Objavte 7 svetovo unikátnych miest na Slovensku, o ktorých ste možno nevedeli

5. 5. 2017; Autor: Sóda, Foto: Svetovid

Slovensko ukrýva množstvo krásnych a výnimočných miest, o ktorých nielenže nevedia zahraniční turisti, ale často o nich netušia ani samotní Slováci. Prinášame vám prehľad výnimočných slovenských miest, ktoré nie sú unikátne len v rámci našej krajiny, ale aj v európskom či svetovom meradle.

1. Park tmavej oblohy v Poloninách

Park tmavej oblohy
Zdroj: Fb Poloniny Dark-Sky Park Slovakia, Autor: Pavol Ďuriš

Pri súčasnom silnom svetelnom znečistení turisti vyhľadávajú miesta, v ktorých je znečistenie nízke a je z nich vidieť veľa hviezd. Na severovýchodnom Slovensku sa nachádza Park tmavej oblohy Poloniny, ktorý je prvým na Slovensku a dvadsiatym na svete.

V oblasti je výborne viditeľná Mliečna dráha a bez ďalekohľadu môžeme vidieť takmer dvetisíc hviezd, zatiaľ čo v mestách ich vidíme okolo dvesto a vo veľkomestách len dvadsať.

2.  Najväčší drevený oltár na svete

Oltár Majstra Pavla z Levoče
Zdroj: Wikimedia, Autor: Lure

Hlavný oltár Chrámu svätého Jakuba v Levoči je vysoký 18,62 metra a široký 6,27 metra a je najvyšším neskorogotickým krídlovým oltárom na svete. Je dielom rezbára Majstra Pavla z Levoče, ktorý na ňom pracoval v 16. storočí.

Objednávateľom bol levočský farár Ján Henckel, ktorý mal o oltári jasnú predstavu: chcel, aby sa čo najviac podobal na oltár krakovskej baziliky a dielo vtedajšieho slávneho sochára Veita Stossa.

3. Mincovňa v Kremnici

Mincovňa v Kremnici
Zdroj: Wikimedia, Autor: Ladislav Luppa

Mincovňa v Kremnici je najstarší nepretržite pracujúci výrobný závod. Vybudovali ju v roku 1328 a odvtedy razí mince bez prestávky. V súčasnosti razí eurové mince, v minulosti sa v Kremnici vyrábali mince pre kráľov, cisárov aj republiky. Všetky kremnické dukáty sa vyznačovali vysokou a stálou rýdzosťou zlata, vďaka čomu sa v stredoveku považovali za najtvrdšiu menu v strednej Európe.

4. Najväčší stalagmit na svete

V Krásnohorskej jaskyni v Slovenskom krase sa nadhádza ďalší unikát. Stalagmit, teda stojaci kvapeľ rastúci z jaskynného dna, ktorý meria približne 34 metrov a váži asi dvetisíc ton. Donedávna bol tento útvar, oficiálne nazývaný Kvapeľ rožňavských jaskyniarov, zapísaný v Guinessovej knihe rekordov ako najväčší kvapeľ sveta.

5. Piata najstaršia reštaurácia na svete

Piata najstaršia reštaurácia na svete
Zdroj: Pivovar Hostinec

Levočský dom na hlavnej ulici v Košiciach je najstaršou gotickou svetskou stavbou v Košiciach. Zároveň bola sídlom piatej najstaršej reštaurácie na svete. Levočský dom slúžil spočiatku hlavne levočským kupcom ako ubytovací hostinec. Dlhé roky v ňom fungoval pivovar.

K najslávnejším momentom histórie hostinca patrila veľkolepá, týždeň trvajúca svadobná hostina sedmohradského kniežaťa Gabriela Bethlena s Katarínou Bandenburskou. Svadba sa konala v roku 1626 a zúčastnili sa jej viacerí európski panovníci. Podľa historických záznamov boli jej súčasťou aj rytierske turnaje, ohňostroj, dostihy i tanečné zábavy.

Dnes je v Levočskom dome opäť pivovar a reštaurácia.

6. Najväčší riečny ostrov v Európe

Jelka
Zdroj: Flickr CC 2.0, Autor: Miroslav Petrasko

Žitný ostrov ohraničený Dunajom, Malým Dunajom a Váhom nie je iba najväčším riečnym ostrovom v Európe, ale zároveň aj najväčšou zásobárňou pitnej vody v strednej Európe. Na juh od neho sa nachádza Malý Žitný ostrov.

Ten je vďaka mlynským kolesám, ktoré sa ako technické pamiatky zachovali dodnes, často navštevovaný turistami. Jednou z takýchto pamiatok je aj stredoeurópska rarita – trojpodlažný vodný drevený kolový mlyn v Jelke na ľavom brehu Malého Dunaja.

7. Budova prvej konskej železnice v Uhorsku

Budova prvej konskej železnice v Uhorsku
Zdroj: Wikimedia, Autor: Wizzard

V Bratislave máme aj jednu z najstarších staničných budov na svete. Ide o prvú konskú železnicu v Uhorsku, ktorá viedla z Bratislavy do Svätého Jura a začala premávať v roku 1840.

Jej budova na križovatke Krížnej a Legionárskej ulice patrí k najstarším stavbám tejto časti mesta. Je architektonickým unikátom vďaka inšpirácii palácovou architektúrou.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.

Čítanie je náročná činnosť, preto to robí tak málo ľudí

Rozhovor s Kolomanom Kertézs Bagalom, vydavateľom a podporovateľom slovenskej literatúry o tom aká je slovenská literatúra a prečo povinné čítanie nemotivuje mladých čítať.

čítaj viac