Nášmu prísnemu oku neušiel ani Samsung Galaxy S9+. Ako obstál v hodnotení?

Aj túto vlajkovú loď od Samsungu sme otestovali za vás. Pozrite sa, ako uspel v našom hodnotení.

Na trh prišiel nový kúsok od výrobcu Samsung s označením Galaxy S9+. Je to ten väčší z dvojice vlajkových lodí určených na tento rok.

Samsung Galaxy S9+ vyzerá podobne ako jeho predchodca. Na pravej strane sa nachádza tlačidlo vypnutia, na ľavej zase ovládanie hlasitosti a asistent Bixby. Na spodnej hrane nechýba konektor nabíjania typu USB-C a jack konektor na slúchadlá.

Telo telefónu je kovové, zadná strana kombinuje kov a sklo. Jej súčasťou sú aj dve šošovky fotoaparátov, blesk, čítačka odtlačkov prstov a senzor na meranie tepu. Prednej časti dominuje zaoblený 6,2-palcový Super AMOLED displej s podporou HDR a minimálnymi okrajmi, indikátor LED, fotoaparát a senzory.

Inovovaný rámik, dual verzia

Práve v prípade rámika možno vidieť malý rozdiel oproti predchodcovi. Rám vyčnieva, čo by malo pomôcť ochrániť sklenené prvky pri páde. Tie sú navyše vyrobené z odolného skla Gorilla Glass piatej generácie. Model S9+ je dostupný v dual verzii – funguje s dvoma nanoSIM kartami alebo umožňuje kombinovať nanoSIM a pamäťovú kartu.

Ako obstál Samsung Galaxy S9+ v hodnotení

Inteligentné odomykanie, skvelý zvuk

V prípade tohto modelu si môžete nastaviť odomykanie PIN kódom, vzorom, odtlačkom prstov, rozpoznaním tváre či skenom dúhovky. Zvoliť možno aj inteligentné odomykanie, ktoré uvedené spôsoby kombinuje. Snímač odtlačku prstov neslúži len na odomykanie, dá sa ním napríklad stiahnuť horná lišta. Zaujme aj funkcia always on display, vďaka ktorej vám aj v uzamknutom režime telefón zobrazí čas, dátum a základné notifikácie.

Model S9+ disponuje stereoreproduktormi vyladenými firmou AKG. V škatuľke nájdete aj slúchadlá rovnakej značky.

Jeden z najvýkonnejších Androidov na trhu

Novinku poháňa čipset Exynos 9810. Operačnú pamäť 6 GB dopĺňa grafický procesor Mali-G72 MP18. Základná verzia je dostupná s pamäťou 64 GB, no v ponuke je aj verzia s pamäťou 256 GB. Telefón s prehľadom zvláda všetky operácie – ide totiž o jedno z najvýkonnejších Android zariadení. Batéria má kapacitu 3 500 mAh, čo postačuje na celý deň prevádzky.

Ako obstál Samsung Galaxy S9+ v hodnotení

Nadštandardné funkcie

Ak ovládate aspoň základy angličtiny, odporúčam asistenta Bixby. Prostredníctvom hlasových pokynov vám umožní nastaviť si budík či spraviť si selfie. Nový Samsung si ma získal aj funkciou SOS. Pri stlačení tlačidla vypnutia tri razy po sebe sa na vybrané číslo odošlú správy s vašou polohou, fotografiou z predného a zo zadného fotoaparátu, a s hlasovým záznamom.

Skvelé fotky aj videá

Ak radi fotíte a nakrúcate videá, tento telefón predstavuje takmer to najlep- šie. Hlavný fotoaparát možno doplniť teleobjektívom s rovnakým rozlíšením. Vďaka dvom objektívom dokáže vytvoriť perfektnú hĺbku fotky s bokeh efektom a navyše pracuje s variabilnou clonou. Videá dokážu v super slow motion móde zachytiť 960 snímok za sekundu.

O2 Guru hodnotí: Top model pre náročného zákazníka

Ako obstál Samsung Galaxy S9+ v hodnotení

Samsung Galaxy S9+ je určený pre náročného zákazníka, ktorý hľadá to najlepšie. Pri konečnom rozhodovaní, akú výbavu zvoliť, by som v prípade používania dvoch SIM kariet rozmýšľal nad verziou s pamäťou 256 GB.

Novinku Samsung Galaxy S9+ môžete rovnako ako všetky zariadenia z ponuky O2 získať k akémukoľvek O2 Paušálu na začiatok len za 2 €.

Michal Bista, O2 Guru

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Testovali sme Huawei P20 Pro. Oplatí sa do tejto vlajkovej lode investovať?

Najvybavenejší smartfón od čínskeho výrobcu nerobí kompromisy. Získa si vás kvalitnými fotkami aj dlhou výdržou batérie

Huawei je na domácom trhu mobilných telefónov už niekoľko rokov naozaj stabilný hráč. Tento rok predstavil 3 novinky a mne sa do rúk dostala tá „najnadupanejšia“ Huawei P20 Pro.

Láska na prvý pohľad

Huawei P20 Pro si pre jeho pôvab zamilujete hneď po vybalení. Prekvapením je už samotný obsah balenia, ktorý je naozaj štedrý. Nájdete v ňom nabíjačku, dátový kábel, stereo slúchadlá s mikrofónom a nástroj na výmenu SIM karty.

Veľmi pozitívne vnímam aj pribalenie priehľadného puzdra a ochrannej fólie na displej. Ako posledná mi z balenia vypadla redukcia USB-C konektora na 3,5 mm audio jack. Z toho jasne vyplýva, že aj spoločnosť Huawei sa rozhodla jack vynechať.


Elegantný dizajn

P20 Pro pôsobí mimoriadne elegantným dojmom. Kombináciu kovu, skla a zvolenej farby považujem priam za úchvatnú. Zadná sklenená stena vyzerá vďaka spôsobu, akým výrobca nanášal farbu, takmer ako leštený kov. Je však magnetom na odtlačky prstov a podobne ako ostatné zariadenia s takouto kombináciou materiálov sa neuveriteľne šmýka, čo však rieši pribalené puzdro.

Kvalitný kovový rám ukrýva na pravej strane tlačidlá na ovládanie hlasitosti a vypnutie displeja. Konektor na nabíjanie a reproduktor výrobca umiestnil klasicky na spodnú stranu zariadenia. Na tej hornej nájdete okrem mikrofónu aj IrDa diódu na ovládanie domácich spotrebičov.

Inovovaný displej

Takmer celú prednú stenu tvorí displej. Huawei sa inšpiroval konkurenciou a to hneď v 2 prípadoch. Prvým je pomer strán displeju 18:9, vďaka čomu pôsobí zariadenie natiahnutejšie. Displej zobrazuje farby naozaj verne a hustota pixelov je taká veľká, že jednotlivé pixely budete musieť hľadať lupou. Vďaka uhlopriečke 6,1 palca môže budiť dojem, že ide o veľké zariadenie, no nie je tomu tak.

Druhou inšpiráciou je výrez v hornej časti displeju, ktorý však vďaka svojej minimálnej veľkosti nepôsobí rušivo. Výrobca si dal záležať, aby sa výrez nachádzal len okolo reproduktoru a prednej kamery.

Po stranách výrezu je tak dostatok priestoru na umiestnenie dôležitých informácií, akými sú intenzita siete, aktuálny čas a stav batérie. Huawei myslel aj na užívateľov, ktorí nie sú fanúšikmi výrezu – možno ho totiž voľbou v nastavení zobrazenia skryť. Osobne si dovolím tvrdiť, že zapracovanie výrezu sa výrobcovi podarilo lepšie ako jeho konkurentom.

Odladenosť systému

V tomto smartfóne nechýba Android najvyššej verzie 8.1 s nadstavbou EMUI s rovnakým označením. Huawei dlhodobo prináša kvalitnú nadstavbu nad operačný systém od Google, ktorá ponúka niekoľko veľmi zaujímavých funkcií. Jednou z nich je nastavenie tmavého módu, vďaka ktorému môže byť celé menu čierne. Toto riešenie vyzerá úžasne a zároveň šetrí batériu.

Zariadenie má 2 sloty na nanoSIM karty, no žiadny na pamäťovú kartu. Vnútorná pamäť 128 GB však absolútne postačuje. Prekvapením je odolnosť proti vode i prachu.

Bezpečnosť nadovšetko

Na zabezpečenie svojich údajov si môžete vybrať z viacerých spôsobov uzamknutia. Okrem odomknutia tvárou si môžete nastaviť odomknutie otlačkom prstu alebo heslom. Čítačka otlačkov prstov je umiestnená pod displejom a možno ju použiť aj na ovládanie zariadenia gestami.

Ovládanie gestami je naozaj jednoduché a skutočne návykové. Už po jednom dni som preto softvérové navigačné tlačidlá v spodnej časti displeja vypol. Prostredníctvom čítačky môžete zabezpečiť aj konkrétne aplikácie – ich obsah sa ukáže až po opätovnom priložení prsta alebo zadaní hesla. Takýmto spôsobom sa síce nedajú uzamknúť všetky aplikácie, nájdete však medzi nimi tie podstatné – aplikáciu telefónu, prehliadač či Facebook.

Odomykanie zariadenia tvárou funguje rýchlo a spoľahlivo. Veľmi milo ma prekvapilo, že na zariadenie sa nemusíte pozerať priamo. Zosníma vás aj z mierneho uhla a dokonca aj po tme.

Naozaj kvalitné fotky so štvoricou fotoaparátov

Tou najzaujímavejšou časťou novinky P20 Pro sú fotoaparáty. Huawei už niekoľko rokov v spolupráci so spoločnosťou Leica prináša naozaj kvalitné zábery. Toto zariadenie je výnimočné tým, že zahŕňa až 4 fotoaparáty. Predný má rozlíšenie až 24 Mpx, čo umožňuje už spomínané spoľahlivé odomykanie pomocou rozpoznania tváre a fanúšikov selfie určite nesklame.

Na zadnej strane nájdete až 3 šošovky. Na kombináciu farebného fotoaparátu s tým čiernobielym sme od modelu P9 zvyknutí. Tretí snímač slúži na hybridný zoom a umožňuje záber až 5-krát priblížiť bez straty kvality fotografie.

Rozhranie fotoaparátu neprešlo veľkými úpravami, no pribudli nové možnosti, napríklad portrétový mód, vďaka ktorému vytvoríte zaujímavé portréty s rozostreným pozadím. Samozrejmosťou pre nadšencov fotografie je plne manuálny režim. Pri natáčaní videa možno využiť Super Slow Motion mód, ktorý pracuje s 960 zábermi za sekundu.

Batéria, ktorá vás nesklame

Veľký displej si vyžaduje veľa energie, preto spoločnosť Huawei zvolila batériu s kapacitou 4 000 mAh. Vďaka nej vydrží smartfón na jedno nabitie 1,5 dňa aj pri vysokej záťaži. Pri bežnom používaní, v rámci ktorého som používal sociálne siete, automatickú synchronizáciu e-mailov a Messenger, občas si pozrel video či zahral hru, som smartfón dobíjal raz za 2 dni.

Na predĺženie výdrže môžete použiť aj šetriaci režim alebo nechať bežať na pozadí len niektoré aplikácie. Vďaka technológií SuperCharge nabijete zariadenie omnoho rýchlejšie ako s klasickou nabíjačkou. Jediné, čo tomu všetkému chýba, je bezdrôtové nabíjanie.


O2 Guru hodnotí: Všetko, čo od vlajkovej lode očakávate

Huawei P20 Pro je zariadenie s obrovskou charizmou a veľkým potenciálom, ktoré som si zamiloval na prvý pohľad. Bezrámikový displej vyzerá úžasne, výrez v hornej časti je minimálny a ak vám prekáža, viete ho softvérovo schovať. Ovládanie gestami prostredníctvom čítačky odtlačkov prstov je nesmierne jednoduché a fotografovanie s týmto kúskom vo vás prebudí umelca. Ako presvedčený používateľ produktov od Apple musím uznať, že toto zariadenie sa nesmierne podarilo. Má presne to, čo od vlajkovej lode požadujete a určite vás nesklame.

Novinku Huawei P20 Pro môžete rovnako ako všetky zariadenia z ponuky O2 získať k akémukoľvek O2 Paušálu na začiatok len za 2 €.

Ivan Štubniak, O2 Guru zo Zákazníckeho centra O2

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac