Pouliční umelci vdýchli mestám umeleckú dušu. Pozrite si 10 príkladov vynikajúceho slovenského street artu

grafitti

20. 4. 2017; Autor: Sôda, Foto: Pek Crew

Umenie nevisí len v galériách, ale obdivovať ho môžete aj cestou do práce. Graffiti na stenách alebo guerrilla umenie hocikde na ulici rozveseľujú šedé mestá.

Moderné pouličné umenie je jedným zo spôsobov, ako skrášliť aj ošarpané a fádne miesta. Pozrite si pár miest na Slovensku, ktoré do svojich rúk vzali pouliční umelci, aby potešili oči domácich obyvateľov aj turistov.

1. Líška na Kamennom námestí v Bratislave

Líška Kamenné námestie
Zdroj: Archív Emy Garajovej

Len nedávno vznikla na stene budovy na Kamennom námestí v Bratislave veľkolepá maľba (tzv. mural art). Autorom je maďarský umelec vystupujúci pod pseudonymom Fat Heat, ktorý podobné diela namaľoval aj Moskve, Paríži či Budapešti. V Bratislave maľoval počas jesenného Bratislava Street Art Festivalu.

2. Jaro Filip v Banskej Bystrici

Zdroj: Robert Gombala

Čierno-biely portrét hudobníka Jara Filipa zdobí podchod na Štefánikovom nábreží v Banskej Bystrici. Jeho autorom je miestny umelec s pseudonymom Neznámy, ktorý vytvoril niekoľko zaujímavých malieb v meste. Nedávno Jara Filipa banskobystrickí dobrovoľníci z vlastnej iniciatívy zrenovovali.

3. Van Gogh v oknách

Van Gogh Bratislava
Zdroj: Wikimedia

Pozornosť najmä zahraničných turistov púta Meštiansky dom z 18. storočia na Rudnayovom námestí v Bratislave. Okná schátranej budovy zdobia repliky obrazov Vincenta Van Gogha a ním inšpirované maľby. Diela boli do exteriéru osadené v rámci Projektu Van Gogh ZUŠ Eugena Suchoňa v Pezinku.

4. Zastávka v obci Nižné Čabiny

Cabiny, Pek Crew, street art
Zdroj: Wikimedia

Street art nie je výsadou veľkých miest, ale nájsť sa dá aj na múroch dedinských budov. Veselé maľby oživili aj dve budovy železničnej zastávky obce Nižné Čabiny (okr. Medzilaborce). Autormi sú slovenskí výtvarníci zo Svätého Jura Tomáš Rybár a Emil Taška, ktorí tvoria pod menom Pek Crew.

5. Robert Proch a Chazme v Košiciach

Robert Proch, Chazme
Zdroj: Wikimedia

V roku 2013 vznikol v metropole východu aj výnimočný mural od Poliakov Roberta Procha a jeho kolegu vystupujúcim pod umeleckým menom Chazme. Maľba na bytovke na Masarykovej dokonale mieša štýly a predstavivosť oboch umelcov.

6. Brazílsky mural v Košiciach

Claudio Ethos
Zdroj: Wikimedia

Dielo od zahraničného street art umelca zdobí aj Košice. Claudio Ethos z brazílskeho Sao Paula navštívil východ Slovenska v rámci festivalu Street ArtCommunication. Na stene ošarpanej bytovky na Ľudovej ulici v Košiciach vznikla veľkoplošná bozkávajúca sa dvojica. Je typickou ukážkou tvorby Brazílčana, ktorý používa paletu obmedzenú na zopár farieb.

7. Najväčší mural Česka a Slovenska

Pener a Bezt
Zdroj: Wikimedia

Na paneláku Triedy SNP v Košiciach sa nachádza najväčší mural v rámci Česka a Slovenska. Autorom maľby s rozlohou 330 štvorcových metrov je dvojica Poliakov Pener a Bezt. Maľba s názvom „The Healer“ vznikla v roku 2013 a umelci ju maľovali štyri dni. Krátko po jej vzniku ju americký OZ Arts Magazine označil za najlešpí mural na svete.

8. Podchod v Žiline

Podchod v Žiline
grafitti v Žiline

Od júla 2016 zdobí podchod pri žilinskej mestskej plavárni dielo lokálneho street art umelca Jána Jančára. Sám Jančár navrhol mestu, že pomôže skrášliť ošarpaný podchod. V rámci spolupráce vznikol v podchode krásny podmorský svet. Umelec s mestom už v minulosti spolupracoval na skrášlení podchodu na ulici Matice slovenskej.

9. Ulička Johna Lennona v Bardejove

Ulička Johnna Lennona
Zdroj: Wikimedia

Atrakciou kúpeľného mesta Bardejov je ulička Johna Lennona. Vznikla z iniciatívy asi najväčšieho slovenského fanúšika Beatles Pavla Zajaca. Je najkratšou uličkou v meste a zdobia ju viaceré plastiky a maľby s tematikou skupiny Beatles, ktoré sú osadené priamo na dome Pavla Zajaca. Autorom diel je lokálny umelec Ivan Chapčák.

10. Nápisy od Santiaga v Košiciach

Zdroj: Wikimedia

„Chcel som sa prejsť a počúvať tú hudbu vo mne… A všade púšťali Jemné melódie.“ Street art nie sú iba dokonalé grafity a maľby, ale aj vtipné a inšpiratívne citáty. V Košiciach nájdete na mnohých miestach citáty writera Santiaga, ktorého vyznania odrážajú ducha súčasnej doby. Vďaka vizuálnej stránke aj tragikomike citátov ich už dnes ľahko spoznáte, aj keď sa pod ne nepodpíše.

 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.

6 naozaj zriedkavých prírodných útvarov, ktoré nájdete na Slovensku

Videli ste už napríklad kamenný vodopád či skalný hríb?

čítaj viac