Objavte 7 svetovo unikátnych miest na Slovensku, o ktorých ste možno nevedeli

Aj Slovensko sa môže popýšiť niekoľkými európskymi a svetovými naj.

Slovensko ukrýva množstvo krásnych a výnimočných miest, o ktorých nielenže nevedia zahraniční turisti, ale často o nich netušia ani samotní Slováci. Prinášame vám prehľad výnimočných slovenských miest, ktoré nie sú unikátne len v rámci našej krajiny, ale aj v európskom či svetovom meradle.

1. Park tmavej oblohy v Poloninách

Park tmavej oblohy

Pri súčasnom silnom svetelnom znečistení turisti vyhľadávajú miesta, v ktorých je znečistenie nízke a je z nich vidieť veľa hviezd. Na severovýchodnom Slovensku sa nachádza Park tmavej oblohy Poloniny, ktorý je prvým na Slovensku a dvadsiatym na svete.

V oblasti je výborne viditeľná Mliečna dráha a bez ďalekohľadu môžeme vidieť takmer dvetisíc hviezd, zatiaľ čo v mestách ich vidíme okolo dvesto a vo veľkomestách len dvadsať.

2.  Najväčší drevený oltár na svete

Oltár Majstra Pavla z Levoče

Hlavný oltár Chrámu svätého Jakuba v Levoči je vysoký 18,62 metra a široký 6,27 metra a je najvyšším neskorogotickým krídlovým oltárom na svete. Je dielom rezbára Majstra Pavla z Levoče, ktorý na ňom pracoval v 16. storočí.

Objednávateľom bol levočský farár Ján Henckel, ktorý mal o oltári jasnú predstavu: chcel, aby sa čo najviac podobal na oltár krakovskej baziliky a dielo vtedajšieho slávneho sochára Veita Stossa.

3. Mincovňa v Kremnici

Mincovňa v Kremnici

Mincovňa v Kremnici je najstarší nepretržite pracujúci výrobný závod. Vybudovali ju v roku 1328 a odvtedy razí mince bez prestávky. V súčasnosti razí eurové mince, v minulosti sa v Kremnici vyrábali mince pre kráľov, cisárov aj republiky. Všetky kremnické dukáty sa vyznačovali vysokou a stálou rýdzosťou zlata, vďaka čomu sa v stredoveku považovali za najtvrdšiu menu v strednej Európe.

4. Najväčší stalagmit na svete

V Krásnohorskej jaskyni v Slovenskom krase sa nadhádza ďalší unikát. Stalagmit, teda stojaci kvapeľ rastúci z jaskynného dna, ktorý meria približne 34 metrov a váži asi dvetisíc ton. Donedávna bol tento útvar, oficiálne nazývaný Kvapeľ rožňavských jaskyniarov, zapísaný v Guinessovej knihe rekordov ako najväčší kvapeľ sveta.

5. Piata najstaršia reštaurácia na svete

Piata najstaršia reštaurácia na svete

Levočský dom na hlavnej ulici v Košiciach je najstaršou gotickou svetskou stavbou v Košiciach. Zároveň bola sídlom piatej najstaršej reštaurácie na svete. Levočský dom slúžil spočiatku hlavne levočským kupcom ako ubytovací hostinec. Dlhé roky v ňom fungoval pivovar.

K najslávnejším momentom histórie hostinca patrila veľkolepá, týždeň trvajúca svadobná hostina sedmohradského kniežaťa Gabriela Bethlena s Katarínou Bandenburskou. Svadba sa konala v roku 1626 a zúčastnili sa jej viacerí európski panovníci. Podľa historických záznamov boli jej súčasťou aj rytierske turnaje, ohňostroj, dostihy i tanečné zábavy.

Dnes je v Levočskom dome opäť pivovar a reštaurácia.

6. Najväčší riečny ostrov v Európe

Jelka

Žitný ostrov ohraničený Dunajom, Malým Dunajom a Váhom nie je iba najväčším riečnym ostrovom v Európe, ale zároveň aj najväčšou zásobárňou pitnej vody v strednej Európe. Na juh od neho sa nachádza Malý Žitný ostrov.

Ten je vďaka mlynským kolesám, ktoré sa ako technické pamiatky zachovali dodnes, často navštevovaný turistami. Jednou z takýchto pamiatok je aj stredoeurópska rarita – trojpodlažný vodný drevený kolový mlyn v Jelke na ľavom brehu Malého Dunaja.

7. Budova prvej konskej železnice v Uhorsku

Budova prvej konskej železnice v Uhorsku

V Bratislave máme aj jednu z najstarších staničných budov na svete. Ide o prvú konskú železnicu v Uhorsku, ktorá viedla z Bratislavy do Svätého Jura a začala premávať v roku 1840.

Jej budova na križovatke Krížnej a Legionárskej ulice patrí k najstarším stavbám tejto časti mesta. Je architektonickým unikátom vďaka inšpirácii palácovou architektúrou.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Od témy folklóru ju odhovárali. Dnes jej šperky poznajú na celom svete

V šperkoch Petry Toth ožíva tradícia a symbolika slovenského folklóru v modernej podobe.

Krása šperkov ju očarila už v ranom detstve a svojej vášne sa nevzdala ani v dospelosti. V šperkoch Petry Toth ožíva tradícia a symbolika slovenského folklóru v modernej podobe. Porozprávali sme sa s ňou o jej inšpirácii, vnímaní folklóru, ale aj budovaní úspešnej značky v odvetví, kde je veľká konkurencia zahraničných mien.

Bol to vraj jej osud. Petru Toth lákali šperky už odmalička. Profesionálne sa im však začala venovať až po skončení strednej školy a vybudovala úspešnú značku šperkov, ktoré nosia mnohé známe osobnosti a klientky z celého sveta.

Jej súčasná tvorba sa vyznačuje tým, že vychádza zo slovenského folklóru. Ten ju začal inšpirovať najmä po tom, ako sa presťahovala s manželom z Bratislavy na vidiek. „Kúpili sme si starý vidiecky 100 ročný dom s vinohradom, začala som študovať našu ľudovú kultúru a zbierať fotografie krojov, z ktorých sa inšpirujem pri tvorbe šperkov. Naučili sme sa vyrábať vlastné víno a žiť viac spätí s prírodou a našimi koreňmi,” vysvetľuje Petra, čo ju priviedlo k jej inšpirácii. Odvtedy prešlo takmer 10 rokov.

Nevyčerpateľný zdroj inšpirácie

Keď človek vychádza z folklóru, je veľmi ľahké skĺznuť k akejsi prvoplánovosti a naivite. Petra však svoje šperky vyrába tak, aby boli súčasné a moderné. „Sama módu obdivujem a chcem, aby boli moje šperky nositeľné pre rôzne príležitosti, k súčasným šatám a na každú príležitosť,” hovorí.

S folklórom si väčšina z nás spája najmä hudbu a tanec. Avšak, ako inšpirácia pre šperky má aj jeho vizuálna časť čo ponúknuť – kroje, výšivky, maľby, ale aj nábytok. „S obdivom študujem ornamenty na krojoch a hneď si vizualizujem, ako by sa dali pretransformovať do šperkov,” dodáva.

Keď sme sa Petry pýtali, čo považuje za kvalitný šperk, odpovedala takto: „Určite od neho očakávam kvalitu, originalitu, a aby bol zároveň nositeľný. Presne toho sa držím aj pri svojej tvorbe. „Nie som zástanca umeleckej tvorby, ktorá je určená len do galérií, šperky musia ožívať na ich nositeľkách,” vysvetľuje.

Materiálovo nie je nejako vyhranená, primárne však používa kov, ktorý podľa jej slov dodáva šperkom nádych luxusu. Medzi jej obľúbené patrí mosadz a oceľ, ktorú potom galvanizuje. Pri svojej najnovšej kolekcii šperkov Mileva použila galvanizáciu ružovým zlatom. „V každej kolekcii používam nové materiály a vždy sa snažím posúvať a inovovať či už po technologickej alebo výtvarnej stránke,” dodáva.

šperk
šperk
šperk
šperk

Zaujímavé je, že aj keď sú Petrine šperky medzi ženami obľúbené, nezameriava sa na rôzne cieľové skupiny. Vyrába ich totiž pre seba. „Všetky svoje šperky aj sama nosím, som svojou cieľovkou, s ktorou sa stotožňujú ženy okolo tridsiatky, sú sebavedomé, rozhodné a vedia hľadať dobré veci.”

Vo svojej tvorbe si prešla viacerými fázami, no folklór ju chytil najviac, pretože sa s ním dá neustále pracovať, o čom svedčí aj to, že už ma rozpracovaných päť ďalších kolekcií s touto tematikou. „Štúdium našich krojov je pre mňa nevyčerpateľná studnica inšpirácie. Akonáhle začnete kroj rozoberať na fragmenty, zistíte, že je v ňom nekonečné množstvo námetov,” hovorí Petra o svojej inšpirácii.

V poslednej kolekcii vychádzala napríklad z čatajskej výšivky, konkrétne z obrusov, ktorých výšivka je podľa jej slov naozaj unikátna, či už svojou farebnosťou, alebo technikou vyšívania. „Nie každá výšivka sa dá pretransformovať do šperkov, čatajský ornament je výnimočný vizuálnym prevedením a ideálne mi zapadal do témy, ktorú som chcela vyjadriť. Tou témou bola láska a materstvo,” dopĺňa.

Pestrosti folklóru Petra pripisuje aj momentálny nárast jeho popularity. Jeho vplyvy vidieť v rôznych oblastiach – v gastronómii, móde, dizajne, dokonca dnes beží v televízii folklórna talentová súťaž. „No keď som pred 10 rokmi začínala, veľa ľudí ma od tejto témy odhováralo. Mysleli si, že je to archaické, nemoderné, akoby z múzea,” spomína Petra.

Bez marketingu to nejde

Výroba šperkov však nie je len o námetoch a inšpirácií, ale z veľkej časti aj o propagácii svojej značky. Petra má na trhu už stabilné meno, no v začiatkoch to vôbec nebýva jednoduché.

„Keď sme zhruba 10 až 12 rokov dozadu chodili ponúkať naše výrobky obchodníkom, hovorili nám, že sú to síce krásne, ale chcú len svetové značky,” spomína. Napriek tomu to nevzdala, a našla si vlastnú cestu ako preraziť. Svoje prvé šperky predávala cez vlastný internetový predaj.

Na druhej strane, ani na internetových portáloch, cez ktoré sa dnes dajú predávať ručne robené veci, to nie je o nič jednoduchšie. „Medzi konkurenciou, ktorá tam je, je ťažké preraziť a vyniknúť,” hovorí. Avšak, aktuálne trendy podľa nej začínajú malým výrobcom hrať do kariet, keďže slovenské dizajnové produkty sú čoraz žiadanejšie.

Nestačí sa však zviditeľniť jednorazovým úspechom, ale na svojej značke treba neustále pracovať. „Keď sa mi niečo podarí, nikdy sa z toho neteším viac ako 10 sekúnd a vždy k tomu zodpovedne pristupujem s otázkou, čo môžem zlepšiť a na čom môžem pracovať,” prezrádza.

Aj keď je šperkárka, samotná výroba jej zaberá zhruba pätinu pracovného času. Zvyšok pracovnej doby venuje marketingu. „Po vytvorení kolekcie, ktorej výroba trvá približne trištvrte roka sa venujem len predaju, prezentácii a marketingu“ hovorí.

Kým vznikne kolekcia šperkov, sú to hodiny kreslenia za stolom. Nápady prichádzajú, ale často aj končia v koši. Niekedy tento osud stretne aj hotové výrobky. „Stane sa napríklad, že keď zhmotníne svoju ideu do materiálu, zrazu zistíme, že v kove, a s tým množstvom kryštálov, sú náušnice príliš ťažké,” vysvetľuje.

Kým sa kolekcia dokončí, všetky šperky musia prejsť záverečným sitom, aby všetko ladilo, ako má. „Niektoré kusy sa nakoniec do celej kompozície kolekcie nehodia, takže sa buď presunú na neskôr, alebo sa úplne vypustia,” dodáva. K týmto návrhom sa neskôr vracia a zaraďuje ich do ďalších kolekcií.

Na otázku, aký cieľ si dala do budúcnosti so záhadným úsmevom odpovedá: „Mám pravidlo, že o svojich cieľoch dopredu nikdy nehovorím, som v tomto veľmi poverčivá“.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac