Ako ozdobiť veľkonočné vajíčka: 7 inšpirácií od šikovných majstrov

Tradičné aj menej tradičné spôsoby zdobenia vajíčok od zručných majstrov.

Vajíčko ako symbol jari a znovuzrodenia sa vyskytovalo v pohanských kultúrach naprieč celou Európou, ba dokonca už v starovekom Egypte. Neskôr si ho osvojili i raní kresťania, ktorí ho spojili so sviatkami Veľkej noci.

V našich končinách si tieto sviatky bez kraslíc snáď ani nevieme predstaviť. Historici sa rôznia v názore na pôvod tohto slova. Jedni sa prikláňajú k vysvetleniu, že pochádza zo slova krásny alebo krása. Druhá skupina predpokladá, že vznikla z ruského slova „krasnyj“ (červený). Pôvodná farba slovanských veľkonočných vajíčok bola totiž červená. Typickú bordovočervenú farbu dosiahnete, ak budete vajce variť vo vode s cibuľovými šupami.

Vyfúknuté vajce je prípustné len v modernej dobe, v niekdajších časoch by takéto vajce znamenalo smrť. Preto sa farbili a zdobili plné vajíčka, zväčša uvarené na tvrdo.

Prinášame vám veľkonočný výber niekoľkých zaujímavých spôsobov zdobenia vajíčok od zručných majsteriek, ktorými sa môžete len tak pokochať, alebo sa nimi dokonca inšpirovať.

Medovníkové vajcia

 

kraslice
kraslice
kraslice
kraslice

Autori fotografií: ReBa Ručné Práce

Perníkové vajíčka nie sú síce ozajstné kraslice, ale okrem okrasnej funkcie potešia aj mlsné jazýčky. S takouto výzdobou a výslužkou očaríte oveľa viac ako s klasickými čokoládovými vajíčkami z obchodu.

Zdobenie voskom

 

kraslice
kraslice
kraslice
kraslice
kraslice
kraslice
kraslice

Autori fotografií: Eva Janetková – Kraslice

Tradičná a zároveň nádherná technika. Plastické voskové vzory najčastejšie zobrazujú kvety, ktoré sú tiež symbolom jari. Ak si sami trúfate na tento druh zdobenia, ako materiál dobre poslúžia roztopené detské voskovky. Sú ľahko dostupné, majú správnu hustotu a množstvo farebných variácií. Stačí už len zapojiť vlastnú kreativitu.

Moderné vzory

 

kraslice
kraslice
kraslice
kraslice
kraslice

Autori fotografií: Andrea Hiklová -Medovníky a kraslice AdinaEva Janetková – Kraslice

Popustite uzdu svojej fantázii. Ku každému dizajnu interiéru sa nehodia klasické vzory a farby. Inšpirujte sa modernou čiernobielou kombináciou, netradičnými vzormi alebo metalickými farbami.

Madeirový vzor

 

kraslice
kraslice
kraslice
kraslice
kraslice

Autori fotografií: Andrea Hiklová – Medovníky a kraslice Adina, Daniela Dulgerová – Kraslicedaniela

Vyrezávanie modelárskou vŕtačkou je pomerne mladá technika, ktorá sa už ale pomaly stáva klasikou. Výrobcovia sa každej kraslici pedantne venujú dlhý čas a výsledok stojí za to. V kombinácii s nanášaním horúceho vosku vajíčka pôsobia ako čipkované.

Technika Tiffany

 

kraslice
kraslice
kraslice
kraslice
kraslice
kraslice

Autori fotografií: Helena Ferleťáková – Icus

Používanie kombinácie drôtu a cínu sa nazýva Tiffany. V tomto prípade k slepačím a husacím vajíčkam, šikovný umelec pridal aj väčšie exempláre, pštrosie a emu. Lepšie na nich vynikne dekoratívnosť cínovania ako pri menších mierkach. Drôtený vzor je starostlivo ošetrený, aby ani časom nestrácal na kráse a lesku.

Pestrofarebné

 

kraslice
kraslice
kraslice
kraslice
kraslice
kraslice
kraslice

Autori fotografií: ((brian))Jarrod TrainqueSelena N. B. H.Sarah LavalJames Williams

Farebné vajíčka zvládne doma každý a pritom si môžete sami nakombinovať obľúbené farebné variácie. Budete potrebovať len potravinové farby, poháre alebo misky a lyžičky na vyberanie. Vajcia môžete namáčať celé alebo len časti, a tým vytvárať vzory a odtiene. Ak pred namočením pomaľujete škrupinku voskovkou, obrázok zostane nezafarbený.

Prírodné odtlačky

 

kraslice
kraslice
kraslice
kraslice
kraslice
kraslice
kraslice
kraslice

Autori fotografií: MilStan, Ivana Sokolović, youflavio, Ales Kladnik

Ak sa vám nechce nič maľovať ani omotávať drôtom, môžete zdobenie nechať na prírodu. Je to jednoduchá technika s fascinujúcim výsledkom. Na prechádzke nazbierajte pár listov a kvetov a pritlačte ich tesne na škrupinky. Potom vajíčka obaľte tesne do tenkých siloniek, namočte do farby a nechajte vyschnúť. Prajeme veľa šťastia s výsledkom.

Maľovanie strojom

Autor fotografie: Juraj Mikláš

A ak vám chýba trpezlivosť a pevná ruka, prípadne ste posadnutý absolútnou precíznosťou na štýl Adriana Monka, skúste ručnú prácu prenechať na šikovný stroj, tzv. vajcomaľovač. Vytvára nádherné symetrické vzory na počkanie.

Pozrite si článok o tom, ako táto šikovná mašinka funguje.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Tréner radí: 8 tipov, aby bola nová bežecká sezóna tou najlepšou

Jar je už definitívne tu a s ňou aj nová bežecká sezóna. Vyťažte z nej maximum.

Začína jar, teploty pod bodom mrazu sa postupne strácajú a do bežeckého šatníka sa po zimnej prestávke vrátili krátke rukávy a nohavice. Prvé preteky v sezóne 2016 už prebehli, možno ste už nejaké absolvovali aj vy.

Aby bola celá sezóna úspešná, pripravili sme 8 bodov, na ktoré treba myslieť hneď na jej začiatku. Pozreli sme sa na ne spoločne s Tomášom Gemzom, bežcom a zároveň bežeckým trénerom, ktorý trénuje deti i dospelých.

Vyhodnoťte si minulú sezónu

Nájdite si tréningový denník, otvorte si vašu aplikáciu. Koľko pretekov ste minulý rok absolvovali? Ktoré tréningové mesiace boli najlepšie a prečo? Nezabudnite však ani na tie negatívne záznamy. Kedy vám to nešlo, prípadne kedy sa vám nechcelo? Zapíšte si, čo tento rok zopakovať a čo zlepšiť.

Tomáš: “Ak ste bežec, ktorý s aktívnym behom len začína, nenaháňajte sa hneď za najlepšími časmi a najvyššou rýchlosťou. Ak máte už nejakú sezónu absolvovanú, vyhodnotenie minuloročnej sezóny vám určite pomôže. Viete plynule nadviazať na uplynulé výkony, pokračovať tam kde ste skončili a podľa toho si naplánovať tréningový plán na novú sezónu. V období medzi sezónami to s mojimi zverancami robím pravidelne.”

Nájdite si trénera alebo mentora

Beh je relax a mentálny reset. Ak však máte konkrétny cieľ, najlepší bude systematický postup krok za krokom. K tomu vám pomôže kvalifikovaný tréner, ktorý pripraví tréningový plán, bude vás usmerňovať a pravidelne kontrolovať. Pomôže tiež mentor alebo niekto skúsený, kto dokáže motivovať a vytiahne vás na tréning, aj keď sa vám vôbec nechce.

Tomáš: „Veľa začínajúcich bežcov si myslí, že čím rýchlejšie nabehajú čo najviac kilometrov, tým budú lepší. Opak je však pravdou. Nesprávnym zaťažovaním a stupňovaním tréningu, si môžete skôr uškodiť ako pomôcť. Preto je vhodné, ak sa pri prvých krokoch obrátite na niekoho skúsenejšieho, kto vám bude ochotný poradiť a pomôcť.”

Stanovte si (aj čiastkové) ciele

Začiatok roka a sezóny sa nám vždy spája s novými cieľmi. Tie veľké bývajú o jedných pretekoch, jednom výkone. Avšak od začiatku sezóny k tomu môže byť ešte ďaleko.

Skúste si preto stanoviť aj menšie ciele – pravidelný strečing, plávanie, tréning v posilňovni. Akýkoľvek cieľ, ktorý vám pomôže dosiahnuť ten hlavný, veľký.

Tomáš: “Radšej si vždy volím malé ciele, ktoré keď dosiahnem, mám obrovskú radosť a viem, že pomaly, krok po kroku, sa blížim k veľkému snu. Pokiaľ si cieľ stanovíte neprimerane vysoko, dlhá cesta k nemu vám prinesie skôr nespokojnosť, a od ďalšieho trénovania vás môže odradiť.”

[the_ad_placement id=“injektaz-hlas-pismenka-nenahradia“]

Naplánujte si oddych

Ako zanietení bežci môžete mať problém obsedieť doma, ale musíte sa to naučiť. Regenerácia je pre dobré výsledky rovnako dôležitá ako tréning. Zaraďte každý týždeň do svojho plánu minimálne jedeň deň bez športovej aktivity. Inak to za vás urobí zranenie alebo choroba. Pamätajte na to hlavne po ťažkých tréningoch a pretekoch.

Tomáš: “Oddych je minimálne taký dôležitý ako tréning. Telo potrebuje nabrať nové sily aby sa mohlo zlepšovať. Nie je pravda, že čím viac dni strávite tréningom a čím menej budete oddychovať, tým lepšími bežcami budete.”

Pracujte na sebe komplexne

Všetci radi pracujeme na tom, čo nás baví. Dôležité však je, aby bol tréning rôznorodý. Ak sa chystáte na maratón, určite by ste do svojho plánu mali zahrnúť aj tréningy v tempe na päť alebo desať kilometrov, aby ste si, okrem vytrvalosti, budovali aj výbušnosť a rýchlosť.

Tomáš: “Tréningy by mali byť pestré aj preto, aby ste si nevytvorili stereotyp, a aby ste sa nezačali nudiť. Existuje množstvo metód, ktoré môžete vyskúšať.”

Trénujte myseľ, nielen telo

Únava po práci, dážd, zima. Sú chvíle, kedy je naozaj ťažké obuť sa a ísť behať. Tie však prichádzajú nielen počas tréningov, ale hlavne počas pretekov. Vtedy je to o aj mentálnej sile nielen o nabehaných kilometroch.

Tomáš: “Ak niekedy nemám chuť ísť behať, vždy si poviem, že pokiaľ zlyhám v tréningu, zlyhám aj v pretekoch. Dôležité je vedieť rozlíšiť, kedy sa vám “len” nechce, a kedy si telo pýta deň voľna.

Keď príde kríza a myslíte si, že to už ďalej nepôjde, skúste si povedať, že ešte vydržíte po najbližší most alebo odbočku. A potom ešte o kúsok ďalej.  Zaručene to pomôže a čochvíľa zvládnete celú trasu. Ak to však vzdáte v mysli, je koniec.“

Pretekajte

Profesionáli vždy ladia formu len na pár pretekov sezóny. Pre amatérskych bežcov sú preteky skvelou príležitosťou, ako stretnúť priateľov, doplniť motiváciu do ďalšieho úsilia a porovnať sa s inými bežcami. Naplánujte si teda hlavné preteky a popri nich tie menej dôležité, ktoré budete bežať “v pohode”.

Tomáš: “Preteky môžu slúžiť ako skvelá motivácia. Bral by som ich ako otestovanie výkonnosti a zúročenie práce v tréningu. Dnes je ponuka pretekov široká. Na výber máte rôzne profily trate, dĺžky, povrchy, časy štartov či lokality. Stačí si len vybrať.“

Myslite na budúcnosť

Dajte si pozor, bežecká kariéra totiž nekončí v decembri 2016 a nezačína odznova v januári 2017. Porozmýšľajte, čo chcete dosiahnuť o dva alebo o päť rokov, a prispôsobte tomu svoj plán. Rok 2016 je len jedným zo série krokov k dosiahnutiu väčšieho cieľa.

Tomáš: “Ak si chcete beh užívať dlhodobo, musíte si určiť priority, vedieť čo chcete, aký máte cieľ a za tým si pekne pomaly ísť. Telo neoklamete. Dovolí vám len to, čo ste v skutočnosti odmakali a dá vám len toľko, koľko dáte vy jemu.“

A teraz? Už ostáva len tvrdo makať.

Tomáš Gemza sa venuje športu od malička. Hrával futbal, robil bežecké lyžovanie, ale už 5 rokov je bežec a bežecký tréner.

Trénuje deti i dospelých, každého, koho beh baví a chce sa v ňom zlepšovať. Jeho obľúbeným mottom je: „Nikdy sa nevzdávaj!”

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac