Spánková poradkyňa Zuzana Guzmická: Telefón v posteli nie je problém, kým sa ráno budíme oddýchnutí

Ak idete počas týždňa na spánkový dlh, neprítomnosť technológií v spálni lepšiemu spaniu nepomôže – potrebujete pravidelné návyky.

Aká vás dnes čaká noc? Ak ste nad tým začali dlhšie uvažovať, možno aj vás trápi nejaký problém so spánkom. A hoci spanie môžeme vnímať ako jednu z najsamozrejmejších vecí, aj tak potrebujeme mať dobré a najmä pravidelné návyky. Spánok totiž zásadne ovplyvňuje duševné a fyzické zdravie, náladu či výkon v práci. Zuzany Guzmickej zo Spánkového inštitútu sme sa pýtali, ako si správny režim vybudovať a čo robiť, keď nás trápi nespavosť.

Spoznajte miesta, na ktorých si užijete ticho, pokoj a prírodu

V rozhovore so spánkovou poradkyňou Zuzanou Guzmickou sa dozviete:

  • prečo je pre zdravie kvalitný spánok nevyhnutný,
  • ako vyzerá dobrý spánok 
  • a ako dosiahnuť dobré spánkové návyky, 
  • prečo 8 hodín spánku nefunguje pri každom,
  • koľko by mal trvať šlofík a kedy nočný spánok zhoršuje, 
  • a aj to, aké triky zaberajú na zaspatie po nočnej službe alebo vtedy, keď nejde vypnúť hlavu.

Bez spánku by sme síce nedokázali žiť, no ak treba, vedome ho osekávame. Buď pre prácu, alebo oslavy do skorého rána. Prečo je dôležité dobre sa vyspať každú noc?

Spánok je pre človeka nevyhnutný, po 3-4 dňoch bez akéhokoľvek spánku začíname halucinovať a postupne zlyhávajú všetky telesné funkcie. Nedávny výskum dokonca naznačuje, že nepretržitá nespavosť môže mať vplyv aj na základné procesy tela, ako je napríklad trávenie.

Spánok má množstvo benefitov – zlepšuje pamäť, koncentráciu či zvládanie emócií. Pozitívny vplyv spánku sa odráža aj v našej schopnosti efektívne komunikovať a produktívnejšie pracovať.

Hlavným plusom však zostáva jeho výrazný vplyv na celkové zdravie – nielen fyzické, ale aj psychické. Ľudia, ktorí dlhodobo nepravidelne spia, majú zvýšené riziko rôznych ochorení  vrátane rakoviny a kardiovaskulárnych chorôb.

Spánok je teda úplne základným pilierom nášho celkového zdravia. Ako však vravíte, často ho podceňujeme.

Stačí, ak budeme spať dobre známych 7 až 8 hodín?

Dĺžka spánku je veľmi individuálna, no Medzinárodná spánková asociácia odporúča dospelým osobám 7 až 9 hodín spánku denne. Toto množstvo sa môže meniť v rôznych etapách nášho života, v niektorých obdobiach potrebujeme viac spánku, inokedy menej.

Existujú ľudia, ktorí sa cítia dobre a fungujú efektívne, aj keď spia 6,5 hodiny, zatiaľ čo iní môžu pociťovať nedostatok odpočinku aj po 7 hodinách spánku.

Nie je to len o tom, koľko hodín strávime v posteli, ale aj o tom, ako hlboko a kvalitne spíme. V mojej praxi sa často stretávam s tým, že veľa ľudí jednoducho preceňuje, koľko spánku im reálne treba.

Takže spíme viac, ako je potrebné?

Skôr sa o to snažíme, pretože sme niekde čítali, že potrebujeme 8 hodín spánku denne. Často to vôbec nie je o tom, že by človek potreboval viac spánku, takmer 90 % mojich klientov s nespavosťou nevie, koľko by mali spať.

Väčšinou sú v posteli aj 9 či 10 hodín, no ich telo reálne spí len 6,5 až 7 hodín. Už vopred sa vystresujú, že budú nevyspatí, a potom skutočne nevedia zaspať. Jedným z najbežnejších dôvodov nespavosti je teda presvedčenie, že potrebujeme viac spánku, než telo skutočne vyžaduje. Kvantita spánku je totiž rovnako dôležitá ako jeho kvalita.

Ak by sme to mali zhrnúť, aký spánok je dobrý?

Ten, po ktorom sa necítime unavení. Keď máme dobrý spánok, nemáme problém zaspať a dokážeme rešpektovať dĺžku spánku, ktorú naše telo potrebuje. No a tiež je to celé o pravidelnosti – dobrý spánok znamená dobre nastavenú spánkovú rutinu.

Ak vás dlhšie trápi bdenie, neschopnosť zaspať, zobúdzanie v strede noci či priskoré vstávanie, je čas vymeniť rátanie ovečiek za spánkovú terapiu.

Ak máte dobrý spánok, tak vás nijako netrápi a ráno sa cítite oddýchnutí, pripravení na celý deň. Paradoxne je však len minimum ľudí, ktorí sú v tomto smere spokojní.

Je nespavosť na Slovensku problémom?

Nedávno som spolupracovala na výskume, kde odpovedalo približne 2 350 Slovákov. Až 77 % z opýtaných ohodnotilo svoj spánok na školskej stupnici trojkou a horšie. Nespavosť trápi naozaj veľkú skupinu ľudí, no je častokrát poddiagnostikovaná, keďže na spánok sa v ordinácii lekári zvyčajne nepýtajú.

Podľa akých príznakov spozorujeme nespavosť?

Nespavosť má dve podoby. Prvou je akútna forma, ktorá vzniká v dôsledku stresu alebo nepríjemných životných udalostí, ako sú choroba, úmrtie, rozvod – ako následok toho, čo nás trápi a nedá nám zaspať. Táto nespavosť je úplne normálna, väčšina z nás sa s ňou v živote stretne.

Potom je tu však druhá forma, chronická nespavosť. Tí, ktorí ju zažívajú, majú spánkové problémy dlhodobo, niekedy mesiace, inokedy roky.

Ako sa prejavuje chronická nespavosť?

Prvým znakom nespavosti je problém zaspať, teda keď zaspávanie trvá pocitovo viac ako 30 minút. Ďalším prejavom je zobúdzanie v noci, po ktorom dlho nevieme zaspať, tretím znakom je skoré prebúdzanie, teda keď sa ráno zobudíme skôr, ako je potrebné, a už len bdieme. Štvrtým príznakom je časté budenie, viac ako trikrát za noc.

Chronickú nespavosť sprevádza výrazný pocit únavy, ktorý je zvyčajne spojený s nervozitou a podráždenosťou. Okrem toho mi klienti často opisujú aj frustráciu spojenú so spánkom. Prenáša sa aj do dní, nielen nocí, lebo ich prepadáva úzkosť len pri predstave spánku.

Majú akýsi strach zo spania?

Áno, veľakrát sa už večer obávajú a v duchu si hovoria, že to zas bude noc. A presne o tom je behaviorálna terapia pre ľudí s insomniou. Snažím sa pracovať s ich myšlienkami a obavami zo spania. Pomáham klientom prehodnotiť svoj postoj k spánku a vyvinúť nové, pozitívnejšie spánkové návyky – nanovo a individuálne odporučiť kroky na zlepšenie spánku.

Dostatočná dĺžka spánku je veľmi individuálna a často ju preceňujeme. Niekomu naozaj stačí 6 hodín spánku, lebo je to aj o tom, ako hlboko spíme.

Mnohí si pred terapiou myslia, že im len budem opakovať veci o spánkovom režime, ktoré si už prečítali na internete, no opak je pravda. Veľa z nich mi potom vraví, že terapia im zmenila pohľad na spánok – už pre nich nie je strašiak.

Na koho sa môžem obrátiť, ak ma trápi nespavosť?

Na odborníka, klinického pracovníka, ktorý je zameraný na riešenie nespavosti. Pomoc treba vyhľadať, ak pociťujete príznaky nespavosti viac ako trikrát týždenne počas aspoň troch mesiacov.

Pokiaľ ma trápia príznaky nespavosti len občas, pomôže mi „audit“ denných návykov? Napríklad to, koľko kofeínu pijem, alebo aký mám spánkový režim?

Nadmerná konzumácia kávy a energetických nápojov značne ovplyvňuje naše spánkové návyky a tiež negatívne ovplyvňuje hladinu hormónov v našom tele. Ďalším častým faktorom je šlofík cez deň – napríklad, keď sa niekto budí na 2 hodiny v strede noci a potom sa snaží stratu dohnať cez deň. Cíti sa rozbitý, aj keď možno spal „dostatočný“ počet hodín.

Takže doháňanie potrebných hodín spánku počas dňa môže kvalitu spánku ešte zhoršovať?

Bežnému človeku to nemusí narobiť šarapatu, no ak máte problém s nespavosťou, toto môže byť dôležitý príznak, ktorý treba riešiť. Je to taký začarovaný kruh – človek sa po zlej noci cíti unavený, siahne po káve alebo po šlofíku, a tak sa to zacykluje.

A potom je tu ešte tá klasická večerná scéna – mikrospánok pred televízorom, po ktorom už nie sme unavení.

Môže byť šlofík aj prospešný?

Áno, ale nemal by byť príliš dlhý ani príliš neskoro. Ideálne by sme nemali takto oddychovať neskôr ako po 15.00 a spať dlhšie ako 30 minút.

Zaujímavosťou je „kávový šlofík“, jeho účinnosť nedávno potvrdil britský vedec Matt Walker, autor knihy Prečo spíme?. Káva totiž začína pôsobiť 20-30 minút po vypití, takže hneď po vypití si môžete dať šlofíka a zobudiť sa po polhodine, budete sa cítiť sviežejšie.

Môže lepšiemu spánku pomôcť napríklad aj prostredie v izbe?

Keď som spomenula kávový šlofík, musím pripomenúť aj to, že pitie alkoholu pred spaním výrazne znižuje kvalitu spánku. Okrem toho dobrému spánku môže pomôcť aj správna izbová teplota, lebo lepšie spíme v chlade. Radšej si dajte teplejšie pyžamo či hrubšiu perinu a nechajte v miestnosti 19 až 22 stupňov. Mnohým v noci tiež svietia rôzne lampy alebo digitálne budíky, no aj to môže narúšať spánok a tvorbu melatonínu.

A čo taký telefón v posteli?

Ideálne by bolo nemať ho vôbec v miestnosti, kde spíme, no nemá zmysel radiť ľuďom nezrealizovateľné veci. Zatiaľ nie je taký výskum, ktorý by povedal, že telefón zásadne zhoršuje spánok, aj keď sa o tom v odborných kruhoch stále vedú debaty. Jedna strana špecialistov hovorí telefónu jasné nie a druhá je taká zdržanlivejšia, k tej sa hlásim aj ja. V dnešnej dobe vieme stlmiť jas, máme rôzne filtre či okuliare, režimy smartfónov, takže sa s tým dá pracovať. 

Naučte sa smartfón používať vo svoj prospech. Tieto aplikácie vám pomôžu s duševnou pohodou

Pre mňa je telefón problémom vtedy, keď dochádza neustálemu kontrolovaniu a pozeraniu sa na hodinky – tam sa znova prejavuje stres zo spánku. Kľúčom je mať pravidelný spánok, po ktorom sa cítite dobre. Ak si uvedomíte, že vás čokoľvek v izbe vyrušuje, nepatrí to tam.

Veľa sa rozprávame o pravidelnosti a o zdravých návykoch, ktoré sú potrebné, aby sme si vybudovali zdravé spánkové návyky. Poznám však mnoho ľudí, ktorí v noci pracujú a hovoria, že svoj deficit dospia cez víkend.

Mnohí si myslia, že svoj spánkový dlh z týždňa môžu nejako dobehnúť cez víkend. Výskumy pritom hovoria, že ľudia, ktorí si udržiavajú pravidelný spánok, majú nižšiu úmrtnosť.

Nielenže je takýto spôsob nezdravý a neudržateľný, ale je aj nefunkčný – spánkový dlh z týždňa sa nedá dobehnúť cez víkend. Počas pracovných dní možno stratíte aj 6 hodín a cez víkend spíte o 2-3 hodiny navyše, takže to nevychádza. Vo výsledku si iba nabalíte nový dlh na nasledujúci týždeň.

Čo však v prípade, že niekto pracuje na zmeny a nočnej robote sa nevyhne?

Väčšinou s kolegami žartujeme, že prvá rada je zmeniť prácu, no samozrejme, chápeme, že to nie je možné – pekárov, lekárov a ďalšie profesie veľmi potrebujeme. Ľudia po nočnej, ktorí budú spať cez deň, by už pri presune domov mali mať tmavé slnečné okuliare a mali by sa vyhnúť pitiu kávy či zeleného a čierneho čaju.

Ľudia, ktorí dlhodobo nepravidelne spia, majú zvýšené riziko rôznych ochorení vrátane rakoviny a kardiovaskulárnych chorôb.

Určite by som im poradila čo najviac si zachovať rutinu. Ak nemožno zatemniť miestnosť, tak používať škrabošky na spanie. Môže pomôcť aj teplá sprcha pred spaním, ktorá rýchlejšie znižuje našu vnútornú teplotu. Napriek všetkým týmto radám však ľudia pracujúci na zmeny môžu mať problém zaspať.

Nielen ľudia pracujúci na zmeny môžu mať problém zaspať, stačí, ak máme v hlave mnoho myšlienok a nejde vypnúť. Existuje nejaký trik, ako rýchlejšie zaspať?

Taký klasický je 1 000 mínus 7 a v tomto reťazci stále z výsledku odpočítavať 7. Hovorieva sa, že by sme mali počítať do stovky, no to je veľmi ľahké, preto radšej odporúčam túto taktiku. Alebo hrať slovný futbal a používať iba názvy svetových miest. Niektorým pomáha aj aplikácia na meditáciu či podcast a audiokniha. Na každého môže fungovať niečo iné, cieľom je odpútať hlavu od toku myšlienok.

Takže triky na rýchlejšie zaspanie či lepší spánok by sme si mali osvojovať podľa toho, čo nám vyhovuje viac, lebo je to individuálne. Je však niečo, čo by sme mali o spánku vedieť všetci?

Určite by sme mu mali prikladať väčšiu váhu a nebrať ho ako niečo, z čoho môžeme uberať. Pre mnohých je spánok plytvanie časom, veď máme aj príslovie, kde sa hovorí, že „dospíme v hrobe“. Spánok je však pre naše telo ohromne dôležitý. Ak aj máte problémy so spánkom, nemusíte si zvykať na únavu, lebo sú riešiteľné, je len dôležité odhaliť, čo nespavosť spôsobuje, napríklad na spánkovej terapii. 

Zuzana Guzmická

Pracuje ako certifikovaná spánková poradkyňa pre dospelých aj deti v Spánkovom inštitúte v Banskej Bystrici. Po dlhoročnej praxi s bábätkami sa rozhodla pomáhať behaviorálnou terapiou aj dospelým ľuďom s insomniou. Medzi jej klientmi sú dnes aj malé bábätká, aj 88-ročné dámy, najčastejšie však ľudia medzi 30 a 40, v produktívnom veku.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Hľadáte to najlepšie z najlepšieho? Toto je 7 špičkových seriálov, ktoré si nepozriete len raz

Tento výber ľahko vyrieši dilemu, keď neviete, čo pozerať.

Distopické scenáre, surová realita mladých ľudí či rozmanité pohľady na historické udalosti. Predstavujeme vám výber návykových seriálov, ktoré si zamilovali ľudia po celom svete. Rezonujú vďaka mimoriadnej kvalite, preto je vysoko pravdepodobné, že si ich ešte niekedy pozriete znovu. Pripravili sme teda výber toho najlepšieho, čo súčasná seriálová tvorba ponúka.

Nielen veľkolepá seriálová tvorba, ale aj filmy rôznych žánrov nájdete na HBO Max. Ak máte O2 Paušál, HBO Max môžete mať v jeho cene

Boj o moc
(Succession)

Jedna z najväčších mediálnych firiem na svete, rodina plná sebeckých supov a nechutné množstvo peňazí. Celkom vražedná kombinácia, nie? Práve tá je jadrom oceňovaného seriálu Boj o moc, ktorý sleduje dynamiku a osudy zámožnej a mimoriadne vplyvnej rodiny Royovcov. 

Na čele korporátu stojí Logan (Brian Cox), neoblomný a chladný otec, ktorého otravujú všetci navôkol, pretože veľmi dobre vie, že každý z nich túži po moci a peniazoch – a on je kľúčom k tomu, ako ich získať. Logan však starne a má zdravotné ťažkosti, čo otvára nové príležitosti pre jeho chamtivé deti, ktoré sú pre moc schopné spraviť čokoľvek.

Dramatický seriál je nekompromisnou sondou do života bohatých ľudí a prekliatej moci peňazí, ktorá rodinu mení na súperov a nepriateľov. Prepychové večierky, úsmevy a vypočítavé pochvaly sú len pozlátkou ich hlboko prehnitých vzťahov a predzvesťou manipulácie, psychického nátlaku a všadeprítomnej falše, ktorej sa nikto v okolí rodiny nevyhne. Za štyri série svojej existencie stihol Boj o moc získať nespočetné množstvo Zlatých glóbusov a Cien Emmy, a to nielen za seriál ako taký, ale aj za výnimočné herecké výkony jeho predstaviteľov.

Eufória
(Euphoria)

Byť na strednej nie je vôbec zábava, hlavne v súčasnosti. Oceňovaný seriál Eufória je prenikavou sondou do komplikovaného života mladých ľudí. Odvážne, no autenticky a ľudsky odhaľuje, čím si príslušníci generácie Z často prechádzajú: od psychických problémov cez traumy z rodín, drogovú závislosť, toxické vzťahy až po objavovanie vlastnej sexuality. A to všetko v kontexte doby, ktorej vládnu sociálne siete a miestami až tragikomická snaha mať večne dokonalý imidž.

Eufória je prehliadkou komplexných postáv, ktoré sú samy osebe vynikajúcimi psychologickými štúdiami. Rue (Zendaya) hľadá zmysel života, kým sa lieči z drogovej závislosti, Jules (Hunter Schafer) je transrodová žena, ktorá čelí mnohým predsudkom, Cassie (Sydney Sweeney) vo vzťahoch stráca svoju identitu a Nate (Jacob Elordi) bojuje s toxickou maskulinitou i bremenom vlastnej rodiny. Vývoj postáv a postupné odkrývanie vrstiev ich osobností je základným pilierom Eufórie, ktorej však nechýba svieži vizuál, chytľavý soundtrack a výnimočné herecké výkony.

The Last of Us 

Ako by asi vyzerala katastrofická budúcnosť, keby celý svet pohltila parazitická huba? Krajina je zničená, moderná civilizácia už dávno zanikla, liek proti vírusu je v nedohľadne. No ak čakáte typickú zombie apokalypsu plnú napätia a drámy, budete (v dobrom) prekvapení. Strhujúco dojímavý príbeh, ktorý si získal celosvetovú pozornosť, je seriálovou adaptáciou rovnomennej videohry. 

Postapokalyptickými Spojenými štátmi nás sprevádza zdanlivo nepravdepodobná dvojica: pašerák Joel (Pedro Pascal) a mladé, no drzé dievča Ellie (Bella Ramsey). Zdá sa, že práve ona môže byť nádejou pre budúcnosť ľudstva – ako jedna z mála je voči vírusu imúnna. Spoločne sa vydávajú na cestu, ktorá preverí nielen ich schopnosť, ale aj motiváciu prežiť. Napriek tomu, že sú spočiatku voči sebe chladní, cez napäté situácie medzi nimi vzniká vrúcny vzťah otca a dcéry. Dramatický seriál The Last of Us pobláznil celý svet a jeho prvá séria je právom nominovaná na tohtoročné Ceny Emmy.

Veľká
(The Great)

Štipľavá satira s príchuťou vodky? Huuzah! V populárnom seriáli Veľká sledujeme cársky dvor v časoch vzostupu Kataríny Veľkej, no nečakajte žiadne okázalé historické reálie. Na tomto dvore sa bezmyšlienkovite pije a zabáva, vraždí a nadáva. Na dvor prichádza Katarína (Elle Fanning), zasnívaná do romantických predstáv o láske, vzdelaní a pomoci tamojšiemu ľudu, ktorá sa stáva manželkou excentrického cára Petra III. (Nicholas Hoult). Z naivného dievčaťa však vyrastie sebavedomá žena a budúca cárovná.

Veľká je osviežujúci seriál, ktorému nechýba ironický humor, všadeprítomná absurdita či skvelé herecké výkony. Satirické spracovanie života Kataríny Veľkej zachytáva jej snahy o rozsiahle reformy, zlepšenie podmienok v krajine i každodenné šialené plány, ako získať moc. Výsledkom je svojský, no veľmi aktuálny príbeh na pozadí vzrušujúcej jazdy do minulosti, štýlovo a s humorom. Za seriálom stojí oceňovaný scenárista Tony McNamara, ktorý sa podobným prístupom v otázke zobrazovania ženských historických postáv preslávil už vo filme Favoritka.

Černobyľ
(Chernobyl)

Najstrašidelnejšie hororové scenáre netreba vymýšľať, pretože ich píše sama história. Päťdielna miniséria Černobyľ sleduje tragické udalosti jadrovej havárie z roku 1986, čím rekonštruuje jednu z najdesivejších katastrof v histórii ľudstva. Seriál výstižne poukazuje nielen na technické aspekty havárie, ale aj na príbehy ľudí, ktorí bojujú s jej následkami, či systematické problémy Sovietskeho zväzu. Černobyľ je hrôzostrašný triler, v ktorom sa snúbia historické a vedecké fakty, pútavé rozprávanie i morálne posolstvo.

Ovplyvnili generácie a zmenili vnímanie reality. Tieto filmové a seriálové fantasy nás nikdy neomrzia

Miniséria, za ktorou stojí Craig Mazin (rovnaký tvorca ako pri The Last of Us), si už v čase svojej premiéry v roku 2019 získala množstvo priaznivcov. Pozitívne ohlasy sa ozývali nielen zo strany divákov a diváčok, ale aj z kritickej obce, ktorá ocenila výnimočné dokumentárne kvality, autentické spracovanie udalostí i presné vyobrazenie strachu a neistoty, ktorá bola v čase tragédie všadeprítomná. Černobyľ získal množstvo ocenení vrátane Zlatých glóbusov a Cien Emmy a dodnes je považovaný za jeden z najlepších televíznych seriálov.

Príbeh služobníčky
(The Handmaid’s Tale)

Gileád, niekdajšie Spojené štáty. Republika, ktorá je dokonalým spojením totalitného režimu, fanatickej viery a okliešťovania ženských práv na maximum. Distopická vízia budúcnosti vychádza z rozsiahleho problému – extrémneho poklesu plodnosti. V rámci zúfalej snahy o opätovné zaľudnenie krajiny vzniká krutý režim, v ktorom sa plodné ženy stávajú sexuálnymi otrokyňami vyššie postavených rodín. Pod rúškom „návratu tradičných hodnôt“ a špecifickej interpretácie Biblie majú na svet priviesť deti, ktoré im budú hneď po narodení odobrané. Ženy majú zakázané čítať či vlastniť majetok – jednoducho sú zbavené všetkých práv a dehumanizujúco redukované len na plodné telá.

Príbeh služobníčky je rovnomennou adaptáciou románu Margaret Atwood z roku 1985, ktorý je mimoriadne aktuálny aj dnes. Seriálu sa šikovne darí zobrazovať desivú spoločenskú apokalypsu a temnú dynamiku moci a morálky vykreslenú so všadeprítomnou mrazivou atmosférou. V hlavnej úlohe je Offred (Elizabeth Moss), žena, ktorej odobrali dieťa a násilne ju previezli do Gileádu, aby naplnila svoje nové „poslanie“.

Skrýva síce neuveriteľné množstvo dôvtipu, šikovnosti a odvahy, no bude to stačiť na to, aby sa jej podarilo vzoprieť režimu a naplniť svoju túžbu po slobode? Nadčasový seriál, z ktorého tento rok vyjde už 6. séria, je silnou kritikou spoločenských štruktúr s dôrazom na nevyhnutnosť ľudskej dôstojnosti.

Pustina
(Wasteland)

V dedinke na česko-poľských hraniciach sú obyvatelia postavení pred dôležitú otázku: povoliť alebo nepovoliť rozsiahlu ťažbu hnedého uhlia na svojom území? Nadnárodná ťažobná spoločnosť im ponúka veľké odstupné, ak kvôli ťažbe opustia svoje domovy. 

Proti tomu výrazne bojuje starostka obce, ktorá chce ochrániť tamojších ľudí i svoju dedinu, no zdá sa, že je v tomto boji sama. Zmizne jej 14-ročná dcéra – v dôsledku politických snáh, s ktorými väčšina obyvateľov nesúhlasí? Počas pátrania spoznáva odvrátenú stranu obce a začína mať výrazné pochybnosti o stave miestnej komunity.

Dramatická osemdielna miniséria Pustina odhaľuje záhady príbehu a postupne graduje do nečakaných súvislostí. Autorom scenára je Štepán Hulík, ktorý stojí napríklad aj za filmom Horiaci ker od Agnieszky Holland. Pustina je výnimočný český seriál, ktorý mal premiéru na prestížnych festivaloch a získal Českého leva i Cenu kritiky za najlepší televízny seriál roku 2016.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac