Spestrite si bývanie alebo šatník darčekmi z Priateľov. Stačí sa zapojiť do našej súťaže

Odpovedzte na jednoduchú otázku a vyhrajte balíček darčekov od HBO GO.

Legendárny seriál Priatelia sa vysielal desať rokov, ovplyvnil niekoľko generácií a stal sa jedným z najpopulárnejších televíznych projektov v histórii. Tento rok dokonca vyšiel dlhoočakávaný špeciál Priatelia: Zase spolu (Friends: The Reunion). Ak ste si aj vy zamilovali príbehy šiestich priateľov, určite si nenechajte ujsť našu súťaž. 

Všetkých 10 sérií aj špeciálnu spomienkovú epizódu Priateľov si môžete pozrieť v cene svojho O2 SMART Paušálu. Chcem vedieť, ako získať predplatné HBO GO zadarmo

Čo môžete získať

Pre výhercu súťaže je pripravený balíček darčekových predmetov od HBO GO, v ktorom sa nachádza:

  • 1× rohožka,
  • 1× balenie ponožiek. 

Ak by vás tento balíček potešil a radi by ste ho získali, postačí, keď nám napíšete, ku ktorému seriálu alebo filmu sa radi vraciate a nikdy vás neomrzí. 

Ako na to

Do pripraveného formulára napíšte odpoveď a uveďte svoje kontaktné údaje.

Ak chcete zvýšiť svoju šancu na výhru, začnite sledovať Sódu aj na Instagrame a v losovaní budete dvakrát.

Aby ste sa do súťaže mohli zapojiť, musíte spĺňať aj nasledujúce podmienky:

  • Musíte byť fyzická osoba, ktorá dovŕšila vek 16 rokov.
  • Musíte súhlasiť s podmienkami súťaže a so spracovaním osobných údajov.

Ďakujeme za záujem. Súťaž sme už ukončili.

Odpovede posielajte do pondelka 13. septembra 2021. V utorok 14. septembra 2021 spomedzi všetkých odpovedí vyžrebujeme jedného výhercu, ktorý bude o spôsobe odovzdania výhry informovaný prostredníctvom e-mailu.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

10 tipov, ako sa cez obyčajný smartfón zdokonaliť v cudzom jazyku

Osvojte si zopár trikov, vyhraďte si 15 minút denne a postupne posúvajte svoje jazykové znalosti.

Ovládať popri rodnom jazyku aspoň jeden ďalší, aj keď len na „kuchynskej“ úrovni, je dnes obrovskou výhodou, niekedy dokonca nevyhnutnosťou.

Stiahnite si jednu z týchto 6 appiek a naučte sa každý deň niečo nové

Či už ste sa rozhodli svoju lingvistickú výbavu rozšíriť o ďalší jazyk, zlepšiť úroveň toho, ktorý ovládate, alebo si chcete po rokoch nie až takého úspešného učenia osviežiť vedomosti, môže sa vám zísť každý malý trik. Našťastie sa dnes dá cudzím jazykom venovať z pohodlia smartfónu. Skúste začať niektorým z týchto desiatich tipov.

Zmeňte si jazyk smartfónu

Vraví sa, že najlepšou učebnou metódou je hodiť žiaka do vody. Hoďte sa do nej preto aj vy. Prepnite si jazyk svojho smartfónu a notebooku do jazyka, ktorý sa chcete naučiť alebo sa v ňom zlepšiť. Možno sa to nezdá, ale budete tak časť každého dňa tráviť v cudzojazyčnom prostredí a nikdy neviete, čo sa na vás nalepí.

Jazyky sa na Android zariadeniach prepínajú v Nastavenia –> Systém –> Jazyky a vstup –> Jazyk. Ak máte zariadenie s operačným systémom iOS, potom v Nastavenia –> Všeobecné vyberte možnosť Jazyk a región

Skrolujte si v cudzom jazyku

Do cudzieho jazyka môžete prepnúť nielen zariadenia, ktoré používate. Jazyk môžete zmeniť aj v každej aplikácii či programe. Samozrejme, ak nemáte zakúpenú vyložene slovenskú verziu. 

Pri obľúbených appkách, ako Gmail či Facebook, nie je žiadny problém zmeniť slovenčinu na akýkoľvek iný svetový jazyk. 

P. S.: Je ešte niekomu okrem nás smutno za Facebookom v pirátskej angličtine?

Ovládajte smartfón hlasom v jazyku, ktorý sa učíte

Nevyužívate hlasového asistenta svojho smart zariadenia, pretože nerozumie po slovensky? Začnite komunikovať v angličtine, nemčine alebo španielčine. Hlasový asistent vás na rozdiel od čítania a počúvania núti jazyk aktívne používať a precvičovať si výslovnosť.

Vytvorte si návyk, aby ste napredovali

Výučba či zlepšovanie sa v jazykoch si vyžadujú najmä pravidelné učenie sa. Teda mať vytvorený návyk učiť sa aj každý deň. S vytváraní návykov vám pomôžu rôzne aplikácie, populárna je napríklad Habitify, ktorá je dostupná ako pre Android, tak pre iOS zariadenia

 Ak sa vám nechce osvojovať si nové appky, úplne vám postačí nastaviť si na každý deň pripomienku v natívnej aplikácii vášho smartfónu či tabletu. 

Urobte si 15-minútové okienka v kalendári

Ak váš pracovný program praská vo švíkoch a život vám doslova riadi Google kalendár či MS Teams, prispôsobte sa situácii. Zaneste si do rozvrhu v dostatočnom predstihu aspoň 15 okienok, počas ktorých budete na všetkých komunikátoroch offline. 

Smartfón môžete prepnúť do letového režimu, v kalendároch je v nastaveniach bežne dostupná možnosť nerušiť. Ak týchto 15 minúť „prilepíte“ ku koncu obeda, nikto si nevšimne, že ste si uchmatli chvíľu pre seba a zdokonaľovanie sa v jazyku.

Ponorte sa do zahraničných magazínov a seriálov

Ako vašich novozískaných 15 minút využiť efektívne? Najjednoduchším spôsobom je začať konzumovať obsah v jazyku, ktorý sa chcete naučiť. Máte obľúbenú tému alebo voľnočasovú aktivitu? Hľadajte o nej informácie v cudzom jazyku a začnite čítať zahraničné magazíny.

Ešte lepšou možnosťou môže byť sledovanie seriálov a filmov v originálnom znení. Ak si netrúfate, začnite bez dabingu so slovenskými titulkami a časom si pustite film v originálnom znení bez titulkov alebo s titulkami v rovnakom jazyku.

Ak neviete, kde začať, vyberte si k svojmu O2 SMART Paušálu predplatné prémiového obsahu HBO GO, kde nájdete filmy a seriály v pôvodnom znení v rôznych jazykoch. Ak sa vám táto metóda neosvedčí, predplatné si môžete kedykoľvek zmeniť a filmy nahradiť hudbou, spravodajstvom alebo slovenskými klasikami.

Čítajte ľahko zrozumiteľné e-knihy 

E-booky sú rovnako dobrou voľbou. Ich výhodou je, že ich máte stále so sebou v smartfóne a môžu byť zadarmo. Na rovinu si môžeme povedať, že na učenie sa jazyka nemusíte čítať práve bestseller alebo prvotriedne literárne či vedecké dielo. 

O otužovaní aj kritickom myslení. Vybrali sme 6 kníh do vašej digitálnej knižnice

Úplne stačí niečo jednoduché, čo vás bude baviť. Na iOS zariadeniach otvorte natívnu aplikáciu Knihy a z menu vyberte Book Store. Teraz stačí nájsť kategóriu bezplatné. Ak máte Android zariadenia, stiahnite si Google Play Books

Cez sociálne siete navnímajte aj kultúru

Ak používate ako zdroj informácií sociálne siete, potom nastal čas konečne si ich upratať. Na Facebooku zamierte do sekcie Ponuka a otvorte časť Stránky. Zrušte „Páči sa mi to“ na čo najviac slovenských a pridajte nové v jazyku, ktorý sa učíte. 

Rovnako môžete začať sledovať aj zahraničné spravodajské a magazínové profily na Instagrame. Okrem cudzieho jazyka tak môžete pochytiť aj kultúrne reálie danej krajiny.

Vymeňte pesničky za podcasty

Stará známa rada znie, aby ste sa zamerali na texty svojich obľúbených piesní a časti, ktorým nerozumiete, si dohľadali na internete a preložili. Táto metóda funguje, no skúsení jazykári ju neodporúčajú, pretože najmä v anglických skladbách sa často porušuje gramatika, len aby sa text rýmoval a mal správny rytmus.

Skúste radšej počúvať zahraničné podcasty. Tento fenomén sa tak rozšíril, že nech vás zaujíma čokoľvek, podcast s touto témou v angličtine nájdete doslova v okamihu. 

Pomôžu aj aplikácie

Samozrejme, nesmú chýbať jazykové aplikácie, ktoré sa postarajú, aby ste nepoľavili v úsilí. Aplikácia totiž všetko naplánuje, pripomenie sa, vyhodnotí pokrok, a keď treba, opakuje s vami dookola to isté, kým sa nezlepšíte. Medzi tie najobľúbenejšie a najpoužívanejšie patrí napríklad Duolingo, Memrise či Busuu.


Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac