Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Žiarivé farby, ostré detaily a plynulosť, ktorá šetrí oči. Kvalitný veľký displej si užijete pri pri práci, oddychu aj pri fotení.

Nech už je váš priemerný čas pred obrazovkami akýkoľvek, pravdepodobne sa zhodneme, že čím väčší a plynulejší je displej, na ktorý sa pozeráte, tým máte pohodlnejší a príjemnejší zážitok. Kvalita displeja však nie je len o estetike.

Samsung Galaxy Z Flip 6 5G štýlovo vyriešil dilemu, či dať prednosť veľkému displeju alebo praktickým rozmerom. Prečítajte si našu recenziu

Jeden z kľúčových parametrov pri výbere je obnovovacia frekvencia. Čím je vyššia, tým menej zaťažuje oči a znižuje únavu. Vybrali sme preto 4 zariadenia s obnovovacou frekvenciou minimálne 120 Hz a jedno s o niečo nižšou no na svoju cenu stále fantastickou plynulosťou.

Google Pixel 9 Pro XL

Nový Google Pixel 9 Pro XL očarí už na prvý pohľad futuristickým dizajnom. Obe strany telefónu sú chránené tvrdeným sklom Gorilla Glass Victus 2, takže sa nemusíte obávať každého ťuknutia. Rámčeky z lesklého kovu pôsobia prémiovo, no zároveň sú aj magnetom na odtlačky prstov. 

Zo zadnej strany telefónu vystupuje pomerne nápadná, no vkusná výbava foťákov, ktorá sa skladá z troch špičkových snímačov – 50 Mpx hlavný (široký) objektív s optickou stabilizáciou, 48 Mpx ultraširokouhlý a 48 Mpx teleobjektív s 5-násobným optickým priblížením

Selfie kamera v podobe okrúhleho priestrelu na prednej strane tento rok dostala až 42 Mpx. Kreativite pri fotení a natáčaní pomáhajú aj zaujímavé funkcie umelej inteligencie Gemini Advanced. Napríklad Pridaj ma, ktorá vám zlúči dve fotky – tú, kde ste vy, a tú, na ktorej sú vaši priatelia.

Výsledné fotky si potom môžete užívať na kvalitnom 6,8-palcovom OLED displeji. Obnovovacia frekvencia 120 Hz znamená, že všetko, čo sa deje na displeji, je svižné, plynulé a menej zaťažuje vaše oči. Pri pozeraní filmov aj každodennom scrollovaní oceníte i svietivosť displeja a skvelú viditeľnosť aj na priamom slnku. 

Procesor Google Tensor G4 a operačná pamäť 16 GB RAM bohato stačia na bežné úkony, limity výkonu a zvýšenú teplotu pocítite pri náročnejších hrách. Google Pixel 9 Pro XL je výdržou jednodňový telefón, ktorý nemá slot na microSD kartu, ale podporu softvérových aktualizácií máte garantovanú na sedem rokov.

Motorola Razr 50 Ultra

Ak vám jeden displej nestačí, Motorola Razr 50 Ultra vám poskytne rovno dva. Vnútorný skladací displej má 6,9 palca plných farieb a detailov vo Full HD+ rozlíšení. S čitateľnosťou nebudete mať problém ani na priamom slnku. Hodnota obnovovacej frekvencie sa zastavila na šialenej hodnote 165 Hz, čo si všimnete hlavne pri prechádzaní medzi aplikáciami a scrollovaní na sociálnych sieťach.

Vonkajší AMOLED displej oproti minulému roku nabral na číslach a zväčšil sa z pôvodných 3,6 palca na rovné 4. Obnovovacia frekvencia je zhodná s vnútorným displejom, teda 165 Hz. Čitateľnosť na priamom slnku je veľmi dobrá, čo využijete na prezeranie notifikácií, pri widgetových vychytávkach alebo odpisovaní na správy. Funkciu Always On, akú má väčšina konkurencie, však nečakajte.

Z vonkajšieho displeja vytŕčajú dva fotoaparáty: hlavný široký 50 Mpx objektív s optickou stabilizáciou a teleobjektív s dvojnásobným optickým zoomom a rozlíšením 50 Mpx, ktorý nahradil ultraširokouhlý objektív. Fotky z týchto objektívov sú veľmi dobré, hlavne ak berieme do úvahy, že ide o skladací telefón, kde výrobca bojuje o každý milimeter. Selfie kamera sa medzigeneračne nezmenila a jej rozlíšenie zostalo na 32 Mpx.

Motorola Razr 50 Ultra má jednu z najväčších batérií v skladacom smartfóne, ale stále ide o typický jednodňový telefón. Nabíjať sa môže 15 W bezdrôtovým a 45 W TurboPower nabíjaním, ktoré za pol hodinky doplní 75 % energie. Výkon procesora a operačnej pamäte bohato stačí na plynulý chod pri každodennom využívaní, pri náročných hrách sa smartfón môže zahrievať pre menší priestor na chladenie.

Samsung Galaxy A55 5G

Používateľov, ktorých zaujíma hlavne pomer medzi cenou, výkonom a veľkosťou displeja, určite osloví Samsung Galaxy A55 5G, ktorý do pomyselného zlatého smartfónového stredu patrí iba cenovkou.

Kovový rám a sklenený chrbát majú nádych minimalistického luxusu, tvrdené sklo Gorilla Glass Victus+ dodáva spoľahlivú odolnosť z oboch strán smartfónu.

Samsung potvrdzuje svoju reputáciu kvalitných displejov 6,6-palcovým Infinity O displejom s obnovovacou frekvenciou 120 Hz a podporou HDR10+. Výsledkom je plynulosť, verné zobrazovanie farieb a skvelý používateľský zážitok. Nechýba funkcia Always On, ktorá je väčšinou výsadou drahších modelov. Jediným negatívom pri displeji sú na dnešnú dobu pomerne veľké rámčeky.

Samsung Galaxy A55 5G má na zadnej strane tri foťáky farebne zladené so zvyškom telefónu. Fotovýbava pozostáva z hlavného 50 Mpx objektívu s optickou stabilizáciou, 12 Mpx ultraširokouhlého a 5 Mpx makroobjektívu. Na svoju triedu sú fotky veľmi pekné a farby vyvážené. Ako pri väčšine smartfónov značky Samsung, ani pri A55 nechýbajú niektoré AI funkcie na úpravu fotiek.

Vylepšený procesor Exynos 1480 z dielne Samsungu vám umožní rozdeliť si zložité úlohy do niekoľkých okien alebo si zahrať náročnejšie hry. Osemjadrový procesor podporuje operačná pamäť s veľkosťou 8 GB. No pri dlhšom hraní graficky náročných hier môžete začať cítiť zvyšujúcu sa teplotu smartfónu.

Vylepšením prešla aj batéria telefónu s kapacitou 5 000 mAh, ktorá by podľa Samsungu mala vydržať až dva dni. No tento údaj závisí, samozrejme, od spôsobu používania telefónu. Dobiť energiu si môžete 25 W nabíjaním, ktoré však nepatrí medzi najrýchlejšie.

HONOR 200 Lite

Nechcete utrácať veľa peňazí, ale chcete mať veľký displej, zaujímavé funkcie a moderný dizajn? HONOR 200 Lite je smartfón pre nenáročných používateľov, čomu zodpovedá jeho hardvérová výbava, ale aj jeho cenovka.

Na zadnej strane ultratenkého tela nájdete trojicu objektívov – hlavný 108 Mpx širokouhlý, 5 Mpx ultraširokouhlý a 2 Mpx makroobjektív. Pri dobrých svetelných podmienkach a stabilnej ruke sú výsledky z tohto foťáka pekné, s dostatkom jasu a detailov. Na bežné fotenie kvalita fotoaparátu stačí, ak sa svetelné podmienky zhoršia, začne sa strácať aj kvalita fotiek.

Na prednej strane sa nachádza veľký 6,7-palcový AMOLED displej s minimalistickým rámom. Pomer obrazovky k telu je až 93,7 %. Rozlíšenie displeja je Full HD+ a obnovovacia frekvencia je 90 Hz, čo je na túto cenovku pomerne slušné. Viditeľnosť na priamom slnku je dobrá, ale môžu sa objavovať odlesky. Smartfónu HONOR 200 Lite nechýba funkcia na ochranu zraku, ktorú zabezpečuje stmievanie, na pohodlnejšie používanie v noci.

HONOR 200 Lite patrí do nižšej strednej triedy telefónov, čomu zodpovedá aj jeho hardvérová výbava. Výkon zabezpečuje procesor Mediatek Dimensity 6080 spolu s 8 GB RAM, ktorú ešte môžete rozšíriť o ďalších virtuálnych 8 GB. Tento smartfón vás nedostane na Mesiac, no na bežné scrollovanie sociálnych sietí vám bohato postačí.

Do tenkého tela sa podarilo dostať až 4 500 mAh batériu, ktorá vám na jedno nabitie pri bežnom používaní vydrží jeden a pol dňa, čo je úctyhodná výdrž. V prípade, že vám „šťava“ dôjde, máte k dispozícii 35 W nabíjanie, ktoré vás dostane z 0 na 100 % za približne hodinu.

Xiaomi Redmi Pad Pro 5G

Ak vám displeje predošlých smartfónov pripadali maličké, máme pre vás chuťovku na záver. Xiaomi Redmi Pad Pro 5G sa svojou veľkosťou displeja zaradil medzi najväčšie tablety na trhu, no drží si elegantný dizajn a dobrý výkon za rozumnú cenu.

Na zadnej strane si ako prvú vec všimnete pár „očí“, kam výrobca dal 8 Mpx fotoaparát a blesk. Foťák nepatrí k špičke, no od tabletu sa to ani neočakáva. Na skenovanie dokumentov vám tento objektív bohato postačí.

Dominantou tabletu je 12,1-palcový displej typu LCD s rozlíšením, na ktorom si užijete všetko od čítania článkov, scrollovania sociálnych sietí až po sledovanie filmov či seriálov. Plynulé prechádzanie medzi aplikáciami vám zabezpečí 120 Hz obnovovacia frekvencia. Čitateľnosť na slnku nie je úplne najlepšia, pretože svietivosť dosahuje hodnotu iba 600 nitov. Displej chráni tvrdené sklo Gorilla Glass 3, takže tablet prežije aj trošku drsnejšie zaobchádzanie.

Xiaomi Redmi Pad Pro 5G poháňa procesor SnapDragon 7s Gen 2, ktorý nie je najlepším procesorom z dielne spoločnosti Qualcomm, ale na bežné úkony vám určite bude stačiť. Vďaka operačnej pamäti 6 GB RAM tablet funguje svižne, no na graficky náročné hry alebo renderovanie videí nie je stavaný. Svoje dokumenty a iné dáta si môžete ukladať na úložisko s veľkosťou 128 GB, ktoré sa dá ešte rozšíriť pamäťovou kartou.

Batéria s obrovskou kapacitou až 10 000 mAh vám zabezpečí nerušené sledovanie filmov, seriálov či videí na niekoľko hodín. Na jedno nabitie by mal vydržať 8 – 10 h zapnutého displeja, čo je na tablet s takouto cenou vážne prekvapivé. Takúto výdrž často nemávajú ani konkurenčné značky s výrazne vyššou cenovkou. Ak vám však energia dôjde, k dispozícii budete mať 33 W nabíjanie, ktorým batériu dobijete na 100 % za približne 2 h.

Xiaomi Redmi Pad Pro 5G je skvelý tablet pre nenáročných používateľov, ktorí nepotrebujú strihať videá alebo hrať najnáročnejšie hry. Svoje uplatnenie si nájde u ľudí, ktorí ho budú využívať na čítanie kníh alebo článkov, na prácu, do školy alebo ako tablet do domácnosti.


Zdravá miera technológií je nápomocná aj v rodičovstve. Vybrali sme 5 nástrojov, ktoré vám uľahčia výchovu

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Samsung Galaxy Z Flip6 5G štýlovo vyriešil dilemu, či dať prednosť veľkému displeju alebo praktickým rozmerom

Ohnutý displej na šiestej generácii skladačiek od Samsungu je plný zábavných a kreatívnych vychytávok pri fotení.

Ešte kým som prvýkrát do rúk chytil novú skladačku od Samsungu, zaspomínal som si na rok 2008. V magazíne o mobiloch som si vtedy s nadšením čítal o budúcnosti ohýbateľných displejov. Okrem iného predpovedali, že si dnes budeme užívať pohyblivé obrázky v novinách.

Skoro osobný tréner, no stále poruke: správny výber smart hodiniek prinesie do športovania viac motivácie

Na takúto čarovnú vychytávku si asi ešte nejaký čas počkám, ale je fascinujúce po 16 rokoch testovať smartfón s displejom, ktorý sa dá zložiť na polovicu. Kombinácia šiestej generácie a umelej inteligencie Galaxy AI robí zo Samsung Galaxy Z Flip 6 5G smartfón, ktorý vyniká rozšíreným používateľským zážitkom.

Ak si v O2 kúpite Samsung Galaxy Z Flip6 5G dostanete k nemu aj Samsung Galaxy A35 len za 1€.

Virtuálne tlačidlá som vymenil za intuitívne gestá 

Pred prvým zapnutím ma lákalo si novinku ochytať. Pánt, ktorý umožňuje smartfón skladať, pôsobí kvalitne, nemá nadmernú vôľu a ohýba sa plynulo. Okolo elegantného krytu pántu sa nachádzajú relatívne veľké škáry, ktoré môžu byť náchylnejšie na vniknutie nečistôt. Hlavne na pláži si preto dávajte pozor, aby sa do pántu nedostal piesok, ktorý by pri ohýbaní praskal.

Po zapnutí viedli moje prvé kroky do nastavení. Navigačný panel troch virtuálnych tlačidiel naspodku displeja som vymenil za intuitívnejšie a pohodlnejšie gestá. 

Potiahnutím prsta po displeji odspodu smerom nahor zobrazíte domovskú obrazovku, podobným gestom zobrazíte aj otvorené aplikácie, len po potiahnutí nahor musíte prst na displeji krátko podržať. Gesto na krok späť je potiahnutie prsta zľava alebo sprava do stredu displeja. Som zvyknutý na iPhone, chvíľu mi trvalo sa s gestami zladiť, ale zvykol som si rýchlo už počas prvého dňa. Nastavenie nájdete v sekcii Displej → Navigačný panel, kde si vyberáte medzi možnosťami Tlačidlá alebo Gestá potiahnutím prstami.

Malý vonkajší displej poteší šikovnými funkciami pre rôzne appky

Tenký rámik okolo hlavného 6,7-palcovového Dynamic AMOLED 2X displeja by mohol byť na prvý pohľad tenší, no pri skladacích zariadeniach nie je táto kritika namieste, hlavne v porovnaní s konkurenciou. 

V oblasti zhybu budete cítiť niekoľko vlniek pri kontakte prsta s displejom, no aj táto vlastnosť je pri ohybnom displeji pochopiteľná. Vlnky som rýchlo prestal vnímať a začal som si užívať široké pozorovacie uhly a čitateľný jasný displej aj na priamom slnku.

Pri čiastočnom ohnutí displeja sa mi objavilo malé plávajúce tlačidlo, ktoré ponúka rýchly prístup k multitaskingu alebo k ovládacím prvkom médií. Nastaviť si môžete aj automatické zobrazovanie tejto funkcie zvlášť pre jednotlivé aplikácie. Môžete tak mať naraz zobrazenú napríklad aplikáciu na prehrávanie hudby a správy, pričom jednu z nich môžete vytiahnuť aj do plávajúceho okna.

Oveľa viac ma zaujímalo, čo dokáže vonkajší Super AMOLED displej s uhlopriečkou 3,4 palca. Hlavný displej určite nenahradí, ale spustíte na ňom viacero appiek v rámci zaujímavej experimentálnej funkcie Labs.

Na malom displeji môžete využívať Google mapy, YouTube, Netflix či WhatsApp. Iné appky ponúkajú využívať svoju lite verziu, napríklad pri Spotify som si mohol spustiť jeden z posledných ôsmich playlistov alebo podcastov, samozrejme, prepínať medzi pesničkami.

Ak máte doma smart zariadenia, oceníte možnosť ovládať ich cez vonkajší displej. Na správy viete odpísať priamo z notifikácií, nechýba prístup k nedávnym hovorom, takmer plnohodnotne sa javí aj kalendár, v ktorom možno listovať či pridávať doň udalosti.

Stereoreproduktory robia z hrania zážitok

Nepatrím medzi najväčších nadšencov počítačových hier, ale vždy si rád zahrám pretekársku hru. Procesor Snapdragon 8 Gen 3 a grafický čip Adreno 750 som sa rozhodol otestovať na graficky náročnej hre Asphalt 9: Legends a zaspomínať si na časy, keď som na Nokii 6300 hrával Asphalt: Urban GT. 

Pozitívne ma prekvapila plynulosť pohybov, ktorá sa nezhoršila ani po nastavení najvyššej úrovne grafiky. Celý zážitok navyše príjemne dopĺňali stereoreproduktory, ktoré v hernej pozícii naozaj spĺňajú svoj účel. Keď som si do pozadia začal prehrávať svoje obľúbené skladby, hranie ma pohltilo. 

Po 30 minútach som pocítil mierne zahrievanie v hornej polovici zariadenia. Napriek tomu, že Samsung Z Flip 6 5G nie je klasickým herným telefónom, pre príležitostných hráčov na tento účel dobre poslúži.

Batéria na bežné fungovanie stačí, za konkurenciou zaostáva 

Operačná pamäť navýšená na 12 GB RAM a zdvihnutie kapacity batérie na 4 000 mAh sú určite žiadanými vylepšeniami, no Samsung Galaxy Z Flip 6 5G v týchto parametroch zaostáva za konkurenciou z Číny a USA.

Šiesta generácia zdedila po predchodcovi aj maximálny výkon dobíjania a podporuje len podpriemerných 25 W. Osobne to nepovažujem za problém, no na trhu sa už často stretávame so značne rýchlejším dobíjacím výkonom.

Na nabíjanie najvyšším výkonom som si v nastaveniach v sekcii Batéria → Nabíjanie zapol možnosť rýchleho dobíjania. Používal som adaptér s podporou Samsung Adaptive Fast Charging s výstupom max. 33 W, takže pri teoreticky najrýchlejšej možnosti trvalo nabíjanie z 0 na 100 % 75 minut. Po 30 minútach som sa dostal na úroveň 52 %.

Keďže občas potrebujem prístup na internet cez laptop, bežne využívam prístupový bod wi-fi z telefónu. Bol som pripojený po celý deň, dáta som aktívne využíval asi šesť hodín, popritom som z telefónu aj prehrával hudbu cez bluetooth a batéria sa na konci dňa úplne vyčerpala. Pri bežnom používaní vydržala celý deň s približne 20 % kapacity na konci.

Highlightom medzi novinkami sú možnosti kreativity pri fotení a točení videí

Najzaujímavejší a najkreatívnejší používateľský zážitok prináša skladací displej pri fotení a točení. Hlavnú 50 Mpx šošovku s optickou stabilizáciou dopĺňa širší 12 Mpx objektív. 

Pri zábavnom natáčaní v skateparku som kamaráta Dávida snímal počas jazdy za ním cez režim FlexCam, ktorý mi pomohol pohodlnejšie točiť aj zábery tesne nad zemou. Na jednej polovici displeja som mal k dispozícii nástroje fotoaparátu, na druhej som videl, čo práve točím, a zároveň som dokázal telefón pohodlne držať. Ak by som podobné zábery chcel urobiť s bežným smartfónom, musel by som ho krkolomne držať a niektoré by som musel točiť naslepo.

Režim FlexCam sa dá využívať naozaj kreatívne. Napríklad, keď som sa chcel počas jazdy natáčať sám, položil som telefón na prekážku a ohýbaním displeja som dostal objektív do žiadanej polohy. Ocenil som aj možnosť zobraziť hľadáčik na vonkajšom displeji, aby som sa mohol pri snímaní vidieť. Je však škoda, že to neplatí pri nastavení pomeru strán na výšku (9 : 16).

Zvlášť príťažlivé sú zábery v portrétovom režime. Zvýraznili Dávidovu postavu a trik, pričom pozadie sa jemne rozmazalo. Niekedy sa stalo, že sa rozmazala aj časť Dávidovho tela, čo pokazilo celý záber. 

Počas natáčania som ocenil plynulosť záberov pri 60 FPS, ktorá dodala hladký priebeh akčných scén a možnosť prehrať si takýto záber aj spomalene. Na točenie spomalených záberov je však lepšie využiť režim, ktorý je na to určený, kde máme k dispozícii maximálne rozlíšenie Full HD a možnosť voľby FPS na 240 alebo 120. Pri následnej úprave spomaleného záberu v galérii ma potešilo, že som mohol zvoliť až dva úseky, kde bude prehrávanie spomalené, pričom pre každý úsek som mohol nastaviť inú rýchlosť prehrávania. 

Umelá inteligencia mi ponúkla niekoľko netradičných funkcií, ktoré posúvajú úpravy fotiek na novú úroveň. Napríklad použitím lasa na výber objektov som z prehľadného a jasného záberu jednoducho odstránil chlapca na kolobežke a na fotku bolo automaticky doplnené pozadie za ním, pričom výsledok bol veľmi presvedčivý. 

Zo zvedavosti som skúsil aj náročnejšie zadanie a z nejasnej snímky urobenej pri slabšom osvetlení som odstraňoval predmety zo stola. Pokiaľ sa predmet neprekrýval s iným, výsledky neboli dokonalé, no niekedy sa podarilo objekt uspokojivo odstrániť, keď som však skúsil odstrániť objekt, ktorý bol na zábere pred iným, použiteľný výsledok som nedosiahol.

Ak ste nadšencom selfie, možno uvítate efekty tváre, ktoré sa zobrazia vždy, keď na snímke rozpozná tvár. Medzi možnosťami nájdete úpravu čeľuste, očí, farby pokožky alebo vám pomôže vyhladiť vrásky. Nechýba ani možnosť gumovania nedokonalostí s nastavením úrovne, no môžete len jednoducho rozostriť pozadie.

Zakrúžkuj a vyhľadaj – jednoduchá cesta k informáciám

Vychytávka Zakrúžkuj a vyhľadaj (Circle to search) je efektívny spôsob vyhľadávania podľa obrázka. Zadaním vyhľadávania môže byť čokoľvek, čo sa aktuálne zobrazuje na displeji, napríklad, po vysunutí spodného panela funguje aj počas spustenej hry a pracuje aj s rozpoznávaním textu, čo môže byť často veľmi užitočné.

Aktivácia tejto funkcie je veľmi jednoduchá, kedykoľvek stačí obyčajné pridržanie virtuálneho tlačidla „domov“, ak telefón ovládate gestami, pridržíte spodný pásik a následne zakrúžkujete objekt, ktorý chcete vyhľadať. Keď sme boli v Skateparku Janka Kráľa, cez hľadáčik fotoaparátu som zakrúžkoval vyhliadkovú vežu UFO alebo svoje topánky a výsledky z Googla boli okamžite pripravené v malom okne a v oboch prípadoch správne.

Za zmienku stojí aj webový asistent, ktorý zvládne na dve ťuknutia zosumarizovať obsah článku alebo preložiť načítaný obsah behom pár sekúnd. Pri preklade, nanešťastie, nie je schopný pracovať v slovenčine, no dobrou správou je, že pri sumarizácii slovenčinu dobre chápe.

Keď raz vyskúšate Samsung s týmito funkciami Galaxy AI, už ho nepustíte z ruky

Biometria s prižmúreným okom

Odomknutie telefónu odtlačkom prsta v tlačidle uzamknutia funguje spoľahlivo, no v prípadoch, keď som uprednostňoval odomknutie tvárou, bola úspešnosť rozpoznania len na úrovni asi 80 %. Smartfón ma spoľahlivo spoznával s čiapkou či okuliarmi, no keď som mal nasadené oba tieto módne doplnky, prístup do zariadenia sa mi nepodarilo získať ani raz.

Na porovnanie: môj iPhone 13 mini ma rozpozná v drvivej väčšine prípadov, dokonca aj s rúškom. Výrazný rozdiel vyplýva z využívaných technológií. Kým FaceID využíva 3D metódy a až štyri vzájomne spolupracujúce senzory, flipko využíva 2D metódy, ktoré sa spoliehajú len na prednú kameru. Napriek tomu si nemyslím, že to pre bežného užívateľa môže predstavovať problém, pre ktorý by nebol ochotný prižmúriť oko.

Kreatívny nástroj pre náročných

Ako fanúšik kompaktných každodenných predmetov by som pri výbere nového smartfónu definitívne zvážil Samsung Galaxy Z Flip 6 5G, ktorý veľmi funkčne kombinuje praktické rozmery s plnohodnotným displejom.

Každý, koho baví tvorba multimediálneho obsahu, navyše veľmi ocení kreatívne možnosti režimu FlexCam a užitočné nástroje umelej inteligencie Galaxy AI. K pozitívam radím aj spoľahlivý výkon aj pri náročných hrách a prísľub aktualizácií na sedem rokov.

Za najväčšie negatívum považujem nízku ochranu pri kontakte s pieskom a zvážiť treba aj cenovku, ktorá je adekvátna pre prémiové zariadenie. Samsung Galaxy Z Flip 6 5G určite nesklame ani náročného zákazníka.


Spravte si zo smartfónu osobného trénera. Vybrali sme 10 aplikácií, ktoré vás dostanú do formy.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac