Rozhodnutia, kedy dať dieťaťu smartfón alebo do akej miery ho na ňom kontrolovať, sú náročné, aj keď sa tak nemusia na prvý pohľad javiť. No aj technológie viete v rodičovstve otočiť vo svoj prospech – najmä v otázke bezpečnosti a vzdelávania detí. Prinášame vám tipy na technológie aj aplikácie, ktoré vám s výchovou pomôžu.
Detské smart hodinky
Váhate, či dieťaťu kúpiť prvý smartfón, lebo jediným dôvodom kúpy je len väčšia bezpečnosť? Tak v tomto prípade budú pre vás vhodným riešením smart hodinky pre deti. Sú prispôsobené potrebám začínajúcich školákov a predškolákov, no tak, aby ich zbytočne nevyrušovali. Dieťa nepotrebuje vlastniť žiaden smartfón, no má zariadenie, ktoré spĺňa kritériá na zlepšenie bezpečnosti.
Detské smart hodinky, napríklad Carneo GuardKid+ alebo TCL MOVETIME Family Watch, nemajú toľko funkcií ako „dospelácke“, ale dáta o bezpečnosti prenášajú do aplikácie priamo vo vašom smartfóne. V nej si môžete kedykoľvek pozrieť, kde sa dieťa nachádza alebo nachádzalo v konkrétnom čase. Môžete mu vyznačiť bezpečné zóny, v ktorých sa môže pohybovať, napríklad cestu do školy alebo na krúžok. Ak vyznačený priestor opustí, príde vám notifikácia.
Na hodinky môžete deťom kedykoľvek zavolať alebo sa s nimi spojiť cez videohovor. Takisto im môžete posielať alebo od nich prijímať hlasové i textové správy. Vynikajúcou bezpečnostnou funkciou je SOS tlačidlo. Ak dieťa potrebuje pomoc, stlačí ho a vy alebo iný predvolený kontakt dostanete okamžitú notifikáciu na smartfón.
Niektoré detské smart hodinky majú zabudované aj fitness funkcie známe z „dospeláckeho“ sveta. Ide o sledovanie fyzickej aktivity, meranie krokov či spálených kalórií. Príjemným doplnkom je aj budík, predpoveď počasia, kalkulačka či jednoduché vzdelávacie aplikácie.
Nemusíte riešiť nástrahy internetu
Detské smart hodinky sa nevedia pripojiť na internet v takom zmysle ako smartfón. Pripojenie využívajú iba na prenos dát v spojení so spomínanými funkciami, takže sa nemusíte obávať, že sa cez hodinky dostane k dieťaťu vekovo neprimeraný obsah. Nemajú dokonca ani hry.
Detská SIM karta
Ak ste sa rozhodli, že dieťaťu už vlastný smartfón kúpite, prípadne už nejaký telefón vlastní, zrejme riešite nielen otázku bezpečnosti, na čo sa na internete pozerá, ale aj to, aby telefón stále plnil svoju najdôležitejšiu funkciu – teda, že sa vám dieťa v prípade potreby vždy dovolá. Dobrá správa je, že aj na tento háčik existuje jednoduché riešenie, a to detská simka O2 Junior.
Je šitá na mieru pre rodičov, ale aj deti. Dieťa bude mať dostatočnú slobodu so svojím smartfónom, no rodič má stále kontrolu nad spotrebou dieťaťa. Takže sa nestane, že kredit prečerpá za jeden či dva dni, potom bude niekoľko dní čakať na to, kým mu ho znovu dobijete.
Vďaka O2 Junior sa vám, respektíve až na tri čísla, ktoré si zvolíte, bez problémov vždy dovolá alebo napíše SMS. Táto možnosť, samozrejme, platí pre vybrané čísla do všetkých sietí. V základnom balíčku má okrem spomínanej služby Donekonečna trom aj 4 GB dát. Ak by ste chceli čísla časom meniť z akýchkoľvek dôvodov, napríkad by si tam dieťa rado pridalo kamoša, ani to nie je problém – môžete ich zmeniť raz za zúčtovacie obdobie.
