Pozrite si, ktoré udalosti formovali žurnalistiku v našej krajine

Pražská jar, revolúcia v ʼ89 či kauza Gorila. Aj tieto udalosti ovplyvnili vývoj novinárčiny na Slovensku.

Významné momenty, ktoré posledných 70 rokov formovali slovenské mediálne prostredie a slobodné šírenie informácií.

1948 Začiatok vlády KSČS

Vo februári 1948 sa k moci dostávajú komunisti.

1951 Slobodná Európa

Zahraničné rádio v časoch komunistickej propagandy prinášalo objektívne informácie.

1968 Pražská jar a okupácia

Uvoľnenie politickej situácie a cenzúry ukončila vojenská invázia 21. augusta.

1977 Charta 77

Kritické vyhlásenie 242 osobností oficiálne médiá ignorovali a signatári boli následne režimom perzekvovaní.

1982 Rozmach samizdatu

Zakázanú literatúru šírili disidenti prepisovanými kópiami či pomocou tzv. cyklostylu.

1987 Bratislava/Nahlas

„Slovenská Charta“ predstavila víziu nového demokratického, kultúrnejšieho a ekologickejšieho Slovenska.

1989 Nežná revolúcia

Študentské demonštrácie vyústili do pádu komunistického režimu. Relácia Štúdio Dialóg bola prvou diskusiou medzi zástupcami komunistickej strany a opozície vysielanou naživo.

1992 Internet na Slovensku

Vznikla prvá slovenská sieť SANET, neskôr sa pridal aj chat IRC a na prelome tisícročí sa internet stal bežne využívaným v domácnostiach.

1993 Vznik Slovenskej republiky/Svetový deň slobody tlače

UNESCO založilo tradíciu, ktorou 3. 5. pripomína význam slobody tlače, ako aj novinárov, ktorí zahynuli pri výkone povolania.

1998 Prelomové voľby

90-roky charakterizovali mnohé kauzy, nezákonné praktiky a medzinárodná izolácia. V boji proti nim zohrali kľúčovú úlohu práve médiá ako denník SME, rádio Twist a TV Markíza.

2000 Zákon o slobode informácií

Tzv. infozákon je jedným z najdôležitejších nástrojov pre investigatívu a boj proti korupcii.

2004 Vstup Slovenska do EÚ/Novinárska cena

Vznik súťaže oceňujúcej kvalitnú prácu novinárov.

2011 Kauza Gorila/Piano

Novinár Tom Nicholson odhalil jednu z najväčších korupčných káuz.

Na Slovensku vznikol nový spôsob platenia za mediálny obsah cez paywall.

2014 Denník N

Nový denník vznikol odchodom časti redakcie SME po vstupe finančnej skupiny Penta do vydavateľstva Petit Press .

2016 Fake news

Úmyselné šírenie dezinformácií a hoaxov má zásadný vplyv na voľby v Európe aj USA.

2018 Vražda Jána Kuciaka

Prvá vražda investigatívneho novinára na Slovensku spúšťa masové protesty po celej krajine.

Net neutralita

Obmedzenie sieťovej neutrality môže v budúcnosti priniesť závažné rozdiely v slobodnom prístupe k informáciám.

Tento článok je súčasťou špeciálneho vydania Sódy, ktoré vzniklo v spolupráci s O2 pri príležitosti Svetového dňa slobody tlače. Veríme, že aj vďaka nemu budeme ako spoločnosť lepšie rozumieť významu slobodných médií a kvalitnej žurnalistiky v každej demokratickej a spravodlivej krajine.

V kontexte slobody tlače sa spoločnosť O2 Slovakia spolu s ďalšími podobne zmýšľajúcimi slovenskými firmami rozhodla podporiť aj Fond pre investigatívnu žurnalistiku na Slovensku, ktorého vznik oznámili 3. mája na Novinárskych cenách. Tento spoločný fond bude v správe Nadácie otvorenej spoločnosti a jeho cieľom je nielen oceňovať výnimočnú prácu investigatívnych novinárov, ale jednotliví novinári sa tu budú môcť uchádzať aj o podporu pre svoje konkrétne investigatívne projekty.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Špeciál o slobode tlače: Sloboda nie je samozrejmosť

Denne sme zaplavení množstvom informácií. Slobodný prístup k nim a kvalitnú žurnalistiku preto môžeme považovať za samozrejmú súčasť nášho života.

Skutočnosť, že to však úplne samozrejmé nie je, ukazuje nielen história, ale aj aktuálne domáce a zahraničné udalosti. Aj preto si 3. mája pripomíname Svetový deň slobody tlače a pri tejto príležitosti vám ponúkame špeciálne vydanie magazínu Sóda.

Nájdete v ňom nielen príbehy, ktoré opisujú slobodu médií v minulosti, ale aj tie, ktoré približujú jej súčasný stav aj budúcnosť. Veríme, že aj vďaka nim budeme ako spoločnosť lepšie rozumieť významu slobodných médií a kvalitnej žurnalistiky v každej demokratickej a spravodlivej krajine.

Na tvorbe tohto vydania sme už nejaký čas pracovali, keď Slovensko zasiahla vražda investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej. V momente, keď ho dokončujeme, je zatiaľ jasné len to, že tento zločin vyústil do masových protestov a do aktivizácie novinárov aj občianskej spoločnosti.

Túto iniciatívu vnímame ako znak, že sme sa poučili zo svojej minulosti. Vážime si dnešnú slobodu médií, transparentnosť a spravodlivosť. Veríme, že aj nasledujúcimi textami tieto postoje posilníme.

Ktoré udalosti formovali žurnalistiku v našej krajine? Pozrite si časovú os, ktorá zobrazuje tie najdôležitejšie momenty za posledných 70 rokov.  

S riaditeľom Slovenského národného múzea – Historického múzea Petrom Bartom sme sa porozprávali o cenzúre, jej príčinách a spôsoboch, akým sa šírili informácie, ktoré režim nepovoľoval. SNM sa stalo garantom celého tohto vydania

Výbuch Černobyľu, havária na Zlatých Pieskoch či filmy, ku ktorým ste sa za komunizmu jednoducho nedostali. Vybrali sme pre vás ukážky toho, ako vyzerala cenzúra v komunistickom Československu.

V socialistickom Československu bolo zakázaných nielen množstvo filmov, ale aj literatúry. Pripravili sme pre vás výber kníh, ktoré vtedajší režim nepovoľoval. Nájdete medzi nimi Tatarku, Mňačku či Orwella. Ak by ste chceli niektorou z týchto knižiek rozšíriť svoju domácu knižnicu, zapojte sa do našej súťaže.

V rozhovore s dcérou vydavateľa a spisovateľa Olega Pastiera, ktorý vydával aj samizdatovú literatúru, Luciou Pastierovou Čarnou sme sa spýtali nielen na to, ako otcove aktivity ovplyvnili jej život, ale aj akú váhu majú knihy v ľudskom živote.

Na obdobie samizdatov, ktorých šírenie podliehalo prísnym trestom, si pre Sódu zaspomínala aj jedna z osobností novembra ʼ89 František Mikloško.

Ako vyzerá sloboda tlače dnes a ako novinárčinu u nás menia udalosti posledných mesiacov? Svoj pohľad nám sprostredkoval novinár Adam Valček, ktorý v mienkotvornom denníku SME vedie investigatívne projekty.

Akým smerom sa bude uberať žurnalistika? Zmení sa jej podstata a ako na ňu vplýva technologický pokrok? Opýtali sme sa ľudí, ktorí sa novinárčine venujú profesionálne.

V kontexte slobody tlače sa spoločnosť O2 Slovakia spolu s ďalšími podobne zmýšľajúcimi slovenskými firmami rozhodla podporiť aj Fond pre investigatívnu žurnalistiku na Slovensku, ktorého vznik oznámili 3. mája na Novinárskych cenách. Tento spoločný fond bude v správe Nadácie otvorenej spoločnosti a jeho cieľom je nielen oceňovať výnimočnú prácu investigatívnych novinárov, ale jednotliví novinári sa tu budú môcť uchádzať aj o podporu pre svoje konkrétne investigatívne projekty.

Garantom tohto vydania je Slovenské národné múzeum – Historické múzem, ktoré s českým Národním muzeom pripravilo veľkú spoločnú výstavu k storočnici od vzniku Československej republiky.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac