Hľadáte seriály, od ktorých sa neodlepíte? Vyskúšajte tieto novinky

Vybrali sme pre vás seriálové rodinné drámy, komédiu, ale aj pútavé dokumenty.

Objavte dokumentárne snímky z prostredia športu a kultúry, zábavnú queer komédiu či psychologické rozhovory o manželskej nevere. Na streamovacej platforme HBO GO pribudlo množstvo noviniek, ktoré vám spríjemnia jesenné večery. Nájdete si medzi nimi aj vy svoju obľúbenú?

Všetky horúce seriálové novinky si môžete pozrieť v cene svojho O2 SMART Paušálu. Chcem vedieť, ako získať predplatné HBO GO zadarmo

Scény z manželského života/Scenes from a Marriage

Téma komplikovaných vzťahov a nefunkčných manželstiev inšpiruje filmárov už mnoho generácií. Dôkazom je aj novovzniknutá intímna dráma Scény z manželského života, ktorá je adaptáciou svetoznámej klasiky švédského režiséra Ingmara Bergmana. Seriálová novinka sa v mnohom podobá na svojho predchodcu z roku 1973, no poukazuje na krehkosť vzťahov vo svetle prítomných dní.

Príbeh odhaľuje skryté a dlhodobo potlačované frustrácie a túžby v manželstve Miry (Jessica Chastain) a Jonathana (Oscar Isaac), ktoré jedného dňa explodujú. Nefunkčná komunikácia, stereotyp, strata dôvery i miznúca príťažlivosť sú problémy, ktoré po rokoch postihnú mnoho manželstiev. Dokážu si k sebe dlhoroční partneri opäť nájsť cestu alebo podľahnú pokušeniu skúsiť v živote lásky aj niečo iné? 

Pred kamerou/Hollywood on Set

Zaujímajú vás novinky z hollywoodskej produkcie? Pravidelné 30-minútové aktualizácie zo sveta filmovej tvorby potešia každého milovníka kinematografie. Krátkometrážny seriál Pred kamerou vám odhalí zákulisie najnovších filmov, ktoré v súčasnosti obiehajú kiná po celom svete.

V každom diele vám tvorcovia predstavia 3 žánrovo pestré filmy, zaujímavosti z nakrúcania a rozhovory s hercami. Aktuálne nájdete čerstvé reportáže z nakrúcania hororovej drámy Old či rozhovory o biografickom hudobnom filme Respect. Upozorňujeme, že tento dokumentárny seriál zvyšuje nutkanie sledovať veľké množstvo nových filmov.

Manifest

Mysteriózna dráma Manifest sleduje osudy pasažierov záhadného letu 828, ktorí sa po vzlietnutí na zem vrátili až o 5 rokov. Pre nich však ubehlo len niekoľko hodín a po pristátí zisťujú, že boli dlhodobo nezvestní a ich rodiny či priatelia sa už dávno vzdali nádeje, že sa vrátia. Hrdinovia príbehu musia čeliť nielen zamotaným vzťahom svojich blízkych, ale aj abnormálnym víziám, ktoré ich podvedome prenasledujú.

Máte chuť skôr na útek z reality? Dajte šancu týmto sci-fi filmom

Akokoľvek nerealisticky to môže znieť, seriál veľmi precízne pracuje s uveriteľnou realitou a napätím a nenechá vás ľahostajne čakať na ďalší diel. Šikovne pretkáva jednotlivé mikropríbehy postáv a skladá dokopy odpovede na otázky o nevysvetliteľnom lete. Zdá sa, že všetko je prepojené, a vy nezaspíte, kým nezistíte, čo sa v skutočnosti stalo.

Work in Progress

Potrebujete naozaj vypnúť od všetkých starostí? Poslúžiť môže nenáročná komédia Work in Progress o živote Abby, lesbickej štyridsiatničky, ktorá niekedy život berie až príliš na ľahkú váhu. S humorom sa pozerá na svoje problémy a dokáže odľahčiť každú situáciu, aj keď si sama pripadá ako magnet na trapasy.

Každodenné problémy komplikujú vzťahy, ktoré prichádzajú a odchádzajú. Okrem toho v seriáli objavíte aj mnoho pekných chvíľ a bližšie spoznáte queer kultúru, no o niekoľko minút neskôr vás neminie ani intenzívny záchvat smiechu. Hlavná herečka je totiž profesionálna komička a spoluautorka scenára.

Rovné podmienky/Level Playing Field

V našom výbere čerstvých seriálov nesmie chýbať niečo zo sveta športu. Dokumentárny miniseriál Rovné podmienky sa zameriava na priblíženie situácie mnohých športovcov, ktorí nemajú so svojimi protivníkmi rovnakú štartovaciu čiaru. Príčinou je často systematický rasizmus, ktorý diskriminuje mladé športové talenty.

Športový priemysel v minulosti prispieval k podpore zaužívaných spoločenských stereotypov a prehĺbil problematiku rasovej diskriminácie. Čo sa reálne dialo a ako to celé vyzeralo v praxi? Ako vyzerá situácia dnes? Na tieto otázky dostanete odpovede v polhodinových dieloch seriálu.

Biely lotus/The White Lotus

Ak si ešte chcete predĺžiť atmosféru letných dní, skúste ju na niekoľko hodín prežiť v hoteli Biely lotus na romantickom Havaji. Objektom záujmu sú rozličné rodinné zoskupenia, ktoré sa spoločne s hotelovým personálom dostávajú do bizarných situačných momentov. Okrem toho čelia aj osobným dramatickým zvratom a vzťahovým komplikáciám.

Humorné scény sprevádza fascinujúca práca s kamerou, ktorá zachytí aj zanedbateľné detaily luxusného prostredia. Zážitok zo sledovania podčiarkuje dramatické hudobné pozadie s dávkou naozaj jedinečnej exotiky. Seriál možno zhltnete za jeden víkend, no v pamäti vám zostane ešte poriadne dlho.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac