6 krokov, ako sa zbaviť predsudkov a prekonať strach z nepoznaného

biela a čierna figurína

21. 4. 2017; Autor: Sóda, Foto: DryHundredFear CC 2.0

Všímať si, ako človek vyzerá, čo má na sebe, odkiaľ pochádza, kde pracuje a na základe toho si o ňom vytvárať stereotypy je úplne bežné. Podľa psychológa a držiteľa Nobelovej ceny za ekonómiu Daniela Kahnemana naše každodenné správanie a rozhodovanie ovplyvňuje množstvo predsudkov.

Jedným z nich je napríklad prekliatie poznaním, teda čím viac človek vie, tým väčší má problém pochopiť tých, ktorí majú menej vedomostí.

V živote je ich však oveľa viac. Dá sa proti nim vôbec úspešne bojovať? Samozrejme. Chce to však trochu zamyslenia sa a odhodlania. Dajte svetu najavo, čo si myslíte o predsudkoch, splňte výzvu Tomiho Kida na stránke dobredata.o2.sk a získajte extra dáta zadarmo.

1. Uvedomte si svoje predsudky

Zamyslite sa nad tým, aké predsudky prechovávate voči ostatným a pátrajte po tom, odkiaľ pochádzajú. Ste nedôverčiví voči ľuďom pochádzajúcim z istého mesta či regiónu? Odsudzujete človeka s nadváhou bez toho, aby ste vedeli príčinu jeho postavy? Myslíte si, že každý bezdomovec si za svoju situáciu môže sám?

Niektoré mohla spôsobiť negatívna skúsenosť, iné sú však postavené len na tom, čo hovoria ostatní. Len vtedy, keď viete, aké predsudky vás ovládajú, tak môžete začať proti nim bojovať. Nebude to jednoduché, pretože to často bude vyžadovať priznať  si chybu.

Bezdomovec
Bezdomovec na lavičke

2. Myslite na dôsledky

Skúste tiež občas rozmýšľať nad tým, či vaše správanie a konanie nie je ovplyvnené predsudkami. Ak sa vyhýbate istým miestam či typom ľudí, nemusí to mať reálne dôvody.

Predsudky v mnohých prípadoch spôsobujú strach, ktorý môže negatívne ovplyvniť vaše konanie a každodenný život. A to aj v tom prípade, že si myslíte, že okolie má predsudky voči vám.

Splň výzvu od Tomiho Kida a získaj dáta zadarmo. Viac info

3. Uvažujte, ako vnímajú vás

Zamyslite sa nad tým, ktoré predsudky a stereotypy by sa dali použiť na vás. Sami zistíte, že drvivá väčšina z nich bude neopodstatnená. Spomeňte si na to pri spoznávaní nových ľudí alebo napríklad pri čítaní novinových titulkov.

Rôznorodosť
černoška a beloška zapletajúce si vlasy

4. Spoznávajte nových ľudí

Najčastejšie nás predsudky pohltia v prípade, že niečo nepoznáme. Vyjdite von zo svojej starej známej sociálnej „bubliny” vám podobných ľudí. Zoznámite sa s osobami z rôznych krajín, rás, sociálneho statusu, veku či vzdelania. Určite vám to prinesie nejaké príjemné zážitky, vďaka ktorým sa na ľudí budete pozerať inak.

5. Vzdelávajte sa

Najlepším receptom na prekonanie strachu z nepoznaného je cestovať a na vlastnej koži spoznávať rôzne miesta, národy, kultúry. Dá sa však vzdelávať aj inými spôsobmi. Knihy, reportáže, prednášky cestovateľov alebo sa stačí porozprávať s človekom, ktorý pracuje s ľuďmi, ktorých sa predsudky často týkajú.

6. Neporovnávajte sa

Pokiaľ budete stále myslieť na to, že je niekto lepší alebo horší, bohatší či chudobnejší, viac alebo menej vzdelaný ako vy, nikdy sa predsudkov nezbavíte a nebudete vedieť s ľuďmi komunikovať tak, ako si to zaslúžia oni a podobnej reakcie sa dočkáte aj vy.

Postavte sa aj vy tvárou v tvár predsudkom. Pridajte svoju selfie na stránku dobredata.o2.sk a my vám k nej doplníme odznak “Bojujem proti predsudkom”. Navyše od nás ostanete bezplatné dáta navyše.

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.

10 peších prechádzok, ktoré vám pripomenú, aké je Slovensko krásne

Občas je dobré nechať auto doma a vychutnať si čerstvý vzduch a kilometre v nohách.

čítaj viac