Keď tri čísla nestačia
Najmä staršie deti môžu namietať, že by rady volali aj na iné čísla ako ich predvolené neobmedzené. Môžu, no vy ako rodič máte spotrebu stále pod kontrolou – vy aj určujete limit, za ktorý sa nebude dať ísť. Jednoducho si zvolíte, koľko minút aj dát navyše bude v daný mesiac dieťa mať.
Inými slovami, dieťaťu dáte dôležitú slobodu aj zodpovednosť, no ak by sa náhodou pozabudlo, stále ste to vy, kto to má úplne pod kontrolou. Limity zmeníte cez pár klikov vo svojej O2 aplikácii, teda nebudete riešiť žiadne zložité dobíjanie kreditu a neprekvapia vás ani horibilné sumy na konci mesiaca.
Jednoduché pre rodičov, praktické aj bezpečné
Ak ste zákazníkom O2, detskú simku si objednáte jednoducho cez internet a príde vám domov kuriérom alebo poštou. Mesačný poplatok za O2 Junior nájdete na jednej spoločnej faktúre, takže budete mať vo výdavkoch na telefonovanie prehľad, aký by ste v prípade dobíjania kreditu rozhodne nemali.
Po aktivácii SIM karty O2 Junior získate automaticky aj službu O2 Security, ktorá blokuje škodlivý obsah, chráni údaje detí pred zneužitím a telefón pred napadnutím škodlivým softvérom či vírusmi. Nemusíte sa teda báť, že by sa dieťa dostalo k nevhodnému obsahu, dalo sa zlákať podvodnými stránkami alebo že by jeho smartfón útočníci zneužili na škodlivé aktivity ako rozosielanie spamu.
O2 Security funguje automaticky a bez akejkoľvek aplikácie, ktorú by ste museli v smartfóne dieťaťa inštalovať a nastavovať.
Pod dohľadom vďaka aplikácii
Okrem O2 Junior nezabudnite do smartfónu detí nainštalovať aj aplikáciu s funkciami rodičovskej kontroly. Rovnako ako simka vám pomôže zvýšiť bezpečnosť, navyše budete mať zdravý dohľad a kontrolu nad tým, ako dlho a čo robia deti na telefóne.
Ak máte smartfón s Androidom, priamo v nastaveniach nájdete digitálnu rovnováhu a rodičovskú kontrolu. Získate s nimi podrobný prehľad o tom, ktorú aplikáciu a ako dlho vaše dieťa používa. Rovnako v nich môžete nastaviť aj maximálny čas používania aplikácií počas dňa.
Family Link
Druhou obľúbenou možnosťou aj pre iOS aj smartfóny s Androidom je aplikácia Family Link.
Family Link od Googlu je komplexným riešením rodičovskej kontroly pre smart zariadenia. Umožňuje meniť nastavenia v účte dieťaťa, spravovať aplikácie v jeho smartfóne, rovnako aj spravovať čas používania aplikácií alebo kontrolovať polohu dieťaťa, ako aj obmedziť prístup k nevhodnému obsahu. Slúži teda ako komplexná rodičovská ochrana. Kontrolu polohy zariadenia na diaľku využijete aj v prípade, ak školák smartfón niekde zatúla.
Funkcie rodičovskej kontroly nájdete aj v špecializovaných alebo antivírových a bezpečnostných službách. Ponúka ich napríklad ESET alebo aj spomenuté riešenie O2 Security, na ktorú ani nepotrebujete ďalšiu aplikáciu.
Smartfón či tablet ako pomocník pri vzdelávaní
Je jasné, že ak by si deti mohli vybrať samy, zrejme by sa na smartfóne radšej hrali, ako učili. No ak smartfón či tablet už vlastnia, bola by škoda, ak by ho nevyužívali aj na štúdium. Koniec koncov, aj samotné rozprávky alebo bájky vo forme audiokníh či e-kníh majú výchovný charakter. A v tejto forme nájdete aj vzdelávacie publikácie.
Problémom audiokníh a e-bookov však je, že nie sú interaktívne – dieťa z nich informácie iba pasívne prijíma, časom ho teda môžu začať nudiť.
Moderná škola hrou vďaka gamifikácii
Mnohé aplikácie a platformy dojem hrania ešte posilňujú tzv. gamifikáciou. Za každú dokončenú lekciu, kapitolu či úroveň dostáva dieťa body. Tie môže premieňať na odmeny, súperiť s ostatnými hráčmi a postupne zvyšovať svoj „level“.
Mimochodom, gamifikácia dobre funguje aj na nás „dospelákov“, a to aj v iných oblastiach než vzdelávanie. Úspešne ju využíva napríklad populárna aplikácia na výučbu jazykov Duolingo.
V zahraničí nájdete výučbových portálov a aplikácií stovky. Problémom môže byť angličtina, aj keď pri mnohých stačí, ak dieťa rozumie základným slovám.
Príkladom je už spomínané Duolingo – väčšina jazykových kurzov je po anglicky, no nájdete tam aj kurz angličtiny v češtine. Okrem jazykov tvorcovia pridali aj jednoduchú výučbu matematiky či hudby, kde si dieťa vystačí práve so základnými anglickými frázami.
Zo slovenských portálov stojí za pozornosť Matika.in zameraný na matematiku. Širšie zameraný je portál Kozmix.sk, kde nájdete až 11 vyučovacích predmetov v súlade so Štátnym vzdelávacím programom. Okrem neho aj aktivity na voľný čas či príbehy na čítanie a počúvanie.
Robotické hračky
Na záver máme ešte jeden extra technologický tip. Ide o rôzne vozidlá, humanoidné roboty či zvieratá, ktoré lozia, plávajú, dokonca lietajú. Patria sem aj robotické ramená či stavebnice, vďaka nim si budú deti rozvíjať kritické myslenie popri tom, ako sa hrajú a pohybujú.
Niektoré robotické hračky sú iba interaktívne – hýbu sa, svietia či vydávajú zvuky na základe podnetov od okolia snímaných senzormi.
Existujú však aj robotické hračky, ktoré sú programovateľné. To znamená, že dieťa si môže naprogramovať rôzne sekvencie pohybov alebo presné reakcie hračky na konkrétne podnety. Tieto sekvencie a podmienky môže skladať do zložitejších programov. Vďaka tomu sa zabaví na omnoho dlhší čas než s bežnou interaktívnou hračkou. Navyše sa naučí základy programovania, matematiky i logického myslenia.
Je pravda, že na vlnu programovateľných hračiek naskočilo Lego so svojimi stavebnicami už pred vyše 20 rokmi. Tieto stavebnice však neboli cenovo najdostupnejšie a ich programovanie tiež nebolo najjednoduchšie. No moderné robotické hračky sa väčšinou programujú cez aplikáciu v tablete/smartfóne.
Žiadna technológia nenahradí čas strávený s dieťaťom
Moderné technológie vám dokážu s výchovou detí pomôcť mnohými spôsobmi – dohliadnu na ne, zabavia ich aj naučia nové veci. Myslite však na to, že žiadna technológia nenahradí školu, výchovu ani čas, ktorý strávite so svojou ratolesťou osobne. Myslite na to aj pri výbere technológií, pretože podnety z rôznych moderných vymožeností na deti stále vplývajú (a nielen pozitívne).
Rozhodujete sa, či deťom kúpiť smartfón alebo ešte počkať? Porozprávali sme sa s výchovnou poradkyňou Martinou Vagačovou, ktorá vám pomôže toto rozhodnutie rozlúsknuť.