Viac alebo menej vydarený tanec a k tomu hudobníci otvárajúci ústa do rytmu pesničky? Videoklipy môžu priniesť omnoho viac a mnohé z nich sú dnes už legendárnymi umeleckými dielami. V Sóde sme pre vás vybrali sedem videí, ktoré sú hravé, odvážne a stali sa významnými popovými udalosťami.
Madonna – Like A Prayer
Neprekonateľná trendsetterka Madonna má za dekády svojej kariéry celý zástup ikonických videoklipov. Výnimočné miesto však medzi nimi má video k piesni Like A Prayer. Jeho príbeh sa dotýka hádam všetkých „výbušných“ tém – náboženstva, erotiky a rasizmu.
Vo videu vystupuje postava Ježiša ako černošského muža, hudobníčka tancuje pred horiacimi krížmi a na rukách sa jej zjavujú stigmy. Klip po odvysielaní v roku 1989 kritizovala náboženská obec a odsúdil ho Vatikán. Reklama na Pepsi, v ktorej bola pieseň použitá, dokonca musela byť stiahnutá.
Madonna si napriek svojim talianskym katolíckym koreňom vždy vyberala cestu provokácie. Aj Like A Prayer preto zobrazuje extázu nielen ako náboženský, ale aj erotický zážitok. A otvára cestu dielam, aké dnes tvorí napríklad Lil Nas X.
Fatboy Slim – Weapon of Choice
Režisér Spike Jonze vytvoril viacero výnimočných videoklipov a Weapon of Choice z roku 2000 medzi nimi vyniká geniálnym obsadením. Christophera Walkena poznáme najmä ako herca temných psychopatických postáv. Jonze mu však v klipe pre Fatboy Slima dáva neštandardne obyčajnú úlohu chlapíka driemajúceho v hoteli.
Vtedy 58-ročný herec čaká v neosobnom priestore hotelového foyer, až kým ho neroztancujú tóny piesne. Walken, ktorý svoju kariéru začínal ako tanečník, šarmantne stepuje na stoloch, tancuje na eskalátore a nakoniec priestorom hotela aj lieta. Čarovné video celkom zaslúžene získalo množstvo ocenení.
Janelle Monáe ft. Grimes – PYNK
Pozornosť si získali tzv. vagína nohavice, ktoré v klipe svojimi ružovými volánmi odkazujú na ženské pohlavie. Janelle Monáe v nich spolu s herečkou Tessou Thompson a tanečníčkami oslavujú sebalásku, tvorivosť a sexualitu.
Ružovú hudobníčka chápe ako univerzálnu farbu, ktorú majú vo svojom vnútri všetci ľudia spoločnú. Ružovejší klip by ste naozaj márne hľadali – zábery zo zábavy v retro moteli či z púšte sú natáčané na infračervenú kameru a aj upravované v postprodukcii.
Skladba vyšla v rámci albumu Dirty Computer, ktorý pri vydaní v roku 2018 sprevádzal celý „emocionálny film“ so sci-fi príbehom prenasledovania queer ľudí.
Sia – Elastic Heart
Spolupráca austrálskej hudobníčky s tanečníčkou Maddie Ziegler sa začala videoklipom Chandelier a v priebehu niekoľkých rokov sa rozvinula až do hlavnej úlohy vo filme Music, ktorý Sia režírovala. Hudobníčka do piesne Elastic Heart k vtedy trinásťročnej tanečníčke prizvala herca Shiu La Beoufa. Protagonisti tancujú v klietke a plynulo striedajú nežné gestá s priam zvieracími útokmi.
Podľa hudobníčky, ktorá sa na tvorbe klipu podieľala, Shia a Maddie predstavujú dve časti jedného ja. Svojimi pohybmi neilustrujú text skladby, ale nechávajú sa viesť najmä jej intenzitou. Vekový rozdiel ústrednej dvojice vyvolal isté pohoršenie, ale nepochybne ide o strhujúcu choreografiu.
Jennifer Lopez – Jenny from the Block
Hit z roku 2002 o tom, ako sa úspešná speváčka napriek sláve a bohatstvu nemení, dnes získava nové rozmery. Dej sprievodného videoklipu totiž vychádza z vtedajšieho života hviezdneho páru, ktorý Jennifer Lopez tvorila s Benom Affleckom.
Klip zobrazuje dvojicu prenasledovanú bulvárnymi médiami, čo nakoniec údajne viedlo aj k rozpadu ich vzťahu. Ťažkopádne ponosy na úskalia úspechu sa však nestretli s porozumením a herec sa neskôr vyjadril, že účinkovanie v tomto klipe mu skoro zničilo kariéru. O to väčšiu pozornosť si dnes získava takmer po dekáde obnovená romanca Lopez a Afflecka, ktorí paparazzov kŕmia bezhlavo zaľúbenými výjavmi ako vystrihnutými z videoklipu.
Práve na základe tejto skladby sa pre hudobníčku zaužívala prezývka Jenny from the Block.
George Michael – Freedom 90
Rozhodnutie Georgea Michaela nevystupovať vo vlastnom videoklipe bolo v roku 1990 nevídané, no na natáčanie Freedom 90 našiel viac ako postačujúcu náhradu. Slová o slobode totiž „spievajú“ topmodelky Naomi Campbell, Linda Evangelista, Christy Turlington, Cindy Crawford a Tatjana Patitz. Najžiarivejšie hviezdy fashion sveta režíroval vtedy začínajúci David Fincher, ktorý neskôr natočil filmy ako Klub bitkárov, Sedem či Stratené dievča.
Hudobník, ktorý sa nechcel vystaviť kamerám, v skladbe odmieta očakávania a tlaky spojené s kariérou popovej hviezdy. Silný odkaz podporujú aj zábery na pálenie symbolov z jeho predchádzajúcej tvorby. Nemenej významný je aj detail, v ktorom Linda a Christy kvapkou krvi spečatia pokrvné sesterstvo. V čase vrcholiacej epidémie HIV/AIDS išlo o silné posolstvo, ktoré videoklip preslávilo nielen v LGBTQ+ komunite.
Beyoncé – Formation
Ak by sa rátal hoci len album Lemonade, Beyoncé sa postarala hneď o niekoľko nezabudnuteľných videoklipov (Hold Up ako pocta videoumelkyni Pipilotti Rist, Zendaya, Ibeyi a ďalšie mladé černošské osobnosti v All Night Long). Video k piesni Formation však hudobný magazín Rolling Stone vyhlásil za najlepší videoklip všetkých čias.
Hudobná a vizuálna zložka sú poctou černošskej kultúre a zároveň kritikou rasizmu v USA. Precízna choreografia, kostýmy a viac ako päť lokalít vyjadrujú emancipačné posolstvo.
Video sa natáčalo v New Orleans a pripomína ničivý efekt hurikánu Katrina a následnú ľahostajnosť politických predstaviteľov. Dotýka sa aj policajného násilia voči afroamerickej komunite a zároveň ukazuje radosť tradičného sprievodu Mardi Gras, typických jedál či prirodzenej krásy účesu afro.