V Singapure sa možno čoskoro odveziete minibusmi a taxíkmi bez šoféra

Ázijská metropola sa stáva laboratóriom pre testovanie samostatne jazdiacich vozidiel.

Jedno z najkrajších, najčistejších a najbohatších miest sveta, Singapur môže v blízkej budúcnosti zažiť veľkú zmenu. Do ich mesta totiž podľa portálu Mashable plánuje zavítať startup nuTonomy, ktorý práve tu plánuje zaviesť používanie tisícok autonómnych taxíkov.

Singapur si podľa slov jedného zo zakladateľov nuTonomy Emilia Frazzoliho, ktorý je taktiež aj profesorom astronautického inžinierstva, vybrali, pretože môže slúžiť ako predskokan ďalším svetovým metropolám. V marci tu úspešne prebehla prvá testovacia jazda. To otvorilo nuTonomy cestu, aby získali povolenie na test svojho autonómneho vozidla v menšej biznis štvrti Singapuru.

Autá budú na riadenie využívať podobnú technológiu na spozorovanie statických, ale aj pohyblivých objektov, ako lietajúce drony americkej armády.

Podľa zakladateľov nuTonomy by mohli tieto samostatne jazdiace taxíky vyriešiť jeden problém, ktorý trápi tamojšiu hromadnú dopravu – v Singapure je totiž veľmi ťažké zohnať šoférov ochotných jazdiť v noci. Obavy o to, že by robotika vzala ľuďom prácu však nemajú. Naopak, pomôže zvýšiť kapacitu tam, kde by inak nebola.

nuTonomy taxi

Populárne služby ako Uber sa nástupu autonómnych vozidiel neobávajú, naopak, vôbec sa netaja tým, že podobné technológie chcú v budúcnosti využívať.

Presný dátum, kedy by autonómne taxíky mali začať brázdiť ulice Singapuru, zatiaľ známy nie je. Odhady hovoria o “najbližších rokoch”. Kým však Singapurčania začnú využívať tieto taxíky, v uliciach ich možno predbehnú autonómne elektrické minibusy.

Tento projekt májú na svedomí spoločnosi SMRT a 2getthere, ktorých spoločný projekt 2getthere Asia má za cieľ sprevádzkovať systém 24-miestnych vozidiel, ktoré by premávali najprv v biznis štvrtiach alebo v univerzitných kampusoch, nemocničných komplexoch alebo iných, viacmenej uzavretých priestoroch.

Podľa výrobcov by mali tieto minibusy byť schopné jazdiť rýchlosťou 40 kilometrov za hodinu.

autonómny minibus

Je zrejmé, že samostatne jazdiace autá spolu s technológiami ako Hyperloop sú predzvesťou radikálnych zmien, ktoré sa v blízkej budúcnosti udejú. Bude zaujímave to sledovať.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

9 horských pretekov, ktoré vás v máji preveria

Máj, lásky čas. Ak túto lásku pociťujete v ťažkých stúpaniach a ešte ťažších zostupoch, prídete si počas tohto mesiaca na svoje.

Máj, lásky čas. Ak túto lásku pociťujete v ťažkých stúpanich a ešte ťažších zostupoch, prídete si počas tohto mesiaca na svoje. V májovej termínovke je niekoľko behov, ktoré vás naozaj preveria. Vyberať si môžete od krátkych, 4-kilometrových, až po takmer ultradlhé na vzdialenosť 27 kilometrov.

Môžete bežať len do vrchu, napríklad Beh do Choča, alebo absolvovať celý okruh, napríklad Skyrace. Možností je naozaj veľa, my si myslíme, že neoľutujete výber žiadnej z nich.

Beh na Kľačiansku Maguru

4 km | + 720 m | 7. mája

Štartuje sa 7. mája z Turčianskych Kľačian. Bežcov čakajú 4 klilometre po horskom chodníku s prevýšením 720 metrov.

Lesný beh statočných

15 km | + 650 m | 8. mája

V Kysaku si deň víťazstva nad fašizmom (8. mája) môžu bežci pripomenúť Lesným behom statočných. Čaká vás 15-kilometrová trať s prevýšením 650 metrov so štartom v Kysaku a cieľom na chate Hrešná.

Endorfun Trail

20 km | + 1060 m | 8. mája

Ak to máte bližšie ku Prievidzi než do Kysaku, tak si tento sviatočný deň môžete užiť na Endorfun Traile. Na výber máte dve trasy, obe pôjdu z Fačkovského sedla do Rajeckej Lesnej, cez Malofatranský Kľak, na ktorého vrchole budete až vo výške 1352 metrov.

Beh do Choča

Beh na Sinú

4,6 km | + 700 m | 14. mája

Horský beh na prelome zimnej a letnej sezóny má pre účastníkov pripravenú trať so štartom v Demänovskej doline dlhú 4,6 kilometra s prevýšením 700 metrov.

Beh na Urpín

10,5 km | + 335 m | 14. mája

Príďte si vychutnať pohľad na Banskú Bystricu z výšky. Začnete pri pamätníku SNP, vybehnete až na Urpín a vrátite sa späť. Počas 10 kilometrov nastúpate 335 metrov, takže občerstvenie v cieli príde vhod.

Trail Tlstá Ostrá

15,6 km | + 1038 m | 15. mája

Narodný park Veľká Fatra ponúka krásne vrcholy, ale aj ťažké bežecké preteky. Medzi ne patrí aj tento 15 kilometrov dlhý beh Gaderskou dolinou so štartom a cieľom v dedinke Blatnica, okres Martin.

[the_ad_placement id=“behsity“]

Beh na Čertovicu

7 km | + 423 m | 21. mája

Ďalší z kopcov, ktorý máte možno zlyžovaný a poznáte ho pokrytý snehom. Teraz však môžete  ísť opačným smerom – nahor. Z Vyšnej Boce na Čertovicu.

VitalCity Skyrace

27 km | + 2000 m | 21. mája | Pravdepodobne najtvrdší oriešok. Prvé preteky pod hlavičkou skyrunningovej asociácie na Slovensku. Krásna príroda neďaleko Košíc, štart i cieľ je pripravený v dedinke Smolník.

Beh do Choča

6,5 km | + 1091 m | 28. mája | Ak hľadáte naozaj strmé stúpanie, Choč vám ponúka viac než kilometrový rozdiel medzi štartom a cieľom. To celé len na 6 a pol kilometroch, takže to vôbec nebude ľahké.

Registrácie a informácie o bežeckých podujatiach nájdete pod jednou strechou na portáli pre bežcov BehSity. Prihláste sa na najbližšie preteky rýchlo a jednoducho. Navyše môžete využiť špeciálnu zľavu O2 Extra výhod zo štartovného na bežeckom podujatí.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac