Vajíčko ako symbol jari a znovuzrodenia sa vyskytovalo v pohanských kultúrach naprieč celou Európou, ba dokonca už v starovekom Egypte. Neskôr si ho osvojili i raní kresťania, ktorí ho spojili so sviatkami Veľkej noci.
V našich končinách si tieto sviatky bez kraslíc snáď ani nevieme predstaviť. Historici sa rôznia v názore na pôvod tohto slova. Jedni sa prikláňajú k vysvetleniu, že pochádza zo slova krásny alebo krása. Druhá skupina predpokladá, že vznikla z ruského slova „krasnyj“ (červený). Pôvodná farba slovanských veľkonočných vajíčok bola totiž červená. Typickú bordovočervenú farbu dosiahnete, ak budete vajce variť vo vode s cibuľovými šupami.
Vyfúknuté vajce je prípustné len v modernej dobe, v niekdajších časoch by takéto vajce znamenalo smrť. Preto sa farbili a zdobili plné vajíčka, zväčša uvarené na tvrdo.
Prinášame vám veľkonočný výber niekoľkých zaujímavých spôsobov zdobenia vajíčok od zručných majsteriek, ktorými sa môžete len tak pokochať, alebo sa nimi dokonca inšpirovať.
Medovníkové vajcia
Autori fotografií: ReBa Ručné Práce
Perníkové vajíčka nie sú síce ozajstné kraslice, ale okrem okrasnej funkcie potešia aj mlsné jazýčky. S takouto výzdobou a výslužkou očaríte oveľa viac ako s klasickými čokoládovými vajíčkami z obchodu.
Zdobenie voskom
Autori fotografií: Eva Janetková – Kraslice
Tradičná a zároveň nádherná technika. Plastické voskové vzory najčastejšie zobrazujú kvety, ktoré sú tiež symbolom jari. Ak si sami trúfate na tento druh zdobenia, ako materiál dobre poslúžia roztopené detské voskovky. Sú ľahko dostupné, majú správnu hustotu a množstvo farebných variácií. Stačí už len zapojiť vlastnú kreativitu.
Moderné vzory
Autori fotografií: Andrea Hiklová -Medovníky a kraslice Adina, Eva Janetková – Kraslice
Popustite uzdu svojej fantázii. Ku každému dizajnu interiéru sa nehodia klasické vzory a farby. Inšpirujte sa modernou čiernobielou kombináciou, netradičnými vzormi alebo metalickými farbami.
Madeirový vzor
Autori fotografií: Andrea Hiklová – Medovníky a kraslice Adina, Daniela Dulgerová – Kraslicedaniela
Vyrezávanie modelárskou vŕtačkou je pomerne mladá technika, ktorá sa už ale pomaly stáva klasikou. Výrobcovia sa každej kraslici pedantne venujú dlhý čas a výsledok stojí za to. V kombinácii s nanášaním horúceho vosku vajíčka pôsobia ako čipkované.
Technika Tiffany
Autori fotografií: Helena Ferleťáková – Icus
Používanie kombinácie drôtu a cínu sa nazýva Tiffany. V tomto prípade k slepačím a husacím vajíčkam, šikovný umelec pridal aj väčšie exempláre, pštrosie a emu. Lepšie na nich vynikne dekoratívnosť cínovania ako pri menších mierkach. Drôtený vzor je starostlivo ošetrený, aby ani časom nestrácal na kráse a lesku.
Pestrofarebné
Autori fotografií: ((brian)), Jarrod Trainque, Selena N. B. H., Sarah Laval, James Williams
Farebné vajíčka zvládne doma každý a pritom si môžete sami nakombinovať obľúbené farebné variácie. Budete potrebovať len potravinové farby, poháre alebo misky a lyžičky na vyberanie. Vajcia môžete namáčať celé alebo len časti, a tým vytvárať vzory a odtiene. Ak pred namočením pomaľujete škrupinku voskovkou, obrázok zostane nezafarbený.
Prírodné odtlačky
Autori fotografií: MilStan, Ivana Sokolović, youflavio, Ales Kladnik
Ak sa vám nechce nič maľovať ani omotávať drôtom, môžete zdobenie nechať na prírodu. Je to jednoduchá technika s fascinujúcim výsledkom. Na prechádzke nazbierajte pár listov a kvetov a pritlačte ich tesne na škrupinky. Potom vajíčka obaľte tesne do tenkých siloniek, namočte do farby a nechajte vyschnúť. Prajeme veľa šťastia s výsledkom.
Maľovanie strojom
Autor fotografie: Juraj Mikláš
A ak vám chýba trpezlivosť a pevná ruka, prípadne ste posadnutý absolútnou precíznosťou na štýl Adriana Monka, skúste ručnú prácu prenechať na šikovný stroj, tzv. vajcomaľovač. Vytvára nádherné symetrické vzory na počkanie.
Pozrite si článok o tom, ako táto šikovná mašinka funguje.