7 legendárnych počítačových hier, ktoré sa dnes dajú hrať na mobile

Stiahnite si na svoj telefón starú dobrú klasiku.

Dávno prerástli svoje odvetvie. Z niektorých sa stali filmy, hudobné albumy, stolové hry či akčné figúrky a hračky. A verzie pre tablety a smartfóny. Reč je o najslávnejších počítačových “klasikách”. Hrách, ktoré sme si požičiavali na disketách ešte v ére operačného systému MS-DOS.

Keby nám pred dvadsiatimi rokmi povedali, že sa budú raz dať hrať aj na telefóne, asi by sme neverili. Máte niektorú z týchto vo svojom mobile?

Prince of Persia

(na videu je vizuál pôvodnej hry pre MS-DOS)

Dej hry je vystavaný na rozprávke. Odohráva sa v Perzskom kráľovstve. Sultán odchádza bojovať do cudzej krajiny a vezír zatiaľ, využijúc jeho neprítomnosť, násilne preberá moc. Jeho dcéru nechá uväzniť vo veži paláca a dá jej 60 minút na rozmyslenie: buď sa stane jeho ženou alebo ju nechá popraviť.

Hráč začína ako väzeň v podzemných kobkách. Musí prejsť strážami, množstvom nástrah a pascí a oslobodiť princeznú skôr, ako mu uplynie čas.

Stiahnite si hru pre Android alebo iOS.

Pac-Man

Ikona osemdesiatych rokov. Jedna z najpopulárnejších arkádoviek, ktorú pozná asi každý herný nadšenec. Princíp je jednoduchý. Hráč ovláda žltého panáčika, teda skôr žlté koliesko s ústami a okom, ktoré behá bludiskom a pojedá všetko, čo mu stojí v ceste.

Hrala sa ešte v čase, keď ani stolové počítače neboli v domácnostiach samozrejmosťou. Do roku 1990 ľudia do automatov s touto hrou nahádzali približne 2,5 miliardy dolárov. Po celom svete sa v rôznych variantách hráva dodnes. Podľa námetov hry vznikol aj televízny seriál a hudobný hit.

Stiahnite si hru pre Android alebo iOS.

Doom

Prvá first-person strieľačka (hráč má v hre pohľad akoby svojimi očami) v 3D síce bola Wolfenstein 3D, ale Doom, ktorý nasledoval krátko po nej, ovládol herný priemysel, ako nič predtým.

Bolo to dané jej skvelou hrateľnosťou, krajšou grafikou a živším zážitkom v podobe širšieho spektra farieb a stereo zvuku. Navyše, prvky v hre boli oveľa dynamickejšie. Podlahy a mosty sa hýbali, vytvárali schody alebo sa prepadávali do priekopy.

V prvých dvoch rokoch od vydania si hru zahralo asi 20 miliónov ľudí. Údajne to bol hlavný faktor poklesu produktivity zamestnancov v USA v roku 1993. Firmy ako Lotus Development či Intel museli upraviť pracovné poriadky a pridať do nich zákaz jej hrania v pracovnom čase.

V roku 1995 si Doom nainštalovalo viac ľudí ako Windows 95. V Microsofte hru uctievali ako náboženstvo. Samotný Bill Gates kvôli jej nesmiernej popularite odkúpil firmu id Software, ktorá hru vyrobila, aby ju propagoval spoločne s Windowsom.

Stiahnite si hru pre iOS.

Tetris

Tetris vyvinuli na moskovskej akadémii vied v bývalom Sovietskom zväze. Hra je založená na veľmi jednoduchom princípe, avšak v tom spočíva jej genialita. Nejeden hráč určite zažil stav, že sa ešte o štvrtej ráno nevedel odtrhnúť od zarovnávania padajúcich blokov do vyplnených riadkov.

[the_ad_placement id=“injektaz-hlas-pismenka-nenahradia“]

Je to jedna z najznámejších a najúspešnejších hier všetkých čias. Objavila sa na každom mysliteľnom elektronickom prístroji – od grafickej kalkulačky až po osciloskop. Vyrobili podľa nej súpravu riadov a hrala sa aj na fasáde domu, kde okná poslúžili ako obrazovka.

Stiahnite si hru pre Android a pre iOS.

Tomb Raider

Hra Tomb Raider bola fenoménom doby. Plagáty tejto hry viseli na stene každého druhého adolescenta, čo mal doma počítač. Najväčšiu zásluhu na tom niesla dobre vymyslená hlavná postava hry – archeologička Lara Croft. Niečo ako Indiana Jones, ale v sexy ženskom vydaní. (Pre tých, čo nevedia, o čom je reč: vo filme ju stvárnila Angelina Jolie)

Tvorcovia jej vytvorili ladné krivky, odeli ju do priliehavého trička a poď ho riešiť, so zbraňou v ruke, všemožné záhady a hlavolamy a hľadať stratené poklady na starobylých miestach dávno zaniknutých civilizácií.

Stiahnite si hru pre Android alebo iOS.

Worms

Bolo by zaujímavé vidieť do hláv vývojárom tejto hry. Koho napadne postaviť proti sebe dve armády po zuby vyzbrojených miniatúrnych červíkov.

A to nebolo zďaleka všetko. Každým ďalším vydaním hry pribúdal čoraz bizarnejší zbrojný arzenál. Explodujúci banán, z ktorého vyleteli ďalšie trieštivé banány. Ovca v plášti Supermana, ktorá sa dalo ovládať na diaľku a pri náraze (ako inak) vybuchla. “Svätý” granát v tvare kríža, ktorému pred výbuchom zahral kostolný chór. Aj presun po mapke bol riešený originálne. Červíky, s inak nízkou pohyblivosťou, si k lepšej mobilite pomáhali napríklad padákom, lanom či teleportom.

Stiahnite si hru pre Android alebo iOS.

SimCity

V hre figurujete ako starosta, ktorý si založí a rozvíja vlastné mesto. Staviate domy, cesty, fabriky, továrne, a ako je už dobrým zvykom, snažíte sa hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom, k spokojnosti obyvateľov. Ak sa vám nepodarí zabezpečiť všetky potreby vašich občanov (zdravie, vzdelanie, bezpečnosť, rekreácia), hrozí vám, že ľud začne protestovať.

Hru vyvíjali v Orinde v Kalifornii a jej logika tomu v mnohom aj odpovedá. Mesto musíte vybudovať od piky, takpovediac “na zelenom poli”. Všetko je pravouhlé a zonácia vychádza z bežného urbanizmu amerických miest – budujete priemyselné, obytné  a obchodné časti. Krajinu občas postihne katastrofa v podobe zemetrasenia, prípadne hurikánu. A napríklad ako primátor máte možnosť uzákoniť politiku nepoužívania nukleárnych zbraní.

Stiahnite si hru pre iOS.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac