Výnimočné ženy od 18. storočia dodnes: oslávte deň žien s týmito 6 seriálmi

Nechajte sa inšpirovať strhujúcimi príbehmi európskych vladárok, newyorských aristokratiek, moderných právničiek aj medzinárodných najomných vrahýň.

Máme pre vás 6 seriálov, s ktorými spoznáte príbehy žien z minulosti aj dnešnej doby. Ponorte sa do sveta cárskeho Ruska, magnátskeho New Yorku alebo Anglicka uprostred industriálnej revolúcie, zamávajte právničkám odhodlaným zmeniť spoločnosť a spoznajte nádherné metropoly sveta s nájomnou vrahyňou a agentkou, ktorá jej je na stope. 

Obľúbené megafilmy z kín si môžete pozrieť v cene svojho O2 SMART Paušálu. Chcem vedieť, ako získať predplatné HBO Max zadarmo

Na muške
(2018)

Agentka spravodajskej služby MI5 Eve Polastri (Sandra Oh) sa v práci nudí a vyvinie si profesionálnu posadnutosť ženami, ktoré sa venujú nájomným vraždám. Zakrátko sa v jej hľadáčiku objaví kreatívna a bezcitná Villanelle (Jodie Comer), ktorej nikto nevie prísť na stopu. 

Čierna komédia z pera Phoebe Wallerovej-Bridgeovej (Fleabag) si získala srdcia publika a nastavila vysokú latku žánru špionážneho trileru. V štyroch sezónach nie je núdza o prekvapujúce zvraty, ohromujúce exteriéry z celej Európy či absurdné situácie. Ústredné herecké duo si za svoj výkon odnieslo viacero ocenení.

Veľká
(2020)

Satirická dráma o ceste Kataríny Veľkej za cárskou korunou sa začína príchodom mladej a naivnej pruskej princeznej (Elle Fanning) do cudzieho a nevľúdneho prostredia ruského dvora. Budúca najdlhšie vládnuca panovníčka Moskvy rýchlo nájde svoje miesto a s pomocou nových spojencov zvrhne svojho manžela Petra III. (Nicholas Hoult) z trónu. 

Seriál založený na skutočných historických udalostiach z pera Tonyho McNamaru (Favoritka) sám priznáva, že je „iba príležitostne pravdivý“. Niektoré časti príbehu sú urýchlené (Katarína v skutočnosti zvrhla svojho manžela až po 17 rokoch manželstva), vedľajšie postavy pozmenené a udalosti vyhrotené pre komický efekt. 

Pravdou však zostáva, že príbeh Kataríny II. v seriáli Veľká vás udrží v napätí po celé dve sezóny. 

Viceprezidentka
(2012)

Do diania v riadení krajiny nám dá nahliadnuť aj Selina Meyer (Julia Louis-Dreyfus), fiktívna viceprezidentka Spojených štátov. Symbolická mocenská pozícia Seline nestačí a chce viac – aby ju prezident bral vážne, aby na jej záujmoch záležalo a aby ju ľudia milovali. 

Inšpirujte sa príbehmi výnimočných ľudí: 6 životopisných filmov, ktoré vás obohatia

V spojení s tímom neschopných poradcov, ktorí myslia predovšetkým na svoju kariéru, vás čaká majstrovská satira z pera Armanda Iannucciho o tom, ako vyzerá život tých, ktorí bažia po moci. Sedem sezón politickej satiry Viceprezidentka prináša jednu komickú situáciu za druhou, na ktorej sa pobavia diváci akéhokoľvek názorového spektra. 

Komička Julia Louis-Dreyfus za svoje zobrazenie ambicióznej a malichernej Seliny, ktorá sa neštíti žiadnej hanebnosti a spacká každú dobrú šancu, získala šesť ocenení Emmy.

Dobrý boj
(2017)

V súčasnosti zostaneme aj so seriálom Dobrý boj, ktorý sa začína v momente ohlásenia zvolenia Donalda Trumpa na post amerického prezidenta. Prichádza nová doba fake news a onlinových trollov, ktorá eskaluje cez prejavy policajnej brutality v Spojených štátoch a celosvetovú pandémiu. 

Seriál Dobrý boj stavia na popularite svojho predchodcu Dobrá manželka, vďaka čomu sa môže s veľkou trefnosťou venovať kritike aktuálneho diania bez obáv z toho, že by prišiel o publikum. Okrem dramatických zvratov a súdnych intríg sa teda miestami dočkáme edukatívnych odbočiek do slepých uličiek právneho systému a inštitucionalizovaného rasizmu. 

Úspešná právnička Diane Lockhart (Christine Baranski)  a jej krstná dcéra Maia (Rose Leslie) nás prevedú niekoľkými skutočne turbulentnými rokmi moderných dejín bez servítky pred ústami. 

Gentleman Jack
(2019)

Píše sa rok 1832 a v čiernych farbách odetá Anne Lister (Suranne Jones) prichádza do anglického Halifaxu, aby obnovila slávu majetku, ktorý zdedila po strýkovi. 

Takáto netradičná novota však neprejde bez povšimnutia v komunite halifaxských hejterov a to sme ešte ani nespomenuli, že Anne sa pokúsi vyhnať zo svojho majetku zlodejov uhlia a zamiluje sa do melancholickej Ann Walkerovej (Sophie Rundle).

Historická dráma z pera Sally Wainwrightovej (Happy Valley) nešetrí humorom pri opisovaní dobrodružstiev nebojácnej Anne Listerovej, ktorej osobnosť zapĺňa každú miestnosť. Či už sledujeme jej romantické výletíky s európskymi šľachtičnými alebo jej boj za ochranu cti a majetku svojej rodiny, epizódy seriálu Gentleman Jack utekajú ako nič.

Pozlátený vek
(2022)

V 19. storočí skončíme aj s Pozláteným vekom, historickou drámou z prostredia newyorskej smotánky, do ktorej sa snaží preniknúť rodina nových železničných magnátov Rusellovcov. Nováčikov vedie cieľavedomá hlava rodina Bertha (Carrie Coon), ktorá spolu s manželom Georgeom (Morgan Spector) spriada plány, ako si podmaniť mesto, ktoré nikdy nespí. 

Ich suseda Agnes van Rhijn (Christine Baranski, ktorú skrátka nenechajú na pokoji v žiadnom storočí) tvrdohlavo odmieta nové tváre na spoločenskej scéne, ale jej dobromyseľná neter Marian (Louisa Jacobson) sa rozhodne Rusellovcom potajme pomôcť… O pompéznu drámu v ohromujúcich kostýmoch je postarané.

Pozlátený vek napísal expert na úspešné dobové drámy Julian Fellowes. Okrem životov vyššej vrstvy sledujeme aj osudy tých, ktorí im varia a obsluhujú ich – intrigy tak nechýbajú v žiadnej časti domu.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac