Jedno z najkrajších, najčistejších a najbohatších miest sveta, Singapur môže v blízkej budúcnosti zažiť veľkú zmenu. Do ich mesta totiž podľa portálu Mashable plánuje zavítať startup nuTonomy, ktorý práve tu plánuje zaviesť používanie tisícok autonómnych taxíkov.
Singapur si podľa slov jedného zo zakladateľov nuTonomy Emilia Frazzoliho, ktorý je taktiež aj profesorom astronautického inžinierstva, vybrali, pretože môže slúžiť ako predskokan ďalším svetovým metropolám. V marci tu úspešne prebehla prvá testovacia jazda. To otvorilo nuTonomy cestu, aby získali povolenie na test svojho autonómneho vozidla v menšej biznis štvrti Singapuru.
Autá budú na riadenie využívať podobnú technológiu na spozorovanie statických, ale aj pohyblivých objektov, ako lietajúce drony americkej armády.
Podľa zakladateľov nuTonomy by mohli tieto samostatne jazdiace taxíky vyriešiť jeden problém, ktorý trápi tamojšiu hromadnú dopravu – v Singapure je totiž veľmi ťažké zohnať šoférov ochotných jazdiť v noci. Obavy o to, že by robotika vzala ľuďom prácu však nemajú. Naopak, pomôže zvýšiť kapacitu tam, kde by inak nebola.
Populárne služby ako Uber sa nástupu autonómnych vozidiel neobávajú, naopak, vôbec sa netaja tým, že podobné technológie chcú v budúcnosti využívať.
Presný dátum, kedy by autonómne taxíky mali začať brázdiť ulice Singapuru, zatiaľ známy nie je. Odhady hovoria o “najbližších rokoch”. Kým však Singapurčania začnú využívať tieto taxíky, v uliciach ich možno predbehnú autonómne elektrické minibusy.
Tento projekt májú na svedomí spoločnosi SMRT a 2getthere, ktorých spoločný projekt 2getthere Asia má za cieľ sprevádzkovať systém 24-miestnych vozidiel, ktoré by premávali najprv v biznis štvrtiach alebo v univerzitných kampusoch, nemocničných komplexoch alebo iných, viacmenej uzavretých priestoroch.
Podľa výrobcov by mali tieto minibusy byť schopné jazdiť rýchlosťou 40 kilometrov za hodinu.
Je zrejmé, že samostatne jazdiace autá spolu s technológiami ako Hyperloop sú predzvesťou radikálnych zmien, ktoré sa v blízkej budúcnosti udejú. Bude zaujímave to sledovať.