Pouliční umelci vdýchli mestám umeleckú dušu. Pozrite si 10 príkladov vynikajúceho slovenského street artu

grafitti

20. 4. 2017; Autor: Sôda, Foto: Pek Crew

Umenie nevisí len v galériách, ale obdivovať ho môžete aj cestou do práce. Graffiti na stenách alebo guerrilla umenie hocikde na ulici rozveseľujú šedé mestá.

Moderné pouličné umenie je jedným zo spôsobov, ako skrášliť aj ošarpané a fádne miesta. Toto však niekedy nestačí. Ak máte vo svojom okolí priestor, ktorý si zaslúži opraviť či vylepšiť, odfoťte ho, nahrajte fotku na stránku dobredata.o2.sk a možno sa konečne dočkajú obnovy. Okrem toho dostanete aj voľné dáta navyše zadarmo.

Pozrite si pár miest na Slovensku, ktoré do svojich rúk vzali pouliční umelci, aby potešili oči domácich obyvateľov aj turistov.

1. Líška na Kamennom námestí v Bratislave

Líška Kamenné námestie
slovenský street art na Kamennom námestí

Len nedávno vznikla na stene budovy na Kamennom námestí v Bratislave veľkolepá maľba (tzv. mural art). Autorom je maďarský umelec vystupujúci pod pseudonymom Fat Heat, ktorý podobné diela namaľoval aj Moskve, Paríži či Budapešti. V Bratislave maľoval počas jesenného Bratislava Street Art Festivalu.

2. Jaro Filip v Banskej Bystrici

slovenský street art v podchode

Čierno-biely portrét hudobníka Jara Filipa zdobí podchod na Štefánikovom nábreží v Banskej Bystrici. Jeho autorom je miestny umelec s pseudonymom Neznámy, ktorý vytvoril niekoľko zaujímavých malieb v meste. Nedávno Jara Filipa banskobystrickí dobrovoľníci z vlastnej iniciatívy zrenovovali.

3. Van Gogh v oknách

Van Gogh Bratislava
ošarpaná budova s ozdobnými okenicami

Pozornosť najmä zahraničných turistov púta Meštiansky dom z 18. storočia na Rudnayovom námestí v Bratislave. Okná schátranej budovy zdobia repliky obrazov Vincenta Van Gogha a ním inšpirované maľby. Diela boli do exteriéru osadené v rámci Projektu Van Gogh ZUŠ Eugena Suchoňa v Pezinku.

Splň výzvu od Matúša Valla a získaj dáta zadarmo. Viac info

4. Zastávka v obci Nižné Čabiny

Cabiny, Pek Crew, street art
Nižné Čabiny, slovenský street art

Street art nie je výsadou veľkých miest, ale nájsť sa dá aj na múroch dedinských budov. Veselé maľby oživili aj dve budovy železničnej zastávky obce Nižné Čabiny (okr. Medzilaborce). Autormi sú slovenskí výtvarníci zo Svätého Jura Tomáš Rybár a Emil Taška, ktorí tvoria pod menom Pek Crew.

5. Robert Proch a Chazme v Košiciach

Robert Proch, Chazme
slovenský street art

V roku 2013 vznikol v metropole východu aj výnimočný mural od Poliakov Roberta Procha a jeho kolegu vystupujúcim pod umeleckým menom Chazme. Maľba na bytovke na Masarykovej dokonale mieša štýly a predstavivosť oboch umelcov.

6. Brazílsky mural v Košiciach

Claudio Ethos
slovenský street art

Dielo od zahraničného street art umelca zdobí aj Košice. Claudio Ethos z brazílskeho Sao Paula navštívil východ Slovenska v rámci festivalu Street ArtCommunication. Na stene ošarpanej bytovky na Ľudovej ulici v Košiciach vznikla veľkoplošná bozkávajúca sa dvojica. Je typickou ukážkou tvorby Brazílčana, ktorý používa paletu obmedzenú na zopár farieb.

7. Najväčší mural Česka a Slovenska

Pener a Bezt
slovenský street art

Na paneláku Triedy SNP v Košiciach sa nachádza najväčší mural v rámci Česka a Slovenska. Autorom maľby s rozlohou 330 štvorcových metrov je dvojica Poliakov Pener a Bezt. Maľba s názvom „The Healer“ vznikla v roku 2013 a umelci ju maľovali štyri dni. Krátko po jej vzniku ju americký OZ Arts Magazine označil za najlešpí mural na svete.

8. Podchod v Žiline

Podchod v Žiline
grafitti v Žiline

Od júla 2016 zdobí podchod pri žilinskej mestskej plavárni dielo lokálneho street art umelca Jána Jančára. Sám Jančár navrhol mestu, že pomôže skrášliť ošarpaný podchod. V rámci spolupráce vznikol v podchode krásny podmorský svet. Umelec s mestom už v minulosti spolupracoval na skrášlení podchodu na ulici Matice slovenskej.

9. Ulička Johna Lennona v Bardejove

Ulička Johnna Lennona
street art John Lennon na uličke J. Lennona

Atrakciou kúpeľného mesta Bardejov je ulička Johna Lennona. Vznikla z iniciatívy asi najväčšieho slovenského fanúšika Beatles Pavla Zajaca. Je najkratšou uličkou v meste a zdobia ju viaceré plastiky a maľby s tematikou skupiny Beatles, ktoré sú osadené priamo na dome Pavla Zajaca. Autorom diel je lokálny umelec Ivan Chapčák.

10. Nápisy od Santiaga v Košiciach

nadpis na stene

„Chcel som sa prejsť a počúvať tú hudbu vo mne… A všade púšťali Jemné melódie.“ Street art nie sú iba dokonalé grafity a maľby, ale aj vtipné a inšpiratívne citáty. V Košiciach nájdete na mnohých miestach citáty writera Santiaga, ktorého vyznania odrážajú ducha súčasnej doby. Vďaka vizuálnej stránke aj tragikomike citátov ich už dnes ľahko spoznáte, aj keď sa pod ne nepodpíše.

Ako to vyzerá u vás? Ak máte vo svojom okolí miesto, na ktoré vás pohľad vždy zamrzí, teraz je čas s tým niečo urobiť. Odfoťte verejný priestor, fotku nahrajte na stránku dobredata.o2.sk spolu s krátkym popisom. Ak si ho architekt Matúš Vallo vyberie, navrhne a realizuje projekt na jeho skrášlenie. Pomôžte zmeniť svoje okolie už dnes a my vám za odmenu pošleme voľné dáta.

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.

Janica Lacová: Zdravo jesť nie je ťažké, stačí len chcieť a vzdelávať sa

Janica Lacová vytvorila viacero platforiem, prostredníctvom ktorých neustále zlepšuje úroveň a kvalitu stravovania po celom Slovensku.

čítaj viac