Môže novinka HONOR Magic6 Pro konkurovať poslednému iPhonu Pro?

Od elegantného dizajnu cez prepracovaný fotoaparát až po špičkový výkon – najnovšia vlajková loď od HONOR-u celkom prekvapuje.

HONOR aj tento rok priniesol novú generáciu svojho radu Magic, konkrétne troch súrodencov Magic6, Magic6 Lite a Magic6 Pro. Posledný z nich bol predstavený len nedávno na technologickej konferencii MWC v Barcelone, a keďže ide o model Pro, aj očakávania sú vysoké. Spoločnosť dokonca tvrdí, že HONOR Magic6 Pro by mal byť priamym konkurentom pre Samsung Galaxy S24 Ultra či Apple iPhone 15 Pro. Dokáže sa im vyrovnať?

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 smartfóny, ktoré sú ľahké, ale nadupané

Čo sa na smartfóne HONOR Magic6 Pro vydarilo?

Na prvý pohľad ma zaujal pomerne neprehliadnuteľný dizajn smartfónu HONOR Magic6 Pro. Vlajková loď má dve farebné verzie – svetlozelenú, kde bočné hrany tvorí svetlý lesklý kov a zadnú stranu ekokoža. Ja som testoval čierny variant, v ktorom sú bočné hrany vyrobené z tmavého lesklého kovu a zadná strana je z matného skla. Čierna kombinácia pôsobí podľa mňa prémiovejšie než zelená verzia.

Prednú stranu telefónu tvorí obrovský zaoblený 6,8” OLED displej s rozlíšením 2800 × 1280 pixelov. Samozrejmosťou je obnovovacia frekvencia 120 Hz, vďaka čomu sú prechody medzi aplikáciami na smartfóne úplne plynulé. V hornej časti displeja sa nachádza pozdĺžny priestrel, kde je schovaná 50 Mpx selfie kamera s podpornou 3D hĺbkovou kamerou, ktorá slúži aj na odomykanie telefónu. 

Výkon pri HONOR-e Magic6 Pro je tým posledným, čo vám bude robiť starosti, lebo ho zabezpečuje nový procesor SnapDragon 8 tretej generácie od spoločnosti Qualcomm, ktorému sekunduje 12 GB RAM. Operačná pamäť sa v prípade potreby a vysokej záťaže dá softvérovo rozšíriť o ďalších 8 GB.

Dostatok energie na dlhé hranie hier či sledovanie filmov zabezpečí nadštandardne veľká 5600 mAh batéria. Ide o druhú generáciu kremíkovo-uhlíkovej batérie, ktorá oproti klasickým batériám poskytuje vyššiu výdrž pri menších rozmeroch. Táto batéria zároveň zaisťuje spoľahlivé fungovanie aj pri horších teplotných podmienkach, takže aj keď budete v zime na svahu, telefón sa nebude vybíjať rýchlejšie. Samozrejmosťou je certifikácia IP68, ktorá zabezpečuje odolnosť proti vode a prachu.

Čo mohlo byť na smartfóne HONOR Magic6 Pro lepšie?

Ako pri každom telefóne, aj pri prémiových modeloch sa nájdu nejaké negatíva, založené skôr na používateľských preferenciách. Asi najväčším negatívom bol pre mňa chrbát telefónu. Materiál celkom kĺže v ruke, no môžete to elegantne vyriešiť do pár sekúnd krytom, ktorý zvýši trenie medzi rukou a zadnou stranou telefónu.

Nepraktický mi pripadal aj fotomodul na zadnej strane, lebo z telefónu výrazne vystupuje a nadvihuje ho. Čiastočne by sa to možno dalo vyriešiť už spomínaným krytom, no objektívy sú také veľké, že ani samotný kryt asi neurobí veľký rozdiel. Výrobca by sa do budúcna mohol inšpirovať konkurenciou, ktorá podobné problémy vyriešila celkom elegantne.

HONOR Magic6 Pro ma celkom sklamal aj použitím čítačky odtlačkov prstov, ktorá je iba optická a nie ultrazvuková. Tento typ čítačky je síce lacnejší, ale zároveň menej bezpečný aj menej spoľahlivý. Samotná čítačka funguje skvelo až do chvíle, kým nemáte mokré alebo vlhké ruky, lebo v takomto prípade môžete mať problémy s odomykaním.

Čím nás smartfón HONOR Magic6 Pro prekvapil?

Najviac zo všetkého ma príjemne prekvapil fotoaparát, snímky boli aj pri veľmi zlom svetle nádherne ostré a bez väčšieho šumu. 180 Mpx teleobjektív svoju prácu robí naozaj veľmi dobre – až tak, že pri záberoch máte pocit, že ste pri fotografovanom objekte blízko, hoci stojíte o niekoľko stoviek metrov ďalej. Oceňujem aj 100-násobný digitálny zoom, ktorý vytvára fotky v pomerne dobrej kvalite.

HONOR Magic6 Pro ma očaril aj svojím zvukom. Reproduktory sú veľmi hlasné, ale zvuk je zároveň čistý a kvalitný. Túto vlastnosť určite oceníte pri sledovaní filmov či seriálov.

V neposlednom rade ma prekvapila výdrž batérie. Bez väčšej námahy mi telefón vydržal aj celé dva dni a to som ho vážne nešetril. A keď bolo treba batériu doplniť, postaralo sa o to veľmi rýchle 66 W bezdrôtové nabíjanie, prípadne 80 W káblové nabíjanie.

Hodnotenie O2 Guru na záver: Svalovec od HONOR-u je spoľahlivý 

HONOR aj tento rok predviedol, čo dokáže, a svojim konkurentom určite spôsobil nejednu vrásku na tvári. Obrovský výkon, veľká batéria aj superrýchle nabíjanie, úžasný fotoaparát a očarujúci displej ešte aj v peknom dizajne. HONOR Magic6 Pro vám ponúkne veľké množstvo nových tech vychytávok za celkom zaujímavú cenu. S určitosťou teda môžem povedať, že HONOR Magic6 Pro ocení aj náročný používateľ. 


Zaujala vás nadupaná novinka HONOR Magic6 Pro? V O2 ju teraz môžete získať so špeciálnou 5G zľavou vo výške 240 €. 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fičí až 70 % rýchlosťou svetla a je mimoriadne spoľahlivý. Prečo je optický internet dobrým riešením pre domácnosti?

Prenos informácií optikou bol známy pred samotným internetom, no ešte aj dnes je jedným z najlepších riešení pripojenia do siete.

Časté zasekávanie filmov, hier či videohovorov môže byť otravné, aj preto je nadštandardne rýchle pripojenie na internet čoraz žiadanejšie, pre mnohých dokonca nevyhnutné. Pozreli sme sa na to, ako funguje optický internet, a porovnávali, komu sa bude hodiť a pre koho sú, naopak, vhodné iné možnosti.

S dobrým pripojením síce môžete pozerať filmy v kuchyni aj spálni, no ako si nastaviť režim, aby nám technológie nenarušovali zdravý spánok?

5G sieť je spoľahlivá, ale…

Prenos dát vzduchom, ako je aj 5G sieť, poskytuje spoľahlivé a vysokorýchlostné pripojenie s minimálnym až žiadnym oneskorením. A hoci si môžeme myslieť, že 5G je svojimi možnosťami výnimočná, dnes sa už testuje aj 6G pripojenie, pretože spoľahlivý a rýchly internet je dôležitý aj pre budúcnosť.

Bezchybnosť a vysoká rýchlosť pripojenia sa skloňovala najmä pri predstavovaní futuristických projektov inteligentných miest. Smart mesto je totiž kompletne riadené cez internetové pripojenie a aj mikrosekundové oneskorenie môže spôsobiť fatálne chyby.

V Číne sa pri testovaní 6G podarilo dosiahnuť rýchlosť až 100 Gbps – v praxi to znamená, že by ste mohli streamovať desaťtisíce filmov v HD kvalite súčasne bez jediného zaseknutia obrazu či zvuku. Je to naozaj šialená rýchlosť prenosu dát vzduchom.

… kábel so skleneným jadrom tiež dokáže zázraky

Technologický vývoj sa netýka len bezdrôtového pripojenia, stále sú v hre aj optické káble, ktoré majú oproti prenosu dát vzduchom hneď niekoľko výhod.

Tenké ako vlások, rýchle (skoro) ako svetlo

Optické káble sú najčastejšie vedené pod zemou, no nájdeme ich aj nad zemou, v rôznych šachtách či pod hladinou mora. Jadro optického kábla je z vlákien z kremičitého skla či plastu a má priemer približne 0,125 mm – len o málinko viac, ako je priemer ľudského vlasu. 

Vláknami sa šíria svetelné signály, ktoré umožňujú prenosovú rýchlosť dát na úrovni 70 % rýchlosti svetla.

Výhodou tohto typu prenosu dát je extrémne nízke oneskorenie, možnosť prenášať dáta v obrovských objemoch a lepšia odolnosť proti poveternostným vplyvom či elektrickému rušeniu, ako majú medené káble.

K akej rýchlosti optického internetu má prístup konečný používateľ, závisí od mnohých faktorov, medzi ktoré patrí najmä pokrytie lokality optickým internetom. Bežne sú však dostupné rýchlosti od 100 Mbps cez 1 Gbps až po 10 Gbps. Posledná menovaná rýchlosť je určená skôr na komerčné využitie a pre firmy.

Načo mi tá vysoká rýchlosť vlastne je?

Prenosovú rýchlosť si môžete lepšie predstaviť takto: už pri 100 Mbps budete video v HD kvalite streamovať bez jediného zaváhania na viacerých zariadeniach súčasne a 1 GB dát stiahne do dvoch minút. Pri online hraní by ste nemali mať žiadny zásadný problém s oneskorením prenosu dát.

Rýchlosť 1 Gbps sa zväčša uvádza ako pripojenie pre domácnosť. Streamovať môžete video v 4K kvalite na viacerých zariadeniach, 1 GB dát stiahnete za menej ako 10 sekúnd a hráči ani pri náročných online hrách nepocítia žiadne zaváhanie.

Veľké dátové prenosy, výskum a vývoj či profesionálne streamovanie sú situácie, v ktorých je potrebná prenosová rýchlosť 10 Gbps a optický internet ju umožňuje. Na súkromné použitie je táto rýchlosť zbytočná a aj finančne náročná.

Kódové značky vás nechcú zmiasť

Pri výbere optického internetu by ste sa mohli stretnúť s rôznymi typmi pripojenia, ktoré je bežne kódované ako FTTx, teda Fiber To The, pričom x je miesto, kam pripojenie vedie:

  • FTTH – Fiber To The Home – pripojenie domácnosti.
  • FTTB – Fiber To The Building/Business – pripojenie budovy alebo kancelárskej budovy.
  • FTTC – Fiber To The Curb/Cabinet – pripojenie k rozvádzaču, z ktorého ďalej šíri pripojenie iný typ káblov.
  • FTTN – Fiber To The Node/Neighborhood – optické vlákno je vedené k centrálnemu bodu, z ktorého je sieť ďalej vedená telefónnymi linkami alebo koaxiálnymi káblami – tieto uzly môžu byť desiatky kilometrov od konečného používateľa.

Porovnali sme optický internet, klasický káblový a 5G sieť

Optika bez pochýb ponúka veľké množstvo výhod, no v konečnom dôsledku výber vždy záleží na aktuálnych podmienkach. Veľmi zjednodušene sme porovnali pripojenie cez optiku, tradičné káblové pripojenie a 5G.

Výhody optického pripojenia:

  • vysoká rýchlosť,
  • stabilné pripojenie,
  • veľmi nízka latencia (oneskorenie) prenosu.

Nevýhody optického pripojenia:

  • vyššie náklady na inštaláciu,
  • obmedzená dostupnosť (najmä v regiónoch).

Výhody tradičného káblového pripojenia:

  • dostupné takmer všade,
  • pripojenie je v porovnaní s optikou lacnejšie.

Nevýhody tradičného káblového pripojenia:

  • rýchlosť je v porovnaní s optikou obmedzená,
  • zdieľaná kapacita (rýchlosť klesá množstvom pripojených používateľov).

Výhody 5G pripojenia:

  • neviazanosť na jedno miesto pripojenia,
  • sieť sa v oblasti rýchlo nasadí.

Nevýhody 5G pripojenia:

  • pokrytiu môže brániť hustá výstavba alebo kopcovitý terén,
  • vyššia latencia (oneskorenie),
  • hrozí preťaženie siete,
  • spoľahlivosť v porovnaní s káblom je nižšia.

Optika nie je žiadna novinka, ale istota

Už v 20. rokoch 20. storočia sa škótsky inžinier J. L. Baird, ktorý vynašiel televíziu, pokúsil preniesť obraz pomocou sklenených tyčí. Žiaľ, nenapadlo mu obaliť sklenené vlákna materiálom, ktorý by zabránil stratovosti šíreného obrazu.

Tento nedostatok bol o niekoľko desiatok rokov odhalený a optický kábel spravil zásadný krok k svojej funkčnej podobe. Stále však nebol možný prenos veľkého objemu dát.

To sa podarilo až fyzikovi Theodorovi Haroldovi Maimanovi, ktorý vynašiel prvý laser a práve ním poslal cez sklenené vlákna signál. K funkčnému optickému káblu chýbal posledný krok, a to odstrániť z vlákien ióny, ktoré tlmili značnú časť signálu.

V roku 1980 sa tak prvýkrát v histórii televízny prenos zo zimnej olympiády v Lake Placid vysielal cez optické káble. V roku 1988 bol dokončený transoceánsky projekt TAT-8, inými slovami, bol položený prvý optický kábel po dne oceánu, ktorý spojil Severnú Ameriku a Európu.

Na Slovensku sa používanie internetovej optiky rozširuje, pričom prvý optický kábel bol nainštalovaný už v 70. rokoch 20. storočia. Odvtedy technológia optického internetu prešla dlhú cestu a v súčasnosti je optické pripojenie dostupné v mnohých mestách a obciach.

Komu sa oplatí investovať do optiky?

Odpoveď je v podstate jednoduchá: v čase streamovania hudby, filmov a hier či rozširovania inteligentnej domácnosti si s optickým pripojením doprajete naozajstný komfort súčasnosti a môžete sa raz a navždy rozlúčiť s dlhým načítavaním videí či hier. Bez obmedzení si môžete užívať rôzne multimédiá v najvyššej kvalite.

Rýchly internet si užijete najmä na dobrom zariadení. Napríklad Xiaomi 14 s veľkým výkonom bude vaším spoľahlivým pomocníkom roky

Podnikatelia, firmy alebo komerčné prevádzky by s prechodom na optiku rozhodne nemali váhať. Stabilita pripojenia, možnosť prenosu naozaj veľkých dátových balíkov a mizivé oneskorenie sú benefity, ktoré váš biznis posunú vpred.

No ak internet používate len na čítanie, posielanie mailov či scrollovanie príspevkov na sociálnych sieťach, potom vám absolútne stačí pripojenie cez tradičný kábel alebo bezdrôtové pripojenie, lebo by ste optiku v jej rozsahu takmer vôbec nevyužili.

Domáce pripojenie až 1 Gbps ako štandard

Zatiaľ posledný zásadný prelom v histórii optického pripojenia prišiel v rokoch 2003 a 2004, no na svoj rozmach čakal približne desaťročie. Systém pripojenia a technológia GPON umožňuje „vytiahnuť“ rýchlosť pripojenia v domácnosti aj na viac aj ako 1 Gbps.

Jeden Gbps (alebo teda „jedno giga“) je rýchlosť pripojenia, ktorá vám umožní stiahnuť si film v štandardnej kvalite za menej ako 10 sekúnd, streamovať v rozlíšení 4K obľúbené filmy či seriály bez obmedzení alebo hrať graficky náročné hry online. Toto všetko aj na viacerých zariadeniach súčasne.

Ako sme už spomenuli, „optika“ sa síce šíri výraznou rýchlosťou, no aj napriek tomu, že je o ňu stále záujem a optické káble sú lacnejšie ako tie medené, nie je dostupná všade. Ak chcete zistiť, či je vo vašej domácnosti možné zaviesť optiku, stačí na stránke O2 zadať vašu adresu a hneď budete vedieť, či je optika v mieste vášho bydliska dostupná a aké máte možnosti pripojenia.

Rýchlosť presne podľa vašich potrieb

Rozhodovať sa môžete medzi troma programami internetu optikou, pričom ten najvyšší Bezstarostný program vám ponúka rýchlosť sťahovania 1 000 Mbps, rýchlosť odosielania 300 Mbps a neobmedzené mesačné dáta.

Pohodový program ponúka rýchlosť sťahovania 850 Mbps, rýchlosť odosielania 200 Mbps a tiež neobmedzené mesačné dáta. So základným programom môžete sťahovať rýchlosťou 500 Mbps a odosielať rýchlosťou 100 Mbps.


Optiku môžete mať naozaj v každom kúte v domácnosti. Ak máte byt či dom s rozlohou viac ako 70 m², stačí si so šikovným zariadením rozšíriť signál. Wifi extender si môžete zobrať ku každému programu len za 1,50 € mesačne.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac