Nechcú sa vám čítať titulky? Pozrite si Harryho Pottera či Hru o tróny so slovenským dabingom

Streamovacia služba HBO GO ponúka už aj slovenský dabing. Máme pre vás tipy na filmy a seriály, ktoré sa oplatí pozrieť.

Nie každému je angličtina blízka a väčšina z nás si zvykla na sledovanie filmov s českým dabingom alebo s českými titulkami. HBO GO však ako prvá zo svetových streamovacích služieb prináša aj slovenský dabing. Tešiť sa môžete na filmy, seriály aj obsah pre deti. Skvelý krok, čo poviete? 

Sledujte filmy a seriály cez O2 a objavte výhody služby HBO GO aj s predplatným a 10 GB dát na jej sledovanie každý mesiac ako súčasť svojho O2 SMART Paušálu. Chcem vedieť viac

Ponuka filmov a seriálov v slovenčine postupne rastie a streamovacia služba zároveň zverejnila, že všetky veľké filmové a seriálové novinky už budú automaticky aj v slovenčine (vrátane slovenských titulkov). HBO GO pri príprave slovenského dabingu spolupracuje so štúdiom Sunrise, a tak sa môžete tešiť na kvalitné spracovanie s hlasmi slovenskej hereckej špičky.

V Sóde sme pre vás na úvod vybrali filmy a seriály, ktoré si určite netreba dať ujsť a slovenský dabing je ako čerešnička na torte. Vybrali sme overené klasiky aj novinky.

Lara Croft: Tomb Raider a Lara Croft: Tomb Raider – Kolíska života/The Cradle of Life

Foto: © 2003 Paramount Pictures

Ak patríte medzi fanúšikov filmov inšpirovaných počítačovými hrami, potom pre vás Lara Croft určite nie je žiadna neznáma. Nebojácnu archeologičku v prvých dvoch častiach Lara Croft: Tomb Raider a Lara Croft: Tomb Raider – Kolíska života stvárnila očarujúca Angelina Jolie.

Oscarová herečka sa priznala, že voči tejto virtuálnej postave mala najskôr averziu a rolu nechcela prijať. Neskôr si však uvedomila, že postava silnej ženy, ktorú Lara Croft predstavuje, môže byť pre mnohých dobrým vzorom a svoj názor zmenila. Ak máte radi nebezpečné scény, možno vás prekvapí, že až 80 % kaskadérskych kúskov zvládla Angelina sama.

Slovenský dabing ponúka HBO GO aj pri ďalšom spracovaní Lary Croft z roku 2018, kde vo filme Tomb Raider stvárnila hlavnú postavu Alicia Vikander.

Pokémon Detektív Pikachu/Pokémon: Detective Pikachu

Foto: © Warner Bros.

Hľadáte rozprávku alebo rodinný film, ktorý si budete môcť pozrieť so svojimi deťmi? Určite neobíďte historicky prvý hraný film o pokémonoch. Obľúbený Pikachu sa v ňom predstaví v úlohe detektíva, ktorý pomáha v pátraní po záhadne zmiznutom špičkovom detektívovi.

V snímke sa postupne objaví nielen hovoriaci Pikachu, ale približne 60 ďalších pokémonov, teda len malá časť z existujúcich druhov. V roku 2019, keď film uviedli, ich existovalo približne 800.

Harry Potter I – VIII

Foto: ©Warner Bros.

Zdá sa to možno trochu neuveriteľné, ale od uvedenia prvého filmu o Harrym Potterovi uplynulo už 20 rokov. Príbeh podľa úspešnej knižnej predlohy J. K. Rowlingovej sa pritom filmového spracovania ani nemal dočkať – keď producent ešte v roku 1997 dostal do rúk prvý diel knihy, nepovažoval ju za dostatočne zaujímavú a odložil ju bokom. Presvedčila ho až jeho sekretárka, ktorá si príbeh okamžite zamilovala.

Zaujímavosťou je, že Rowlingová na filmoch vo veľkej miere spolupracovala a v zmluve s filmovou spoločnosťou si presadila, že herci stvárňujúci hlavné postavy musia byť Briti. Zo siedmich kníh nakoniec vzniklo osem celovečerných filmov, kompletný čarodejnícky maratón tak zhltne takmer 20 hodín času. Slovenský dabing Harryho Pottera je naozaj vydarený a z tohto kroku HBO GO sa veľmi tešíme aj my v redakcii.

Temné hmoty I, II /His Dark Materials I, II

Foto: © HBO

Seriál Temné hmoty je ďalšou úspešnou adaptáciou knižnej predlohy. Vznikol podľa rovnomennej svetoznámej fantasy ságy spisovateľa Philipa Pullmana, ktorý za ňu získal viacero významných ocenení vrátane Whitbreadovej ceny za najlepšiu britskú knihu roka.

Čítajte aj: Týchto 6 filmov a seriálov vám ukáže, aké rôzne podoby môže mať láska

Ústrednou postavou oboch sérií je odvážna mladá žena Lyra, ktorá pátra po svojom zmiznutom kamarátovi, cestuje medzi paralelnými svetmi a snaží sa pochopiť záhadu zvanú Prach. Prvá séria bola pôvodne naplánovaná na rok 2017, no vyšla až o dva roky neskôr. Meškanie údajne spôsobilo, že tvorcovia si chceli byť istí spracovaním témy a že zostanú verní knihám.

Černobyľ/Chernobyl

Foto: © 2019 Home Box Office

Ak sú vám bližšie seriály inšpirované skutočnými udalosťami, túto päťdielnu minisériu by ste určite mali vidieť. Černobyľ rekonštruuje príbeh o jadrovej havárii na Ukrajine z roku 1986, jednej z najhorších katastrof, ktoré spôsobil človek.

Mrazivý seriál z dielne HBO autenticky zobrazuje atmosféru aj hlavných aktérov. Príbeh sa nakrúcal v identickej jadrovej elektrárni v Litve a vyzdvihuje dôležitosť skutočných faktov a manipulácie s nimi. Ak chcete do seriálu ešte viac preniknúť, odporúčame špeciálny The Chernobyl Podcast, ktorý sa venuje jednotlivým epizódam a prináša veľa informácií zo zákulisia jeho vzniku.

Eufória I/Euphoria I

Foto: © Home Box Office

Seriály o dospievaní sú obľúbeným žánrom a Eufória predstavuje naozaj vydarený ponor do duše súčasných stredoškolákov so všetkým dobrým aj zlým. Hlavnú postavu drogovo závislej Rue stvárnila charizmatická herečka a speváčka Zendaya. Seriál kladie dôraz na autentickosť, pripravte sa teda aj na poriadnu dávku depresie.

V ponuke HBO GO nájdete celú prvú sériu aj dve špeciálne epizódy. Pripravuje sa aj ďalšia séria, ktorej výrobu však podobne ako pri iných filmoch a seriáloch ovplyvnila pandémia. Za zmienku určite stojí aj soundtrack, ktorý vytvoril Timothy Lee McKenzie, známy pod pseudonymom Labyrinth, a na jeho tvorbe spolupracoval práve so Zendayou.

Hra o tróny  I – VIII/ Game of Thrones I – VIII

Foto: © Home Box Office

A na záver absolútna klasika. Výpravný fantasy seriál je najúspešnejším seriálom z produkcie HBO a vo svete spustil doslova hystériu. Skalní fanúšikovia pomenúvajú po postavách svoje deti, ak to situácia dovoľuje, cestujú na miesta, kde sa seriál nakrúcal, a ich tlak na sociálnych sieťach dokonca viedol k tomu, že tvorcovia dodatočne odstraňovali chyby, ktoré pri nakrúcaní vznikli.

Aj Hra o tróny je inšpirovaná knižnou predlohou, fantasy ságou Pieseň ľadu a ohňa od Georgea R. R. Martina, ktorá sa vo svete stala bestsellerom. Hoci má seriálové spracovanie už svoje finále za sebou, Martin pripravuje ešte ďalšie dve knihy a naznačuje, že jeho koniec sa bude líšiť. Ak ste ešte žiadnu epizódu tejto „kultovky“ nevideli, môže byť uvedenie seriálu so slovenských dabingom skvelou príležitosťou.


Radi by ste si pozreli dobrý film alebo seriál? Stavte na Zlatý O2 SMART Paušál, ktorý ocení každý streamer. Každý mesiac v ňom nájdete aj predplatné vybranej prémiovej appky, napríklad HBO GO, a k nej 10 GB extra dát na jej sledovanie. Pustiť si ju môžete nielen na svojom mobile, ale aj v tablete, na počítači alebo na smart TV, a to hneď na dvoch zariadeniach súčasne. Viac sa dozviete na www.o2.sk.

banner, O2 SMART Pausal, Zlaty O2 Smart Pausal, modry, Luddo

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac