Múdri, prísni aj komickí. Pamätáte si týchto ikonických učiteľov z filmových klasík?

28. 4. 2017; Autor: Sóda, Foto: YouTube

Celé detstvo a pubertu nám vtĺkali do hláv vedomosti aj rady do života. Učitelia sú spolu s rodičmi osobami, ktoré nás v mladom veku najviac formujú. Určite máte vo svojom živote aj vy nejakého pedagóga, ktorý vás v živote výrazne ovplyvnil, a ktorého si vážite.

1. Obecná škola – Igor Hnízdo

“Jmenuji se Igor Hnízdo.” Kto by si nepamätal Jana Třísku ako prísneho učiteľa zo známeho českého filmu? Tragikomická postava určite nepredstavuje dokonalého učiteľa, no jeho výzor a tresknutie do tabule si pamätá asi každý.

2. Albus Dumbledore – Harry Potter

Čarodejnícka škola v Rokforte mala mnoho zaujímavých postavičiek učiteľov. Najinšpiratívnejším a najmúdrejším bol jednoznačne riaditeľ Dumbledore. Jeho výrok: “Nezáleží na tom, kde sa narodíš, ale kto z teba vyrastie,” má v pamäti vyrytý asi každý fanúšik kníh a filmov o Harrym Potterovi.

3. John Keating – Spoločnosť mŕtvych básnikov

Za postavu učiteľa angličtiny na chlapčenskej akadémii bol Robin Williams nominovaný na Oscara. John Keating je príkladom obľúbeného netradičného učiteľa, ktorý vyučuje svojským spôsobom, ale dokáže svojim študentom dať oveľa viac, než by sa dočítali v učebniciach, a tým si získa ich rešpekt.

4. Profesor Karda – Sněženky a machři

Okrem komických scén rebelujúcich stredoškolákov nám v pamäti utkvel najmä prísny, no spravodlivý profesor Karda v podaní Radka Brzobohatého musel dávať pozor nielen na chlapcov, ktorí sa silou mocou snažili dostať k alkoholu, ale aj o dcéru Mariku.

5. Mr. Miyagi – Karate kid

Obľúbeným filmovým učiteľom detstva mnohých z nás je tak trochu netypický učiteľ – majster japonského bojového umenia. Miyagi vo filme Karate kid nenaučil Dannyho iba karate, ale zmenil aj jeho prístup k životu. Jedna z jeho múdrostí znie: “Je v poriadku, ak prehráš so súperom, ale nesmieš prehrať so strachom.”

6.  Profesor Rabiška – Cesta do hlubin študákovy duše

Film Martina Friča má dnes už takmer 80 rokov, no patrí k najslávenjším československým filmom zo školského prostredia. Nezabudnuteľná je postava profesora a kronikára gymnázia Rabišku, ktorý zbiera kuriózne predmety zabavené študentom počas vyučovania. Práve on však mladšieho kolegu Matulku naučí, že študent má nielen dušu, ale aj srdce.

7. Profesor Hrbolek – Marečku podejte mi pero

Z filmu o otcovi a synovi, ktorí študujú na večernej priemyslovke si pamätáme najmä profesora Hrbolka, ktorý je autorom výroku, ktorý je zároveň názvom filmu. Profesor češtiny je dôchodca, ktorému sedí prívlastok “stará škola” a každý z nás v ňom nájde kúsok z niektorého svojho učiteľa.

8. Dewey Finn – Škola rocku

Bláznivý film o tom, ako sa zo svojrázneho gitaristu rockovej kapely náhodou stane učiteľ. Dewey Finn v podaní Jacka Blacka ukazuje, že aj človek bez učiteľského vzdelania dokáže deti motivovať, inšpirovať a naučiť tomu, čo sám vie najlepšie, teda hudbe.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.

10 slovenských divadiel, v ktorých hviezdia slovenskí seriáloví herci

Hrať postavičky v televíznych seriáloch nie je vrchol ich hereckého umenia. Oveľa viac si výkony známych slovenských hercov vychutnáte v divadle.

čítaj viac