Oddych je štartérom mysle. Psychologička radí, ako si oddýchnuť (nielen) cez leto

S letnými mesiacmi prichádza aj dlhoočakávaný čas na dovolenku. Ako na to, aby sme sa vrátili úplne zresetovaní?

Hoci sa potreba oddychu a mentálneho zdravia spomína čoraz častejšie, orientácia na výkon a workoholizmus sa v spoločnosti stále považujú za dôležité. Za extrémnym pracovným nasadením sa však vždy skrýva aj problém vyhorenia a jeho prevenciou je len správna regenerácia. Aj preto by ste čerpanie dovolenky v nasledujúcich týždňoch nemali podceňovať. S psychologičkou Denisou Zlevskou sme pripravili niekoľko krokov k tomu, ako si na nej plnohodnotne oddýchnuť.

Deti cez leto potrebujú aj aktívny oddych. Učitelia telesnej výchovy zdieľajú tipy, ako ich k tomu motivovať

Oddych nie je za odmenu, oddych je hodnota

Ak chceme skutočne zrelaxovať, v prvom rade musíme vnímať oddych ako nevyhnutnosť, ako nutnú a prirodzenú súčasť svojho bytia – mal by byť „posvätnou záležitosťou“ a pravidelným rituálom nášho fungovania.

Metaforicky ho prirovnávam k stranám mince – na jednej je práca, druhá strana patrí len relaxu. Majú rovnakú váhu: teda ako do nášho života patrí práca, tak doň patrí aj regenerácia síl. Práve preto potrebujeme najskôr pochopiť jeho význam vo svojom živote a vybudovať si v sebe prirodzenú hodnotu oddychu

Ak to tak budeme mať nastavené, práca nám už nebude diktovať podmienky a budeme „stav off“ vnímať nedotknuteľne. A presne to je podstata oddychovania – byť len sám so sebou, starať sa o seba, reflektovať sa.

Malé praktické kroky pred dovolenkou

Keď si uvedomíme hodnotu oddychu vo svojej mysli, je potrebné ju aj prakticky pretaviť do života. Nasledovať by mali „pracovné opatrenia“, aby sme mohli ostať nerušení prácou najviac ako sa len dá. Nastavte si vlastnú zastupiteľnosť, informujte vopred zúčastnené strany o tom, ako (ne)budete fungovať počas dovolenky a ako aj oni môžu riešiť svoje požiadavky počas vašej neprítomnosti. Vypnite si maily, upozornenia, pracovný telefón nechajte doma a pod. 

Hoci to môže znieť drsne, majme na pamäti, že všetci sme nahraditeľní. Naša nenahraditeľnosť je iba ilúziou, za ktorou sa často skrýva len náš osobný pocit nedostatočnej sebahodnoty. Odíďte na dovolenku s tým, že všetko počká. A áno – ten e-mail NAOZAJ počká aj 2 týždne.  

Oddychujem, teda som

Ak vás počas dovolenky prepadne neovládateľná túžba pozrieť si maily alebo len preveriť, ako to v práci bez vás ide, zastavte sa. Za fenoménom „robím, teda som“ sa skrýva množstvo vzorcov správania súvisiacich so zdravým či nezdravým vzťahom k sebe samému. Často tieto vzorce siahajú až do našich primárnych rodín, ktoré formovali naše základné vnútorné presvedčenia o sebe samom.

Je alarmujúce, ak seba alebo svoj život vnímame ako hodnotný len vtedy, ak vidíme merateľné výsledky, počujeme potlesk okolia či uznanie od šéfa alebo rodiny. Sú to totiž prchavé slasti, ktoré sú síce omamné, no vedú k sebazničeniu a popieraniu základnej potreby byť sám sebou. K celistvosti osobnosti totiž patrí aj reflexia, sebapoznanie, prehodnotenie osobných hodnôt či regenerácia síl.

Recept na perfektnú dovolenku neexistuje 

Je podstatné, do akej destinácie idem? Aký typ dovolenky mám? Odpovede na otázky nájdeme každý sám v sebe. Nie je predpísaná forma oddychu ani jedna univerzálna dokonalá dovolenka, vždy to vychádza z toho, kým sme a čo tvorí náš život

U niekoho už predstava aktívnej dovolenky či dobrodružného cestovania vyvoláva stres, pre iného je to príjemná zmena a regeneruje už pri plánovaní cesty. Niekto potrebuje, aby bolo o neho postarané a mohol len tak byť, iný chce poznávať a čosi zažívať. Oboje či akékoľvek iné variácie sú v poriadku. 

Dôležité je dovoliť si oddychovať tak, ako to potrebujem ja, a nie podľa toho, čo je aktuálne trendy. Ak je pre niekoho ideálnym oddychom ísť na Mount Everest, nech ide. Ak sa chce niekto vyhrievať od rána do večera na pláži, urobte to tak. Ak je pre niekoho oddych maratón seriálov, stále je to v poriadku. Myslime na to, čo robí dobre nám (nie iným), a robme to

Z hľadiska kvantity oddychu sa odporúča minimálne osem až desať dní, ideálne sú dva týždne. Podstatné je však robiť to, čo nás regeneruje a napĺňa, dobíja nám baterky. No naháňanie sa za „tým správnym spôsobom relaxu“ oddych neskvalitní.

Nereparujte vzťahy ani nedobiehajte zameškané

Dovolenka by mala byť časom pre nás a našich blízkych či kamarátov, ale nie reparovaním rodinných či partnerských vzťahov. Plánovať dovolenku ako vynahradenie zameškaného času sa nevypláca. Zanedbané vzťahy sa cez dovolenku skôr zhoršia, ako zlepšia – ak nie sme v kontakte, nestretávame sa a nepracujeme na svojich vzťahoch priebežne počas roka, na povrch vyplávajú nevyriešené spory.

Očakávať, že počas dovolenky dobehneme niečo zameškané, je rovnako trúfalé rozhodnutie, ktoré môže dopadnúť zbytočnými stresovými situáciami. Napríklad že na nás dovolenkový partner prehodí svoje problémy a zavalí nás nimi.

Dovolenku si preto plánujte so skutočne blízkymi ľuďmi – lebo ak nám má byť spolu dobre, potrebujeme „vypnúť aj vo vzťahoch“ a užiť si jeden druhého v offline móde.

Plnohodnotný oddych aj s deťmi

Pred dovolenkou je užitočné odpovedať si na otázku, čo od nej očakávam, a podľa toho voliť spôsob oddychu, jeho dĺžku, dovolenkový program aj to, ako to prakticky zrealizujem. Otázku si, samozrejme, zodpovedajte aj spolu s partnerom a deťmi – vytvoríte si tak zoznam vecí vyhovujúcich každému jednému členovi rodiny.

Ak nám to okolnosti dovoľujú, pri rodinných dovolenkách je dobré využiť možnosť spoločného externého stravovania či služby animátorov, alebo spojiť dovolenkovanie s inými rodinami tak, aby sme si postrážili deti navzájom.

Niekedy stačí aj to, ak si spoločne s partnerom nastavíme dovolenkovú starostlivosť o deti, aby každý mal priestor aj sám pre seba. Mnohí sa boja, že tým deti o niečo ukrátia, ale opak je pravdou – deti tým naučíme hodnote oddychu a osobným hraniciam.

Psychologička: Pozornosť, ktorú venujeme svojmu psychickému zdraviu, sa významne odrazí na všetkých našich vzťahoch

Dovoľme si vyjsť zo stereotypu 

Pokiaľ sme aj na dovolenke v rovnakých životných stereotypoch, teda len sme zmenili lokalitu, je veľmi pravdepodobné, že sa z nej vrátime rovnako unavení, ako keď sme na ňu išli. To isté platí aj v prípade, ak na dovolenke len niekomu slúžime a prispôsobujeme sa. Dovolenka má za cieľ „dovoliť“ si niečo, po čom túžime, čo odkladáme, čo je mimo klasických zabehnutých koľají.

Potrebujeme vyjsť zo stereotypu, aby sme doň potom zase mohli nabehnúť s novou silou a novou perspektívou. Oddych je akousi rastovou aktivitou, keď naše zastavenie sa či vybočenie z kolobehu prinesie nové náhľady na to, kým sme, čo žijeme, čo potrebujeme. Takýto obraz je uzdravujúcim procesom pre našu osobnosť a aj pre naše vzťahy.

Stav vypnutia je aj reflexiou nášho fungovania 

Návrat po dovolenke späť do kolobehu každodennosti by nemal byť problematický, práve naopak, mal by byť plný energie. Ak sa vraciame unavenejší a cítime sa ako otroci svojej práce, signalizuje to nejakú ťažkosť.

Rutina je totiž výborným pomocníkom na reflexiu nášho životného štýlu: oddych je časom, keď ju prerušíme. Po dovolenke sa do nej vraciame vedomejšie a z vlastného presvedčenia. Dovolenková pauza je teda aj akýmsi nadýchnutím sa čerstvého vzduchu a poohliadnutím sa na svoj bežný život s odstupom.

Keď rutinu nemáme pod kontrolou, zmätie nás a dostávame sa mimo svojej zóny vplyvu. Oddychový čas je potom iba akýmsi vyhodením z kopýtka a nemá zmysel pre naše mentálne zdravie.

Ak sa však vraciame ako tí, ktorí sa zastavili a zregenerovali, tak do pracovného režimu vkročíme uvedomelejší a s novým pohľadom, čo sa odzrkadlí aj na vzťahu k práci a našom výkone.

Nevedieť sa zastaviť znamená problém

Pokiaľ si neviete predstaviť dovolenku bez notebooku a stále musíte byť pre akýsi strach jednou nohou v práci, nečakajte a hľadajte riešenie a pomoc.Niekedy úplne postačí viac počúvať svojich najbližších, ktorí majú iný náhľad na náš život a myslia to s nami dobre, inokedy je na mieste vyhľadať odborníka.

Regenerácia je základným spôsobom zvládania stresu a záťaže. Je teda nevyhnutným pomocníkom v prevencii syndrómu vyhorenia  –samozrejme, ak dovolenkujeme tak, aby sme si skutočne mentálne oddýchli.

Denisa Zlevská

Psychologička a psychoterapeutka Denisa Zlevská je zakladateľkou a riaditeľkou Centra pre rozvoj a okrem toho spolu s manželom založili projekt vzťahovo.sk. Venuje sa individuálnemu aj párovému psychologickému poradenstvu, krízovej intervencii a lektorovaniu tém, ako je prevencia duševného zdravia, budovanie psychickej odolnosti, syndróm vyhorenia, solution focused leadership (líderstvo zamerané na riešenia) alebo dialogická firemná kultúra. 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

OPPO Reno 7 Lite 5G uľahčuje každodenný život, intuitívnosť dopĺňa prepracovaný foťák

Pekné fotky a selfie aj v nočnom či slabom osvetlení sú len vrcholom ľadovca ponuky smartfónu OPPO Reno 7 Lite 5G.

Výkonný fotoaparát aj selfie kamera, veľmi príjemná výdrž batérie, veľa ovládacích vychytávok, ktoré oceníte v každom veku, a najmä naozaj nádherný dizajn. OPPO Reno 7 Lite 5G je smartfón, ktorý pozitívne prekvapuje zo všetkých stránok – aj cenou.

Iba pozorné oko uhádne, či sme týchto 7 fotiek spravili mobilom alebo zrkadlovkou

Ak máte tému, ktorej sa dlhodobo radi venujete, určite poznáte pocit nedočkavosti, kým príde nejaká ďalšia novinka alebo inovácia. V mojom prípade sú to smartfóny, no nie vždy ma vie niečo len tak ľahko prekvapiť – nie som typický geek, ktorý sa nadchne, ak sa niektorému z výrobcov podarí posunúť výkon o pár percentuálnych bodov či megapixelov vyššie. Baví ma skôr dizajn, používateľská skúsenosť a rôzne fintičky, ktoré nám uľahčujú život. Musím sa priznať, že OPPO Reno 7 Lite 5G ma naozaj okúzlil.

Štíhla moderná elegancia

Hoci nie je zvykom začínať recenziu vzhľadom telefónu, na OPPO Reno 7 Lite 5G je dizajn skutočne spektakulárny. Po dlhom čase som si už po prvom prezretí smartfónu povedal, že toto rozhodne chcem. Je totiž neuveriteľne elegantný a vzbudzuje dojem maximálnej prémiovosti, a to aj napriek trblietavému zadnému panelu, ktorý na fotkách môže pôsobiť trochu detsky.

Z vizuálnej stránky sa Reno 7 Lite hneď stal mojím miláčikom aj napriek tomu, že je to stále len obdĺžnik. Tenké telo, moderné hrany a netradične spracovaná sústava fotoaparátov ma počas celého testovania nútili si smartfón obzerať (naozaj, bez preháňania). Navyše je Reno 7 Lite 5G skutočne ľahký, váži len 173 gramov. 

Výrobca ponúka smartfón aj v konzervatívnej čiernej farbe, tento variant je ešte o 0,06 milimetra tenší. Rozdiel v hrúbke pri Rainbow Spectrum vyhotovení je spôsobený zadným trojvrstvovým panelom, ktorý vytvára dúhový efekt a je zároveň matný aj lesklý.

Napriek štíhlosti nechýba ani 3,5 mm jack

Nadštandardný pocit z dizajnu dodáva telefónu aj kovová konštrukcia, rozľahlý 6,43-palcový OLED displej, ktorý je v ľavom hornom rohu minimalisticky doplnený 16 Mpx selfie kamerou. Ďalej si všimnete USB-C port, reproduktor na spodnej strane telefónu a poteší aj možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack. Tlačidlá sú rozložené na oboch stranách smartfónu: na ľavej strane ovládanie hlasitosti, na pravej zapnutie, resp. prebudenie zariadenia. 

Pri tomto smartfóne som si začal klásť otázku, či sa výrobcovia niekedy začnú zbavovať fyzických tlačidiel okolo zariadenia. Teda reálne môžu odobrať len tie na ovládanie hlasitosti, ale mňa by potešilo aj to. Poloha tlačidiel na OPPO Reno 7 Lite 5G je však voči sebe trochu zvláštna a z nejakého dôvodu som si ich počas testovania mýlil.

Jedinečné dýchajúce svetlo

Pred tým, ako sa pozrieme „dovnútra“ smartfónu, nemôžeme obísť podsvietenie fotoaparátov. Ide o novinku, prepracované notifikačné diódy, ktoré sa v nastaveniach telefónu nazývajú dýchajúce svetlo. Podľa oficiálnych správ sú výsledkom niekoľkých rokov vývoja. 

Svietia jemne a elegantne dopĺňajú celkový dojem z telefónu. No estetikou sa ich funkcia nekončí, pretože ak si ich nastavíte správne, sú naozaj prínosné. Výrobca usúdil, že najlepšie pre používateľov bude, ak sa dýchajúce svetlo zapne vždy pri napojení zariadenia na nabíjačku. Podľa mňa to nie je najlepší nápad – ale v nastaveniach je hneď prvá možnosť „vypnúť svietenie pri nabíjaní“.

Oveľa užitočnejšie je rýchle zablikanie pri prichádzajúcom hovore alebo pomalé pri notifikáciách z aplikácií. Môžete si dokonca aj vybrať konkrétne aplikácie, na ktoré vás bude telefón upozorňovať pomalým svetelným mihotaním. 

Je trošku škoda, že sa dýchajúce svetlo nedá využiť aj pri fotení – napríklad pri makro záberoch. Možno sa tejto novinky dočkáme v ďalšej generácii.

Always-On displej aj čítačka odtlačkov prstov s animáciou

Pri dizajnovom kúsku, akým je OPPO Reno 7 Lite 5G, som bol zvedavý, aké možnosti personalizácie ponúka nadstavba operačného systému Android 11 – ColorOS 12. V nastaveniach som teda rovno zamieril do časti prispôsobenie.

Priamo tu si môžete nastaviť funkciu vždy zapnutého displeja, teda Always-On displej (AOD). Ak sa preň rozhodnete, môžete si vybrať, ktoré informácie sa okrem času na displeji zobrazia, ako napríklad dátum, stav batérie či notifikácie. Super vychytávka je podľa mňa možnosť automaticky vypnúť AOD v čase vášho spánku. Displej totiž celkom jasne svieti, aj keď je jas stlmený na minimum.

Upravovať si dizajn podľa svojich preferencií či meniť rozloženie ikoniek aplikácií je podľa mňa zábavka skôr na dlhé zimné večery, no ak si chcete smartfón skutočne prispôsobiť „svojmu ja“, bez tejto možnosti sa nezaobídete. Osobne sa mi páči alternatíva vypnúť si zobrazovanie názvov aplikácií.

Zaujala ma aj animácia čítačky odtlačkov prstov, pričom senzor na odtlačok prsta je hneď pod displejom. Na odomykanie smartfónu si môžete jednoducho vybrať jednu z ôsmich ponúkaných animácií, ktorá rozhodne pridáva body vizuálnej atraktívnosti tohto zariadenia. V kombinácii s AOD je takáto možnosť personalizácie skutočne zábavná, a to nielen pre tínedžerov. 

Čítačka odtlačkov prstov odomkne smartfón vždy spoľahlivo. Síce by mohla byť o niečo rýchlejšia, no stále ide o smartfón strednej triedy, takže takáto kritika je v tomto ohľade skôr neopodstatnená. 

Efektivita práce je pre OPPO Reno 7 Lite 5G dôležitá

Výrobcovia zvyknú v nastaveniach skrývať vychytávky na zjednodušenie ovládania smartfónu pod rôzne neintuitívne názvy. V OPPO Reno 7 Lite 5G je to trochu inak – všetky špeciálne funkcie nájdete v nastaveniach s rovnomenným názvom (špeciálne funkcie), kde je možné prispôsobiť všetko na efektívne ovládanie.

Vyzdvihujem aj možnosť rozdeliť obrazovku na dve a používať dve aplikácie súčasne. Ocenia ju najmä tí z vás, ktorí sú orientovaní na efektívnu prácu: stačí otvoriť prvú aplikáciu, troma prstami súčasne potiahnuť po displeji smerom nahor a vybrať druhú aplikáciu. Môžem odporučiť napríklad kombináciu poznámok a webového prehliadača alebo diktafónu.

V OPPO Reno 7 Lite 5G nechýba ani inteligentný bočný panel s rýchlym prístupom k vybraným aplikáciám, ktoré sa následne otvoria v plávajúcom, resp. flexibilnom okne. Používať takýmto spôsobom napríklad kalkulačku je opäť správny krok k zvýšeniu produktivity.

Užitočnou funkciou, ktorá je jednou z expresných ciest k najpoužívanejším aplikáciám, je možnosť rýchleho spustenia. Položte prst a podržte ho na čítačke odtlačkov prstov – zobrazí sa trojica alebo pätica najpoužívanejších aplikácií. Výber je, samozrejme, na vás. Osobne sa mi toto riešenie najviac pozdáva s fotoaparátom.

Do môjho repertoáru ovládacích gest sa okamžite dostalo posunutie prstom po okraji displeja smerom nahor. Týmto spôsobom som si priblížil aplikácie z aktuálnej obrazovky tak, aby som na ne dočiahol jedným prstom a nemusel ovládať smartfón dvoma rukami.

Ochrana detí je samostatná kapitola

Medzi špeciálnymi funkciami nájdete aj detský kútik. Umožňuje nastaviť maximálny čas používania smartfónu počas dňa, vybrať aplikácie, ktoré sa môžu v aktivovanom režime používať, či možnosť vypnúť mobilnú sieť, ak je detský kútik aktívny.

Toto riešenie zároveň pomáha zabrániť nechceným poplatkom za aktualizácie aplikácií, na ktoré môže dieťa kliknúť aj nechtiac, no systémové úpravy režim nepovolí. Ak by vám tieto možnosti zabezpečenia smartfónu počas používania OPPO Reno 7 Lite 5G vašou ratolesťou boli málo, priamo v nastaveniach v časti o digitálnej rovnováhe nájdete odklik na aplikáciu Family Link od Google, ktorá takúto ochranu smartfónu rieši komplexnejšie.

V OPPO mysleli aj na seniorov, ktorí si zasa môžu ovládacie prostredie zjednodušiť, zväčšiť text či ikony a vôbec spraviť z OPPO Reno 7 Lite 5G niečo, čo ovládaním pripomína Nokiu 3310.

Čo istotne stojí za zmienku, sú možnosti nastavenia súkromia. K dispozícii je nielen zámok aplikácií, ale aj možnosť skryť aplikácie, napríklad tie bankové. Súkromný trezor zasa vytvorí uzamknutý priestor v smartfóne, kam si budete môcť uložiť dokumenty, fotky a videá. Napríklad naskenované právne dokumenty, ktoré inak ležia v šanóne alebo hlboko v zásuvke a nikdy ich nemáte poruke, keď ich potrebujete.

Fotoaparát, ktorý sa postará o krásne spomienky

Najdôležitejšou témou smartfónového sveta sú už niekoľko rokov fotoaparáty. Selfie kamera sa v porovnaní s predošlou generáciou dočkala downgradu – pôvodne mala 32 Mpx, aktuálne má 16 Mpx, no až tak to neprekáža. OPPO Reno 7 Lite 5G má prepracovaný systém umelej inteligencie pri fotení tváre, ktorá toho dokáže naozaj veľa.

Možnosti fotenia selfie kamerou sú takmer totožné s tými na hlavnom fotoaparáte: máte k dispozícii nočný režim, video v kvalite 1080 p, hlavný režim fotografie, portrét, ale aj ďalšie nastavenia, na ktoré sme zvyknutí v hlavnom foťáku.

Váš telefón môže byť aj vaším trénerom. Zistite, ako športovať smart s množstvom vychytávok, ktoré máte vo svojom smartfóne

Ak zvolíte režim portrét, v ľavom dolnom rohu obrazovky sa objaví symbol, ktorý v sebe skrýva možnosti retušovania v reálnom čase. OPPO Reno 7 Lite 5G z vás dokáže spraviť úplne inú osobu počas toho, ako vás fotí. Z technologického hľadiska je zážitok sledovať, ako expresne sa v procese fotenia deje niečo, čo len nedávno retušérom trvalo hodiny.

Hlavný fotoaparát má 64 Mpx, makro s monochromatickým fotoaparátom majú zhodne po 2 Mpx. Mne vo výbave chýba superširokouhlý fotoaparát, na ktorý som si veľmi navykol pri iných smartfónoch. Ak sa vám zdá, že fotoaparáty majú akosi menej Mpx, čaro výpočtovej fotografie ju doladí do dokonalosti. Smartfón totiž dokáže vďaka umelej inteligencii spraviť zázraky vďaka softvéru.

Výsledné fotografie sú síce naozaj pekné, osobne som však mal pocit, že smartfón má rád veľmi sýte farby a fotky sú teda trochu presaturované.

Nebojte sa režimu expert

Veľké plus patrí výrobcovi za to, že OPPO Reno 7 Lite 5G dokáže pekne fotiť aj v horších svetelných podmienkach. Vo vyložene zlom svetle bude fotka vyzerať tiež super, ale len na prvý pohľad. Pri detailnejšom prezeraní si všimnete šum, ktorý znižuje ostrosť fotografií. (Rýchle vysvetlenie: so šumom na fotografiách pracuje ISO. Táto hodnota akoby na fotografiu pridávala svetlo. Zároveň však môže pridávať šum a fotky budú pôsobiť akoby kreslené na piesku. OPPO Reno 7 Lite 5G má rozsah hodnoty ISO skutočne veľký, od 100 do 6 400, a vysoké ISO smartfón v automatickom režime rád využíva.)

Pomocou režimu expert, v ktorom môžete nastaviť ISO, ale aj iné hodnoty ručne, sa zašumeným fotografiám vyhnete. Chce to len trochu cviku, aby ste vedeli hodnoty pri fotení odhadnúť.

Rovnako štedrý je rozsah rýchlosti uzávierky. Od 1/8000 po 30 sekúnd. Znamená to, že smartfón dokáže veľmi ostro zachytiť aj naozaj rýchly pohyb pri krátkej uzávierke, naopak, pri dlhšom čase zase prijať veľa svetla aj v tej najväčšej tme. Kreatívne možnosti fotenia sa tak s OPPO Reno 7 Lite 5G dostávajú na novú úroveň.

Nemusíte sa však obávať, že vás OPPO Reno 7 Lite 5G pripraví o pohodlie automatického režimu. Ten pracuje so všetkými spomenutými vlastnosťami fotoaparátu a v kombinácii s prepracovanou umelou inteligenciou dokáže ponúknuť skutočne parádny výsledok.

Portrétový režim si zaslúži extra pozornosť

Obzvlášť milo ma prekvapil režim portrétu, dokonca aj toho nočného. OPPO Reno 7 Lite 5G vás vie veľmi prirodzene „oddeliť“ od pozadia, ktoré rozmaže a posunie ho k dokonalosti citlivo nastaveným filtrom. Výsledok je taký presvedčivý, že je porovnateľný s fotkami z profesionálnej zrkadlovky.

Rozmazanie pozadia si môžete rýchlo nastaviť priamo počas fotografovania. Buďte však opatrní, ak to preženiete, fotka nebude taká pekná, ako by mohla byť. Zároveň máte pri všetkých fotorežimoch možnosť nastaviť automatickú retuš, ktorú som spomínal vyššie.

Absenciu natáčania videa v kvalite 4K nahrádza možnosť točiť prednou aj zadnou kamerou súčasne. Využiť sa to dá napríklad pri vlogovaní. Túto funkciu môžete využiť aj vtipne či kreatívne, napríklad točiť sa pri stretnutí s priateľmi, pričom bude záber na obe strany, pred objektívom aj za ním.

Doprajte si rýchlonabíjanie, vodoodolnosť aj certifikáciu od Netflixu

Možností, ktoré OPPO Reno 7 Lite 5G ponúka, je na menšiu knižku. Dôležité je však spomenúť vodoodolnosť IPX4. Ak smartfón ošpliechate vodou, nič sa mu nestane. Nesmiete ho však do vody ponoriť. 

Veľkou témou je aj rýchlosť zobrazovania displeja. Na Reno 7 Lite 5G je to 60 obrázkov za sekundu, čo je v súčasnosti úplný štandard. Sekanie či trhanie na displeji som si počas testovania nevšimol. Displej má dokonca aj HD certifikáciu od Netflixu.

S kapacitou 4 500 mAh vydrží batéria zásobovať smartfón energiou bez problémov celý deň. Čo však výdrž posúva ďalej, je 33 W SUPERVOOC rýchlonabíjanie. Batéria sa z 0 na 100 % dostane približne za hodinu.

Ja som si zvykol pripojiť nabíjačku vždy, keď som ju mal poruke a spomenul som si na ňu. Viac takýchto krátkych nabíjaní za deň spôsobilo, že som mal v podstate stále dostatok energie na fungovanie telefónu. Z pohľadu životnosti batérie to nie je ideálne riešenie, no je to veľmi pohodlné.

Zhrňme si to

OPPO Reno 7 Lite 5G je oficiálne smartfón strednej triedy. Ak by som mal byť skutočne pedantný, našiel by som nejaké slabšie miesta, ktoré sú jej dôsledkom. Po viac ako dvoch týždňoch s týmto smartfónom mám pocit, že ide o funkčný, zábavný a krásny telefón, ktorému nemám potrebu nič vyčítať. Ak by som sa preň rozhodol ako pre svoj súkromný, tak som maximálne spokojný, o to viac, že je za príjemnú cenu.

Ak som aj počas recenzie načrtol nedostatky, vždy ich kompenzovalo niečo, čo ich zatienilo. Najviac ma baví dizajn, výkon foťáka a rôzne vylepšenia ovládania. Extra pozornosť si však zaslúži aj nastavenie s názvom detský kútik, lebo táto edukatívna vychytávka je z môjho pohľadu extrémne dôležitá.


OPPO Reno 7 Lite 5G si môžete kúpiť k akémukoľvek O2 SMART paušálu na začiatok už od 0 €.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac