Príbehy udatných pilotov, slávnych veľvyslancov, ale aj úplne obyčajných študentov – to všetko spája filmový motív boja proti totalitným režimom v dejinách našej krajiny. Pripomeňte si, čo všetko naši predkovia zažili pri hľadaní slobody.
Masaryk
Životopisná dráma Masaryk z roku 2016 opisuje tri roky kariéry československého veľvyslanca Jana Masaryka (Karel Roden) v Londýne. Obdobie pred a po Mníchovskej dohode, počas ktorého bolo Československo oklieštené o pohraničné územie osídlené Nemcami, sledujeme optikou syna zakladateľa prvej republiky.
Veľkolepá výprava režiséra Júliusa Ševčíka ukazuje prepych a opulenciu diplomatickej scény v Európe počas medzivojnového obdobia. Pozlátko života veľvyslanca je v ostrom kontraste so sebatrýznením titulného hrdinu, na ktorého pleciach spočíva nevítané bremeno otcovho štátnického posolstva.
Karel Roden si užíva úlohu salónneho leva a nešťastného princa Jana Masaryka a herecky mu kontruje Oldřich Kaiser ako Edvard Beneš. Snímka získala cenu Český lev za najlepší film, réžiu, scenár a herca v hlavnej úlohe.
Tmavomodrý svět
Vojnová dráma Tmavomodrý svět nám ukazuje osudy českých a slovenských pilotov, ktorí po okupácii Československa v roku 1939 utečú do Spojeného kráľovstva, aby po boku kráľovského letectva bojovali proti nacistickému Nemecku. Film z roku 2001 rozpráva príbeh z pohľadu pilota Františka (Ondřej Vetchý), ktorý v roku 1950 bojuje v českom väzení so zápalom pľúc.
Obetavosť a odvaha československých pilotov počas druhej svetovej vojny verzus kruté zaobchádzanie komunistického režimu s vojnovými hrdinami – to je ústredným motívom snímky z pera Zdeňka Svěráka, ktorý napísal 11 verzií scenára. Režisérska spolupráca s jeho synom Janom získala Svěrákovcom štyri České levy a cenu za divácky najúspešnejší český film.
Protektor
„Čech je ako cyklista – hore sa hrbí, ale dole šliape.“ Týmto výrokom pripisovaným Adolfovi Hitlerovi sa začína česká historická dráma, ktorá ukazuje rozpad manželstva herečky Hany (Jana Plodková) a rozhlasáka Emila (Marek Daniel) na pozadí druhej svetovej vojny a nemeckej okupácie českých krajín. Kým pre Hanu znamená nemecký protektorát pre jej židovský pôvod kariérny a existenčný koniec, jej manžel Emil vďaka zamestnaneckým čistkám získa vysoké postavenie.
V smutnom príbehu z obdobia 40. rokov zamieša karty atentát na ríšskeho kancelára Heydricha, z ktorého jeden z útočníkov unikol na bicykli, po ktorom teraz pátra celá Praha. Rovnaký bicykel však zostal Emilovi na krku po tom, ako na ňom utekal od milenky do práce. Manželia ešte raz a naposledy spoja sily, aby sa zbavili prekliateho bicykla, a cieľavedomého Emila čaká ešte nejedna ostrá zákruta osudu.
Protektor si odniesol šesť Českých levov za rok 2009 – okrem iného za najlepší film, réžiu a hlavnú ženskú úlohu pre Janu Plodkovú. Hudbu do snímky zložila undergroundová kapela Midi lidi.
Toman
Historický triler Toman z obdobia povojnovej tretej republiky vychádza zo skutočného príbehu za financovaním komunistického puču v roku 1948. Titulný hrdina Zdeněk Toman (Jiří Macháček) je šéfom zahraničnej rozviedky a jeho úlohou je zohnať peniaze, ktoré komunistom vyhrajú voľby. Od kšeftovania s dokumentmi cez organizovaný predaj československých šperkov za valuty a luxusný tovar v Londýne po predaj zbraní – Toman sa neštítil žiadneho biznisu.
Tomanov dramatický vzostup a pád zachytil v roku 2018 režisér Ondřej Trojan. Kritici ocenili predovšetkým Macháčkov prestup z kladných a komických úloh do pozície nepriateľa, ako aj prepracovanú gradáciu deja v poslednej časti filmu.
Pelíšky
Rozmohol sa nám tu taký nešvár… Populárnu snímku od českého režiséra Jana Hřebejka z roku 1999 si slovenské televízne obecenstvo opakuje každé vianočné sviatky spolu so Šafránkovej Popoluškou. Historická komédia z obdobia Pražskej jari a nastupujúcej normalizácie ukazuje úskalia komunistickej totality na životoch dvoch rodín, ktoré sa delia o jednu vilu v pokojnej pražskej štvrti.
Bohouš Šebek (Miroslav Donutil) je presvedčený komunista a doma zavádza režim ako na vojne, čím si iba odcudzuje svojho tínedžerského syna a manželku, ktorá si robí veci po svojom. Ich cholerický sused Jindřich Kraus (Jiří Kodet) bojoval proti fašistom, pohŕda komunistami a netají svoje názory. Oboch patriarchov zaskočí augustová invázia vojsk Varšavskej zmluvy, ktorá ukončí uvoľnené obdobie socializmu s ľudskou tvárou a znamená začiatok ešte tvrdšieho totalitného režimu na ďalších 20 rokov.
Pelíšky mnohí poznajú ako studnicu nesmrteľných hlášok a mikroskop do sveta absurdity medzi komunistickou propagandou a príkrou realitou 60. rokov. Spolužitie Šebekovcov a Krausovcov, ktoré je zdrojom mnohých komických momentov, divákovi pripomína, že akokoľvek odlišné politické názory idú bokom tvárou v tvár ľudskosti a slušnosti.
Hořící keř
16. januára 1969 prišiel na Václavské námestie muž, polial sa horľavinou a zapálil sa na protest proti okupácii Československa. Skutočný príbeh Jana Palacha a jeho tragickú dohru zachytáva trojdielna miniséria Hořící keř, ktorej režisérka Agnieszka Holland sa podujala ukázať obdobie normalizácie v celej jeho kráse – od absolútnej moci komunistickej strany cez brutálne praktiky tajnej služby až po bolestivosť života v totalitnom systéme.
Hlavnou postavou je advokátka Dagmar Burešová (Táňa Pauhofová), zastupujúca Palachovu matku v žalobe proti poslancovi Novému (Martin Huba), ktorý zľahčoval Palachov čin tvrdením, že išlo o takzvaný „studený oheň“. Hořící keř nastavuje zrkadlo spoločnosti, ktorá trpí morálnym úpadkom, no zároveň dáva do popredia jednotlivcov, ktorí sú pre ideály ochotní priniesť aj najvyššiu obeť.