Aplikácie, tablety alebo obyčajný papier? Vybrali sme 6 tipov na efektívnejšie poznámkovanie

Nie každá aplikácia s vysokým hodnotením je vhodná aj pre nás. Ak si plánujete lepšie zorganizovať svoj život, tu je 6 tipov, s ktorými to možno pôjde ľahšie.

Poznačiť si nápad, zoznam úloh alebo si systematicky zapisovať poznámky z vyučovania. Nie všetky aplikácie sú stavané podľa našich potrieb a je ich toľko, že si často ani nevieme vybrať. Pozreli sme sa na to, ako si zvoliť vhodnú appku alebo zariadenie na lepšie poznámky.  

Prečítajte si 10 tipov, ako sa cez obyčajný smartfón zdokonaliť v cudzom jazyku

Pred tým, než sa rozhodnete vyskúšať niečo nové, odporúčame položiť si otázku, čo od poznámok očakávate. Mnohé chválené a prepracované aplikácie totiž môžu byť pre niekoho zbytočne komplikované a plné funkcií, ktoré nikdy nevyužije. 

Niekomu môže stačiť aj natívna aplikácia na poznámky v smartfóne alebo tablete. Spraviť „to-do“ zoznam s možnosťou odškrtnúť hotovú úlohu, ako aj pridávať obrázky či heštegy na ľahšie vyhľadávanie je dnes štandardom. 

Prečítajte si náš výber zariadení a appiek na lepšiu organizáciu seba, nákupného zoznamu či zdieľaných poznámok v pracovnom tíme. 

Evernote

Článkom, ktoré sa venovali poznámkam, dlho kraľovala aplikácia Evernote, ktorá sa na popredných priečkach hodnotení drží dodnes. V celkom šikovnej appke na poznámkovanie môžete pracovať aj so zvukom, vkladať PDF súbory, fotky, konverzácie z aplikácií na internú komunikáciu, ako je Slack, a omnoho viac. Ako sa však táto aplikácia vyvíjala, rozrástla sa na poriadny kolos možností. Ak ju chcete využívať v plnom rozsahu, bez predplatného to nepôjde. 

Microsoft OneNote

Microsoft svojím OneNotom v podstate reagoval na úspech Evernotu – mal však jedno eso v rukáve. Vďaka množstvu produktov a riešení, ktoré spoločnosť ponúka, nemá potrebu OneNote spoplatniť. 

Prostredie OneNotu je až prekvapivo intuitívne. Základným pracovným priestorom je stránka, na ktorej môžete popustiť uzdu svojej poznámkovacej fantázii. Môžete zapisovať, vkladať, kresliť perom alebo trackpadom, môžete vytvárať odškrtávacie zoznamy, vkladať odkazy, používať tagy, vytvárať úlohy a mnoho viac.  

Možností je toľko, že by sme túto aplikáciu odporučili skôr na komplexnejšie a dlhšie poznámkovanie, napríklad pre vysokoškolákov na prednášky, než na rýchle zapisovanie nápadov. Poznámky, ktoré sa synchronizujú cez OneDrive, môžete zdieľať s kolegami alebo spolužiakmi a pracovať na nich ako tím. K dispozícii máte aj bezplatné cloudové úložisko s kapacitou 5 GB alebo si za približne dve eurá mesačne môžete predplatiť 100 GB. 

Tablet od Samsung Galaxy Tab

Ak ste poznámkový typ, s najväčšou pravdepodobnosťou pre vás bude ideálna kombinácia tabletu so stylom. Robiť si poznámky v šikovnej poznámkovej aplikácii perom je rýchle a dáva to priestor vašej kreativite. 

Jedným z takýchto tabletov je aj Samsung Galagy Tab S7 FE 5G s veľkým displejom s uhlopriečkou 12,4 palca , ktorý si dokonale rozumie s perom S Pen. Zážitok z používania je preto podobný písaniu perom na papier. Tablet vám vďaka 8 Mpx zadnému fotoaparátu a 5 Mpx selfie kamere, ktorá je veľmi elegantne skrytá v tenkom obvodovom rámiku, umožní do poznámok vkladať a skenovať fotografie a dokumenty. Vydrží 13 hodín aktívneho používania, pričom sa nabije „z nuly na sto“ už za 90 minút. 

Tablet je svojou výbavou vhodný nielen na poznámkovanie. Vďaka čipu Snapdragon 750G je dostatočne výkonný aj na výrazne náročnejšie úlohy, ako napríklad strih či pozeranie videa, ktoré umocní zvuk z duálnych AKG reproduktorov podporených technológiou Dolby Atmos.

Tip: Ak použijete aplikáciu Nebo, písané poznámky ľahko prevediete na strojový text a môžete ich zdieľať. 

Notion

Notion je aplikácia, ktorá kombinuje prepracované poznámky so správcom úloh na zdieľanie. Aj keď si appka stále drží hlavnú funkciu osobných poznámok, je rovnako dobrým riešením pre celý tím. 

V rámci pracovného prostredia vám umožňuje pracovať ako v čisto súkromných, tak aj v tímových poznámkach.

Prečítajte si: Ako si zlepšiť pozornosť a nedať sa vyrušiť každou drobnosťou na obrazovke

V praxi to potom vyzerá tak, že si všetko pripravíte podľa svojich pracovných postupov a hotovú prácu len prekopírujete do poznámok zdieľaných s kolegami. 

Užitočnou funkciou sú šablóny. Notion je pomerne komplexný nástroj a možno chvíľu potrvá, kým nájdete ten najefektívnejší spôsob vytvárania poznámok. Šablóny vám toto adaptačné obdobie pomôžu prekonať. 

reMarkable 2

Pamätáte sa na čítačky kníh? Tablety s monochromatickým displejom, ktoré na jedno nabitie vydržali večnosť a neboli záťažou pre oči. Práve z tohto konceptu vychádza reMarkable. Tablet s perom ideálny na poznámky a čítanie kníh je vybavený vychytávkami až „po strop“. Podľa používateľov je pocit z písania na reMarkable 2 takmer totožný s tým, ktorý máte pri písaní na papier. 

Výdrž na jedno nabitie v priemere dva týždne dáva tomuto zariadeniu poriadny náskok pred klasickými tabletmi. 

Displej navyše neťahá oči ako tie na smartfónoch alebo tabletoch. Rukou písané poznámky reMarkable 2 prevedie na strojový text a poznámky rovno ukladá do PDF, takže ich môžete zdieľať na všetky ostatné zariadenia. Hravo sa dá pracovať aj s myšlienkovými mapami a inými metódami pre lepšie uvažovanie. reMarkable 2 si rozumie s takmer všetkými bežne používanými cloudovými riešeniami a umožňuje upravovať existujúce dokumenty či podpisovať faktúry. 

Na záver treba dodať, že tento inteligentný papier, ako občas reMarkable používatelia prezývajú, má obmedzené funkcie v tom zmysle, že sa na ňom nedá plnohodnotne surfovať na internete, nenainštalujete doň aplikácie sociálnych sietí ani poštového klienta. Pri jeho používaní zistíte, že zámerné obmedzenia je skutočné eso v rukáve pre ničím nerušené pracovné prostredie. 

StandardNotes

Ak chcete mať poznámky poriadne zabezpečené, spoznajte StandardNotes. Mnohí z nás si do poznámkových aplikácií zapisujú heslá a PIN kódy či rôzne citlivé údaje o zdravotnom stave. Táto aplikácia šifruje doslova všetko, čo do nej napíšete. Šifrovanie údajov je podporené manifestom šifrovania na stránke autorov StandardNotes. Dôležité informácie od výrobcu sú teda maximálne transparentné a vaše citlivé dáta dôsledne zabezpečené. 

Aj samotná aplikácia na poznámkovanie toho dokáže poriadne veľa. Môžete používať jednoduchý text alebo si ho rôzne formátovať. K dispozícii máte vytváranie vlastných značiek, ktoré uľahčuje vyhľadávanie. Aplikácia si tiež rozumie s kóderskými funkciami. 


Samsung Galaxy Tab a ďalšie zariadenia si môžete objednať priamo v ponuke O2. Smartfóny sú k akémukoľvek O2 SMART paušálu už od 0 €.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac