Plný počet z tohto Wonder Woman kvízu dáte na 100 % len s jej lasom pravdy

Poznáte príbehy superhrdinky, ktorá bojovala za spravodlivosť počas svetovej vojny, divokých 80. rokov či bok po boku so Supermanom a Batmanom?

Princezná Amazoniek, dcéra bohov a zakladateľka Justice League. Zoznam úspechov odvážnej komiksovej hrdinky Wonder Woman nemá konca kraja. Či už sú to bojiská svetovej vojny alebo nákupné centrá 80. rokov, superhrdinka vyzbrojená lasom pravdy vždy háji slobodu a spravodlivosť. Spomeňte si s naším kvízom na jednu z prvých ženských komiksovových superhrdiniek.

Pripomeňme si aj skutočné príbehy výnimočných žien, napríklad v jednom z týchto seriálov na HBO MAX

  • 1. Novodobá Wonder Woman, ktorú stvárňuje izraelská herečka Gal Gadot, mala svoj debut v roku 2016 ako druhé husle k boju Supermana s Batmanom. Samotná Wonder Woman však má korene už v roku 1941, keď sa objavila v komiksoch. Odkiaľ pochádza postava Wonder Woman?
  •   Themyscira
  •   Laboratórium profesora Marstona
  •   Kryptón
  • 2. Po príchode do sveta obyčajných ľudí musí Wonder Woman zatajiť svoju skutočnú identitu. Aké krycie meno si Wonder Woman osvojila na ochranu svojej identity?
  •   Selina Kyle
  •   Kara Danvers
  •   Diana Prince
  • 3. Ako každá správna superhrdinka, aj Wonder Woman má okrem nadľudskej sily a výdrže mnohé fantastické vynálezy a magické artefakty, ktoré jej pomáhajú. Ktorý z týchto vynálezov a artefaktov nepatrí medzi tradičnú výbavu Wonder Woman?
  •   Laso pravdy
  •   Batmobil
  •   Neviditeľná stíhačka
  • 4. Prvý kontakt Wonder Woman s vonkajším svetom je vyplavenie amerického pilota na brehy jej rodného ostrova. Do tohto letca sa neskôr aj zamilovala a spolu s ním bojovala na bojiskách svetovej vojny. Ako sa volal pilot, ktorý sa náhodou ocitol na brehu skrytého ostrova Themyscira?
  •   Steve Trevor
  •   Stephen Strange
  •   Steve Rogers
  • 5. V snímke Wonder Woman 1984 sledujeme život Diany Prince v 80. rokoch. Saká s vypchávkami na pleciach, vlasy s trvalou a futuristická hudba však neboli jediné riziká, ktorým Wonder Woman čelila. Ako sa volal podnikateľ, ktorý zneužil moc magického artefaktu plniaceho ľudské želania?
  •   Isabel Maru
  •   Patrick Morgan
  •   Maxwell Lorenzano
  • 6. Tvorcom Wonder Woman bol William Moulton Marston, ktorý mal okrem záujmu o komiks aj veľké nadšenie pre vedu. Okrem iného stojí aj za skutočným vynálezom, ktorý môžeme často vidieť na televíznych obrazovkách. Aký skutočný vynález priniesol na svet tvorca Wonder Woman?
  •   Detektor lži
  •   Vysielačka
  •   Osobný počítač
  • 7. Postava Wonder Woman prešla nejednou adaptáciou – od svojich počiatkov v komiksoch cez televízny seriál až po filmové plátno. Okrem tradičných superhrdinských filmov sa však objavila aj v populárnom LEGO filme ako hračkárska lego postavička. Ktorá herečka dabovala Wonder Woman v pôvodnom znení LEGO filmu?
  •   Lynda Carter
  •   Cobie Smulders
  •   Adrianne Palicki
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Podpora komunít či pomoc rodinám v núdzi. Spoznajte 3 zmysluplné iniciatívy, za ktorými stoja ženy

Keď sa ľudia spoja, nič nie je nemožné. Dôkazom sú úspešné projekty, ktorým záleží na zlepšovaní našej spoločnosti a životov tých, ktorí sa ocitli v núdzi.

Výnimočných žien, ktoré na Slovensku rozbehli zmysluplné a úspešné projekty, je mnoho. Hovoria za ne najmä aktivity, ktorými v spoločnosti dlhodobo šíria pozitívnu zmenu. Niektoré pomáhajú rodinám, ktorým sa život zmenil zo dňa na deň, iné sa snažia zlepšovať pracovné podmienky a prepájať aktívnych občanov v regiónoch. Spoznajte tri iniciatívy, ktoré vytvárajú okolo seba lepšie miesto pre život a ich aktivity podporuje aj Férová Nadácia O2.

Čítajte aj: Soňa Holúbková: Nemusíme bojovať, kto je najlepší, nemáme rovnakú východiskovú pozíciu

Ročne pomôžu stovkám rodín v núdzi 

Za neziskovou organizáciou o. z. WellGiving stojí Martina Tvrdoňová. Jedným z projektov, ktoré vo WellGivingu vznikli, je aj prvý darcovský portál na Slovensku − dakujeme.sk. Pri rozbiehaní projektu sa rozhodli, že pomoc budú poskytovať adresne konkrétnym rodinám. Už pätnásť rokov tak pomáhajú rodinám so zdravotne znevýhodnenými deťmi, ale aj tým, ktorým sa život skomplikoval zo dňa na deň ťažkou chorobou či úmrtím jedného z rodičov.

„Vďaka štedrosti a dobrote ľudí sa snažíme pomôcť rodinám získať lepšie vzdelanie, uľahčiť vyčerpávajúcu starostlivosť o dieťa alebo blízkych, ktorí sú dlhodobo chorí, alebo sa jednoducho ocitli v situácii, keď potrebujú zachrániť strechu nad hlavou. Naša pomoc je účinná najmä vďaka spolupráci so sociálnymi pracovníčkami – každá z nich je anjelom v lokalite, kde pôsobí,” hovorí Martina Tvrdoňová.

Poznáte rodinu, ktorá potrebuje pomoc? O príbehoch ľudí môžete dať organizácii vedieť aj vy. „Už po piatykrát budeme realizovať projekt Pošli dobro mamám, ktorého tradícia vznikla práve vďaka Férovej Nadácii O2. Pomáhame im s každodennými prekážkami, ale aj so vzdelávaním. Spoločne im pomôžeme získať financie napríklad na rekvalifikačný kurz, online kurzy počítačovej gramotnosti, jazykovú školu, vodičský preukaz, diaľkové štúdium, remeselné kurzy či prípravu na skúšky,” vysvetľuje Tvrdoňová.

Celý projekt je založený na dôvere a transparentnosti. Príbehy rodín nájdu darcovia priamo na webe dakujeme.sk, kde majú možnosť rozhodnúť sa, komu chcú finančným príspevkom pomôcť. Darcovia zároveň vidia, na aký účel budú peniaze minuté.

Na portáli momentálne bežia aj zbierky na pomoc ľuďom, ktorí museli utiecť zo svojho domova pred vojnou. Ukrajinským rodinám, ktoré zostali v zakarpatskej časti Ukrajiny alebo prišli k nám a nemajú na Slovensku žiadnych blízkych, môže podať pomocnú ruku v týchto dňoch každý z nás. 

Aktívnych občanov spájajú naprieč celým Slovenskom

Bystriny spájajú ľudí, ktorí okolo seba chcú vytvárať lepšie miesto na život. Niektorí pomoc potrebujú, iní radi pomocnú ruku podajú. Takouto spoluprácou sa rozvíjajú naprieč celým Slovenskom projekty a iniciatívy, ktoré majú pozitívny vplyv a dlhodobý zmysel. 

Medzi zapojené organizácie patrí napríklad Skutočne udržateľná škola, ktorá má za cieľ zlepšiť stravovanie detí na školách, alebo organizácia Také naše v Poloninách, ktorá sa v regióne snaží rozvíjať netradičný prístup k turizmu.

Za občianskym združením Bystriny stojí Zuzana Wienk, ktorá založila organizáciu Aliancia Fair-play a dlhé roky v nej pôsobila. V združení veria, že mnohé inšpiratívne a zaujímavé projekty, ktoré doteraz narážali na rôzne prekážky, dokážu napredovať práve vďaka spolupráci a pomoci. V týchto dňoch podporujú aj aktivity iniciatívy #KtoPomozeUkrajine, ktorá rodinám prichádzajúcim z Ukrajiny pomáha hľadať útočisko.

Vzdelanie a pozitívne príklady: Aj vďaka tomu sa môžu deti lepšie zaradiť do spoločnosti

Dlhodobo podporujú boj proti dezinformáciám

Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť stojí za mnohými projektmi, ktoré pomáhajú zlepšovať fungovanie našej spoločnosti, vysvetľovať ľuďom dôležité témy a postupne meniť veci k lepšiemu. Vedie ho riaditeľka Veronika Prachárová, ktorá sa vo svojom výskume zaujíma najmä o antikorupčné politiky, ale aj témy spojené s prístupom k informáciám.

„Verím, že naše projekty prispievajú aspoň svojou malou troškou k zlepšovaniu života na Slovensku – či už snahou vyvracať hoaxy, participáciou verejnosti na zlepšovaní priestranstiev samosprávy alebo poukázaním na žiarivé príklady úradníkov, ktorí posúvajú našu krajinu dopredu,” vysvetľuje Veronika Prachárová.

Jednou z aktivít, ktoré Inštitút SGI dlhodobo zastrešuje, je aj projekt Demagog.sk, ktorý efektívne pomáha v boji proti dezinformáciám vo verejnom priestore. Jeho cieľom je overovať vyjadrenia politikov a političiek, ktoré odznejú v médiách alebo sú uverejnené na sociálnych sieťach.

„Tieto dni aktívne overujeme hoaxy a dezinformácie súvisiace s vojnou na Ukrajine. Považujeme za dôležité vyvracať nepravdivé informácie, ktoré zbytočne prispievajú k polarizácii spoločnosti,” hovorí Pracharová. Cieľom tímu je motivovať nielen mladých ľudí k tomu, aby mysleli kriticky a aby si overovali zdroje, z ktorých informácie čerpajú.


Byť na jednej vlne je dnes viac než dôležité. Aj preto Férová Nadácia O2 podporuje projekty, ktorých cieľom je stmeliť rozdelenú spoločnosť. Máte aj vy podobný projekt? Do grantového programu Nájdime znovu spoločnú reč sa môžete prihlásiť do 15. marca 2022.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac