Viete, ktoré filmy inšpirovali rockové klipy? Zaspomínajte si na legendárne videá U2 či Guns N’ Roses

Prepracovaný scenár, akčné scény aj dejové zápletky. Pozrite si kultové rockové klipy svetových kapiel.

Keď na začiatku osemdesiatych rokov vznikla televízia MTV, nikto ešte netušil, aké veci sa začnú vďaka tomu diať v hudbe. Z obyčajných pesničkových klipov sa postupne začali stávať náročné filmové kúsky a popularita ich sledovania rástla neuveriteľným tempom. Vybrali sme niektoré z nich, ktoré dnes už môžeme považovať legendárne.

​​Za prémiovú hudobnú službu platiť nemusíte. TIDAL môžete mať v cene O2 SMART Paušálu, a navyše teraz v ešte lepšej kvalite. Ako ušetriť 5,99€ mesačne?

Nirvana
Smells Like Teen Spirit

Klip nielenže bol na tú dobu zaujímavý svojím spracovaním, ale bol aj dôležitým míľnikom v rockovej hudbe. Nirvana v ňom spopularizovala nový hudobný štýl nazývaný grunge, a to nielen hudobne, ale aj čo sa imidžu týka. Roztlieskavačky, rozbláznení tínedžeri, školník, ktorý si hudbu zjavne užíva, basketbalový kôš a gitary zavesené nízko, skoro až na kolenách hudobníkov. 

Prostredie pôsobí ako scéna zo stredoškolského podujatia v školskej telocvični, na ktorom kapela vystupuje. Klip sa však natáčal vo filmovom štúdiu GMT Studios v Culver City v Kalifornii. Inšpiráciou klipu bol film Over the Edge režiséra Jonathana Kaplana, v ktorom sa dospievajúca mládež túži vymaniť zo zažitých stereotypov, podobne ako to bolo aj v prípade dnes už legendárneho Kurta Cobaina. 

Bon Jovi
It’s My Life

Klip s prvkami akčného filmu, kde hlavný hrdina beží za svojou priateľkou na koncert kapely, ktorý sa odohráva v Los Angeles, a má na to päť minút. Koncert kapely sa odohráva v legendárnom 2nd Street Tunnel, ktorý sa často používa na fotenie reklám, točenie klipov, ale objavil sa aj v mnohých filmoch, ako napríklad Terminátor či Flashdance. 

Téma klipu bola inšpirovaná filmom Lola beží o život, v ktorom Lola musí za dvadsať minút zohnať stotisíc mariek, lebo inak jej priateľ Manni zomrie. Lola vyrazí do ulíc Berlína a beží nie ako o život, ale vážne o život. Hlavného hrdinu v klipe hrá herec Will Estes, s ktorým sa John zoznámil pri natáčaní filmu Ponorka U-571. Hudobné video má už viac ako miliardu zhliadnutí a pri tejto príležitosti sa Jon Bon Jovi na Twitteri všetkým fanúšikom špeciálne poďakoval za to, že spoločne tvoria históriu.

U2
Beautiful Day

Pieseň je z albumu All That You Can’t Leave Behind, na ktorom sa kapela po rokoch experimentovania s elektronickou hudbou vrátila k svojmu pôvodnému rockovému zvuku so surovými gitarami a energickými pesničkami. Beautiful Day je toho priamym dôkazom. Video sa nahrávalo na parížskom Letisku Charla de Gaulla, kde kapela hrá medzi pristávajúcimi a odlietajúcimi lietadlami.

Režisérom bol známy Jonas Åkerlund, ktorý je podpísaný pod množstvom skvelých videoklipov známych kapiel a interpretov, ako Metallica, Rammstein, Lady Gaga či Britney Spears, a získal niekoľko ocenení Grammy.

Máte radšej tvorbu popových umelcov? Pozrite si videoklipy, ktoré prepísali históriu popu

Existuje aj alternatívna verzia klipu, ktorý bol natočený v malej francúzskej obci Éze v Provensalsku. Bono tu vlastní víkendový dom, kam chodí oddychovať s rodinou a niekoľkokrát sa tu stretla aj celá kapela, aby si dobili baterky a oddýchli po náročnom turné. Na videu vidieť práve takéto stretnutie kapely, hranie v štúdiu a prechádzky po pláži. V porovnaní s pôvodným klipom tu chýba akékoľvek napätie a hudbe to uberá na energii.

Guns N’ Roses
November Rain

Fenomenálna pieseň z ich tretieho a veľmi úspešného albumu Use Your Illusion. Pieseň má na albume takmer neuveriteľných deväť minút a túto dlhšiu verziu použili dokonca aj do klipu. Skrátená verzia, ktorá bola použitá v rádiách, mala päť minút. Vďaka minutáži sa stala najdlhšou piesňou, ktorá dosiahla Top 10 v americkej hitparáde Billboard Hot 100.

Dej klipu sa odohráva na svadbe s dramatickou zápletkou na svadobnej hostine. Modelka Stephanie Seymour, ktorá v klipe vystupuje, a Axl Rose v tom čase tvorili skutočný pár. Stephanie sa objavila aj vo videu k piesni Don’t Cry. Legendárne je aj Slashovo gitarové sólo pred kostolom, ale keďže interiérové scény sa natáčali v zime v kostole v Los Angeles, museli kvôli týmto exteriérom cestovať do Nového Mexika na juhozápade USA. Ak by ste však ten kostol hľadali, nenájdete ho, pretože to boli len rekvizity postavené na tento účel.

Foo Fighters
Learn to Fly

Táto pieseň je najúspešnejšia z repertoáru kapely a rozhodne jej pomohol aj humorne ladený klip. Dej sa odohráva v lietadle a všetky postavy stvárnili samotní členovia kapely. Ich herecký talent sa nedá zaprieť a je skutočne chuťovka vidieť, ako dokonale zahrajú nielen mužské, ale aj ženské postavy a rôzne charaktery. Okrem nich sa v klipe objavila aj populárna dvojica z hudobnej skupiny Tenacious D, z ktorej známejší je asi najmä herec a hudobník Jack Black. Videli ste ho napríklad vo filme Škola rocku alebo Gulliverove cesty.

Kapela Foo Fighters si v klipe uťahuje z viacerých filmov s leteckou tematikou. Klip získal v roku 2001 cenu Grammy. Zaujímavosťou je, že v roku 2015 sa v talianskom meste Cesena stretlo 1000 hudobníkov a unisono zahrali a zaspievali práve túto skladbu, kde na záver zaznela prosba, aby Foo Fighters prišli na toto miesto odohrať koncert, čo kapela nakoniec aj splnila.

Soundgarden
Black Hole Sun

Klip, ktorý je známy svojou apokalypticko-psychedelickou atmosférou. Odohráva sa na predmestí fiktívneho mestečka. Dej aj spracovanie boli nápadom režiséra Howarda Greenhalgha, ktorý režíroval napríklad aj klipy pre kapely Pet Shop Boys, Spice Girls či dokonca pre Eltona Johna. 

Zaujímavosťou je, že klip bol uvedený na MTV v akejsi miernejšej verzii a až po veľkom úspechu ho po niekoľkých týždňoch nahradili prepracovanejšou verziou s viacerými vizuálnymi efektmi. Nie je žiadnym prekvapením, že vo svojej dobe klip získal niekoľko cien. Hovorí sa, že frontman kapely Chris Cornell zložil túto pieseň za 15 minút.

Tublatanka
Pravda víťazí

Pieseň sa stala populárnou vďaka Nežnej revolúcii. V klipe sa objavuje zostrih dôležitých udalostí a míľnikov z dejín Česka a Slovenska, ako aj zábery z demonštrácií Nežnej revolúcie. Klip vytvorila režisérka Katarína Ďurovičová, ktorá sa v súčasnosti podieľa na viacerých seriáloch a reláciách. Kapela je známa aj tým, že v prvých revolučných dňoch požičala organizátorom demonštrácií svoju aparatúru na ozvučenie. 

Zaujímavý je aj fakt, že pesnička bola nahratá už rok pred revolúciou, čo bol v období neslobody a komunistického režimu odvážny čin. Ale ako sa nakoniec ukázalo, starý režim už asi tušil, že jeho dni sa blížia ku koncu. Kapela Tublatanka už síce nehrá v pôvodnej zostave, v ktorej nahrali túto pieseň, ale je stále aktívna a vydáva albumy. 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac