Matej Tóth: Najlepší pocit mám po tréningu, na ktorý sa mi nechcelo

Ako sa prekonať a ísť aspoň kúsok cesty do práce pešo?

Majster sveta a olympijský víťaz v chôdzi nám prezradil, čo robí, keď sa mu nechce trénovať a prečo namiesto auta niekedy stačí ruksak a poriadne topánky.

Tento rok ste pozbierali asi všetky úspechy, ktoré sa dali. Ako ste oddychovali cez zimu a aká je vaša ďalšia méta?

Na oddych veľa času nebolo. Od tréningu som si kvôli zraneniu po olympiáde oddýchol 3mesiace, ale za ten čas som sa v podstate nezastavil.

Od decembra som už nabehol na tréningový režim, mám zimnú prípravu na sezónu, som už v plnom zaťažení a pomaly sa dostávam do formy. Vrcholom roka 2017 budú  v auguste majstrovstvá sveta v Londýne, kde budem obhajovať titul.

Asi to človeku dá poriadnu dávku sebaistoty do tréningu aj pretekov. Čo vás teraz dokáže najviac „hecnúť”?

Ocenenia po úspešnej sezóne boli veľmi príjemné, ale už to bolo tak dávno po olympiáde, že som mal pocit, že si ich ani nezaslúžim a je na čase zase makať. Nedá sa žiť z minulosti. Teším sa, že aj po dlhšej vynútenej pauze sa mi darí zvyšovať výkonnosť a ak to takto pôjde ďalej a zostanem zdravý, nemám obavy o ďalšie kvalitné výkony. Pre mňa je momentálne najväčšia motivácia radosť z tréningu a to, že som v poriadku a môžem naplno trénovať.

Po úspešných majstrovstvách v hokeji sa vo veľkom kupovali dresy, Peter Sagan tiež pomohol predať veľa bicyklov a dresov. Postrehli ste nejaké zmeny na poli chôdze alebo aspoň viac ľudí v pohybe, prípadne viac detí na atletike?

Atletika prežíva “boom”. Vidím obrovský záujem detí o atletiku, ale aj špeciálne o chôdzu. Samozrejme, nie je to ani zďaleka len moja zásluha. Vedenie nášho zväzu robí obrovské množstvo práce. Ale teším sa, že aspoň malou troškou sa o popularizáciu tohto krásneho športu pričiňujem.

Ako vediete vaše dcéry k pohybu, prípadne k atletike?

S manželkou ich vedieme k športu, ale zatiaľ všeobecne. Snažíme sa, aby boli športovo gramotné. Aby vedeli bicyklovať, plávať, korčuľovať, lyžovať, behať, skákať, hrať loptové hry. Aký šport, a či vôbec si vyberú na vrcholovej úrovni, necháme na nich.

S O2 rozbiehate projekt Športová akadémia Mateja Tótha, ktorý umožní školám získať grant na podporu pohybových aktivít u detí. Čo si od toho sľubujete? Aby sa deti viac hýbali, alebo aj širšiu základňu talentov?

Aj jedno aj druhé. V prvom rade podporíme kvantitu. Nech deti športujú a nech pohyb patrí k ich rozvoju. Ale takých možností je, vďakabohu, na Slovensku dosť. My však chceme využiť naše skúsenosti a vedomosti a túto všeobecnú prípravu chceme skvalitniť a tým prispieť k tomu, aby nám na Slovensku vyrástli kvalitní športovci a hlavne zdravá generácia.

Tak ako som sa ja motivoval a mal vzory v minulosti, chcem aj ja pozitívne vplývať na motiváciu detí a mladých športovcov. Chceme im ponúknuť program, v ktorom sa spoja naše teoretické a praktické znalosti. Do projektu Športovej akadémie Mateja Tótha sa aktívne zapája aj môj osobný tréner Matej Spišiak, môj fyzioterapeut Denis Freudenfeld a ďalší tréneri skúsení v mládežníckom športe.

Deťom chceme, okrem kvalitného tréningu, ponúknuť aj znalosti špičkových odborníkov, ktorí preniesli všetky tieto poznatky do jedinečnej a pokrokovej metodiky, ktorou budú vyškolení všetci tréneri Športovej akadémie Mateja Tótha.

Čo by sa dalo ešte urobiť, okrem priamej podpory športu, aby sa deti viac hýbali? Netreba v tomto smere pracovať aj s rodičmi, aby boli iniciatívnejší?

Mám taký pocit, že stále väčšia časť spoločnosti si uvedomuje, aký je šport dôležitý v zdravom vývoji dieťaťa. Nielen po fyzickej, ale aj po psychickej stránke. Aj mne šport veľmi pomohol v osobnostnom rozvoji. A terajší rodičia si to začínajú tiež uvedomovať.

Ale myslím, že najlepšie je pritiahnuť k športu celé rodiny. Väčšinou deti potrebujú vzory, ale ak sa nám podarí pritiahnuť deti k športu, môžu práve oni motivovať svojich rodičov k pohybu a časom by sme mohli dospieť k ideálnemu stavu, že budú športovať celé rodiny.

Často možno narazíte na odpoveď, že šport je aj o peniazoch. Do akej miery to platí aj pri atletike? Kedy sa dá robiť ešte ako nízkonákladový koníček a kedy už naozaj treba viac financií?

Je to takmer priamo úmerné výkonnosti. Aj v amatérskych podmienkach sa dá športovať, dá sa pripraviť aj na slušnú úroveň, napríklad splniť limit na majstrovstvá Európy, ale už keď chce byť atlét v svetovej špičke, chce to aj zodpovedajúce podmienky, čo samozrejme stojí aj nejaké peniažky na materiálne zabezpečenie, sústredenia, regeneráciu a zdravotné zabezpečenie.

Ročne nachodíte toľko kilometrov, čo niekto iný možno najazdí autom do práce. Vy využívate auto? Ak áno, tak na čo?

Samozrejme auto využívam v podstate denne. Už teraz som na hrane s časom a ešte keby mám všade chodiť pešo, tak nestihnem asi polovicu z toho. Nachodím síce do 6 tisíc kilometrov, ale autom ďalších 30 tisíc. Som síce chodec, ale to neznamená, že prejsť sa v meste, alebo niečo vybaviť na úradoch je chodecký tréning (smiech). No snažím sa aj ja využívať tie svoje rýchle nohy nielen na tréning, ale aj na presun z bodu A do bodu B.

Vedeli by ste si bez auta predstaviť život? Za akých okolností?

Ak by som žil na bezstarostnom ostrove, jedine vtedy. Pri všetkých povinnostiach, ktoré v dnešnej dobe produktívny človek má, je to podľa mňa nereálne byť úplne bez auta. Ale často sa stáva, že ho využívame aj na kratšie vzdialenosti, kedy by sa dalo prejsť aj pešo a ušetrili by sme palivo a veľakrát aj čas.

Vraj by ste po skončení aktívnej kariéry rád robili novinárčinu, ktorej sa už sčasti venujete aj teraz. Nie vždy, ale je to zo značnej časti aj sedavá práca. Budete vedieť „obsedieť” ?

Ak k tomu napokon dôjde, tak by som to určite zvládol, aj keď šport by asi zostal súčasťou môjho života. Neviem si predstaviť deň bez pohybu. Nehovoriac o tom, že pri kancelárskej práci človek potrebuje vyvetrať nielen telo, ale aj hlavu.

Sú ľudia, ktorí za prácou dochádzajú autom veľa kilometrov, v práci sedia za počítačom, poobede pozbierajú deti z krúžkov a zase idú autom domov. Ako by ste im poradili udržať sa v pohybe?

Sú situácie, keď je človek naozaj vyťažený na 100% a nemá šancu sa aspoň na chvíľu vyvetrať a prejsť. Ale skúste si počas obednej pauzy polhodinku zabehať (zamestnávateľ vám to určite umožní), alebo večer, keď už máte kľud, vybehnite si zabehať (aj po sídlisku).

Ak sa z toho stane tradícia, uvidíte ako sa budete cítiť lepšie. Aj keď viem si predstaviť, že niekedy je ťažké sa donútiť obliecť a vybehnúť. Ale keď sa donútiť, budete sa cítiť lepšie a urobíte veľkú vec pre svoje zdravie.

Aká by bola vaša odpoveď na výhovorky typu nemám čas, je škaredé počasie?

Sám niekedy prekonávam nechuť na tréning, ale paradoxne, v takéto dni mám z neho najlepšie pocity. Lebo už počas tréningu zistím, že sa cítim lepšie a lepšie a potom ma zaplavia endorfíny akoby som vyhral preteky.

Máte aj vy niekedy takúto slabú chvíľku? Ako sa ubrániť pred vlastnou lenivosťou, resp. chuťou ostať doma na gauči?

Väčšinou je to len v hlave. Je najľahšie zostať ležať na gauči, ale garantujem vám, že večer, keď si ľahnete do postele budete mať oveľa lepší pocit, keď sa na ten tréning hecnete. Ja mám do istej miery výhodu, že som profesionál a keď nič iné nepomáha, tak si jednoducho poviem, že musím.

Chodiť pešo do práce znamená napríklad aj nosiť nákupy v rukách, viac vecí v kabelkách a taškách, možno aj boľavé chodidlá. Čo by ste odkázali ľuďom, ktorí by to chceli skúsiť, aby sa nenechali týmito vecami odradiť?

V dnešnej dobe nie je problém prekonať všetky tieto prekážky. Sú to len technické detaily, ktoré sa dajú doriešiť. Stačí mať kvalitný ruksak a topánky. Jediná vec, ktorá vám dokáže vašu snahu naozaj zmariť, je vaše presvedčenie, že sa to nedá. Všetko sa dá a pocit, že ste spravili niečo pre seba, pre životné prostredie je oveľa príjemnejší ako klamlivé uspokojenie, že sa to nedá.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac