Spravodajstvo i neformálne rozhovory: 8 podcastov, ktoré si pozriete aj na YouTube

Zaujímate sa o politiku, duševné zdravie, životný štýl či spoločenské dianie? Prinášame výber podcastových relácií, ktoré okrem aplikácií nájdete aj na YouTube.

Objaviť podcast ušitý na mieru môže byť zdĺhavým procesom. Niekto uprednostňuje krátke ranné správy, iní vyhľadávajú hlboké rozhovory. Dojem z podcastu vytvára nielen téma, ale aj moderátor, hostia či technické spracovanie. V Sóde sme pre vás pripravili výber relácií, ktoré nájdete v audiovizuálnej i podcastovej forme.

Udržiavať si prehľad zaujímavými reláciami a podcastami môžete vďaka balíku dát pre Youtube kdekoľvek a kedykoľvek. Chcem vedieť viac

Na scéne s Marekom Vagovičom 

Na scéne s Marekom Vagovičom 

Marek Vagovič je známy najmä ako investigatívny novinár, ktorý sa venuje aj ťažkým politických témam. V pozícii moderátora v relácii Na scéne ho však uvidíte viesť neformálne rozhovory, kde nechýba humor či spontánnosť.

Do relácie pozýva inšpiratívne osobnosti zo sveta kultúry, žurnalistiky či stand-upu. Z rozhovorov, ktoré trvajú 40 minút, sa dozviete niečo zo života hostí, no načrtnú aj dôležité témy, o ktorých treba hovoriť nahlas. Pozrieť či vypočuť si môžete niekoľko dielov, kde sa napríklad objavili herec Robo Roth, moderátorka Veronika Ostrihoňová či riaditeľ festivalu Pohoda Michal Kaščák.

Ako sa máš so Šarkanom

V časoch dlhodobej izolácie je nevyhnutné zdôrazniť potrebu starostlivosti o duševné zdravie. Často si však s emóciami nevieme rady alebo máme strach vyhľadať odborníkov. Projekt Ako sa máš? otvorene rozpráva o pocitoch či problémoch, ktoré zažívajú mnohí z nás.

Hodinové rozhovory s odborníkmi zo sveta psychológie a psychiatrie vedie moderátor Šarkan, ktorý si uvedomuje dôležitosť úprimnej psychohygieny. Spoločne otvárajú tabuizované témy a ponúkajú užitočné rady, ktoré nám môžu pomôcť na ceste k lepším vzťahom – či už s okolím, alebo s nami samotnými. Za projektom stojí Liga za duševné zdravie, ktorá sa už dlhodobo a nezištne venuje aktívnej podpore duševného zdravia.

V redakcii od Denníka N

Relácia Denníka N sa venuje aktuálnym politickým a spoločenským témam. Hľadá odpovede na otázky, ktoré v súčasnosti najviac rezonujú. Výhodou je, že novinári a novinárky nemajú strach pýtať sa nepríjemné otázky či oponovať svojim respondentom, vďaka čomu sa v relácii dozviete mnoho nových informácií a spoznáte viacero pohľadov.

Vypozerali ste už celý YouTube? Aj tieto videá o bývaní? Vyskúšajte si na mesiac VOYO v cene paušálu a užite si archív plný svetových klasík

V redakcii sa striedajú viacerí novinári, ale medzi najvýraznejšie osobnosti patrí nekompromisná Monika Tódová, ktorá napríklad viedla diskusiu s kolegyňami novinárkami o sexuálnom zneužívaní a duševných dosahoch či politických kontextoch.

Na gauči s Nasklee

Petush z podcastu Na gauči s Nasklee dokáže s priateľským humorom a aktívnym záujmom vyspovedať ľudí z rozličných sfér, naladiť svojich hostí do pohody a otvorene sa porozprávať o tom, čo život prináša. Influencerov, aktivistov, youtuberov či komikov spája liberálne zmýšľanie a túžba vyniknúť vo svojom odbore.

Rozprávanie pôsobí ako dlhý nenútený rozhovor priateľov, ktorí sa môžu rozprávať hodiny o čomkoľvek. Politika, životný štýl, vzťahy či záľuby, všetko zmiešané v jednom. Inšpiratívne rozhovory, ktoré vás naladia na príjemnú vlnu dobrej nálady.

Braňo Závodský Naživo (Rádio Expres)

Ostrieľaný novinár a moderátor Braňo Závodský do svojej relácie pravidelne pozýva politikov a političky, no aj ľudí aktívnych v spoločenskom živote. O výbornej žurnalistickej práci svedčia jasné otázky a priame odpovede, kvalitná príprava a flexibilita.

Námety zvyčajne reagujú na aktuálne spoločenské i politické dianie. Braňo Závodský však svojimi otázkami hlbšie skúma jednotlivé fenomény, upresňuje informácie a od respondentov vyžaduje presné stanovisko. Ak chcete byť vždy v obraze, nalaďte si túto reláciu vždy 10 minút po dvanástej na Rádiu Expres.

REFRESHER Rozhovory

Pre mladšie ročníky odporúčame svieže a odľahčené rozhovory, ktoré pripravuje Refresher − Hlas mladej generácie. Prevažne rozoberajú témy zo sveta popkultúry, lifestylu a rapu, ale neboja sa ani serióznych politických tém, napríklad v relácii Face to face, kde privítali už nejedného popredného politika či političku.

Rozhovory trvajú zväčša 40 minút, ale rozhodne sa pri nich nebudete nudiť. Nechýba mladícky energický humor, zaujímavosti či moderný pohľad. Nedávno vyspovedali aj moderátorku Zlaticu Švajdovú Puškárovú, ktorá sa stala tvárou kampane proti hoaxom a dezinformáciám.

Rozhovory ZKH (Denník SME)

Známa novinárka Zuzana Kovačič Hanzelová si do svojho podcastu pozýva ľudí z rôznych oblastí. Väčšinou reaguje na aktuálne politické, spoločenské a kultúrne dianie, ale vyberá aj špecialistov, ktorým chce dať mediálny priestor. Pravidelne tak vzniká pestrá séria videí, ktoré dokážu rýchlo a efektívne rozšíriť vaše obzory.

Výhodou je, že videá a podcasty sú pomerne krátke. Netrvajú viac ako pol hodiny, preto môžu byť ideálnym spoločníkom kedykoľvek a kdekoľvek.

Sexuálna výchova

Práve to, o čom sa zväčša nehovorí nahlas, je hlavnou témou podcastu Sexuálna výchova. Dvojica Vala a Miška rozprávajú o témach spojených so sexom, a to úplne otvorene a bez hanby. Zároveň v tejto oblasti vzdelávajú, prinášajú mnoho užitočných informácií a snažia sa o aktívnu osvetu o sexuálnej výchove.

Ani náhodou však nejde o úmorné a trápne prednášky, ktoré si pamätáme zo stredoškolských čias. Práve naopak, všetky diely sú spracované príjemne, vtipne a ľudsky. Moderátorky vás aj na diaľku povzbudia, aby ste sa nebáli a otvorene rozprávali o tabuizovaných, ale dôležitých témach.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac