Kto bol najlepší Batman? Napíšte nám a vyhrajte merch k najnovšiemu filmu
Odpoveďou na súťažnú otázku ste v hre o Batmobil na ovládanie alebo LEGO stavebnicu a zberateľskú figurínu.
Zdieľať
3. 5. 2022;Autor: Sóda, Foto: Sóda
Prvá filmová adaptácia Batmana vyšla pred takmer 80 rokmi ako súčasť vojnovej propagandy. Odvtedy si obľúbeného komiksového hrdinu a jeho ikonických antagonistov zahrali viacerí herci.
Pamätáte si Michaela Keatona v spracovaní režiséra Tima Burtona, ktorého snímky odštartovali mániu moderných filmov o superhrdinoch? Alebo nedáte dopustiť na Christiana Balea v trilógii Temný rytier Christophera Nolana? Dokázal sa im vyrovnať Ben Affleck v sérii filmov z rozíšreného DC vesmíru alebo Robert Pattinson v najnovšom spracovaní z roku 2022?
Napíšte nám svoj názor do súťažného formulára a môžete vyhrať zaujímavé ceny inšpirované práve poslednou filmovou adaptáciou. Ak ste ju ešte nevideli, môžete si ju pozrieť na streamovacej službe HBO Max, ktorú môžete mať zadarmo ako súčasť O2 SMART Paušálu.
Čo môžete získať?
Zo všetkých súťažných odpovedí vyžrebujeme dvoch výhercov, ktorí získajú:
1x Batmobil na diaľkové ovládanie
1x LEGO Batman + 1x zberateľskú figurínu Pop!
Ak máte o filmový merch záujem, stačí do formulára nižšie napísať meno herca, ktorý sa vám v úlohe Batmana páčil najviac.
Ako na to?
Do pripraveného formulára napíšte odpoveď a uveďte svoje kontaktné údaje.
Aby ste sa do súťaže mohli zapojiť, musíte spĺňať aj nasledujúce podmienky:
Musíte byť fyzická osoba, ktorá dovŕšila vek 16 rokov.
Musíte súhlasiť s podmienkami súťaže a so spracovaním osobných údajov.
Ďakujeme za záujem, súťaž sme ukončili.
Odpovede posielajte do pondelka 16. mája 2022. V utorok 17. mája 2022 spomedzi všetkých odpovedí vyžrebujeme dvoch výhercov, ktorého budeme o spôsobe odovzdania výhry informovať prostredníctvom e-mailu.
Páčil sa vám článok?
Slabé
Loading...
Super
Páči sa vám, čo práve čítate?
Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.
Ďakujeme za prihlásenie na odber nášho newslettera. Už to skoro je, len ešte jedna drobnosť. Potrebujeme ešte potvrdiť Vašu e-mailovú adresu. Stačí, aby ste klikli na odkaz, ktorý sme vám práve zaslali na váš e-mail.
Kultovky z kín prichádzajú do vašej obývačky: 6 filmov, ktoré si užijete na HBO Max
Pre všetkých milovníkov veľkolepých filmov máme skvelé správy. Na Slovensko prichádza streamovacia služba HBO Max, v ktorej nájdete filmy už 45 dní po ich uvedení v kinách.
Zdieľať
9. 3. 2022;Autor: Sóda, Foto: HBO MAX
Od epických sci-fi veľkofilmov z planéty Arrakis alebo virtuálnej reality Matrixu cez skutočný príbeh otca tenisových legiend Williamsových až po animované trháky s basketbalovou hviezdou LeBronom Jamesom – zažite kinofilmy vo vlastnej obývačke.
Čo všetko obetuje rodina pre úspech? Každý fanúšik tenisu pozná priezvisko Williamsová. Kráľovné tenisových kurtov dominovali svojmu športu začiatkom tretieho milénia a snímka Kráľ Richard opisuje veľký plán ich otca (Will Smith) dostať ich z ulíc kalifornského Comptonu na svetovú tenisovú scénu.
Dojemný príbeh plný skutočných útržkov zo života Sereny a Venus ukazuje silu a odhodlanie rodiny. Práve vytrvalosť a neotrasiteľná viera Richarda Williamsa dosiahla nepredstaviteľné a navždy zmenila dejiny takzvaného bieleho športu. Kritici vyzdvihujú Smithov herecký výkon a premyslený naratív filmu.
Duna (2021)
Milovníci žánru s veľkými očakávaniami upierali zrak na najnovšiu adaptáciu Duny od Franka Herberta. Režisér Denis Villeneuve tieto očakávania naplnil a v mnohom predbehol, vďaka čomu príbeh lojálneho rodu Atreidovcov presiahol tradičné limity fantastického žánru a priniesol veľkolepú space operu o moci, intrigách, zrade a osude pred mainstreamové publikum.
Desiatimi oskarovými nomináciami ovenčená snímka sleduje mladého Paula (Timothée Chalamet), ktorého otec dostane od galaktického imperátora úlohu prevziať ťažbu vzácneho korenia na púštnej planéte Arrakis. Korenie je však cennou komoditou, ktorej sa jej predchádzajúci správcovia nechcú vzdať.
Vizuálne ohurujúci prvý diel filmovej dvojčasti okrem šľachtických intríg nezabúda ani na ekologický podtón, ktorý dominuje písomnej predlohe. Plejáda hereckých hviezd – Rebecca Ferguson ako lady Jessica, Oscar Isaac ako vojvoda Atreides či Stellan Skarsgård ako barón Harkonnen – zaručuje stopercentný divácky zážitok, ktorý umocňuje hudba maestra Hansa Zimmera.
Duna bude mať na HBO Max premiéru 13. marca.
Matrix Resurrections (2021)
Legenda sa vracia! Dvadsať rokov po udalostiach, ktorými sa skončila kultová trilógia Matrix, je Neo (Keanu Reeves) späť. S bradou a kilečkami navyše žije obyčajný život ako programátor Thomas A. Anderson s nepríjemnou úlohou napísať štvrtý diel k populárnej trilógii hier.
Thomas stráca pocit, že život má zmysel, no z jeho bdelého spánku ho vytrhne rebelka Bugs (Jessica Henwicks) a heker Morpheus (Yahya Abdul-Mateen II), ktorí mu ukážu, že realita je iná, ako sa zdá.
Aké najväčšie vychytávky vám prinesie HBO Max?
Filmové novinky z produkcie Warner Bros., HBO, Max Originals, DC či Cartoon Network môžete pozerať už 45 dní po uvedení v kinách.
Zároveň máte možnosť sledovať ich na 3 rôznych obrazovkách.
Obsah si navyše môžete stiahnuť na cesty a pozerať ho tak kedykoľvek a kdekoľvek.
Môžete si vytvoriť až 5 profilov pre deti alebo dospelých a získať tak obsah na mieru.
Diváci sa môžu okrem nových postáv tešiť na stretnutia starých známych tvárí a na poriadnu bojovú akciu s tou správnou dávkou filozofie a sebairónie.
Štvrtý diel série Matrix príde na HBO Max 20. marca.
Space Jam: Nová legenda (2021)
Basketbalová legenda LeBron James sa ponorí do epického dobrodružstva spolu s Bugsom Bunnym a ďalšími svetoznámymi animovanými postavičkami z Looney Tunes. Rodinný animovaný veľkofilm je druhým dielom snímok Space Jam – v prvom z roku 1996 stretol Buggs Bunny dobovú basketbalovú hviezdu Michaela Jordana.
Aby LeBron zachránil svojho syna, ktorý uviazol v digitálnom svete, musí vyhrať basketbalový zápas nad tímom, ktorý vedie umelá inteligencia Al-G (Don Cheadle). Znie to jednoducho, nie? Opak bude pravdou a LeBron sa pekne zapotí, kým dobro zvíťazí nad zlom.
LeBron a Buggs Bunny spoja svoje sily na obrazovkách HBO Max 27. marca.
Labková patrola vo filme (2021)
Labky, do akcie! Populárny animovaný seriál pre mladšieho diváka po ôsmich sezónach vyslal svojich labkáčov na strieborné plátno. Chlapec Ryder a jeho psí pomocníci musia zachrániť Adventure City pred svojím rivalom starostom Humdingerom. Uspejú alebo to bude o chlp?
Najrozkošnejších záchranárov, ktorí dokážu pilotovať lietadlo (kríženka Skye), hasiť požiare (dalmatín Marshall) a chrániť zákon (nemecký ovčiak Chase), pozná takmer každý mladší divák a 80-minútový film zaručene zabaví celú rodinu.
The Suicide Squad: Samovražedná misia (2021)
Dobrodružná jazda so superhrdinami pod taktovkou Jamesa Gunna spravila reparát značke Suicide Squad. Bývalá psychiatrička a momentálne mentálne nevyrovnaná zločinka Harley Quinn (Margot Robbie) sa tretíkrát vracia na televízne obrazovky a spája svoje sily s bandou odpísaných superhrdinov.
Zvládne žoldnier Bloodsport (Idris Elba), násilný bojovník za mier Peacemaker (John Cena), zlodejka Ratcatcher 2 (Daniela Melchior) a King Shark (Sylvester Stallone) zachrániť zem pred mimozemskou inváziou alebo to bude samovražda?
Kritici privítali zmenu na režisérskej stoličke po fiasku rovnomennej snímky v roku 2016 a The Suicide Squad sa stal rýchlym hitom. Pokračovanie príbehu jednej z postáv tejto snímky môžete sledovať v televíznom seriáli z produkcie HBO Max s názvom Peacemaker.
Páčil sa vám článok?
Slabé
Loading...
Super
Páči sa vám, čo práve čítate?
Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.
Ďakujeme za prihlásenie na odber nášho newslettera. Už to skoro je, len ešte jedna drobnosť. Potrebujeme ešte potvrdiť Vašu e-mailovú adresu. Stačí, aby ste klikli na odkaz, ktorý sme vám práve zaslali na váš e-mail.
Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá
„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.
Zdieľať
30. 4. 2021;Autorka: Petra Nagyová, Foto: Katarína Baranyai
Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.
V rozhovore sa ďalej dozviete:
ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?
Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.
Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.
Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.
Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?
Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.
S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.
Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.
Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?
Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.
Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.
Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.
Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.
Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch?
Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.
Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.
Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?
Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.
Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.
Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.
Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?
Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.
U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.
Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.
Koľko času by mali deti tráviť pohybom?
Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.
Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.
Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.
Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.
Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?
Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.
Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.
Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.
Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.
Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?
Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.
Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.
Denis Freudenfeld
Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.
Páči sa vám, čo práve čítate?
Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.
Ďakujeme za prihlásenie na odber nášho newslettera. Už to skoro je, len ešte jedna drobnosť. Potrebujeme ešte potvrdiť Vašu e-mailovú adresu. Stačí, aby ste klikli na odkaz, ktorý sme vám práve zaslali na váš e-mail.
Inšpiratívne články o duševnom zdraví, pohybe, spoločenských témach, popkultúre či technológiách posielame každú druhú nedeľu.
Ďakujeme za prihlásenie na odber nášho newslettera. Už to skoro je, len ešte jedna drobnosť. Potrebujeme ešte potvrdiť Vašu e-mailovú adresu. Stačí, aby ste klikli na odkaz, ktorý sme vám práve zaslali na váš e-mail.