Tradičné, veselé aj šetrné. Máme pre vás niekoľko tipov, ako na udržateľnejšie Vianoce

Inšpirujte sa youtubovými účtami, ktoré poradia s chutnými receptami, nápadmi aj dekoráciami, aby sme tohtoročné sviatky oslávili o niečo rozvážnejšie.

Čas, keď si vychutnávame dobré jedlo s rodinou, sme obklopení ligotom, svetielkami a spokojnosťou, so sebou prináša aj situácie, keď nakupujeme, varíme či pečieme viac, ako by bolo treba. Udržateľné Vianoce možno stoja viac trpezlivosti a plánovania, no ušetria peniaze, ochránia nás pred žlčníkovým záchvatom a planétu pred zbytočným odpadom.

Ušetrite aj s O2 Paušálom. V jeho cene môžete mať predplatné stremovacej televízie Netflix alebo HBO Max

Namotivujte sa na pomalé sviatky tipmi od nadšencov dobrého jedla a jeho vegánskych či vegetariánskych verzií, ale aj od milovníkov udržateľného životného štýlu, ktorí zase poradia, ako si ekologicky vyzdobiť stromček či dom.

Surová dcérka 
Tradičné a (slo)vegánske

Prezývku „surová“ má Nikoleta Kováčová vďaka svojej oddanosti vegánstvu a rastlinnej strave. Vo svojich vlogoch sa venuje etike vegánstva, no najmä rôznym vege receptom. Surová dcérka je príkladom, že môžeme variť aj tradične, aj udržateľne – je autorkou všetkých dobrôt vo svojich kuchárskych knihách Slovegán, v ktorých nájdete typické slovenské jedlá prerobené na vegánsky spôsob. 

Ak si neviete Vianoce predstaviť bez tradičných chutí, v sérii Slovegánske Vianoce nájdete postupy na prípravu obľúbených vianočných jedál, ako napríklad kapustnica, snehové pusinky či linecké koláčiky, ale vo vegánskej verzii. Tieto chuťovky sa určite zapáčia aj mäsožrútom.

Pyco
Zemiakový šalát, po ktorom sa nezvýši cholesterol

Nie je úplne vegán ako Surová dcérka, no možno niektorých prekvapí, že moderátor Martin Pyco Rausch to myslí s vegetariánstvom a varením vážne – stihol vydať už tri kuchárske knihy, v ktorých nájdete zdravé vegetariánske recepty. Pri varení mu záleží najmä na vyváženosti chutí, pôvode potravín aj spracovaní všetkých častí surovín, aby sa minimalizoval odpad.

Na jeho kuchárske motto „To, čo jeme, určuje, kým sa staneme zajtra“ by sme si mohli spomenúť aj pri sviatočnom stolovaní, keď šalát prekladáme koláčikmi a oblátkami. Miesto tradičného zemiakového šalátu môžete tieto Vianoce skúsiť tento zdravší, s bezvaječnou majonézou, po ktorom vám nebude tak ťažko. A okrem toho sa môžete Pycovými ľahkými receptami inšpirovať aj pri nesviatočnom varení a pečení – nájdete uňho veľa zdravých vegetariánskych receptov.

BOSH.TV
Vegánske chuťovky na Silvestra

Bosh.TV je šou, v ktorej varia kuchári Henry a Ian vegánske jedlá plné rôznych chutí. Ak sme vás ešte na rastlinnú stravu nenamotivovali, títo dvaja možno áno – jedlá vyzerajú úžasne, farebne, šťavnato a všetko, čo pripravujú, je jednoduché. Ako ich videá, ktoré by mohli byť názornými ukážkami. 

Ak sa chystáte usporiadať malú párty, na ich vege chuťovkách si určite zgustnete, aj keď nie ste práve vegánmi – opäť však platí, že menej je viac.

Ballerina farm
V jednoduchosti je krása

https://youtube.com/watch?v=vvdLVcWrRao

Ak by ste si chceli dať záväzok, že sa tieto Vianoce zminimalizujete ešte o niečo viac, Ballerina farm môže byť príjemnou inšpiráciou – a to nielen na sviatky. Youtubový účet pomalého životného štýlu patrí bývalej baletke Hannah, ktorá si s partnerom Danielom a siedmimi deťmi založila udržateľnú farmu s etickými podmienkami pre zvieratá.

Čo so starým či nepotrebným telefónom? Prineste ho do ktorejkoľvek O2 Predajne a pomôžete tak rodinám v núdzi 

Hannah vám ukáže nielen príbehy z farmy a rodinnú idylku, ale aj mnoho jednoduchých receptov s minimálnym odpadom a naučí vás pripraviť si aj vlastné maslo, kvások či syry. Počas Vianoc si podľa nej môžete pripraviť naozaj jednoduchú chuťovku – škoricové sušené jabĺčka.

Na YouTube nájdete krátke zostrihy receptov, ďalší obsah nájdete aj na TikToku či Instagrame.

Little Women Atelier
Pokojná a šetrná vianočná atmosféra

Na účte sestier Julie a Luizy nájdete jednoduchý život plný udržateľných tipov. Keďže mama a stará mama ich odmalička viedli k šitiu oblečenia či háčkovaniu, všetky zručnosti pretavujú do rozličných tipov vo videách, v ktorých budete cítiť najmä teplo domova. Nájdete tu niekoľko návodov na výrobu hračiek, nábytku aj domácich potrieb. Všetky videá sú bez zbytočných komentárov a vykecávania, len melódia a nevyhnutný sprievodný text ako titulky.

Sestry majú veľa nápadov na vytvorenie správnej atmosféry v každom ročnom období. Tie vianočné vás môžu inšpirovať pri výrobe sviečok, sviatočnom stolovaní aj zdobení stromčeka z domácich zásob. Špeciálnym DIY tipom je reťaz na stromček vyrobená z popcornu a zo sušených šípok. 

Madeleine Olivia
Dekorácie, ktoré si vyrobíte doma

Madeleine Olivia je britská blogerka a youtuberka, ktorá tvorí obsah o vegánstve, udržateľnom živote, sebaláske a minimalizme. O vegánstve a udržateľnom spôsobe života vydala aj viacero kníh. Autorka sama tvrdí, že táto práca pozitívne ovplyvnila jej rozmýšľanie a pohľad na svet. Uvedomila si, že jej snom je pomáhať planéte, zvieratám na nej a najmä ľuďom.

Na jej youtubovom účte nájdete niekoľko tipov aj k Vianociam. Madeleine vám ukáže, ako si vytvoriť vlastné darčeky, vegánske jedlá, vianočné dekorácie a veniec, ale aj to, ako využijete rôzne materiály z domácnosti na pôvabné balenie darčekov.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Druhá šanca pre mobil

Prineste svoj nepoužívaný mobil do ktorejkoľvek O2 Predajne na Slovensku a pomôžte tak rodinám v núdzi.

Koľko starých či nepoužívaných telefónov máte odložených v skrinke alebo zásuvke? Veď možno sa ešte zíde, keď bude treba záložný telefón, hovoríte si. Staré telefóny majú teraz dôležitejšiu úlohu – odpovedajú na volanie o pomoc ľuďom v núdzi. 

Aj váš starý mobil sa môže zmeniť svet na krajšie miesto – stačí, ak ho zanesiete do ktorejkoľvek O2 Predajne na Slovensku, kde ho skontrolujú, a celá suma za starý telefón pôjde na pomoc rodinám v núdzi z darcovského portálu ďakujeme.sk.

Nadácia Televízie Markíza a Férová Nadácia O2 menia nepoužívané a staré telefóny na pomoc rodinám, ktoré ju potrebujú. Čím viac smartfónov vyzbierame, tým viac pomoci môžeme spoločne odovzdať. 

Každý účastník zároveň súhlasí s pravidlami aktivity Druhá šanca pre mobil.

Komu smerujú vyzbierané peniaze?

Všetky vyzbierané peniaze z nepoužívaných a starých telefónov poputujú darcovskému portálu ďakujeme.sk na pomoc rodinám v núdzi.

Darcovský portál ďakujeme.sk prepája ľudí, ktorí sa ocitli v núdzi s ľuďmi, ktorí sú ochotní pomáhať. Ľudí v núdzi pomáhajú hľadať sociálne pracovníčky, ktoré priamo v teréne overujú situáciu a vedia zhodnotiť, čo daná rodina potrebuje. Ak však aj vy poznáte príbeh rodiny, ktorá potrebuje pomoc, môžete sa obrátiť na darcovský portál.

„Spoločnosť by neprežila, ak by sa každý staral len sám o seba. Ja vnímam pomoc druhému ako čosi obohacujúce pre mňa samotnú – keď pomáhame druhým, robíme veľa aj pre seba, je to príspevok k vlastnému šťastiu.

Zdravie, možnosť pracovať či študovať, ale aj blízkosť ľudí, ktorí vás v núdzi podržia si treba vážiť. Ak môžeme, máme morálnu povinnosť pomôcť tým, ktorí také šťastie nemali.

Nielen finančná pomoc sa počíta a to platí aj teraz, pri darovaní svojho telefónu, ktorý už nepoužívate a doma len zaberá miesto. Každý darovaný telefón pomáha rodinám v núdzi a môže meniť životy.“ Hovorí Adriána Kemka, projektová manažérka darcovského portálu ďakujeme.sk.

Váš starý a nepoužívaný telefón môže pomôcť aj týmto rodinám:

Príbeh rodiny Dragonovej

Dievčatá z rodiny Dragonovej sú veľké hrdinky. Dlhé roky žili pod jednou strechou s alkoholikom. Aj keď to bude znieť paradoxne, z tohto pekla ich vyslobodil až požiar rodinného domu a teraz už tretí rok žijú v krízovom centre. Veľmi skromne, ale aspoň v akom-takom bezpečí ďaleko od tyrana.

Samoživiteľka s troma dcérami Emkou, Katkou a Nikolou musí každý mesiac vyjsť z malého príjmu, v decembri dokonca nemala žiaden príjem. Za vyzbierané peniaze by preto chcela zadovážiť jedlo, ale aj oblečenie na zimu a základnú drogériu.

Príbeh Kristíny

Pandémia zmenila životy mnohým z nás, Kristínkinou rodinou tragicky otriasla. Jej manžel, milujúci otec a živiteľ rodiny, zomrel na covid. 

33-ročná Kristína sa zo dňa na deň stala samoživiteľkou rodiny s tromi malými deťmi. Odhliadnuc od veľkého smútku za manželom aj otcom, ktorý stále prežívajú, chýbajúcu ocinovu starostlivosť pociťujú aj na rodinnom dome, ktorý potrebuje opravy.

Čím viac telefónov spoločne vyzbierame, tým väčšiemu počtu rodín dokážeme pomôcť.

Kristínina rodina to nemá ľahké a peniažky by im veľmi pomohli najmä na položenie strechy, ale aj na potraviny či drevo na zimu.  

Príbeh Vanesy

21-ročný človek je už síce podľa zákona dospelý, no často ešte potrebuje rodičovskú podporu – a to nielen materiálnu, ale najmä psychickú. Mladá 21-ročná Vanesa však nikoho, na koho sa môže obrátiť a spoľahnúť, nemá. 

Psychickú podporu jej robí najmä jej bábätko, s ktorým býva v prenájme v Bratislave. Vplyvom energetickej krízy náklady na život stúpli a Vaneska nemá nikoho, kto jej môže pomôcť. Peniaze by potrebovala na nájomné a rada by si splnila aj sen o štúdiu práva.

Nenechajte ležať starý mobil v skrinke, prineste ho do O2 Predajne kdekoľvek na Slovensku. Je to pomoc, ktorá nestojí veľa námahy, a predsa má obrovský zmysel. 

Časté otázky

1. Aký je cieľ aktivity Druhá šanca pre mobil?

Vyzbierame nepotrebné telefóny po celom Slovensku a výťažkom z nich podporíme rodiny v núdzi prostredníctvom darcovského portálu ďakujeme.sk. Telefóny s nulovou hodnotou budú ekologicky zrecyklované.

2. Ako môžem prispieť?

Stačí od 7. 11. 2022 do 30. 01. 2023 priniesť do ktorejkoľvek O2 Predajne v rámci celého Slovenska telefón, ktorý už nepotrebujete. Asistent telefón ohodnotí a jeho hodnotou prispejete na podporu rodín v núdzi.

3. Môžem priniesť aj nefunkčný telefón, ktorý neviem zapnúť?

Áno, môžete priniesť aj nefunkčný telefón. Ak ho neviete zapnúť a resetovať, nemusíte sa báť – dáta nebudú za nijakých okolností zneužité.

4. Môžem prispieť aj ako právnická osoba?

Do aktivity Druhá šanca pre mobil sa môžu zapojiť len fyzické osoby.

5. Kedy prebieha aktivita Druhá šanca pre mobil?

Telefóny môžete prísť odovzdať do ktorejkoľvek O2 Predajne v rámci celého Slovenska od 7. 11. 2022 do 30. 01. 2023.

6. Ako prebieha hodnotenie telefónov?

Asistent si s vami v predajni prejde 4 základné otázky o technickom stave telefónu a následne systém určí jeho aktuálnu hodnotu.

7. Budú sa zbierať osobné údaje darcov?

Každý účastník odovzdá svoj telefón v O2 Predajni anonymne. Pre účely tejto aktivity sa nebudú zbierať žiadne osobné dáta účastníkov.

8. Ako sa dozviem výslednú sumu, ktorá sa vyzbierala počas celého trvania aktivity?

Verejnosť bude po skončení aktivity informovaná o výslednej hodnote odovzdaných mobilných telefónov prostredníctvom verejne dostupných informácií a prostriedkov – na stránke www.druhasancapremobil.sk, na webe Nadácie Televízie Markíza a Férovej Nadácie O2, v programe Teleráno Televízie Markíza.

9. Môžem odovzdaný telefón žiadať naspäť?

Nie. Keď sa v systéme uzavrie proces zberu telefónu, nie je už možné účastníkovi tento telefón vrátiť.

10. Musím telefón, ktorý chcem odovzdať, špeciálne pripraviť?

Pokiaľ je telefón funkčný, prineste ho nabitý, bez SIM karty a zresetovaný. Pokiaľ nie je funkčný a neviete ho zapnúť, stačí ho priniesť do ktorejkoľvek O2 Predajne. Dáta nebudú za nijakých okolností zneužité. 

11. Môžem priniesť aj iné zariadenie?

V rámci aktivity Druhá šanca pre mobil zbierame len telefóny.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac