali v sociálnej bytovke, kde bolo veľa neplatičov a neboli to iba Rómovia. V 90. rokoch po privatizácii deložovali veľa rodín, ktoré stratili zamestnanie.

Pri odchode nás obkľúčil hlúčik malých rómskych detí, ktoré nás zasypali otázkami.

Jolana: Zostala som zaskočená ich zvedavosťou. Stála som medzi nimi v bielom kostýme a nechceli ma pustiť. Dokola sa vypytovali, za kým sme prišli, čo tam robíme a či za nimi ešte prídeme. Neustále sa ma dotýkali a takmer celú ma zašpinili. (smiech) Chcela som ujsť, no aby sa mi to podarilo, musela som im sľúbiť, že sa k nim na druhý deň vrátime.

Štefan: V tú noc sme nevedeli zaspať. Uvedomili sme si, že sme tým deťom dali sľub. Ráno sme to oznámili našim deťom, tie zavolali svojich kamarátov a spoločne sme sa vybrali do bytovky. Dá sa povedať, že vtedy sa začala naša služba.

Ako vyzerali vaše začiatky? Ako ste vyberali spoločné aktivity? 

Jolana: Bolo leto a my sme za deťmi začali chodili každý týždeň. Určité znalosti sme nadobudli vďaka štúdiu spomenutej komunitnej práce. Bol to program, ktorý sa venoval rozvoju detí z ulice. Neskôr sme sa inšpirovali aj prácou organizácie Člověk v tísni v Brne, ktorá robila veľa s Rómami.

Spočiatku sme sa stretávali vonku, no navštevovali sme aj ich rodiny, aby nám začali dôverovať a verili, že s ich deťmi chceme naozaj zmysluplne tráviť čas.

Všetky deti, ktoré u nás absolvovali predškolský program, pokračovali ďalej vo vzdelávaní na základnej škole a neboli automaticky preradené do špeciálnych škôl.

Popritom sme si robili výskum a analýzu prostredia, aby sme zistili potreby komunity. Veľmi nás prekvapilo, že v tom čase viac ako polovica detí navštevovala špeciálnu základnú školu. Zistili sme, že iba dve tamojšie deti dokončili strednú školu. Dievčatá obyčajne otehotneli pred osemnástymi narodeninami, chlapci sa zase potulovali po okolí. Ich rodičia stratili prácu a mali dlhy.

Aj na základe toho sme pre deti zostavili rôzne programy, napríklad predškolský program, ktorý je prípravou na prvý ročník základnej školy, a začali sme s doučovaním. Pre mladé dievčatá sme založili Babinec a pre chlapcov Chlapinec. Naším cieľom bolo a stále je, aby aj mladí Rómovia prechádzali bezpečným dospievaním. Aby dievčatá mali záujem študovať na stredných školách a chlapci nepodliehali závislosti, ale sa pripravovali na svoje budúce povolanie.

Rodinám sme začali poskytovať sociálne služby, ako sú hľadanie práce či možnosť splácania dlhov.

Štefan: Neskôr sme si v bytovke upravili kočikáreň. Raz nás deti zaviedli do zdevastovaného dvojizbového bytu, kam chodili narkomani, bol plný špiny. Miestnych rodín sme sa spýtali, čo by sme s tým mohli urobiť.

Zanedbaný byt sme napokon spoločne vypratali, vyviezli sme z neho asi päť ton odpadu. Veľa ľudí a známych nám vtedy pomohlo so zbierkou.

Detí nám postupne pribúdalo. Už sme ďalej nevedeli fungovať z našich prostriedkov a zo súkromných zbierok, a tak sme v roku 1998 založili občianske združenie Nádej deťom a začali sa mu naplno venovať. Takmer štyri roky sme však naše kluby robili ako dobrovoľníci popri práci.

Čo všetko sa za roky vašej aktívnej práce zmenilo v komunite?

Jolana: Zmenilo sa toho veľa. Všetky deti, ktoré u nás absolvovali predškolský program, pokračovali ďalej vo vzdelávaní na základnej škole a neboli automaticky preradené do špeciálnych škôl.

To sa nám darí dodnes. Náš školský program pomáha deťom dosahovať lepšie výsledky, čím sa zvyšujú ich šance pokračovať v štúdiu na stredných školách.

Ukázalo sa, že rómske ženy môžu byť skvelými vychovávateľkami. Jednou z nich je aj Mária, ktorá nám najskôr pomáhala v predškolskom klube, strúhala pastelky a chystala deťom desiatu. Neskôr sama viedla časť vzdelávania a dnes sa venuje ďalším ženám, ktoré učia okrem svojich detí aj iné z komunity.

Aj takto vedieme rodičov k tomu, aby prevzali zodpovednosť za vzdelávanie svojich detí. Veľmi nás teší, keď mladí rodičia povedia, že pre svoje deti chcú lepší život a vzdelanie.

Štefan: Všetky deti, ktoré minulý rok skončili deviaty ročník, pokračujú v štúdiu na stredných školách. Dvanásť mladých ľudí skončilo vysokú školu. To najkrajšie však je, keď nám stredoškoláci a vysokoškoláci pomáhajú ako dobrovoľníci.

Tejto práci sa venujete už takmer 30 rokov, vyžaduje veľké nasadenie a vytrvalosť. Čo vás na nej najviac teší? V akom momente si dokážete povedať, že to má naozaj zmysel?

Jolana: So Štefanom veríme, že naša práca je naše poslanie. Každá malá pozitívna zmena nám prináša veľkú radosť. Neustále meniaca sa spoločnosť nám vždy prináša nové výzvy, vďaka ktorým máme možnosť pracovať veľmi kreatívne. Keď sa vaša práca stane životným štýlom, je náročné oddeliť ju od bežného života. Preto je dobré, že sme v tom dvaja.

Jolana a Štefan Nátherovci

S rómskou komunitou začali pracovať ešte v roku 1994 a o štyri roky založili občianske združenie Nádej deťom. Organizácia vznikla ako reakcia na problémy v spoločnosti, keď po Nežnej revolúcii bolo veľa rodín deložovaných do náhradných bytov a po strate zamestnania prestali alebo si nemohli dovoliť platiť nájomné, čo ovplyvnilo aj ich vzťahy a životy ich detí. Aj preto sa manželia rozhodli pomáhať pri ich integrácii do spoločnosti. Za svoju dlhoročnú prácu získali ocenenie Biela vrana

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Chcete si dať poriadne do tela? Tieto playlisty vás povzbudia k ešte lepším výkonom

Či už pri cvičení uprednostňujete hip-hopové tracky, alebo poriadny rock, máme pre vás hudobné výbery, ktoré nadchnú milovníkov rôznych hudobných štýlov.

Zacvičiť si s vlastnou váhou alebo si ísť zabehať je dobré nielen pre telo, ale aj pre našu hlavu, ktorá v tomto neľahkom období dostáva zabrať. Skvelým partnerom pri akomkoľvek pohybe je hudba, ktorá dokáže čas strávený cvičením spríjemniť a človeka motivovať k lepším výkonom. 

Ideálny soundtrack k cvičeniu vás nemusí nič stáť, playlist svojich obľúbených pesničiek môžete si môžete pustiť kedykoľvek vďaka TIDAL predplatnému v cene vášho O2 SMART Paušálu. Ako ušetriť 5,99 € mesačne?

Na TIDAL nájdete nielen veľké množstvo skvelej hudby, ale aj „nadupané“ playlisty. Stačí si vybrať obľúbený hudobný štýl a vaša výkonnosť pôjde prudko hore. Pripravili sme pre vás prehľad našich obľúbencov aj s prehľadom skladieb, ktoré pri workoute určite nesklamú.

Pop Workout

Pop je hudobný štýl, ktorý je vďaka jednoduchej štruktúre skladieb prijateľný takmer pre každého. Chytľavé melódie a rytmické podklady sa skvelo hodia nielen na tanečnú zábavu, ale aj na chvíle, keď dávate svojmu telu zabrať.

V tomto playliste od TIDAL nájdete množstvo skvelej súčasnej popovej hudby, nechýba v ňom Lagy Gaga, Duo Lipa ani Taylor Swift.

Lady Gaga – Alice

Táto skladba pochádza zo šiesteho štúdiového albumu Lady Gaga s názvom Chromatica. Získal nomináciu na Grammy a jeho zvuk odborníci oceňujú aj napriek tomu, že sa sčasti nahrával v domácom štúdiu. Album je návratom k jej tanečným pesničkám, o čom svedčí aj tento singel. Pri jeho písaní sa Lady Gaga inšpirovala príbehmi Alice v krajine zázrakov z obľúbenej knihy od Lewisa Carrolla.

Dua Lipa – Physical

Pieseň Physical je druhý singel z druhého štúdiového albumu tejto talentovanej speváčky, ktorá má korene v bývalej Juhoslávii a dostala sa aj do TOP 10 v britskej UK Singels Chart. Ak vám atmosféra skladby niečo pripomína, nemýlite sa. Autori hudby sa dali inšpirovať osemdesiatymi rokmi a hudbou ku kultovému filmu Flashdance.

Taylor Swift – Me!

Duet Me! naspievala Taylor Swift spolu s Brendon Urie, spevákom kapely Panic! at the Disco. Pieseň má neuveriteľne pozitívny klip, celý v pastelových farbách a plný tanečných kreácií. Video malo hneď v deň uvedenia viac ako 65 miliónov pozretí. Kritici tvrdia, že Taylor touto piesňou ukončila svoje temné obdobie a dala sa na novú cestu.

Hip-hop Workout

Interpreti tohto hudobného štýlu sú známi svojimi vyhranenými názormi na celý svet a často si nedávajú servítku pred ústa. To môže byť pre niekoho skvelým nakopnutím a motiváciou pred náročným tréningom.

Ak si lepšie oddýchnete pri filmoch, vymeňte svoje TIDAL predplatné za HBO GO a pozrite si niektorý z týchto napínavých príbehov

Tento playlist má vyše 200 trackov, nás z neho dokážu skvelo nakopnúť napríklad tieto skladby:

Lil Wayne – Green and Yellow

Pieseň je hymnou a vzdaním pocty rapera svojmu obľúbenému futbalovému klubu Green Bay Packers. Pieseň vznikla už pred desiatimi rokmi a v tomto prípade ide o akýsi update. Lil Wayne si údajne na nej dal veľmi záležať, aby bola dostatočne úderná. Dôkazom toho je aj fakt, že na nej pracoval celé tri dni, čo podľa vlastných slov zvyčajne nerobí.

Nicki Minaj – Chun-Li

Názov piesne si Nicki Minaj prepožičala od bojovníčky z videohry Street Fighter. Bola to vôbec prvá ženská postava, ktorá sa vo videohrách tohto typu objavila. Pieseň svojho času bodovala v prvých desiatkach hitparád po celom svete a speváčka sa s ňou objavila aj v populárnej šou Saturday Night Live, ktorá má v Amerike vysokú sledovanosť.

Eminem, Joyner Lucas – Lucky You

Večne nahnevaný raper, ktorý je na scéne už viac ako 20 rokov a stále má čo povedať. Na spoluprácu prizval rapera Joynera Lucasa, ktorému sa podarilo presadiť na scéne v roku 2017. O rok neskôr si ho všimol aj Eminem a vďaka tejto piesni sa úspešne prepracoval medzi top raperov. Pieseň bola nominovaná na cenu Grammy.

R&B Workout

Za touto skratkou sa skrýva rhythm and blues, citlivo namiešaná zmes viacerých hudobných štýlov ako blues, funky či soul. Pre tento žáner sú charakteristické spevové pasáže, v ktorých na jednu slabiku slova pripadá viacero nôt. Tento štýl spievania spopularizovali také veľké mená ako napríklad Stevie Wonder.

Ak do svojho výkonu vložíte aspoň polovicu z vášne, ktorú umelci dávajú do svojej hudby, určite so sebou budete po cvičení spokojní. Zaznieť vám pri ňom môžu aj tieto skladby:

Alicia Keys – Love Looks Better

Nezameniteľný hlas tejto interpretky sa jednoducho nedá prehliadnuť. Text piesne Love Looks Better je o našom hektickom spôsobe života. Vyzýva v ňom k tomu, aby sme sa na chvíľu zastavili, nechceli stále meniť veci okolo seba a našli si čas na blízkych. Je to asi jediná rýchlejšia skladba na jej úspešnom albume Alicia.

Gregory Porter – Revival

Podľa kritikov ide o najlepší hlas súčasnej generácie. Pieseň Revival je z albumu Spiritual Songs, ktorý sa zameriava na piesne s nádychom gospelu. Ani v tejto skladbe nechýba energia, ktorá je charakteristická pre typické gospelové piesne.

Beyoncé – Before I Let Go

Táto pesnička je cover verzia staršej skladby funky a soulovej kapely Maze, ktorá vznikla v sedemdesiatych rokoch. Pieseň sa objavila na ich albume Live in New Orleans z roku 1980. Beyoncé ju naspievala pre svoj koncertný dokument s názvom Homecoming, ktorý zblízka nazerá na jej život počas turné.

Rock Workout

Ak je metal pre vás príliš tvrdý a agresívny, rock potom bude určite prijateľnejší. Aj keď je pravda, že mnohé kapely, ktoré sú dnes rockové, kedysi patrili medzi metalové, tieto skladby majú ten správny drive.

Čítajte aj: 8 coverov, ktoré sú lepšie ako originál

Sme presvedčení, že skvelé gitarové riffy v spojení s energickým spevom dokážu rozhýbať každého. Čo poviete napríklad na tieto skladby?

Bon Jovi – It´s My Life (Crush)

Jon Bon Jovi je už celé desaťročia nielen lámač ženských sŕdc, ale napísal a nahral obrovské množstvo skvelej hudby. Tento hit sa objavil na albume Crush z prelomu tisícročia a preslávil ho vydarený videoklip. V ňom hlavný hrdina beží ulicami mesta, aby sa dostal na koncert kapely, ktorý sa koná v tuneli. Pieseň v texte ukrýva pozitívny odkaz, ktorý vás určite poteší aj pri cvičení.

The White Stripes – Seven Nation Army

Seven Nation Army je veľkým hitom tejto dvojčlennej kapely. Niektorí ho dokonca považujú za jeden z najväčších hitov desaťročia.

Jack White, ktorý je autorom slávneho gitarového motívu, povedal, že si ho šetril, keby raz dostal ponuku napísať pieseň pre film o Jamesovi Bondovi. Keďže sa táto možnosť zdala nepravdepodobná, nakoniec ho použil do piesne na album Elephant. Osud však zariadil, že o päť rokov ponuku na skladbu do bondovky Quantum of Solace dostal.

Imagine Dragons – Machine

Pieseň Machine vznikla úplnou náhodou v nahrávacom štúdiu, keď si spevák Dan Reynolds do rytmu bicích začal pospevovať nejaký text. To zaujalo gitaristu, ktorý sa k spevákovi pridal so svojou gitarou a nápad na pesničku bol hotový. Proces vzniku zachovali aj vo finálnej verzii a samotné bicie nechali znieť na začiatku skladby aj na albume. Vďaka tomuto pochodovému rytmu je skvelá pri akomkoľvek pohybe.

Country Workout

Ak máte radi pesničky s príbehom, potom je country pre vás to pravé. Použitie tradičných nástrojov ako bendžo či husle nemusí lahodiť každému, ale pre tých, ktorí si tento hudobný štýl zamilovali, jednoducho už niet cesty späť.

O tom, či sa hodí k športovaniu, nemôžu byť žiadne pochybnosti. Veď samotné country vzniklo kedysi počas práce na farmách. Tieto skladby to určite potvrdzujú:

The Chicks – Texas Man

Ženská country kapela The Chicks sa ešte pred vydaním albumu Gaslighter volala The Dixie Chicks, práve od tohto albumu však slovko Dixie vypustili. Pieseň Texas Man sa objavila ako jeden zo singlov práve na ňom. Album vyšiel po 14 rokoch, počas ktorých sa členky kapely venovali najmä svojim rodinám.

Brad Paisley – Working On a Tan

Toto je typický letný hit, ktorý evokuje pláže, slnko a surfovanie. A práve to bol aj zámer pri písaní tejto piesne. Je to čiastočne aj pocta gitarovej legende Dickovi Dalovi. Ani autor skladby Brad Paisley však nie je neznámy muzikant, na country scéne ide o skutočne veľkú hviezdu, uznávaného autora, speváka a skvelého gitaristu.

Alan Jackson – Ring of Fire

Keď už sme spomínali velikánov, tak v tejto skladbe sa stretli hneď dve skutočné hviezdy. Johnny Cash, ktorý pieseň Ring of Fire preslávil a stala sa jeho najväčším hitom, a Alan Jackson, ktorý sa radí medzi najpredávanejších umelcov všetkých čias a skladbu prespieval. V jeho cover verzii nahradili mexické trúbky gitary a pieseň tak dostala moderný zvuk.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac